Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Da. Dar se consuma destul de repede adica nu tin mai mult de 100 ml.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Postat în original de raducu_ilie
      Da. Dar se consuma destul de repede adica nu tin mai mult de 100 ml.
      Multumesc!
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • mesteru'
        Incepator
        • 09.ian.2013
        • 39

        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        Stiu ca montarea prizelor in baie, langa chiuveta, pt masina de barbierit, se face printr-un transformator de separatie cu puterea nu mai mare de 15-20 watti. De exempu aceasta.
        Cum se procedeaza sau cum procedati dvs la montrea acelor oglinzi care vin cu priza si spoturi incluse ? Mai este necesar acel transformator de separatie sau e suficienta o siguranta diferentiala ?
        Ultima editare de mesteru'; 31.mai.2013, 09:52.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Nu este nevoie de acel trasnformator. Insa din pacate majoritatea dulapurilor de baie pe care le-am vazut eu (si montat implicit) veneau cu spoturi cu halogen care isi dadeau obstescul sfarsit in timp record. Daca puteti sa le inlocuiti cu LED ar fi mai de durata.
          Cat despre poza pe care ati atasat-o dvs este un exemplu prost despre cum nu ar trebui sa fie montata o priza in baie. O zi buna!
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • sorink
            Incepator
            • 29.iul.2012
            • 10

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Salutare
            Prin septembrie vreau sa schimb vechea instalatie de aluminiu la un apartament cu 4 camere. Voi incerca sa folosesc tubulatura existenta pentru ca voi locui in apartament in acest timp.
            Am cateva dileme, pentru ca din discutiile avute cu prieteni, colegi, fiecare are opinia lui.
            Ce aparate electrice au nevoie de circuit separat? Eu ma gandeam doar la masina de spalat, dar mi s-a spus ca ar trebui si pentru centrala termica si pentru aerele conditionate.
            Am mai auzit de la un coleg ideeaa de montare a unei sigurante generale. Poate sa-mi zica cineva care este puterea asigurata de ENEL la un apartament cu 4 camere. Siguranta generala m-ar ajuta si sa fac trecerea de la aluminiu la cupru fara sa am contact cupru-aluminiu.
            Multumesc.

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              Postat în original de sorink
              Salutare
              Prin septembrie vreau sa schimb vechea instalatie de aluminiu la un apartament cu 4 camere. Voi incerca sa folosesc tubulatura existenta pentru ca voi locui in apartament in acest timp.
              Am cateva dileme, pentru ca din discutiile avute cu prieteni, colegi, fiecare are opinia lui.
              Ce aparate electrice au nevoie de circuit separat? Eu ma gandeam doar la masina de spalat, dar mi s-a spus ca ar trebui si pentru centrala termica si pentru aerele conditionate.
              Am mai auzit de la un coleg ideeaa de montare a unei sigurante generale. Poate sa-mi zica cineva care este puterea asigurata de ENEL la un apartament cu 4 camere. Siguranta generala m-ar ajuta si sa fac trecerea de la aluminiu la cupru fara sa am contact cupru-aluminiu.
              Multumesc.
              Circuite separate:
              -Masina de spalat - 2500W;
              -Aer conditionat - 900 - 1200W;
              -Centrala termica cu toate ca n-are consum mare, totusi trebuie pus circuit separat, ca sa eviti oprirea centralei, in caz de vreo defectiune din cauza altor consumatori.
              -Cuptor electric (cu sau fara inductie) - 2000W;
              -Masina de spalat vase;
              In general se pun separate pt consumatori ce depasesc 2000W. Fac exceptie sursele de incalzire (CT, AC, etc)
              In cazul utilizarii a mai mult de 4 circuite in tabloul de distributie, se monteaza obligatoriu intrerupator general. Bineinteles ca te ajuta. Aluminiu pe intrare si cuprul pe iesire. Puterea instalata in ap. cu 4 camere este de 20KW admisa prin normativ. Asta nu inseamna ca ENEL trebuie sa-ti aprobe acesta putere. Este in functie de gradul de incarcare a retelei.
              Ultima editare de GeorgeTrisina; 31.iul.2013, 10:20.

              Comentariu

              • sorink
                Incepator
                • 29.iul.2012
                • 10

                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Postat în original de GeorgeTrisina
                Circuite separate:
                In general se pun separate pt consumatori ce depasesc 2000W. Fac exceptie sursele de incalzire (CT, AC, etc)
                In cazul utilizarii a mai mult de 4 circuite in tabloul de distributie, se monteaza obligatoriu intrerupator general. Bineinteles ca te ajuta. Aluminiu pe intrare si cuprul pe iesire. Puterea instalata in ap. cu 4 camere este de 20KW admisa prin normativ. Asta nu inseamna ca ENEL trebuie sa-ti aprobe acesta putere. Este in functie de gradul de incarcare a retelei.
                Merci Domnul George.
                Acum, intrerupator general sau siguranta automata generala, si la ce amperaj? Daca e automata, bipolara?

                Am gandit urmatorul aranjament:
                -16A cu diferential - masina de spalat
                -10A - centrala termica
                -10A - AC1
                -10A - AC2
                -10A - AC3
                -16A - bucatarie (cuptor microunde, mixer s.a.)
                -16A - prize 2 dormitoare si bucatarie (frigider, TV)
                -16A - prize sufragerie si dormitor mare
                -10A - ilumnat stanga
                -10A - iluminat dreapta

                La circuitele cu mai multe prize nu stiu daca e suficient 16A sau ar trebui 20 A.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Postat în original de sorink
                  Merci Domnul George.
                  Acum, intrerupator general sau siguranta automata generala, si la ce amperaj? Daca e automata, bipolara?

                  Am gandit urmatorul aranjament:
                  -16A cu diferential - masina de spalat
                  -10A - centrala termica
                  -10A - AC1
                  -10A - AC2
                  -10A - AC3
                  -16A - bucatarie (cuptor microunde, mixer s.a.)
                  -16A - prize 2 dormitoare si bucatarie (frigider, TV)
                  -16A - prize sufragerie si dormitor mare
                  -10A - ilumnat stanga
                  -10A - iluminat dreapta

                  La circuitele cu mai multe prize nu stiu daca e suficient 16A sau ar trebui 20 A.
                  AC1, AC2, AC3 le trebuie 16A la fiecare. Cu 10A mergi numai pe CT si iluminat. In rest 16A, interzis 20A.
                  Disjunctorul general: 32A. Toate disjunctoarele trebuie sa fie bipolare cel putin (1P+N) si sa suporte curent de rupere min. 4,5KA.
                  Cele bipolare (2P) suporta un curent de rupere de 6KA, dar sunt mai scumpe. Asa ca alegi intre 2P si 1P+N.

                  Comentariu

                  • tomamarian
                    Incepator
                    • 12.mai.2010
                    • 47

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    buna seara,
                    vreau sa montez in bucatarie inca o priza de la care sa alimentez frigiderul,aragazul(aprinderea ochiurilor)si hota( ventilatorul si un bec incorporat),problema este ca toata instalatia electrica este pe aluminiu ,ce se intampla daca de la doza de ramificatie merg cu conductor de Cupru- sa folosesc conductori litat sau monofilar,de aceisi sectiune,rog pe cei in tema sa ma ajute cum sa procedez in acest caz (excus sa schim toata instalatia electrica -ap. 4 camere,pereti de beton trasee complicate)

                    Comentariu

                    • uceniculgica
                      Membru Marcant
                      • 10.ian.2013
                      • 572

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      sa nu pui in cotact direct Cu cu Al, foloseste regleta

                      daca nu ai un traseu sinuos, cu monofilar este mai simplu de lucrat, nu tre sa dai atentie speciala capetelor etc

                      Comentariu

                      • tomamarian
                        Incepator
                        • 12.mai.2010
                        • 47

                        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        multumesc mult,m-ati salvat,totusi,pentru un profan,de ce nu se pun in contact direct Cu cu Al ?

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Postat în original de tomamarian
                          multumesc mult,m-ati salvat,totusi,pentru un profan,de ce nu se pun in contact direct Cu cu Al ?
                          Pentru ca apare fenomenul de coroziune electrochimica.

                          Comentariu

                          • Yellow
                            Incepator
                            • 03.sep.2006
                            • 30

                            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            As vrea si eu sa (re)fac instalatia electrica, dar nu prea stiu de unde sa incep.
                            Este un apartament de 3 camere, iar tuburile prin pereti nu sunt reutilizabile sau sunt lipsa (poveste lunga). Podeaua e deja placata, peretii exteriori sunt placati cu rigips, instalatia a fost facuta prost la inceput (putine prize, intrerupatoare puse incomfortabil, lipsesc niste lampi care ar fi foarte utile)
                            Initial am zis ca iau module aparente pentru extinderea instalatiei.
                            Am vazut cateva instalatii facute asa si paturile prin care merg firele spre intrerupatoare, prize si lampi sunt oribile.
                            Lampile vor sta pe lateralele tavanului, din acest motiv.
                            Aveti vreo idee ce sa fac cu prizele si cu intrerupatoarele sa fie ceva mai putin evidente firele? Sau vreo metoda mai estetica pentru instalatia aparenta?
                            Sau vreo alta solutie dandu-se constrangerile (tuburile neutilizabile, rigips si podea deja puse)?
                            Multumesc anticipat.

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Pentru intrerupatoare puteti incerca varianta wireless (plasandu-le in locurile dorite). Pentru prize mai greu.
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Postat în original de Yellow
                                As vrea si eu sa (re)fac instalatia electrica, dar nu prea stiu de unde sa incep.
                                Este un apartament de 3 camere, iar tuburile prin pereti nu sunt reutilizabile sau sunt lipsa (poveste lunga). Podeaua e deja placata, peretii exteriori sunt placati cu rigips, instalatia a fost facuta prost la inceput (putine prize, intrerupatoare puse incomfortabil, lipsesc niste lampi care ar fi foarte utile)
                                Initial am zis ca iau module aparente pentru extinderea instalatiei.
                                Am vazut cateva instalatii facute asa si paturile prin care merg firele spre intrerupatoare, prize si lampi sunt oribile.
                                Lampile vor sta pe lateralele tavanului, din acest motiv.
                                Aveti vreo idee ce sa fac cu prizele si cu intrerupatoarele sa fie ceva mai putin evidente firele? Sau vreo metoda mai estetica pentru instalatia aparenta?
                                Sau vreo alta solutie dandu-se constrangerile (tuburile neutilizabile, rigips si podea deja puse)?
                                Multumesc anticipat.
                                Iata aici o idee:
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...