Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    @Jan
    Am citit de cateva ori postarea dvs. in speranta ca voi gasi ceva din Jan-ul care presta si el pe forum benevol ca toti ceilalti, Jan-ul pe care aproape ca-l invidiam pentru desene si scheme intuitive si la subiect.
    Hai sa trecem peste ranchiuna daca exista pentru ca directia in care evolueaza lucrurile nu e constructiva deloc.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • uceniculgica
      Membru Marcant
      • 10.ian.2013
      • 572

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Postat în original de mbostangiu
      Am citit de cateva ori postarea dvs. in speranta ca voi gasi ceva din Jan-ul care presta si el pe forum benevol ca toti ceilalti, Jan-ul pe care aproape ca-l invidiam pentru desene si scheme intuitive si la subiect.
      da daca Jan este acelasi?


      ma simt rau ca-l asociezi pe Jan cu ranchiuna, omul asta a dat aici cele mai ok solutii cu scheme scurt si la obiect total dezinteresat si-i inteleg iritarea

      pe un forum mi se pare nelaloc sa vi cu argumente de genul ca-ti rupi din timpul liber si dai sfaturi gratuite cu litere groase, pai tocmai asta-i esenta/farmecul forumului: schimburi de idei, sfaturi, solutii gratis, dezinteresat, fara nici o conditie
      Ultima editare de uceniculgica; 27.mai.2016, 21:02.

      Comentariu

      • mbostangiu
        Membru marcant
        • 31.dec.2011
        • 595

        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        Pai Jan cred ca este acelasi doar ca s-a schimbat ceva undeva ...
        Ranchiuna am citit-o in postare, nicidecum nu-l asociez cu ranchiuna doar m-au nedumerit ghilimelele de la electricieni si vesnica pomenire.
        In rest ma straduiesc sa respect opiniile celorlalti.
        “Quality means doing it right when no one is looking.”

        Comentariu

        • bchiriac
          Incepator
          • 19.apr.2016
          • 15

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Un sistem de împământare funcționează doar în pământ (țărână) sau funcționează și în ciment/beton armat? Mulțumesc.

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

            Mai exact cum doriti sa procedati?Sa gauriti betonul si sa bateti tarusii in pamant sau?
            Sau sa folositi armatura pe post de impamantare?
            Ca nu prea inteleg intrebarea.
            In ambele variante trebuie masurata rezistenta de dispersie a impamantarii la piesa de separatie sau la locul de racordare.(cu circuitul de impamantare spre tablou/consumatori deconectat).
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • bchiriac
              Incepator
              • 19.apr.2016
              • 15

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              Ma gandeam la un surub mai mare in podeaua de beton sau să leg de un fier beton. Mă interesa pentru un circuit cu max. 10 A pe el. E posibil?

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Daca aveti posibilitatea sa gasiti fierul din structura de rezistenta atunci puteti suda de acesta o bucata de platbanda.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • yo8sbg
                  Membru
                  • 18.feb.2009
                  • 139

                  Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  O corecta impamantare trebuie sa respecte niste norme; una dintre ele, dupa cate mai stiu eu, este ca rezistenta trebuie sa fie sub 4 ohmi.
                  Mii de multumiri OAMENILOR...

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    Da. dar daca face asta: sudura de fier-betonul din constructie atunci are toate sansele sa aiba acea valoare. Sau aproape.

                    Alta solutie ar fi sa contacteze o firma si sa isi faca pamantarea in pamantul din jurul blocului. Dar atunci, chiar trebuie sa merite pamantarea aia.
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      Eu am folosit in destule cazuri armatura din fundatie. Daca proprietarul vb cu mine inainte sa toarne fundatia ii sugeram sa sudeze capetii tronsoanelor principale de la armaturi si sa scoata o platbanda zincata din ei in zona unde va veni tabloul electric. In cazul unirii tronsonelor pricipale din fundatie ieseau niste pamintari super,chiar si sub 1 ohm, probabil influenta si betonul relativ proaspat si umed.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • gerula2006
                        Membru
                        • 15.feb.2011
                        • 183

                        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        Salut! Pt a nu mai deschide un topic scriu aici. De la contoar la casa am cablu de 4x16mm.Am săpat șanțul pt canalizare, am uitat poziția lui și l-am rupt. Pt a remedia am cumpărat aceste mufe https://www.dedeman.ro/arad/mufa-cup...lv16/p/1008438
                        Fiecare faza o voi izola cu tub termocontractil, și apoi toate cu alt tub.
                        Este bine cum procedez?
                        Nu am presa pt strâns mufa, dacă o prind în patent și îi dau un ciocan merge?
                        Orice sfat este bine venit!
                        Mulțumesc!
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                          Cea mai buna rezolvare este sa inlocuiti tot cablul (daca nu e lung traseul si puteti sapa)
                          Daca trebuie sa reparati atunci tineti cont de urmatoarele:
                          1. Din poza nulul pare mai mic de cat fazele ca sectiune (ar putea fi cablu ACYABY3x25+16)
                          2. Mansonul este compus in principal din tuburi termocontractibile insa acestea sunt speciale si la pachet mai vin si alte elemente specifice. Va sfatuiesc sa cumparati un manson si sa remediati inclusiv ecranul de metal asa cum trebuie
                          3. Cu ciocanul nu faceti treaba buna. Trebuie presa mai ales pentru ca aveti conductor masiv care e putin maleabil si nu va face contact bun decat presat corespunzator.
                          In final puneti in balanta cat ar costa sa chemati un electrician care stie sa faca treaba asta si are si scule versus cat ar costa intreruperea nulului in mufa presata cu ciocanul si aparitia a 400V in circuitele monofazice din casa ... basca refacerea mansonului la momentul respectiv.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • gerula2006
                            Membru
                            • 15.feb.2011
                            • 183

                            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                            Toate cablurile au același diametru. De înlocuit nu se poate - are vreo 20m și trece pe sub trotuare etc.
                            Nu știu de unde sa fac rost de o presa.
                            Toată instalatia este făcută de mine.
                            Ps: daca se întrerupe nulul, cum apar 400 volți pe rețea?
                            Mulțumesc
                            Ultima editare de gerula2006; 03.nov.2017, 07:35.

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 595

                              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                              Presa gasiti la firmele care se ocupa cu instalatii electrice.
                              Daca se intrerupe nulul in zona aceea veti avea toti consumatorii monofazici din casa conectati intre faza (una din cele 3) si un conductor care era nul insa acum este doar un conductor izolat. Ca sa intelegeti, sa zicem ca e noapte si nu aveti nici un consumator in prize. Daca aprindeti lumina, faza respectiva se duce repede la bec sa intalneasca nulul, insa acolo e doar un fir fara potential care va conduce faza respectiva peste tot pe unde ar trebui sa fie nul. Pana aici nu e panica doar ca becul nu se aprinde si mergeti la alt intrerupator sa aprindeti alt bec. Aici, alta faza, se duce repede la bec la intalnire cu nulul insa, acolo gaseste alta faza si incepe "distractia". In realitate lucrurile sunt mai complicate pentru ca in prize sunt diversi consumatori astfel incat conductorul de nul este revendicat si pe rand si simultan de toate fazele si rezulta ceva naspa (nu chiar 400V la consumatori insa suficient sa va trimita la service cu aparatele electrocasnice).
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • Marius-Ciprian
                                Incepator
                                • 31.mai.2015
                                • 60

                                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                                Presa sertizare papuci K05L, 6 - 70 mmp, mecanica la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Clesti pentru sertizat si dezizolat pe site.


                                Ar trebui sa fie si mai ieftine. Pana la 35mmp.

                                Comentariu

                                Procesare...