Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de mbostangiu
    ...sa-i dam totusi solutia potrivita... sigura si putin mai ieftina decat restul casei...
    In general, instalatiile electrice executate de mine (cele din timpul liber, nu cele de la serviciu) deservesc garsoniere si/sau apartamente cu 2-3 camere, deci sunt de complexitate similara cu instalatia colegului de forum bogdan07. Toate (inclusiv cea din locuinta proprie) au fost executate in maniera pe care am propus-o mai sus, si anume, cu diferential general de 30 mA in tabloul de apartament si magneto-termice pe circuitele finale. Este ceam mai avantajoasa modalitate de protejare a unor instalatii electrice de complexitate redusa. Pe unii dintre clientii mei am reusit sa-i conving sa asocieze acel diferential general cu un releu de supratensiune cu rearmare manuala, iar unora dintre ei care au cabine de dus sau cazi cu hidromasaj le-am montat pe circuitele de alimentare a acestora diferentiale de 10 mA.
    Niciunul dintre clientii mei nu s-au plans pana in prezent de functionare defectuoasa. Mai mult decat atat, chiar nu vad ce sfaturi as mai putea sa dau...

    bogdan07
    Disjunctoarele cu curba B sunt putin mai "nervoase", in sensul in care timpul lor de declansare pentru aceeasi valoare a curentului de defect este mai mic decat la cele cu curba C. Ideal ar fi ca la locuinte sa fie utilizate cele cu curba B. Acestea, de regula, sunt putin mai scumpe decat cele cu curba C si, din acest motiv, in zona mea (cel putin) se aduc doar pe baza de comanda, iar livrarea poate sa dureze ceva timp. Din acest motiv, utilizez preponderent disjunctoare cu curba C, dar am grija sa le dimensionez foarte strict. Astfel, de exemplu, la circuite de prize pentru utilizare generala pun disjunctoare de 10A, la circuite de iluminat nu pun de regula disjunctoare mai mari de 6A, iar la circuitele de alimentare dedicate unor consumatori de putere sau in montaj fix corelez valoarea protectiei cu puterea instalata a aparatului respectiv (de exemplu, la o centrala termica pe gaz metan valoarea disjunctorului este de 2-3A).
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru marcant
      • 31.dec.2011
      • 595

      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

      Eu nu agreez acest tip de automatizare din motive practice. Costa relativ mult, nu-mi inspira incredere si nu are cine sa le intretina (spre exemplu protectia diferentiala trebuie testata o data pe luna prin simpla apasare a butonului de test insa eu personal nu stiu pe nimeni care sa faca treaba asta - nici macar eu). Nu exagerati la capitolul dotari si mergeti pe strictul necesar pentru a obtine siguranta corespunzatoare. Varianta a 2-a pusa in poza magistral de Jan cu mentiunile facute de Cherubino este suficient si de aici in sus daca vreti sa o perfectionati incepeti sa bagati bani mai mult decat trebuie.
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • Jan
        Membru
        • 06.iul.2006
        • 176

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

        Postat în original de mbostangiu
        ..... sa-i dam totusi solutia potrivita... sigura si putin mai ieftina decat restul casei...
        Am oferit colegului cateva solutii, si cea cu frigiderul- (pe care Dvs a-ti gasit-o tare "misto") chiar se practica, nu e deloc scumpa si este chiar simpla, dar.... se recomanda doar persoanelor care depoziteaza in frigider si alimente..... Daca nu corespunde cu normele romanesti imi cer scuze, si v-as ruga sa nu tineti seama de acest mic amanunt. Multumesc!
        Ultima editare de Jan; 12.apr.2018, 10:55.

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru marcant
          • 31.dec.2011
          • 595

          Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

          Avem consens. Solutia din schema 2 dar cu frigiderul alimentat la fel ca celelalte prize (in aval de o diferentiala). Plus loc liber in tablou pentru viitor.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • Jan
            Membru
            • 06.iul.2006
            • 176

            Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine


            desigur schita alaturata nu este perfecta insa.... asa orientativ poate venii in ajutorul colegului bogdan07

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru marcant
              • 31.dec.2011
              • 595

              Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

              Arata foarte bine. Nu inteleg totusi 2 chestii:
              1. Care-i treaba cu niste stelute verzi care par sa fie o combinatie de prize cu intrerupator.
              2. De ce nu ati trecut prin releul de supratensiune si circuitul de la baie.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • Jan
                Membru
                • 06.iul.2006
                • 176

                Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                Postat în original de mbostangiu
                ....Nu inteleg totusi 2 chestii:
                1. Care-i treaba cu niste stelute verzi care par sa fie o combinatie de prize cu intrerupator.
                2. De ce nu ati trecut prin releul de supratensiune si circuitul de la baie.
                1.
                2. Greseala mea.... scuze!

                Comentariu

                • rex
                  Membru
                  • 21.apr.2015
                  • 221

                  Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                  Postat în original de Cherubino
                  @rex
                  Daca sunteti proprietarul terasei cu pricina si vreti sa dormiti linistit noaptea, fara sa va streseze gandul ca s-ar putea intampla ceva urat, va sugerez ca in primul rand sa va ganditi la doua aspecte legate de alimentarea electrica a terasei, si anume impamantarea, respectiv protectia diferentiala. In acest context, va sugerez sa montati un mic tablou electric, in care sa aveti un disjunctor diferential de 16A/30 mA ca intrerupator principal, urmat de doua disjunctoare magneto-termice de 10, respectiv 6A, pentru alimentarea circuitului de prize, respectiv a celui de iluminat. Alimentarea tabloului o faceti printr-un cablu cu trei conductoare (faza, nul si impamantare) direct din tabloul general, fara niciun fel de priza si fisa. Asta este varianta corecta. Acum, s-ar putea sa apara vreun carcotas care sa zica "hai, ba nene, lasa-ne cu atatea disjunctoare, ca e o amarata de terasa, nu-i centrala nucleara de la Cernavoda". Daca doriti, puteti sa luati in calcul si o astfel de remarca, dar o faceti pe barba dumneavoastra.
                  La doi dupa scripturi m-a hotarat sa adopt solutia propusa de dvs ,,, desi am functionat fara incidente ,,, deoarece nu pot ingropa cablul , vreau sa il trag aerian prin tub de plastic batut de ploaie si vant ,, intrebarea este ce sa folosesc , 3 fire de cupru de 2.5 mm , sau cablu format din cele 3 fire si inca o manta care le acopera ? Multumesc .

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                    @rex
                    Avand in vedere ca, prin pozarea in aer, inervine in ecuatie si problema razelor ultraviolete, ar fi doua variante, din punctul meu de vedere:
                    1. Cablu armat CYABY 3x2,5 mmp, care necesita si suspendare pe o sufa portanta din otel;
                    2. Cablu coaxial din aluminiu special pentru bransamente aeriene tip ACCBYY 1x6/6 mmp. Varianta asta ar fi cea mai buna, deoarece este mai ieftin si mai usor decat cel armat si nu necesita sufa portanta, el fiind autoportant. Problema este ca are doar doua conductoare, centralul pentru faza si tresa concentrica pentru nul. Din acest motiv, impreuna cu cablul trebuie tras si un conductor de impamantare din cupru cu sectiunea de 2,5 sau 4 mmp, dar asta e o problema minora, fiindca e usor de facut prin simpla intindere a conductorului de impamantare pe langa cablul coaxial pe pamant, prinderea de acesta la intervale de cca. 1,5 m si apoi pozarea impreuna a ambelor.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • rex
                      Membru
                      • 21.apr.2015
                      • 221

                      Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                      Cred m-am exprimat gresit , nu va fi suspendat in aer , ci fixata teava de protectie pe un gard . As alege un cablu de CYABY pentru ca sigur intra ploaia prin mufele tevii de protectie .

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

                        În cazul ăsta CYABY ar fi cel mai indicat. Totuși, am făcut o eroare. Secțiunea cablului trebuie să fie de 3x4 mmp, nu 3x2,5, cum am precizat în mesajul precedent. Motivul este acela că, fiind o legătură între două tablouri electrice, acel cablu este coloană electrică, iar Normativul I7 obligă ca secțiunea minimă pentru coloane individuale să fie de 4 mmp în cazul cuprului.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        Procesare...