Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de Negulescu Corneliu
    Daca miscarea nu se face automat, nu are niciun haz ! Adica se intrerupe lumina, ma duc sa iau lanterna, imi fac zeci de vanatai lovindu-ma de fotolii, mese, scaune, ma duc la comutator, in alta camera si abia acum il actionez ? Ori automat ori lipsa...

    Nu este vorba numai de intruperea "lumini".
    Chiar daca nu este ceva automat ci doar manual tot este util.
    Ganditiva ca aveti centrala cu combustibil solid,ce faceti daca tocmai faza care alimenteaza centrala cade si dvs. nu aveti cum sa directionati alta faza pentru a alimenta centrala?
    Cred ca stiti ca centralele cu combustibil solid sunt dependente de energia electrica.
    Din aceasta cauza eu cred ca un dispozitiv fie el si manual este mai bun de 100 de ori decat nici unul.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    @drumetzu - nu merge pus variator pe motorul ventilatorului. La cat sunt de mici palele la ventilatoarele de baie, daca le mai reduci si turatia nu mai au nici un randament.(asta in caz ca ar fi mers cu variatorul).

    Referitor la comutarea fazelor - se poate face, exista solutii de automatizare, ceva asemanator se intampla si in statiile de transformare cand sunt avarii respectiv releele de anclansare automata. Pe langa automatizare si modificarea circuitelor este nevoie si de o gandire anume sau de limitarea consumului in momentul cand solicitam mai mult o faza. Daca e vorba doar de iluminat intr-o casa nu ar fi probleme in caz ca iti pica faza cu lumina sa o comuti pe alta faza ca sa nu stai in bezna pana la remedierea situatiei.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de intransingentul
    Nu se poate crea un fel de "distribuitor de faze" daca de exemplu cade o faza din trei, in asa fel incat prin actionarea unui comutator sa pot distribui o alta faza in locul celei lipsa?
    Se poate , am facut eu asta , dar trebuie instruit cineva sa faca manevrele .

    Lasă un comentariu:


  • Negulescu Corneliu
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Daca miscarea nu se face automat, nu are niciun haz ! Adica se intrerupe lumina, ma duc sa iau lanterna, imi fac zeci de vanatai lovindu-ma de fotolii, mese, scaune, ma duc la comutator, in alta camera si abia acum il actionez ? Ori automat ori lipsa...

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Nu se poate crea un fel de "distribuitor de faze" daca de exemplu cade o faza din trei, in asa fel incat prin actionarea unui comutator sa pot distribui o alta faza in locul celei lipsa?

    Lasă un comentariu:


  • Ranettius
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de drumetzu
    Am si eu o rugaminte, am bagat curentul trifazic , casa e la rosu , instalatia de curent am facut-o eu dupa indicatiile unor electricieni si cu idei de pe aici.
    Ca idee pe iluminat am mers cu fir masiv de 1,5; pe prize am mers cu fir masiv de 2,5, plita la curent trifazat fir de 4mm litat (asa am gasit 5X4) are 10 kw maxim, si un instant de apa tot pentr trifazic cu fir litat de 6mm (18 kw maxim) tot 5X6 am gasit.
    Rugamintea mea ar fi urmatoarea, daca v-as enumera consumatorii care o sa-i am in casa puteti sa imi spuneti cumsa-i impart pe faze?
    Ce se intampla daca solicit mai mult o faza deca celelalte 2?
    Multumesc anticipat.
    Teoretic poti sa calculezi puterea pt fiecare potential consumator in parte, apoi ii imparti... daca de ex ai o priza pt AC la parter si inca una la etaj pt alt AC, fiecare circuit va fi pe cate o faza... si tot asa.

    Iar daca ai trifazic si ai tras mai multe circuite pt iluminat pe fiecare etaj, ii poti imparti si pe acestia pe faze diferite, daca pica o faza ai lumina pe celelalta etc...

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de RaduCA
    Poate la anumiţi pereţi nu-i bai, dar la ăia portanţi, deci structurali...
    Oricum feriti-va pe cat posibil sa taiati armaturile. M-am referit la pereti despartitori care n-au legatura cu grinzi sau stalpi.

    Lasă un comentariu:


  • drumetzu
    a răspuns
    Am si eu o rugaminte, am bagat curentul trifazic , casa e la rosu , instalatia de curent am facut-o eu dupa indicatiile unor electricieni si cu idei de pe aici.
    Ca idee pe iluminat am mers cu fir masiv de 1,5; pe prize am mers cu fir masiv de 2,5, plita la curent trifazat fir de 4mm litat (asa am gasit 5X4) are 10 kw maxim, si un instant de apa tot pentr trifazic cu fir litat de 6mm (18 kw maxim) tot 5X6 am gasit.
    Rugamintea mea ar fi urmatoarea, daca v-as enumera consumatorii care o sa-i am in casa puteti sa imi spuneti cumsa-i impart pe faze?
    Ce se intampla daca solicit mai mult o faza deca celelalte 2?
    Multumesc anticipat.

    Si inca ceva ce mi-am adus aminte, a montat cineva pina acum un intrerupator cu potentiometru la un ventilator de baie?
    vreau sa stiu daca merge asa modificarea turatiei ventilatorului.
    Ultima editare de Consultant electrice; 18.ian.2013, 18:21.

    Lasă un comentariu:


  • leon
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine


    Fixarea conductorilor pe un tavan din beton se poate realiza si prin lipire, vedeti solutia propusa de Obo Bettermann:

    Adeziv rapid Impu- Fix:

    Lasă un comentariu:


  • mariuselectric
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Aprox. 2000 e, depinde de meseriasi, care pot fi zugravi sau profesionisti!
    Sfatul tuturor este sa apelati numai la electricieni calificati cu experienta si autorizati http://www.electricieni-autorizati.ro , pentru siguranta caminului.

    Lasă un comentariu:


  • Cipri1
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de RaspoElectric
    Toate aspectele posibile incepand de la ce vrea clientul (bine-nteles cu respectarea normativelor I7/2011,NTE007 si alte normative in functie de situatie),si pana la proiectul final cu stampila verificatorului pe proiect.
    Cu respect ... Ovi
    Multumesc pentru raspuns .

    Inca o intrebare : la cat ar ajunge aproximativ manopera pentru instalatia electrica la o casa parter + etaj ? La parter : camera de zi , dormitor , bucatarie , baie , hol . La etaj : 3 dormitoare , baie , hol .

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Poate la anumiţi pereţi nu-i bai, dar la ăia portanţi, deci structurali...

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de Cherubino
    Am pus intrebarea de mai sus pentru ca, nu mai departe de toamna trecuta, a trebuit sa fac o instalatie noua la un astfel de bloc.Tencuiala pe placile din beton era de cca. 1 cm, iar in momentul in care am inceput sa execut sliturile in beton am descoperit pe unele portiuni armaturi la cativa milimetri de exteriorul placii. Am avut locuri pentru doze unde a trebuit sa tai armatura ca sa pot pozitiona doza, intrucat o alta varianta ar fi fost montarea dozelor haotic, in functie de pozitiile armaturilor (va dati seama cum ar fi aratat o astfel de instalatie). La tavan am practicat sliturile in asa fel incat sa las intregi armaturile intalnite in cale, dar apoi operatiunea de introducere a copexului pe deasupra armaturilor prin acele slituri a fost criminala, avand in vedere ca si sapatura am facut-o doar cat era strict necesar, din motive de rezistenta. Sincer, in astfel de situatii nu prea vad cum s-ar putea respecta in totalitate normativul.
    La pereti nu-i bai. E mai rau la stalpi, grinzi si placa de tavan.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Am pus intrebarea de mai sus pentru ca, nu mai departe de toamna trecuta, a trebuit sa fac o instalatie noua la un astfel de bloc.Tencuiala pe placile din beton era de cca. 1 cm, iar in momentul in care am inceput sa execut sliturile in beton am descoperit pe unele portiuni armaturi la cativa milimetri de exteriorul placii. Am avut locuri pentru doze unde a trebuit sa tai armatura ca sa pot pozitiona doza, intrucat o alta varianta ar fi fost montarea dozelor haotic, in functie de pozitiile armaturilor (va dati seama cum ar fi aratat o astfel de instalatie). La tavan am practicat sliturile in asa fel incat sa las intregi armaturile intalnite in cale, dar apoi operatiunea de introducere a copexului pe deasupra armaturilor prin acele slituri a fost criminala, avand in vedere ca si sapatura am facut-o doar cat era strict necesar, din motive de rezistenta. Sincer, in astfel de situatii nu prea vad cum s-ar putea respecta in totalitate normativul.

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Instalatie electrica facuta de mine

    Postat în original de doru_marciuc
    De regula peretii si tavanele sunt tencuite , presupunem deci , ca ar fi suficient sa facem traseul prin tencuiala , cu tub mai subtirel si cu putin deranj la coturi . Am auzit ca pe dincolo se folosesc freze si cabluri speciale, pentru lucrari de genul celor povestite mai sus.
    Va respira si vecinul mai linistit ...
    Tub mai subtirel decat cel care permite cablul / conductoarele nu poti pune.
    In privinta sapatului in placa, asta se face numai cu avizul proiectantului. Daca acesta nu poate fi gasit, atunci se recurge la sapatura adanca pana dai de armatura fara a o distruge.
    Cam asta ar fi solutia.

    Lasă un comentariu:

Procesare...