Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • raducu_ilie
    a răspuns
    Poate vrea sa puna la etaj sauna alimentata electric...sau incalzirea va fi electrica..cine stie?

    Lasă un comentariu:


  • GERULA2007
    a răspuns
    FY 10 nu este cam mult?
    Eu intre tablouri vreau sa pun FY 6!

    Lasă un comentariu:


  • Thorp
    a răspuns
    Salut.

    Incep zilele astea sa fac instalatia electrica dupa un proiect foarte simplu si destul de explicit. Cum la teorie ne pricepem foarte bine, iar practica ne omoara de cate ori are ocazia, apar destul de multe modificari fata de proiect. Pe masura ce voi avea nevoie de informatii, voi incerca sa aflu raspuns pe acest forum. Va multumesc anticipat.

    1.Conform proiectului, legaturile intre tabloul general si celelate tablouri (centrala termica, parter, etaj) se fac cu 5 FY10 in copex de 50 mm. Din motive practice as dori sa montez 5 conductori FY10 in copex cat mai mic ca diametru, macar de 32 mm. Tabloul general este la demisol, iar demisolul este din beton armat. Nu as vrea sa fac un sant mai adanc de 1.5 cm in peretii de beton. As putea astfel sa ingrop copexul de 32 partial in beton 1.5 cm, partial in tencuiala 2.5 cm, ramanand astfel o acoperire de 8 mm. Care este diametrul minim de copex pe care l-ati folosit pentru 5xFY10 ?

    2. Planseul demisolului nu a fost "cablat" in timpul turnarii (asa cum am facut cu celelalte plansee). E OK daca ingrop instalatia de iluminat in polistirenul extrudat de 5 cm (izolatia demisol - parter, prin demisol) folosind copex metalic de 16 mm ? E necesara modificarea proiectului in acest caz, in sensul folosirii unui polistiren de 8 cm ?

    Merci,
    bafta!

    Lasă un comentariu:


  • electricman
    a răspuns
    Postat în original de GERULA2007
    Eu stiam ca la trifazic in general cade o faza.Greu cad toate fazele.
    Depine in ce traf esti alimentat!

    Lasă un comentariu:


  • GERULA2007
    a răspuns
    Eu stiam ca la trifazic in general cade o faza.Greu cad toate fazele.

    Lasă un comentariu:

Procesare...