Alimentator auto pentru laptop

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • criistinik
    Incepator
    • 10.mar.2008
    • 53

    #16
    asa am patit si eu cu un compresor pt masina (de umflat rotile, nu mai stiu cum se cheama), bucuros ca am un astfel de adaptor pt priza am zis sa il folosesc nu numai la masina. si in practica nu merge prin acel adaptor priza-mufa bricheta masina. prea slab. asa ca ma impac cu ideea.

    Comentariu

    • razvyyc
      Membru Marcant
      • 04.ian.2008
      • 449

      #17
      Postat în original de Adamescu Ion
      De asemanea puteti folosi aceasta sursa pentru a alimenta si alti consumatori: spoturi, aparatura electronica, motorase electrice, etc... Succes!
      Nu prea vad utilizarea unei surse in cazul spoturilor, datorita zgomotului produs de ventilatia sursei,a gabaritului precum si a vibratiilor produse de aceasta.

      Comentariu

      • stefanev
        Membru Marcant
        • 05.iul.2007
        • 437

        #18
        Postat în original de razvyyc
        Postat în original de Adamescu Ion
        De asemanea puteti folosi aceasta sursa pentru a alimenta si alti consumatori: spoturi, aparatura electronica, motorase electrice, etc... Succes!
        Nu prea vad utilizarea unei surse in cazul spoturilor, datorita zgomotului produs de ventilatia sursei,a gabaritului precum si a vibratiilor produse de aceasta.
        1. sunt si surse silentioase
        2. in functie de consum, ai putea chiar sa renunti la ventilator, cu o conditie: carcasa sa fie aerisita.

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 449

          #19
          Am avut sursa silentioasa Antec, cumparata cu 2,2 mil, 430W. Dupa 1 an am avut probleme cu rulmentul, devenind zgomotoasa si avand probleme cu sistemul din cauza supraincalzirii ei. Imi doresc o sursa Zalman, dar trece de 3 mil, probabil. La acest pret as prefera totusi transformatoare electronice pentru alimentarea spoturilor. In alta ordine de idei prefer sa pun un transformator toroidal sau unul electronic de 250-300VA in loc de o sursa mare de PC fara ventilatie, tinand cont de temperatura mai ridicata (temperatura cedata de spoturi, de sursa, etc)si ventilatia slaba din interiorul scafelor inchise construite din placi gipscarton si sa ma tot gandesc in timpul verilor calduroase: oare la temperatuta asta cat timp duce sursa 210W.
          Eu zic sa lasam sursele respective acolo unde le-a recomandat producatorul eventual sa le folosim la diverse aplicatii mici, enumerate si de D-nul Adamescu (exeptie alimentarea spoturilor)

          Comentariu

          Procesare...