Montare echipament monofazic la priza trifazica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1666

    #46
    Postat în original de bucurica
    Va multumesc pentru raspunsuri.

    Stiu ca exista si bidistilatoare pentru curent trifazic, dar sunt de capacitate mai mare si mai scumpe. Acesta nu poate fi reconfigurat pentru trifazic.
    Domnule nu fiţi sigur!
    In fotografiile de mai jos am sa va prezint o rezistenţă de 3x1500W care poate fi alimentata si in sistem trifazat si in sistem monofazat. De ce? pentru ca FIECARE rezistenţă este calculata sa funcţioneze la tensiunea de 220V. Este mai usor de realizat si de introdus in teava de protectie. Avind in vedere ca puterea pe care aţi comunicat-o este de 6KW, inclin sa cred ca aveţi 3 rezistente de 2Kw fiecare, sau ma rog un multiplude rezistente divizibil cu 3. Acestea ar putea fi alimentate la o tensiune trifazica, de 380V(asta e tensiunea de linie in România, intre doua faze)
    Daca trei capete ale fiecarei rezistente se leaga impreuna, iar pe celelalte trei (separate) se leaga cite o faza, avem o alimentare trifazica, cu consumatorii legatzi in stea, asa cum pomenit mai sus unul din distinsii colegi. Dar au uitat sa va explice cum se face.
    Daca si celelalte capete ale rezistentelor sunt legate la un loc, iar pe ele se alimenteaza cu nulul iar pe celelalte capete ale rezistenţelor se alimenteaza cu o faza, avem o alimentare monofazata.
    rezistenţa pe care am ales-o ca exemplu(pe care am avut-o la indemână) are maontarea cu filet M6o x1, cu garnitura de cupru, si se foloseste la incalzirea bailor cu ulei: sudarea tevilor rezistenţei de flanşă este facuta cu alama. Tot ast fel de rezistente erau folosite si la fluidizarea motorinei pentru locomotivele diesel dar erau lipite cu cositor.
    Fișiere Atașate
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Sal'tare!

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1666

      #47
      pentru ca nu am stiut sa poste mai multe fotografii...iata rezistenţele din profil...
      Fișiere Atașate
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Sal'tare!

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1666

        #48
        ..şi faţă. Presupun ca bidistilorul Dvs. poate fi odificat ca sa funcţioneze alimentat la 380V. tensiune trifazica, desi el are rezistenţe monofazice. Asa cum v-am explicat mai sus. Daca aveţi nelămuriri, mai intrebaţi.
        Fișiere Atașate
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Sal'tare!

        Comentariu

        Procesare...