Impamantare apartament bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #16
    Postat în original de Lord
    Postat în original de gogu_ologu
    Postat în original de florin muresan-grecu
    V-as sfatui sa nu legati teava din baie la centura de impamantare,deoarece daca se intrerupe accidental legatura cu priza de impamantare si se intampla sa aveti un aparat cu un defect de izolatie conectat in priza,riscati sa electrocutati pe toata lumea care atinge teava respectiva.
    Am inteles. Alte pareri? Pot sa abordez problema altfel?
    Uitativa la exterior .. jos la bloc trebuie la parter sa fie fierul pentru impamantare .. undeva pe acolo ..
    OK, asa voi face, totusi asta nu garanteaza ca priza de pamant are mai putin de 4 ohm..
    Si daca nu gasesc niciun fier pe acolo?

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #17
      impamantare

      OK, trebuie sa impamantez nava

      V-am mai spus ca impamantare am (Cu de 6mm2) care pare ca duce la o doza de pe scara, unde probabil ca vine un fir mai gros de jos. Impamantarea are un traseu comun (intenc) cu faza si nulul, apoi se desparte de acestea (nu ajunge la firida de pe scara impamantarea).

      Impamantarea merge. N-am facut teste de finete, dar un bec de 40W intre faza si PE declanseaza diferentialul de 30mA.

      Problema este: e util sa mai trag un fir de 6mm2 intre tablou (bara PE) si o teava de la calorifer? Just in case... cedeaza impamantarea originala.

      Sau alte sfaturi pe care mi le puteti da...

      Tineti cont ca depind de un administrator de bloc care nu are habar. Iar eu nu ma pot baga in doza de pe scara se vad cum si ce. Practic, de la tabloul din apartament, eu nu am habar pe unde o ia impamantarea...

      Inca ceva. Am inteles ca nu e necesar sa fac centura echipotentiala secundara in baie, asa ca nu voi face.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        #18
        Postat în original de gogu_ologu
        [...] Problema este: e util sa mai trag un fir de 6mm2 intre tablou (bara PE) si o teava de la calorifer? Just in case... cedeaza impamantarea originala. [...]
        Ne testati memoria?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #19
          Postat în original de raduca
          Postat în original de gogu_ologu
          [...] Problema este: e util sa mai trag un fir de 6mm2 intre tablou (bara PE) si o teava de la calorifer? Just in case... cedeaza impamantarea originala. [...]
          Ne testati memoria?
          Nu, dar nu vad cum pot rezolva... OK, continui acolo daca vreti.

          Impamantarea blocului poate fi buna, problema este ca nu stiu cat de bine sunt facute legaturile de la tabloul meu pana la coloana scarii (daca o exista) si cat de groase sunt conductoarele.

          Raman la ideea de a nu face centura, decat eventual dupa ce imi iau instant. Deocamdata am boiler.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2397

            #20
            Nu va conectati la coloana de alimentare a caloriferului.
            Daca ati facut proba cu becul de 40W si a functionat, nu aveti de ce sa va faceti probleme, avand intreruptor diferential, nu va mai intereseaza scurgerile unor curenti de intensitate mare.

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #21
              Postat în original de Traian Dajma
              Nu va conectati la coloana de alimentare a caloriferului.
              Daca ati facut proba cu becul de 40W si a functionat, nu aveti de ce sa va faceti probleme, avand intreruptor diferential, nu va mai intereseaza scurgerile unor curenti de intensitate mare.
              Asa e, teoretic. Numai ca ma gandesc (cu groaza) ca impamantarea aia se "va strica". Si in dulcele stil romanesc, trebuie sa sa intample ceva rau inainte sa se intervina.

              Dar exista alti vecini pe scara fara diferential si cu aparate defecte, care vor fi "afectati" primii

              Cred ca voi trage in final un fie de 6 "ca sa fie" si il voi lasa in aer pana una-alta

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1050

                #22
                Teava de calorifer nu e o idee buna. Alta solutie ar fi sa te legi de un fier din structura de armare a blocului, dar testat inainte daca are imapantare.
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1685

                  #23
                  V-ati gandit ce s-ar putea intampla daca teava de la calorifer nu este legata la pamant,daca aveti un defect de izolatie si daca exact in acelasi timp o vecina de la un alt apartament pune la uscat pe calorifer o rufa uda? Ganditi-va putin si poate veti realiza de ce este STRICT INTERZIS sa legati firul de impamantare la calorifer.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2397

                    #24
                    Parca aici pe forum s-a mentionat ca un instalator a murit electrocutat in momentul in care a sectionat cu flexul teava de apa calda de la baie.

                    Comentariu

                    • Dumitru popa
                      Membru marcant
                      • 28.aug.2006
                      • 407

                      #25
                      Caz concret la mine pe scara, de mentionat ca blocul este construit in asa fel ca baia de la un apartament este fata in fata cu baia apartamntului vecin. Deci intr-un apartament a fost legata impamantatea de la masina de spalat la teava de apa calda. Reclamatia a fost ca familia din apartamentul vecin nu putea sa faca baie ca ii curenta apa.
                      Deci atentie nu faceti asa ceva.
                      Armatura blocului se poate folosi ca impamantare am verificat asta la mai multe blocuri.

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #26
                        Postat în original de florin muresan-grecu
                        V-ati gandit ce s-ar putea intampla daca teava de la calorifer nu este legata la pamant,daca aveti un defect de izolatie si daca exact in acelasi timp o vecina de la un alt apartament pune la uscat pe calorifer o rufa uda? Ganditi-va putin si poate veti realiza de ce este STRICT INTERZIS sa legati firul de impamantare la calorifer.
                        Da, m-am gandit. Si de-aia am intrebat.
                        M-am gandit si ce se intampla daca ajunge tensiune pe o teava de la baie, de la un vecin, teava fiind "prost impamantata" si curentul o ia prin mine (si prin impamantarea mea).

                        De aceea intreb. Pentru ca i mintea mea sunt multe scenarii posibile si nu am experienta Dvs.

                        Dar m-am gandit si ce se intampla daca in caz de seceta si lasare in paragina (cred ca e caz frecvent) sau in caz der mester prost, impamantarea blocului nu are vreo 4 ohmi sau putin mai mult, ci cu zecile de mii. Nimeni nu face controale. Ba chiar pot pune pariu ca e aceeasi de 40 de ani de cand e blocul!

                        De curiozitate, cine poarta raspunderea in cazul in care impamantarea e proasta? Banuiesc ca adminul de bloc.

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2397

                          #27
                          Pentru dvs. care aveti sigurante diferentiale, aceasta discutie este inutila.

                          Comentariu

                          • gogu_ologu
                            Membru marcant
                            • 11.nov.2006
                            • 421

                            #28
                            Acum va mai intreb ceva, avand in vedere ca eu vor avea tevile de la baie legate la impamantare, deoarece pun boiler, iar carcasa este legata la firul PE din constructie.

                            Ce risc exista in acest caz? Sa zicem ca masina de spalat a vecinului are impamantare proasta sau nu are (priza stricata la baie si tras prelungitor de la priza fara impamantare). In acest caz, daca exista curent de defect, acesta o va lua pe teava in jos si va alege majoritar calea cu rezistenta minima. Cum teava cred ca are rezistenta mai mare decat impamantarea mea, o va alege pe aceasta din urma. Nu exista de exemplu riscul sa se arda firul de impamantare daca e unul obisnuit de 2.5?

                            Comentariu

                            • gogu_ologu
                              Membru marcant
                              • 11.nov.2006
                              • 421

                              #29
                              Postat în original de Traian Dajma
                              Pentru dvs. care aveti sigurante diferentiale, aceasta discutie este inutila.
                              Vecinii mei nu au, cel mai probabil Iar tevile de apa sunt legate prin coloanele de apa, care-s din fier.

                              Comentariu

                              • TDJ
                                Living Legend
                                • 10.apr.2006
                                • 2397

                                #30
                                Si credeti ca ei au impamantarea conectata la teava de apa calda?

                                Comentariu

                                Procesare...