Instalatie eoliana

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1104

    #46
    Nemtii s-au mai linistit cu energia eoliana. De ce? Acum ni se baga noua pe git esecurile altora? Au ceva utilaje pe stoc? A mai luat cineva un comision mare? Eu as rezolva, prin unificare, centrale hidro, regularizari de cursuri, irigatii, cai de acces pe firul apelor. Toate acestea ne lipsesc si sint mai rentabile decit o "adiere trecatoare"!

    Comentariu

    • emil b
      Membru
      • 05.ian.2007
      • 113

      #47
      probabil vor sa demonteze instalatiile lor eoliene ruginite si sa ni le vanda noua dupa ce le dau o vopsea drept proaspat iesite de pe poarta fabricii

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #48
        Nu cred ca s-au linistit ci doar au luat in calcul ca in urma modificarii curentilor de aer, 2 parcuri eoliene o sa fie scoase total din circuit. Si atunci..exista alternative...le vinzi sau le muti. Cum aia sunt nemti puteti fi siguri ca o sa gandeasca de 3 ori inainte de face ceva.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1104

          #49
          De ce sa nu fim si noi nemti?! La noi nu se pot modifica curentii de aer? Curentii de aer se pot modifica atit ca directie cit si ca intensitate sau ambele. In momentul in care se modifica , indiferent de combinatie, intensitatea, poate fi jale... Citi Km poate sa zboare o turbina? Stiu altii ceva ce noi nu stim? Daca in urmatorii ani o sa avem si noi tornade?

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #50
            Dle Adamescu, dvs nu traiti in aceasta tara? Vi se pare dvs ca noi gandim de trei ori si taiem o singura data? Si chiar daca o facem..suntem prea putini si din pacate nu suntem "reprezentativi". Cu schimbarea climei la nivel global este logic ca si noi suntem afectati de aceste lucruri. Deosebirea intre noi si altii este ca la ei asa ceva s-a prevazut sau se prevede cu cativa ani inainte si se iau sau se vor lua masuri ca situatia sa nu degenereze. Pe cand la noi.....luatul deciziilor e mai greu. Daca nu facem 1 mc de dosare ptr o decize amarata...nu e bine. Acum cca 2 ani am avut un client care avea un hotel intr-o zona in care vantul batea mereu cu cel putin 15-20 de km pe ora. Omul ar fi vrut sa facem cu ajutorul energiei eoliene alimentarea respectivului hotel. Trecand peste faptul ca mai toate firmele carora ne-am adresat ne-au avansat niste preturi cu cca 80-200% adaos ne-am blocat in hartogaraie. La finalul proiectului, in urma tuturor avizelor, actelor, facturilor necesare cumpararii echipamentelor necesare, un kw de energie ne ajungea la cca 3,7 milioane lei vechi. A facut omul in continuare contract cu cei de la renel si apoi la 6 luni a vandut totul. E frumos sa ni se vorbeasca de surse de energie nepoluanta, etc, etc, etc, numai ca la punerea in practica suntem jalnici. Va reamintesc numai de marea pacaleala cu panourile solare. Mai avem multe de invatat de la altii.
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1104

              #51
              Domnule raducu_ilie, sintem noi suficient de destepti ca sa invatam de la altii?

              Comentariu

              • sriw
                Membru Marcant
                • 05.dec.2007
                • 538

                #52
                Se pare ca nu,dupa discutiile care au avut loc pe topicul asta.Intotdeauna romanul este mai destept si priveste cu ochi critic orice inovatie tehnologica a tarilor mai dezvoltate.
                If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #53
                  Capitalistii astia vor sa ne globalizeze totul! Dar noi nu ne lasam si luptam pana la capat.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • Adamescu Ion
                    Living Legend
                    • 21.sep.2008
                    • 1104

                    #54
                    Daca globalizare inseamna a fi prostiti, este de preferat sa evitam globalizarea. De asemenea, este de preferat evitarea globalizarii daca implica comisioane si spaga pentru unii functionari publici. De ce alte state mai vintuite nu se apuca sa-si monteze mori de vint? Trebuie sa recunosc ca noi, romanii, ne pricepem de minune sa ne irosim tot ce avem valoros si cind zic asta ma refer la alte resurse decit vintul. Am avut ocazi de foarte multe ori sa inteleg cum gindesc gunoaie puse in functie cheie. Am avut ocazia sa vad cum pun intrebari capcana si tot felul de smecherii... De asemenea mi-e scirba de dracuiala olteneasca! Vis a vis de aceasta dracuiala, oare chiar avem un viitor spiritual? Ce de vorbe in vint...

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #55
                      Discutiile in van nu isi au rostul. Eu v-am dat un exemplu concret despre ce inseamna sa faci ceva care la altii functioneaza bine-mersi de atat timp si la noi..trebuie re-inventat. Indiferent de tipul energiei alternative, cred ca in actualele conditii noi nu avem deocamdata dorinta de a face ceva in aceasta privinta. Ati deschis un post in legatura cu energia hidro pe acest forum. Stiti de cate aprobari ati fi avut nevoie doar ca sa puteti incepe acea constructie? Si apoi cati ar fi crezut ca "asta are bani de isi permite sa faca asta..hai sa-l tepuim" si ar fi venit cu o mie si una de piedici sa va opreasca? Eu am vazut la respectivul client ce inseamna sa incerci sa faci ceva legal, sa fii corect si la urma sa dai chix. Daca cei din Europa au investit si continua sa investeasca in energii alternative sa fiti sigur ca o fac pentru ca stiu ca este ceva rentabil. Si poate ca le pasa de tara lor. As vrea sa trec peste fraze sablon si sa spun si eu acelasi lucru despre multe lucruri din tara mea. Dar, privind in jur gasesc prea putini oameni care sa vrea sa faca ceva pentru aceasta tara.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • Adamescu Ion
                        Living Legend
                        • 21.sep.2008
                        • 1104

                        #56
                        Asa este, am deschis un subiect care m-a dus, aparent, intr-un punct mort. Am dus "proiectul"un pic mai departe decit am pus pe forum. Din motive strict personale, nu voi putea pune intrega documentatie la vedere. Voi sugera doar anumite solutii, dar o parte din drumul spre dimensionare si alegerea anumitor componente va fi simplificat si corect expus. Am gasit solutii elegante si fiabile pentru turbina (turbina are un stabilizator de turatie pentru sarcina variabila). Inca nu m-am hotarit cit si cum sa arat pentru a fi, totusi, un material util si altora.

                        Comentariu

                        • SERGHEI-ARO10
                          Membru
                          • 03.mai.2006
                          • 155

                          #57
                          Pentru domnul razvyyc>>>
                          1-Puteti sa imi explicati si mie de ce energia eoliana este de o calitate ,,precara"??!!
                          2-locuintele in Romania noastra draga beneficiaza de bransamente de maxim 9 kw de regula ...dar efectiv nu beneficiezi de mai mult de 5 kw la minunata tensiune de 200Vca ...Pt ca asa vrea electrica ...(echipamente vechi)..

                          Eu beneficiez de binefacerile unui amarat de generator eolian de 2kw amarati care nu poate sa im i sustina decat un boiler electric si iluminatul unui etaj+ curte+ 3 televizoare +un calculator (si la copii stiti cam cat merge un PC)....

                          A...am uitat sa spun ,stau intr-o zona cu ,,vant moderat" ..adica langa Snagov,intr-un camp situat in mijlocul unui sat...

                          Chestia cu "energie eoliana nerentabila" tine de povestea cu strugurii acri.Numeni nu vrea sa riste sa monteze o astfel de instalatie asa ca ne rezumam la ,,nu merge domne"..Aveti in curte asa ceva sui nu sunteti multumiti??!! Pai atunci de ce aruncati din ,,goagle " lucruri scrise de oameni care nu au vazut eoliene decat in poze??
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1440

                            #58
                            Postat în original de SERGHEI-ARO10
                            Pentru domnul razvyyc>>>
                            1-Puteti sa imi explicati si mie de ce energia eoliana este de o calitate ,,precara"??!!
                            2-locuintele in Romania noastra draga beneficiaza de bransamente de maxim 9 kw de regula ...dar efectiv nu beneficiezi de mai mult de 5 kw la minunata tensiune de 200Vca ...Pt ca asa vrea electrica ...(echipamente vechi)..

                            Eu beneficiez de binefacerile unui amarat de generator eolian de 2kw amarati care nu poate sa im i sustina decat un boiler electric si iluminatul unui etaj+ curte+ 3 televizoare +un calculator (si la copii stiti cam cat merge un PC)....

                            A...am uitat sa spun ,stau intr-o zona cu ,,vant moderat" ..adica langa Snagov,intr-un camp situat in mijlocul unui sat...

                            Chestia cu "energie eoliana nerentabila" tine de povestea cu strugurii acri.Numeni nu vrea sa riste sa monteze o astfel de instalatie asa ca ne rezumam la ,,nu merge domne"..Aveti in curte asa ceva sui nu sunteti multumiti??!! Pai atunci de ce aruncati din ,,goagle " lucruri scrise de oameni care nu au vazut eoliene decat in poze??
                            Centrala e facuta de dumneavoastra sau e cumparata ? Va salut

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 449

                              #59
                              Postat în original de SERGHEI-ARO10
                              1-Puteti sa imi explicati si mie de ce energia eoliana este de o calitate ,,precara"??!!
                              2-locuintele in Romania noastra draga beneficiaza de bransamente de maxim 9 kw de regula ...dar efectiv nu beneficiezi de mai mult de 5 kw la minunata tensiune de 200Vca ...Pt ca asa vrea electrica ...(echipamente vechi)..

                              Eu beneficiez de binefacerile unui amarat de generator eolian de 2kw amarati care nu poate sa im i sustina decat un boiler electric si iluminatul unui etaj+ curte+ 3 televizoare +un calculator (si la copii stiti cam cat merge un PC)....

                              A...am uitat sa spun ,stau intr-o zona cu ,,vant moderat" ..adica langa Snagov,intr-un camp situat in mijlocul unui sat...
                              Inainte de a scoate floricele pe gura, mai intai sa va documentati putin. De ce nu este rentabila energia eoliana? Solutia data de dvs. produce cam 6-7 kWh pe zi. Asta in condiitiile in care beneficiati 4-5 ore de vant care sa se incadreze in 10 - 15 m/s. Solutia completa a sistemului de 2 kW costa undeva la 7000-8000 de euro. Deci undeva la 300 milioane lei. Acest sistem produce maxim 2200 kWh pe an (calculat la 6 kWh pe zi, continuu). De 300 milioane lei vechi puteti plati celor de la Electrica 83.000 kWh !!!!!!!!!!!!!!! Inseamna ca mica dumneavoastra morisca o sa fie amortizata in 37 ani . Asta fara a lua in calcul schimbarea acumulatorilor, service sau alte magarii.

                              Probabil ati facut acest post pentru a arata ca locuiti pe langa Snagov si ca va permiteti "morisca" in ograda. Ati primit laude de la vecini?? Ati fost privit cu admiratie de catre necunoscatori? V-ati simtit bine, nu-i asa? Pentru 7.000 euro a meritat. La 7000 euro investiti in ceva masina nu primeati atatea laude si admiratii. Dar lasati tehnica pentru cei ce se pricep la asa ceva si ocupati-va de invartit micii in ograda din Snagov. Cumparati-va ceasuri scumpe, ca poate mai primiti aplauze.

                              Si inca ceva: solutiile de puteri f. mici (2 kW) sunt si cele mai ieftine. Cu cat creste puterea, cu atat pretul platit pe MWh este mai urias. Din ce motive nu ati alimentat toti consumatorii din gospodarie cu eoliene, sa va fi luat o eoliana de 10 -15 kW? Plateati de 5-7 ori mai mult.

                              Comentariu

                              • SERGHEI-ARO10
                                Membru
                                • 03.mai.2006
                                • 155

                                #60
                                Salut Alex,Centrala este cumparata .Tot respectul pt cei ce manufactureaza o astfel de instalatie dar mie imi lipsesc ,,unele cunostinte" si rabdarea ..


                                Domnu razvyyc,nu mi-ati raspuns de ce calitatea energiei eoliene este precara???
                                Legat de viteza vantului ,va inselati : nu cunoasteti caracteristicile tehnice ale sistemului meu asa ca ,,atentie la floricele".
                                Solutia completa a unui sistem de 2 Kw nu sare de 4000 euro (din care 40% adaos comercial ..trebuie sa intretin casa de la Snagov ,nu?!!).Vrei sa cumperi? Rezolvam.
                                O singura turbina eoliana de 2 kw imi este mai mult decat suficient pt a trece fara probleme prin perioadele lungi in care Electrica taie curentul consumatorilor.

                                Daca as fi avut 20 de ani poate v-as considera un ,,haiduc al vremurilor moderne" care jupoaie imperialistii cu case la Snagov sau in alte zone selecte din tarisoara asta saraca si as face cerere de inscriere in organizatia dumneavoastra.Dar,observ urme foarte clare de ,,frustrare" si reactii tipice ,,omului nou" care nu a reusit (inca ,sper) sa faca ceva cu viata lui continuind sa faca degeaba umbra pamantului si sa umple lumea cu progenituri mici si evident ,,frustrate" si care se simte cocos doar pe net sau langa consoarta cat dulapul mandra de bigudiurile din ,,par"..Asa ca, avand in vedere ca nu ma cunoasteti ,va recomand un amical ,,ciocul mic". Va rog foarte mult sa ganditi inainte sa faceti afirmatii.Va rog foarte mult in masura in care aveti timp sa mai cititi si altceva decat postarile de pe net (o carte de exemplu).Va poate ajuta foarte mult in exprimare.

                                In alta ordine de idei,in zona in care locuiti stiu ca traiesc oameni harnici si inteligenti,sigur dumneavoastra v-ati nascut acolo?

                                Si ca sa inchei : de ce sunteti asa de virulent in exprimare ? V-am suparat cu ceva ..Astept un eventual raspun pe PM ,ca sa nu stricam acest topic .

                                Comentariu

                                Procesare...