Instalatie eoliana

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SERGHEI-ARO10
    Membru
    • 03.mai.2006
    • 155

    #91
    Postat în original de Mircea G
    Postat în original de alex virtual
    Cu acordul vecinilor , o poti inalta destul de mult .
    Nu cred .
    Colegul s-a lansat in polemici dar a uitat sa precizeze care sint etapele autorizarii si cit a costat si asta .
    E,daca citeai chiar tot ce am scris vedeai costurile iar despre autorizare este adevarat nu am pomenit mare lucru pentru ca ,,nu am nevoie"...( la autorizatie ma refer ).

    Legat de permisiunea vecinilor ,nu avem nevoie de permisiunea ,,noastra" daca ma intelegeti ..cel putin pe o raza de 2-3 loturi stanga -dreapta-fata -spate.Daca cineva va reclama ceva ,o sa o rezolvam pe cale legala.Nu am gasit o reglementare si o incadrare a stalpilor de eoliana gen grinda zabrelita sau teava pt autorizarea in constructii .Mentionez ca acest gen de constructie este ,,demontabila " nu definitiva.Avand inaltimi mici (max 12 metri) nu isi bat ei capul cu asta .Daca ar fi fost vorba de o eoliana mare ,cu inaltimi de 20 m in sus ,pilon ,fundatii solide etc ,atunci era altceva ...Avand in vedere cat ar costa o ,,autorizare " pt eoliana si eoliana in sine eu cred ca nu ar trebui sa ne concentram pe ,,autorizatii".Subiectul ,,autorizare" nu-l cunosc si nici nu ma intereseaza.

    Legea nr. 50/1991, modificata reglementeaza autorizarea centralelor (parcurilor) eoliene.

    PS- aviz amatorilor de reclamatii ..astept controale...

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #92
      Eu sint curios care sint costurile de autorizare si cum se face asta . Raspunsul dvs .... Daca dvs si vecinii v-ati facut " dupa ureche " este treaba dvs , credeam ca aveti si o baza legala . In tot cazul SIGUR trebuie autorizatie , chiar si daca ar fi constructie provizorie ( cine a decis asta ?)
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • SERGHEI-ARO10
        Membru
        • 03.mai.2006
        • 155

        #93
        Postat în original de Mircea G
        Eu sint curios care sint costurile de autorizare si cum se face asta . Raspunsul dvs .... Daca dvs si vecinii v-ati facut " dupa ureche " este treaba dvs , credeam ca aveti si o baza legala . In tot cazul SIGUR trebuie autorizatie , chiar si daca ar fi constructie provizorie ( cine a decis asta ?)
        Pai ai nevoie de autorizare daca fixezi o ,,balama " pe o placa de beton (alee etc ) cu patru dibluri si bati 4 bucati de teava in pamant ??!! Nu spun ca nu ai dreptate dar eu la primaria comunei nu am gasit raspuns.Normal ar trebui sa fie reglementata undeva dar eu nu am gasit.
        In alta ordine de idei : dumneavoastra tineti cu lupul?!!

        In tara asta exista un mare vid legislativ.Incercam sa ne adaptam iar daca va veni cineva sa ma amendeze pt turn ,sigur va avea si o baza legala ,baza in care imi voi scoate si eu autorizarea .Deocamdata disciplina in constructii spune ca ,,nu ie domne"...asa ca ....

        Pentru piscina am vrut sa scot autoruzatie de constructie .Piscina in mediul rural este considerata ,,anexa gospodareasca provizorie"..Alta varianta ar fi urmatoarea ,,daca nu iese din pamant ,nu exista" .Iti trebuie autorizatie de constructie ca sa faci o groapa la tine in curte ...?? In tarile civilizate iti trebuie ,la noi nu este cazul.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #94
          Acum sa lamurim ! Nu tin cu lupul ! Doar intrebam pt a sti atit eu cit si altii cam care ar fi costurile totale . Din pacate spatiul meu din Bucuresti nu-mi permite asa ceva , ceva mai mic n-am gasit ....asa ca ramine ca studiu pt eventuala casa de tara ..... dar este bine de stiut !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #95
            Postat în original de SERGHEI-ARO10
            Alta varianta ar fi urmatoarea ,,daca nu iese din pamant ,nu exista" .Iti trebuie autorizatie de constructie ca sa faci o groapa la tine in curte ...?? In tarile civilizate iti trebuie ,la noi nu este cazul.
            Oare un rezervor de combustibil (montat in pamant), ce se atasaza unei benzinarii existente necesita A.C.? Nu iese din pamant nici asta, deci "nu exista".
            Lasand gluma la o parte, aveti sansa ca de catva timp eliberarea CU si AC sa se faca si la nivelul comunelor, unde sunt persoane mult mai slab pregatite decat la un consiliu judetean.

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              #96
              De ce spun asta?
              1. Am fost solicitat pentru bransarea la retea a unui consumator nou (casa D+P+E). Casa avea chiar si finisajele interioare in lucru, dar nu avea AC obtinuta. Nici macar PAC-ul nu era depus. Inclusiv bransametul de apa era facut. Dupa ce am comunicat documentele obligatorii de care trebuie sa dispuna, s-a conformat. A doua zi a avut si autorizatia in mana.
              2. Am depus cereri pentru taierea unor nuci la 5 primarii. Doar la o primarie am intalnit o persoana foarte bine documentata care stia cadrul legal (foarte restrictiv) in care se pot taia de la sol nucii sau castanii comestibili. Din partea celorlalte primarii am obtinut acceptul pe loc.

              Comentariu

              • SERGHEI-ARO10
                Membru
                • 03.mai.2006
                • 155

                #97
                Postat în original de razvyyc
                De ce spun asta?
                1. Am fost solicitat pentru bransarea la retea a unui consumator nou (casa D+P+E). Casa avea chiar si finisajele interioare in lucru, dar nu avea AC obtinuta. Nici macar PAC-ul nu era depus. Inclusiv bransametul de apa era facut. Dupa ce am comunicat documentele obligatorii de care trebuie sa dispuna, s-a conformat. A doua zi a avut si autorizatia in mana.
                2. Am depus cereri pentru taierea unor nuci la 5 primarii. Doar la o primarie am intalnit o persoana foarte bine documentata care stia cadrul legal (foarte restrictiv) in care se pot taia de la sol nucii sau castanii comestibili. Din partea celorlalte primarii am obtinut acceptul pe loc.
                La sat se construieste fara AC fara probleme .Se merge la mica intelegere.Se da drumul la lucrare ,intre timp plecand si actele de autorizare .Cum ati fost solicitati pt bransare ? Ca organizare de santier? Pana la receptia casei nu se poate obtine cuplarea ca abonat .

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #98
                  Postat în original de SERGHEI-ARO10
                  Pana la receptia casei nu se poate obtine cuplarea ca abonat .
                  Se poate ! eu am facut asta in 2000 fara spaga , mergind pe prostia statului
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • razvyyc
                    Membru Marcant
                    • 04.ian.2008
                    • 450

                    #99
                    Bransament definitiv. In 24 ore a avut si autorizatia. Si numar la casa. Si fara spaga, dupa cum spunea dl. Mircea. S-a bazat pe bunavointa edililor. Poate ca nu sunt oameni prosti, sunt mai binevoitori la sat. Acolo daca mergi dupa un aviz, primesti. In mod sigur ai o ruda consilier, un vecin secretar sau o cunostinta pe acolo.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      Postat în original de razvyyc
                      Bransament definitiv. In 24 ore a avut si autorizatia. Si numar la casa. Si fara spaga, dupa cum spunea dl. Mircea. S-a bazat pe bunavointa edililor. Poate ca nu sunt oameni prosti, sunt mai binevoitori la sat. Acolo daca mergi dupa un aviz, primesti. In mod sigur ai o ruda consilier, un vecin secretar sau o cunostinta pe acolo.
                      In Bucuresti am facut asta . Si nu a fost amabilitate ci prostia organismelor de stat . Mi-am facut imediat buletin pe noua adresa apoi utilitatile ....
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • SERGHEI-ARO10
                        Membru
                        • 03.mai.2006
                        • 155

                        Mai baieti ,asta poti face cand locatia respectiva este situata pe o strada locuita si ,,are numar"...Daca este lot nou ,pana nu faci receptia nu ai numar de cas (la mine nici nume de strada nu erA, cei de la electrica nu iti dau nimic si credeti-ma ...instalatia stradala este platita de mine ..tu-i in ..... In fine : la sat gasesti mai multa intelegere in primarie ...la orash am alergat doi ani pt o renovare de ,,fatada" .

                        Comentariu

                        • turbo_power21
                          Incepator
                          • 18.oct.2007
                          • 34

                          salut eu sunt negru de oftica cu astia de la primarie , sa ma sfatuiasca cineva daca cunoaste bine legea , am obtzinut autorizatzie ca o casa p+m in april 2009 si cei de la urbanism au zis asa are valabilitate de 12 luni iar perioada de executie e de 24 luni iar valabilitatea AC se prelungeste la perioada de executie , iar perioada de executzie incepe atunci cand declari ca ai inceput constructia , in niste formulare F17, F18,F19 . si actualmente mia venit impunere la plata la impozite pe cladire pe anul 2010 , eu asi vrea sa stiu daca pot sa te taxeze la impozit pe cladire atat timp cat nu a expirat autorizatzia , precizez ca ,casa nu e terminata cu capacul pus si fara gamuri , eu am facut o plangere la primar sami rezolve situatzia , si sa ma lamureasca ce si cum .
                          stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

                          Comentariu

                          • Shaq
                            Living Legend
                            • 06.mar.2005
                            • 1309

                            Postat în original de SERGHEI-ARO10
                            Pentru domnul razvyyc>>>
                            1-Puteti sa imi explicati si mie de ce energia eoliana este de o calitate ,,precara"??!!
                            2-locuintele in Romania noastra draga beneficiaza de bransamente de maxim 9 kw de regula ...dar efectiv nu beneficiezi de mai mult de 5 kw la minunata tensiune de 200Vca ...Pt ca asa vrea electrica ...(echipamente vechi)..

                            Eu beneficiez de binefacerile unui amarat de generator eolian de 2kw amarati care nu poate sa im i sustina decat un boiler electric si iluminatul unui etaj+ curte+ 3 televizoare +un calculator (si la copii stiti cam cat merge un PC)....

                            A...am uitat sa spun ,stau intr-o zona cu ,,vant moderat" ..adica langa Snagov,intr-un camp situat in mijlocul unui sat...

                            Chestia cu "energie eoliana nerentabila" tine de povestea cu strugurii acri.Numeni nu vrea sa riste sa monteze o astfel de instalatie asa ca ne rezumam la ,,nu merge domne"..Aveti in curte asa ceva sui nu sunteti multumiti??!! Pai atunci de ce aruncati din ,,goagle " lucruri scrise de oameni care nu au vazut eoliene decat in poze??
                            ma intereseaza si pe mine o astfel de achizitie... cat v-a costat cu totul?
                            mai bine intreaba daca nu cunosti

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              @turbo_power21 Asta nu prea e problema de instalatii electrice insa voi incerca sa ma interesez la un cunoscut care lucreaza la taxe si impozite in cadrul unei primarii.
                              @Serghei asteptam cu interes sa ne spuneti cat v-a costat treaba cu eoliana. Banuiesc ca ce sustine acel generator eolian, ma refer la lista dvs de consumatori ori intervine un factor de simultaneitate ori sunt echipamente moderne si economice care consuma putin;
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                @turbo power: Autorizatia se prelungeste la un an, daca nu ati prelungit-o, se considera ca ati terminat constructia si vi se impune cladirea. Daca nu ati prelungit autorizatia dupa un, an chiar daca aveti procesul verbal de receptie anul acesta impunerea se face cu data cand a expirat autorizatia.
                                Ultima editare de Consultant electrice; 08.dec.2011, 23:18.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...