Acte electrician autorizat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dandutz
    Membru
    • 17.apr.2007
    • 192

    #31
    Din cate vad eu a disparut si gradul IA din regulament, iar pentru gradul IIA nu poti da examen daca ai doar liceul cu profil energetic, indiferent de experienta profesionala.
    Deci pentru a proiecta o amarata de instalatie electrica la o garsoniera, cu 3 becuri si 5 prize, trebuie sa mai mergem pe la scoala...

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1153

      #32
      Postat în original de dandutz
      Din cate vad eu a disparut si gradul IA din regulament, iar pentru gradul IIA nu poti da examen daca ai doar liceul cu profil energetic, indiferent de experienta profesionala.
      Deci pentru a proiecta o amarata de instalatie electrica la o garsoniera, cu 3 becuri si 5 prize, trebuie sa mai mergem pe la scoala...
      Nu este neaparat nevoie sa mergeti pe la scoala, este deajuns sa aveti hartie la mana cum ca ati fost. Cati dintre cei autorizati au fost pe acolo regulat, nu fiti naiv. Se stie foarte bine cum se dau hartii, diplome etc pe la noi.
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #33
        Daca vreti sa fiti legal conectat cu o instalatie electrica noua la SEN chiar trebuie sa fi fost la scoala. Si chiar trebuie sa fiti autorizat. ANRE. Restul..(si la noi inca se mai poate) poate fi facut de dvs si semnat de un electrician autorizat ANRE. Exceptie cazurile in care refaceti instalatia. Desi ar trebui sa existe si atunci obligativitatea consumatorului de a prezenta schita electrica a noii instalatii alaturi de tabelul cu puteri instalate in acea locuinta. Pe vremuri hartiile se dadeau asa..acuma daca nu stii nu le iei. Nimeni nu vrea sa te aiba pe constiinta! Stima!
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 441

          #34
          La mine in Botosani toti faiantarii si zidarii fac instalatii electrice, cu preturi de 20,25 sau 30 lei pe doza. Nimeni nu ii verifica si clientii daca nu au cunostinte de electrica se uita dupa pretul cel mai mic. Acei clienti care asculta un pic si la sfaturile date de mine si pun siguranta si calitatea pe primul loc sunt cam rari din pacate. In Botosani daca cer 50 lei pe doza(in blocuri de caramida sau beton) ma face lumea nebun. ) Am avut o persoana care imi cerea sa ii fac o casa si fiind o lucrare mai mare i-am zis 30 lei pe doza. Mi-a zis in fata ca-s nebun. )
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #35
            Personal prefer sa fiu facut nebun decat sa fac rabat la calitate cat si la mana mea de lucru. Daca oamenii nu invata ca una din cele mai importante parti ale locuintei lor este instalatia electrica..atunci e treaba ei. Sper sa vina ziua in care si instalatiile electrioce sa aiba acelasi statut cu cele de gaze. Cineva m-a solicitat ptr o revizie la o instalatie facuta de o struto-camila. Dupa ce am vazut ce era acolo i-am sugerat inlocuirea instalatiei in proportie de cca 70 %. A ras si a plecat. La doua luni i-a luat foc casa si a refacut-o . Soarta, nu? Stima!
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • dandutz
              Membru
              • 17.apr.2007
              • 192

              #36
              Eu nu am afirmat ca nu ai nevoie de scoala ca sa realizesi o instalatie electrica !

              Uitati cum sta treaba cu noul regulament ANRE. Eu sunt electrician PRAM-ist cu o vechime de 20 ani, de 5 ani autorizat ANRE gr. IIA + IIB si anul acesta trebuie sa dau iar examenul pentru reautorizare. Problema este ca pierd gradul IIA deoarece nu sunt maistru sau inginer, dupa cum zice noul regulament de autorizare electricieni. Bun, sa zicem ca fac scoala de maistri, acelasi regulament ANRE zice ca nu pot da examen pentru gradul IIA deoarece nu am minim 2 ani vechime ca maistru, in proiectare... ceea ce seamana cu chestia aia cu "oul sau gaina".

              In concluzie proiectarea ramane accesibila doar pentru ingineri sau maistri care pot dovedi ca au vechime in proiectare de instalatii electrice.

              Asta intentionam sa zic: pentru a proiecta o amarata de instalatie electrica la o garsoniera, cu 3 becuri si 5 prize, un electrician calificat nu are suficient creier.

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #37
                Ma scuzati ca am inteles gresit ce anume ati dorit dvs sa afirmati dar ma enerveaza cand aud ca autorizatiile sunt date la fel cum era inainte cand te duceai cu un cartus de Kent si gata! Din pacate, trebuie sa refaca regulamentul la faza cu vechimea in proiectare. Nimeni nu te angajeaza sa faci proiectare daca nu ai mai facut. Ca sa fi facut...si tot asa. Speram ca in 2011 cand o sa schimbe si regulamentul asta din 2009 sa corecteze si acest aspect. Eu de exemplu, m-am re-intors la scoala fiind in primul an la Energetica. Asa scap si de faza cu vechimea in proiectare care nu este necesara daca ai facultatea de energetica absolvita. Cand o termina fiica-mea clasa a IV-a termin si facultatea asta. Sunt curios si poate dl Leon ne poate lamuri daca si in afara tarii noatre conditiile de autorizare sunt la fel. Stima!
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • dandutz
                  Membru
                  • 17.apr.2007
                  • 192

                  #38
                  Cine crede ca examenul de autorizare se ia oricum, sa arunce o privire pe siteul ANRE la bibliogrfie si chiar sa incerece sa raspunda la exemplul de intrebari pentru concurs Se vede clar cand se publica rezultatele, ca multi pica examenul si mai multi il trec la limita.

                  Pana la urma eu ma multumeam si cu gradul IA, ceva proiecte la apartamente sau case mai modeste dar astia de la ANRE au inchis orice portita pentru proiectare electricianului de rand. Respecte.

                  Comentariu

                  • komy
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2008
                    • 441

                    #39
                    Va spun sincer ca de cand lucrez nu mi-a cerut cineva macar o data legitimatia de electrician autorizat sa vada cat sunt eu de calificat. Treaba e ca lumea nu prea stie electrica si oricine stie sa lege doua fire pare in fata ei un super expert. Abia cand porti o discutie serioasa cu potentialii clienti acestia isi dau seama ce e cu adevarat de facut. Dar oricum, aici in Botosani, 80% din lucrarile instalatii electrice realizate sunt facute de faiantari(cu preturi pe masura). Daca le spun ca vin cu scule de 100 milioane sa ii fac lucrarea zice ca vorbesc avioane. Cel mai trist e ca lumea e NU e interesata sa fie treaba buna ci sa vada efectiv ca tu muncesti si te strofoci cat mai mult pentru banii aia. Asa e in Botosani din pacate.
                    Imi place lumina!

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #40
                      Nu numai. Avand freza cu aspirator ptr facut santurile e logic ca lucrarea evolueaza mai repede decat daca ar fi sparg cu bormasina. Ca exemplu un apartament de 4 camere cu o instalatie de complexitate medie spre avansata il pot executa cu angajatii mei in cca 5 zile. Si atunci clientul ma intreaba: da` nu ati terminat prea repede? nu putem sa mai reducem din manopera? Daca stai in schimb o luna o luna si ceva la un apartament de 4 camere e super bine. si mai ales sa te vada el ca tu te omori acolo cu zidurile lui. Nu spun ca am intalnit si clienti care gandesc normal si pe care ii interesa sa termini in timpul stabilit de la inceput dar acestia au o pondere scazuta. Cum spunea si komy, degeeaba vii cu scule, cu ceea ce stii tu din ceea ce ai invatat de-a lungul timpului, etc. Daca este un nea gigel care este un fel de jean claude van damme (Universal) atunci nu ai nicio sansa. Nu conteaza ca ala trage traseele direct in tencuiala, fara tuburi, in diagonala, ca monteaza in tablou 2 sigurante de 32 A "ca sa tina", etc. El "face totul". Astept cu interes ziua in care si instalatiile electrice vor avea acelasi statut cu instalatiile de gaze. Stima!
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • dandutz
                        Membru
                        • 17.apr.2007
                        • 192

                        #41
                        Lasa ca va razbun eu din plin, domnul komy! In afara de instalatia electrica: gletuiesc, zugravesc, montez gipscarton, faianta, gresie, parchet, etc. "la greu".

                        Asa, ca sa crape zugavii de ciuda. Poate o sa-i auzim cum se plang ca electricienii isi baga nasul in treburile lor.

                        Comentariu

                        • dacis
                          Incepator
                          • 08.nov.2009
                          • 30

                          #42
                          Si de unde zici ca esti?...

                          Comentariu

                          Procesare...