Cunostinte instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #16
    Crezi ca sunt "questii" ascunse la realizarea unei instalatii interioare ?
    Nu sunt.
    Daca citesti I7 si respecti ce scrie acolo e OK.
    Fa-ti intai o schema pe planul casei sau a apart. cu locurile de prize, intrerupatoare, senzori (senzorii de miscare necesita 3 fire), lampi etc.
    Incearca sa pozitionezi tabloul/rile cat mai in centrul casei ca sa ai lungimi minime de trasee.
    Iti recomand sa nu folosesti doze de legatura, treceri poti face bine si in doze aparat, daca folosesti multifilar neaparat sa pui tuburi de capete sertizate eventual si cositorite.
    Lucreaza cu relee pas cu pas in loc de intrerupatoare cruce/cap scara.
    Foloseste cablu si copex/tub de buna calitate.
    Foloseste sigurante automate bipolare, si diferentiale unde e cazul.
    Folosete un descarcator de tensiuni atmosferice cat si un limitator de tensiune (MSU) la 255 V.
    Dimensioneaza tablourile cu rezerva de spatiu poate in viitor vei ,mai dori sa mai pui ceva.
    Gandeste inginereste proiectul asta e cel mai important pas; sa nu-ti para rau mai tarziu ca parca ar fi trebuit o priza si aici si un intrerupator dincolo.
    Spor la treaba si daca mai vrei sfaturi te ajut cu placere.

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #17
      Postat în original de Vinga64
      multumesc pt raspunsurile voastre insa aceste cunostinte le cam am si anume ,cu sa dimensionezi un conductor ,cum sa pui niste sigurante,si ...
      Intrebare mea era legata mai multe de chestile ascunse care pot exista dar pe care nu le am luat in calcul...

      Saptamana viitoare sper sa ma apuc , is voi face poze la fiecare etapa.





      Va doresc tuturor sarbatori fericite si la multi ani
      In primul rand, ca sa sapi santuri vei folosi un flex (nu-i asa)? Care face O GRAMADA de praf. Si in general trebuie sa fii atent. Mi-e mi-a sapat altcineva santurile cu flexul, pt ca am ma intindeam prea mult ca timp, nu aveam experienta. In fine, in caramida ar fi mers, dar in beton (sapa) - mult mai greu.

      Eu zic sa incerci sa faci un traseu intre 2 doze si dupa aia iti vei da seama daca merita sau nu.

      Trebuie sa te mai gandesti cum tragi firele (dupa ce pui tuburile sau inainte) cate doze pui (daca incap legaturile).

      Trebuie sa ai sarpe, cleste pt cabluri, banda izolatoare si multe alte nimicuri. Fiecare din chestiile astea inseamna drum la magazin = bani si nervi pierduti, ca nu stii exact ce-ti trebuie.

      Comentariu

      • ombun
        Membru marcant
        • 12.feb.2007
        • 580

        #18
        @xena:
        -decarcator de tensiuni atmosferice ?? (ce este, unde se monteaza, ce face, cat costa....scuze pt neconostintele mele!!! )
        vreau sa fac o casa !

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #19
          Postat în original de ombun
          @xena:
          -decarcator de tensiuni atmosferice ?? (ce este, unde se monteaza, ce face, cat costa....scuze pt neconostintele mele!!! )
          Uite aici:

          Cred ca am dat cam 2,5 mil daca tin bine minte.
          Se monteaza in cofretul de la intrarea in casa.
          Restul te lamureste pdf-ul.

          Comentariu

          • 1024
            Membru
            • 20.sep.2008
            • 172

            #20
            Ca sa nu deschid al topic : despre instalatiile electrice pentru helesteu , piscine ,etc , adica cabluri ,becuri , etc care vor fi in apa , unde gasesc detalii ? Sau poate cineva sa spuna cateva cuvinte.
            gabi

            Comentariu

            Procesare...