Refacerea intalatiei electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2550

    #16
    [quote="ear1976"](tot nu merge edit)

    ...Daca sunteti norocos si s-a pozat instalatia veche prin tub PVC, poate sunteti norocos...


    Pe vremuri tuburile erau din aliaj de zinc cu plumb iar conductorii din cupru invelit in pinza si un fel de cauciuc.
    Cu respect.

    Comentariu

    • ear1976
      Living Legend
      • 09.aug.2007
      • 1050

      #17
      [quote="tanasie"]
      Postat în original de ear1976
      (tot nu merge edit)

      ...Daca sunteti norocos si s-a pozat instalatia veche prin tub PVC, poate sunteti norocos...
      Scuze, la mine e 7 seara, dupa munca, incepe uichendu... (sunt pe alt meridian)

      (Na ca am corectat, s-a rezolvat editu')
      ratzele se trag din camioane

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2550

        #18
        Da unde esti frate , in China
        Cu respect.

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1050

          #19
          Postat în original de tanasie
          Da unde esti frate , in China
          Ai cam ghicit!
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2550

            #20
            Atunci uichend placut
            Cu respect.

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #21
              Postat în original de alfa
              Postat în original de Mircea G
              Nu va ginditi , din economie , sa faceti combinatii intre instalatia noua si cea veche !
              Nici vorba!!! Daca procedam asa nu am facut nimic! Trebuie totul facut de la capat!!

              Problema cu plasa de buzau mi-a sarit si mie in ochi, dar cred ca nu exista alta solutie, decat sa sapam sub ea.

              Off, cand omul face fara sa gandeasca!!!
              Stati linistit, ca si daca se gandeste, n-ajunge prea departe, ca in bancul ala cu politistul si strainul care l-a intrebat incotro s-o ia.

              De exemplu eu ma tot chinui cu instalatia electrica pt ca nu am timp si meseriasu' mai pune doua tuburi si mai repara la pereti 2 ore.

              Comentariu

              • gogu_ologu
                Membru marcant
                • 11.nov.2006
                • 421

                #22
                Postat în original de ear1976
                (tot nu merge edit)

                Pentru minimizarea "raului" in baie, daca finisajul este deja facut, incercati sa vedeti daca actuala doza de distributie si actualul traseu pot fi refolosite (cu inlocuirea dozei) si cablul existent tras din pereti si inlocuit cu unul nou, ca sa nu mai "distrugeti' inutil ce e pe acolo. Daca sunteti norocos si s-a pozat instalatia veche prin tub PVC, poate se mai reduc pagubele.

                La bucatarie, acelasi principiu, numai ca acolo am sentimentul ca veti avea nevoie de cel putin un circuit nou.
                Eu am preferat sa trag instalatia prin camera de alaturi si am patruns apoi la locul de lampa. Noroc ca am perete de caramida. Oricum, firele vechi erau intenc si treceau peste o nisa cu coloane de apa, unde nu stiu daca as fi putut baga fie si copex de 9 (perete subtire, de ipsos, si cu muchii)

                Comentariu

                • alfa
                  Membru
                  • 17.apr.2008
                  • 171

                  #23
                  [quote="tanasie"]
                  Postat în original de ear1976
                  Pe vremuri tuburile erau din aliaj de zinc cu plumb iar conductorii din cupru invelit in pinza si un fel de cauciuc.
                  .


                  nu stiu de tuburi, dar conductorii asa ii am.... un fir gros gros invelit in pinza

                  Comentariu

                  • alfa
                    Membru
                    • 17.apr.2008
                    • 171

                    #24
                    La bucatarie problema e partial rezolvata.... acolo ne-au tras fire noi din doza veche.
                    Acolo avem destule prize si intrerupatoare.... unele intrerupatoare nici azi nu stiu ce aprind
                    Acolo mai am o problema... o lampa din tavan nu m-ai avea intrerupator asociat pe pereti.... ( intrerupatorul a fost pe peretele care s-a daramat pt realizarea boltei - si au legat fierele pe direct) Am pus pendul cu intrerupatorul pe fir.

                    Comentariu

                    • komy
                      Membru Marcant
                      • 22.iul.2008
                      • 441

                      #25
                      Eu nu as realiza toata treaba cu tavan fals. In primul rand pentru ca pentru o lucrare de genul asta se face super santier in casa. Ce mai conteaza inaltimea la care pui o doza sau unde faci niste legaturi? Fa-ti curaj si fa instalatia de la capat. Cum ai spus si tu.. daca acum e partial mobilata casa.. e mai usor.
                      Decat sa faci carpeli mai bine dai niste bani in plus si locuiesti IN SIGURANTA!!!
                      (tu si toate bunurile tale )
                      Numai bine!
                      Imi place lumina!

                      Comentariu

                      Procesare...