Cum se monteaza tabloul de sigurante ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Armand_h
    Membru
    • 14.feb.2009
    • 242

    #31
    Super. Exact asta cautam.

    Am gasit cativa distribuitori Hager insa preturile lor sunt cam marisoare. Oare sunt atat de bune produsele incat sa justifice aceste preturi ?

    Oricum, voi cumpara asa ceva pentru ca la variatiile de tensiune pe care le am, doresc sa stiu in permanenta in ce masura sunt pacalit de catre Electrica !
    Graba strica treaba !

    Comentariu

    • leon
      Membru Marcant
      • 19.sep.2006
      • 905

      #32
      Poate va vor ajuta si informatiile de mai jos:
      Schneider electric
      http://www.schneider-electric.ro/sit...unction_id=161 -Aparate de masura de tablou PowerLogic

      Distribuitori ABB in Romania
      ABB is a pioneering technology leader that works closely with utility, industry, transportation and infrastructure customers to write the future of industrial digitalization and realize value.

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #33
        Buna,

        Am si eu o intrebare urgenta... Trebuie sa inlocuiesc o siguranta in panou. Insa vad ca pe siguranta noua e scris IN (deci intrare) pe sus si OUT = Iesire prin partea de jos....

        Eu voiam sa o montez invers.... cu intrarea pe jos si iesirea pe sus. Credeam ca nu e nici o diferenta ! Afecteaza asta functionarea?

        Mai am si o alta siguranta, diferentiala de aceasta data, cu aceeasi intrebare: Pot sa fac intrarea pe jos si iesirea pe sus ? Pe siguranta scrie invers....

        Multumesc anticipat.
        Stefan

        Comentariu

        • ghimpe--
          Membru Marcant
          • 22.iun.2008
          • 400

          #34
          Daca scrie pe ea ce si cum eu unul as respecta acele insemne. Acasa iin tablou electric, desii pe sigurante nu era indicat nimic, am montat la fel = intrarea in partea superioara si iesirile in partea de jos.
          It's nice to be important, but it's more important to be nice!

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            #35
            Montati cum scrie pe siguranta.
            Este proiectata sa asigure o protectie daca se indeplinesc anumite conditii.
            Daca dumneavoastra modificati acele conditii, se poate ca siguranta sa functioneze sau se poate sa nu...
            DUmneavoastra hotarati.
            Mai este o varianta... Trimiteti si un mail la producatorul sigurantei si intrebati la el.

            Numai bine!
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • i96nds
              Membru marcant
              • 03.ian.2006
              • 427

              #36
              Eu ii intrebam pe cei care inteleg cu adevarat principiul de functionare a sigurantei diferentiale daca exista intr-adevar o astfel de limitare.

              Pe siguranta Merlin-Gerin pe care am avut-o inainte nu era mentionat acest aspect - pe unde sa fie intrarea si pe unde iesirea. De aceeea ma intriga de ce pe asta noua e mentionat acest lucru. Asa puteam sa banuiesc si eu ca e bine sa faci cum scrie acolo. Cum e si cu limita de viteze pe sosele....

              Mai stiu eu mesteri care zic ca intrarea la intrerupator (cele pentru lumina din casa...) se face pe jos... Cand ii intrebi de ce... habar nu au. Intrerupatorul e intrerupator, indiferent cum il montezi. Dar regula cum ca trebuie sa apesi in jos sa se aprinda lumina (la intrerupatorele montate la peste 1.30 metri) e straina multora.... dar e doar o regula ca sa ne fie usor, nu e o regula impusa de tehnologie.

              Tocmai asta voiam sa aflu, daca e o restrictie tehnologica.
              Stefan

              Comentariu

              • ghimpe--
                Membru Marcant
                • 22.iun.2008
                • 400

                #37
                A, este siguranta diferentiala, in mod clar trebuiesc respectate indicatiile producatorului.

                PS: nici un mester nu poate decide "las-o ca merge si asa", numai firma producatoare stie ce tehnologie a folosit acolo si in ce conditii lucreaza, iar daca ei s-au chinuit sa marcheze acest lucru (care mai si ridica costul de productie) atunci eu m-as increde in spusele firmei si nu in ceea ce zice un mester, fie el si electrician autorizat
                It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                Comentariu

                • i96nds
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2006
                  • 427

                  #38
                  Multumesc de raspunsuri. Sa stii ca am gasit pe forumuri tot felul de oameni... unii cu adevarat impresionanti - gen... proiectanti de sigurante diferentiale, care inteleg principiile de funcitonare mai bine chiar decat cei de la departamentul de vanzari al acelei firme producatoare....
                  Si sunt convins ca pe misiuneacasa.ro avem astfel de experti care stiu mult mai multe decat zic...

                  Va doresc o zi buna !
                  Stefan

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    #39
                    Din multitudinea de tablouri industriale(echipate de catre producator,ABB,Merlin Gerin,Btcino,Elmark si altii chiar si romanesti, sau firme terte) pe care le-am montat pana in prezent,inca nu am gasit la nici o siguranta intrarea facuta in partea de jos..........ma refer strict la sigurante monopolare,bipolare,P+N,tripolare,tetrapolare si diferentiale monofazice sau trifazice.
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • patcas marina
                      Incepator
                      • 19.iun.2009
                      • 27

                      #40
                      d-nul i96nds ati avut diferentiala de 25A 30mA.ziceati ca a luat foc.din ce cauza!!! si eu am tot acea putere de diferentiala de la moeller si nu am probleme cu ea.inteleg ca legaturile erau bine stranse.dar ce conductor ati folosit la acea siguranta diferentiala? era macar de 2,5mmp?
                      aveti si model cum e dif meu.
                      Fișiere Atașate
                      patcas marina

                      Comentariu

                      Procesare...