Cum se monteaza tabloul de sigurante ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • massy
    Membru Marcant
    • 01.oct.2005
    • 464

    Cum se monteaza tabloul de sigurante ?

    Am prelungit instalatia electrica a casei la o anexa si m-am hotarat sa-i atasez un tablou de sigurante mai mic . Adica sa-i pun o siguranta pe circuitul de prize(7 prize) si una pe circuitul de becuri(7 lampi).
    Am cumparat la sfatul unui electrician o siguranta bipolara de 10A pt circuitul de becuri si o siguranta bipolara de 25A pt circuitul de prize de la Moeller.
    Problema mea e ca nu stiu sa le montez in tablou .
    Daca poate sa ma ajute cineva , eventual cu o schita.
    O parere in plus nu strica niciodata !
  • massy
    Membru Marcant
    • 01.oct.2005
    • 464

    #2
    Precizez ca nu voi lucra sub tensiune.
    Legatura in tabloul principal mi-o va face un electrician dar pentru legaturile in acest tablou mi-a cerut un pret exagerat(parerea mea)-100 Lei.
    O parere in plus nu strica niciodata !

    Comentariu

    • Vinga64
      Incepator
      • 13.iul.2008
      • 68

      #3
      Ok.
      In primul rand ai doua fire cu care vi (Faza si nul)+al treilea daca ai si impamantare.Firul de faza in siguranta de 25 si pleci mai departe in siguranta de 10. la fel faci si cu cel de nul pentru ca ai zis ca folosesti sig bipolara. Na nu prea ii nimic complicat ,tabloul il fixezi cu dibluri pe perete, si cam atat, nu ii nimic greu .

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #4
        Re: Cum se monteaza tabloul de sigurante ?

        Postat în original de massy
        Am prelungit instalatia electrica a casei la o anexa si m-am hotarat sa-i atasez un tablou de sigurante mai mic . Adica sa-i pun o siguranta pe circuitul de prize(7 prize) si una pe circuitul de becuri(7 lampi).
        Am cumparat la sfatul unui electrician o siguranta bipolara de 10A pt circuitul de becuri si o siguranta bipolara de 25A pt circuitul de prize de la Moeller.
        Problema mea e ca nu stiu sa le montez in tablou .
        Daca poate sa ma ajute cineva , eventual cu o schita.
        20A e mai potrivit (fire de 2.5, nu?)

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Sper sa te ajute desenul asta. Asta daca folosesti sigurante bipolare monofazate. Daca nu, ideea e aceiasi: trebuie sa faci o punte din conductorul cu care faci alimentarea pe partea de sus.
          Fișiere Atașate
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #6
            Scuze, am uitat sa adaug iesirile.)
            Fișiere Atașate
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • mariuselectric
              Incepator
              • 17.feb.2007
              • 72

              #7
              Re: Cum se monteaza tabloul de sigurante ?

              Postat în original de massy
              Am prelungit instalatia electrica a casei la o anexa si m-am hotarat sa-i atasez un tablou de sigurante mai mic . Adica sa-i pun o siguranta pe circuitul de prize(7 prize) si una pe circuitul de becuri(7 lampi).
              Am cumparat la sfatul unui electrician o siguranta bipolara de 10A pt circuitul de becuri si o siguranta bipolara de 25A pt circuitul de prize de la Moeller.
              Problema mea e ca nu stiu sa le montez in tablou .
              Daca poate sa ma ajute cineva , eventual cu o schita.
              Parerea mea este ca 100 de lei nu este o suma mare.Daca nu te pricepi apeleaza totusi la un electrician.O economie acum inseamna o cheltuiala in plus in viitor!

              Comentariu

              • mariuselectric
                Incepator
                • 17.feb.2007
                • 72

                #8
                Re: Cum se monteaza tabloul de sigurante ?

                Postat în original de mariuselectric
                Postat în original de massy
                Am prelungit instalatia electrica a casei la o anexa si m-am hotarat sa-i atasez un tablou de sigurante mai mic . Adica sa-i pun o siguranta pe circuitul de prize(7 prize) si una pe circuitul de becuri(7 lampi).
                Am cumparat la sfatul unui electrician o siguranta bipolara de 10A pt circuitul de becuri si o siguranta bipolara de 25A pt circuitul de prize de la Moeller.
                Problema mea e ca nu stiu sa le montez in tablou .
                Daca poate sa ma ajute cineva , eventual cu o schita.
                Parerea mea este ca 100 de lei nu este o suma mare.Daca nu te pricepi apeleaza totusi la un electrician.O economie acum inseamna o cheltuiala in plus in viitor!
                asa sa fie daca nu va precepeti stergeti tot ca sai ia foc tabloul la toti neautorizati

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  Nu prea pricep de ce o sa arda tabloul? Daca este atent nu are ce sa greseasca. Si pentru cateva strapuri, omul are dreptate, 100 lei e mult.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • massy
                    Membru Marcant
                    • 01.oct.2005
                    • 464

                    #10
                    1. eu nu am decat 2 sigurante dar am inteles
                    2. pe unde scot firele de iesire ?
                    3. unde leg impamantarea si cum o scot mai departe(sau pur si simplu o leg mai departe la impamantarea circuitului de prize ?)
                    4. cum aflu care este faza si care nulul ?
                    O parere in plus nu strica niciodata !

                    Comentariu

                    • flotor68
                      Membru
                      • 20.apr.2007
                      • 191

                      #11
                      no offence

                      Daca nu stii nici macar cum afli care este faza si care este nulul, iti recomand totusi sa chemi un electrician. Sau macar un prieten care se pricepe cat de cat. Curentul electric poate fi foarte periculos.

                      p.s. re - creion de tensiune

                      Comentariu

                      • massy
                        Membru Marcant
                        • 01.oct.2005
                        • 464

                        #12
                        Zic bine ?
                        Cu creionul de tensiune aflu faza, si apoi cu lampa de control aflu care este nulul si impamantarea(=adica cu care dintre cele 2 fire ramase se aprinde lampa , acela este nulul si firul ramas este impamantarea).
                        O parere in plus nu strica niciodata !

                        Comentariu

                        • flotor68
                          Membru
                          • 20.apr.2007
                          • 191

                          #13
                          re

                          Nu prea. Lampa se va aprinde in ambele situatii (faza - nul, faza - circuit de impamantare). Exista mai multe metode de identificare a circuitelor. In mod normal, ar trebui sa fie respectat codul culorilor. Cel putin circuitul de impamantare ar trebui sa respecte acest cod. Se mai pot folosi dispozitive pentru "sunat" firele si, in functie de combinatiile posibile, se identifica circuitele. Se poate folosi inclusiv ohmetrul pentru identificare (se face scurt circuit la tablou pe rand, intre circuite, si se masoara). ATENTIE. Masuratorile cu ohmetrul sau cu dispozitive de "sunat" se fac cu circuitele deconectate de la tensiune. PERICOL DE ELECTROCUTARE

                          Comentariu

                          • urduban
                            Incepator
                            • 08.sep.2008
                            • 37

                            #14
                            intreb si eu:

                            faza o verifca cu creionul-corect??

                            -nulul cu un bec de ex intre faza si nul -corect??

                            -si impamantarea tot cu un bec cu doua fire -corect?? acesta se va aprinde daca in blocul de masura nu exista siguranta diferentiala si impamantarea este bine facuta -corect?? daca exista sig. diferetiala aceasta nu deconecteaza la cuplarea fazei cu impamntarea??


                            si o alta intreabare ca sa numai deschi alt topic: la sig. monopolare,bipolare ,tripolare ,etc. pe unde se intra cu faza si nul?? pe jos cum privim la ele sau pe sus?? am fazut intr-un tablou pe un rand intrau pe jos si pe celalalt pe sus...???

                            va multumesc

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              #15
                              De regula intrarea se face pe partea de sus si iesirea pe partea de jos. Sigurantele automate au pe ele marcate cu 0 pozitia in care nu trece tensiunea prin ele si cu 1 pozitia in care trece tensiunea. Acuma, depinde si "meseriasul" respectiv. Am intalnit multe tablouri cu strapurile facute in partea de jos dar am presupus ca respectivii erau lilieci ca altfel nu inteleg de ce le-au facut cu capul in jos.
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              Procesare...