Cost bransament trifazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • radu matei
    a răspuns
    Ce ti-am zis eu este din experienta proprie, numai ca este in jud. Iasi.

    Lasă un comentariu:


  • bestmark10
    a răspuns
    Multumesc radu matei,sper totusi sa mai aud si alte pareri,eventual din experienta proprie....

    Lasă un comentariu:


  • radu matei
    a răspuns
    Din cate stiu eu esti obligat sa iti faci bransamentul cu aparat de masura la limitate de proprietate cu o firma autorizata Eon. De la gardul tau si pana la casa (prin curte) ai voie sa iti faci instalatia cu cine vrei tu.
    Dar mai asteapta sa vezi si alte pareri avizate, sau suna la electrica si intreaba.
    Dupa ce faci cerere ei iti dau un pret estimativ al bransamentului, in functie de puterea instalata si absorbita, eventual tri/monofazic.

    Lasă un comentariu:


  • bestmark10
    a răspuns
    Pret bransament Electrica in judetul Giurgiu

    Poate ma ajuta cineva....
    Pe scurt doresc sa ma racordez la Electrica dar casa este construita undeva spre fundul curtii la aproximativ 120 m de poarta unde este dealtfel si stalpul electric.
    As dori daca exista cineva care a trecut prin ceva similar sa-mi impartaseasca din experienta lui in ce priveste pretul,metoda de calcul,etc.
    Dupa cate am citit in pretul standard este inclus 20 de metri de cablu dar ce se intampla,cum se calculeaza cei 100m ramasi??

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Cine suntem noi sa alegem direct firma? CEZ-ul e mare si va dau dreptate in legatura cu "criteriile".

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    După părerea mea, cei doi termeni, "alegere" şi "aleatoriu", din punct de vedere semantic sînt total incompatibili, aşa că...

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Eu am redat exact cum i s-a spus clientului..."firma este aleasa aleatoriu de noi"... Acuma nota de ironie si subtilitate le apartine, nu?

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de raducu_ilie
    [...] cea care este aleasa aleatoriu de cei de la CEZ.
    Bună glumă!
    Oficial este firma care cîştigă "licitaţia", în realitate este cea care "cotizează" mai consistent. În nici un caz selecţia nu este aleatorie.

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    In locatia unde exista viitoarea dvs constructie aveti reteaua de joasa tensiune aproape de dvs? Daca raspunsul este "da" atunci considerati ca ati scapat mai ieftin. Repet daca aveti aproape de dvs reteaua, atunci ganditi-va ca va costa pana in jur de 35 de milioane . Respectivul proiect vi-l face firma pe care o alegeti dvs sau cea care este aleasa aleatoriu de cei de la CEZ.

    Lasă un comentariu:


  • gogu_ologu
    a răspuns
    Postat în original de murgaco
    Sti cumva ce ar trebui sa contina acel dosar si daca imi pot face acest deviz chiar daca atelierul inca nu este construit. In acest moment ma intereseaza acest deviz. In functie de valoarea lui depinde daca voi construi sau nu. Tot pe forumuri am citit ca unei persoane iau facut un deviz de 10000 de euro!!! Eu as vrea sa aflu intai daca imi convine sa construiesc sau nu.
    Costurile cresc exponential daca nu ai retea in apropiere, daca trebuie trasi stalpi.

    Sau daca, desi ai retea, nu au rezerva de putere, adica cat ceri tu + cat au deja aprobat depaseste capacitatea de transport a cablurilor, capacitate care e data de legile fizicii - si n-ai ce sa-i faci.

    In orice caz fara mia de euro nu scapi, si nici 2-3000 nu e neobisnuit.

    Iti dau un caz: un om cu un garaj la demisol a vrut sa-si faca bransament separat, pt ca platea pausal pana atunci, garajul neavand contor. Cabluri existau in bloc si el nu consuma mult, normal. Chemat mesteri, stat 6 luni dupa ei, platit 15 milioane, acum 1-2 ani, plus atentii (nu mult in afara de suma aia)

    Eu acestor oameni le doresc sa ramana ei fara curent, in sala de operatie.

    Lasă un comentariu:


  • murgaco
    a răspuns
    Postat în original de raducu_ilie
    Pai in momentul in care tu depui dosarul la ei ai de ales sa faci bransamentul cu o firma aleasa de tine sau cu una selectata de ei. In functie de varianata alaeasa se execut lucrarea mai repede sau mai putin repede.
    Banuiesc ca daca alegi firma selectata de ei treaba e mai rapida.

    Lasă un comentariu:


  • murgaco
    a răspuns
    Sti cumva ce ar trebui sa contina acel dosar si daca imi pot face acest deviz chiar daca atelierul inca nu este construit. In acest moment ma intereseaza acest deviz. In functie de valoarea lui depinde daca voi construi sau nu. Tot pe forumuri am citit ca unei persoane iau facut un deviz de 10000 de euro!!! Eu as vrea sa aflu intai daca imi convine sa construiesc sau nu.

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Pai in momentul in care tu depui dosarul la ei ai de ales sa faci bransamentul cu o firma aleasa de tine sau cu una selectata de ei. In functie de varianata alaeasa se execut lucrarea mai repede sau mai putin repede.

    Lasă un comentariu:


  • murgaco
    a răspuns
    satlpul este aproape, dar din ce am mai citit pe forumuri si la ce mi-au mai spus persoane care au facut deja acest bransament preturile variaza foarte mult. din cate am inteles se poate depune un fel de dosar la electrica care iti face un deviz..... are cineva mai multe informatii? imi vor putea face acest deviz chiar daca momentan constructia nu este facuta?

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Evident ceea ce am spus eu se refera la situatia in care stalpul este aproape. Am avut client in noiembrie care a a platit 32 de milioane.

    Lasă un comentariu:

Procesare...