Cost bransament trifazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • radu matei
    Membru marcant
    • 17.apr.2007
    • 515

    #16
    Din cate stiu eu esti obligat sa iti faci bransamentul cu aparat de masura la limitate de proprietate cu o firma autorizata Eon. De la gardul tau si pana la casa (prin curte) ai voie sa iti faci instalatia cu cine vrei tu.
    Dar mai asteapta sa vezi si alte pareri avizate, sau suna la electrica si intreaba.
    Dupa ce faci cerere ei iti dau un pret estimativ al bransamentului, in functie de puterea instalata si absorbita, eventual tri/monofazic.
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

    Comentariu

    • bestmark10
      Incepator
      • 05.ian.2009
      • 34

      #17
      Multumesc radu matei,sper totusi sa mai aud si alte pareri,eventual din experienta proprie....
      Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

      Comentariu

      • radu matei
        Membru marcant
        • 17.apr.2007
        • 515

        #18
        Ce ti-am zis eu este din experienta proprie, numai ca este in jud. Iasi.
        Mai bine mai tarziu decat niciodata!

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 707

          #19
          Avand cateva bransamente executate,va pot da urmatoarele detalii:
          Sunt 3 categorii : client(persoana fizica sau juridica, firma executanta atestata ANRE cu atestat tip B,si ENEL(EON,Electrica sau cum so mai numi in functie de zone).
          1) in cazul constructiilor noi:aviz amplasament,aviz tehnic de racordare,contactarea firmei executante si mai departe se ocupa firma,pana la receptia lucrarii de catre Enel si intocmirea contractului de furnizare;
          2)In cazul caselor deja existente (mono-->trifazat)sau alte combinatii,aviz tehnic de racordare,contactarea firmei executante si mai departe se ocupa firma,pana la receptia lucrarii de catre Enel si intocmirea contractului de furnizare;
          3)In ambele cazuri sa nu-si mai bata clientu capul cu hartzogaria,cum am facut si eu la majoritatea bransamentelor,m-amocupat ca firma de intreaga documentatie pt Enel,si l-am chemat pe client la semnarea contractului;
          Pretul bransamentului e dat in avizul de racordare calculat de catre Enel(EON) la care se adauga tariful firmei.Firma o alege clientul la inceput si ii incredinteaza ei toata sarcina actelor,sau dupa obtinerea avizului de racordare contacteaza firma.Pana la Avizul de racordare se poate ocupa si clientul de hartzoage,mai departe cade in sarcina firmei executante.Nimeni nu e obligatsa aleaga firma X sau Y.La sediile Enel,Eon e lista cu firme atestate in zona respectiva care pot fi contactate pt o evaluare preliminara,in functie de natura bransamentului (aerian,subteran).La subteran mai trebuie obtinuta de la primarie o autorizatie de sapatura.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #20
            In avizul de racordare e specificat locul montarii BMPM(T).Poate fi:
            a)La limita de proprietate (gard,perete exterior);
            b)Pe peretele cladirii in cazul caselor construite pe domeniul privat la distanta de limita de proprietate;In acest caz se ataseaza o declaratie de servitute,sau declaratie notariala de accept pt interventii sau verificari din partea furnizorului de energie electrica
            c)Cu BMPM(T) la postul trafo in unele cazuri;
            Obligatia firmei e deaarealiza pana la BMPM(T) dar in majoritatea cazurilor nefiind intocmit dosarul instalatiei interioare,firma se ocupa si de coloana de alimentare BMPM(T) ---> tablou sigurante aceasta ridicand costul bransamentului.
            Conform PE 155:
            2.1.4. Racordurile si coloanele electrice se dimensioneaza satfel incat sa indeplineasca conditiile de incalzire, verificarea dimensionarii facanduse in conditiile de cadere de tensiune.
            Caderile de tensiune nu trebiue sa depaseasca urmatoarele valori:
            - 0,5% pentru racordurile electrice subterane
            - 1% pentru racordurile electrice aeriene
            - 1% pentru coloanele electrice colective sau individuale

            2.1.5. Racordurile electrice aeriene si coloanele electrice individuale se executa monofzat, pentru valori ale curentilor de pana la 30A inclusiv si trifazat pentru valori ale curentilor mai mari de 30A sau pentru abonati care au receptoare trifazate.
            2.1.8. Sectiunile minime ale conductoarelor bransamentelor electrice, indiferent de valorile rezultate din calcul vor avea urmatoarele valori:
            - 10+16mm2 Al, pentru racordurile electrice aeriene monofazate;
            - 3x16+25 mm2 Al, pentru racordurile electrice aeriene trifazate
            - 2x6mm2Al+4mm2Cu, pentru coloanele electrice individuale
            - 4x16mm2Al + 100mm2 OL, pentru coloanele electrice colective
            Deci acestea sunt valorile minime ale sectiunilor folosite pt coloanele BMPM(T)-->Tablou interior
            2x6mm2Al+4mm2Cu, pentru coloanele electrice individuale
            - 4x16mm2Al + 100mm2 OL, pentru coloanele electrice colective
            In cazul traseelor subterane este interzisa folosirea tubului copex sau altor tuburi.
            In traseele subterane sunt folosite ACYABY (cabluri de aluminiu) sau CYABY (cabluri de cupru) de la 2x1,5 mmp in sus,aceste cabluri fiind cu manta metalica.Asta fiind valabil si in cazul alimentarii subterane a stalpisoriilor ornamentali prin curte.Ca au fost cazuri unde s-au jucat copii cu diverse obiecte metalice si le-au infipt prin gazon in joaca si au dat de traseul electric realizat cu copex(noroc cu diferentiala),sau da Bace Ion cu sapa si isi baga mainile prin pamant sa vaza in ce o dat....... .....
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • bestmark10
              Incepator
              • 05.ian.2009
              • 34

              #21
              Multumesc Domnule Ovi,interesant tutorialul dar totusi din experienta dv.un traseu de cablu cu 100 de metri in plus peste cei 20m standard cum se calculeaza,la ce pret ar ridica costul total?
              Exista posibilitatea ca sa-mi cumpar eu cablul,ce preturi au cablurile aeriene la care va refereati?
              Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #22
                Sfatul meu e sa puneti BMPM(T) la limita de proprietate,pt ca:
                -valoarea avizului tehnic de racordare la 20 ml nu va fi asa mare ca la 120 ml;
                -traseul coloanei de alimentare il faceti pe proprietatea dvs subteran,santul il puteti sapa la un pret relativ mic(in Arad inchiriezi un BOBCAT cu cupa la 50ron/ora)sau alte variante;
                -nu o sa vedeti cabluri aeriene prin curte sa hodineasca pasarile pe ele
                -ACYABY 3x16+25 mmp (aluminiu costa aproximativ 10-11ron ml;
                -folie avertizoare ce se pune deasupra cablului costa 9 ron kg;
                -un ATR subteran pe lungimeade 40 m a fost la 4400 ron;
                -se mai adauga si tariful firmei executante care intocmeste dosarul inst interioare si al bransamentului;
                Nu ma prea intalnesc cu lungimi de astea asa ca nu prea stiu sa va spun cat ar costa ATR in cazul dvs;
                Deci eu personal as recomanda varianta cu BMPM(T) la limita de proprietate.
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • bestmark10
                  Incepator
                  • 05.ian.2009
                  • 34

                  #23
                  Multumesc inca o data pentru lamuriri D-le Ovi.
                  Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

                  Comentariu

                  • bogdan4321
                    Incepator
                    • 13.mar.2009
                    • 1

                    #24
                    Preturi bransament electrica zona ilfov

                    Salut

                    As dori sa ma interesez de preturile pentru bransamente.
                    Pe mine m-au lovit cu:

                    1500 RON bransament aerian
                    3500 RON bransament subteran (20m inclusi)

                    3500 RON stalp
                    40RON/m liniar subteran

                    Mentionez ca sunt cam la 80m de un stalp electrica.
                    Distanta respectiva mi-au spus ca se acopera cu 2 stalpi.

                    Asta e pretul de piata?
                    Mie mi se pare exorbitant de mult.

                    Bogdan

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 707

                      #25
                      Mai cereti oferta si la alta firma ...
                      Cu respect ... Ovi
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • flotor68
                        Membru
                        • 20.apr.2007
                        • 191

                        #26
                        Re:

                        3500 RON per stalp? mi se pare foarte mult. Eu am platit 600 RON pe stalp si m-ar fi costat si mai putin dar mi-au impus sa cumpar stalpul de la firma autorizata, unul ecologic, cica. De fapt un stalp din lemn de rasinoase (pin, brad, nu stiu) tratat cu o solutie speciala. Eu aveam stalp de stejar, dar se pare ca n-a fost la inaltimea standardelor cerute. Celelalte cheltuieli au fost de vreo 1500 RON in total, pentru o distanta de aprox 30 metri (inclusiv circuitul de impamantare

                        Comentariu

                        • dudelia37
                          Membru
                          • 16.sep.2008
                          • 132

                          #27
                          ...of tot felul de shmekeri da romanica...dada...pretul e f mare, eu am cautat de mi-au iesit ochii, poti face licitatie cu firmele de pe www.anre.ro- ai o multime...da, stalpul e vreo 6 mil, te poti interesa singur la "precon" si aflipeetul real...insa sa stii ca iti iau de aci si baga dincolo...sunt convinsa insa ca asa cu Dumnezeu i-o lovit pe nenii constructori, alti smekeri care acu te roaga cu caciula in mana sa faca treaba....asa ii va lovi si p-astia...din pacate, caci nu ma bucur sincer...ci mi-e mila....eu de 10 luni ma rog legal de ei....si...sunt o gasca mare din pacate....nu le e frica de Dumnezeu...iar acu ptr ca sa imi dea drumul la curent ma rog de ei....ca executantii bransamentului platit cu varf si indesat de mine " nu fac lucrari asa mici", adica sa faca schite si nu stiu ce formulare ptr ALT DOSAR care mere la Buftea ptr ca "altii" sa manance o paine...adica sa justifice un miscat din unghiuta...asta e romanica, din pacate...eu am toata lucrarea facuta din cauza unora ca ei la generator, am facuta si partea electrica a casei..am si plan...imi trebe formulare stampilate si semnate de un electrician autorizat (alta spaguiala...PANA CAND???)..ca sa se indure, pe lucrarea facuta cu banii mei sa imi dea drumul la curent!!! Haha asta este Romanica plina de tziganusi d-astia care nu fac afaceri, ci , vorba unui prieten, BIS-NI-TA
                          Iti Urez succes

                          Comentariu

                          • dudelia37
                            Membru
                            • 16.sep.2008
                            • 132

                            #28
                            Stimate dle Ovi,

                            Noi am realizat lucrarea cu o firma care insa nu se ocupa si de actele de punere in functiune. Avem schema/planul electric si tot dosrul ncersar ptr executia lucrarii pna la poarta...insa de acolo..cum facem? Precizez ca si cablul subteran a fost tras- pna la casa..? Cunoasteti etapele? Ne puteti ajuta? Ptr ca toti cei cu care am discutat vor lucrarea intreaga...iar executantii nu vor sa mearga pana la capat- au spus ca "astea sunt lucrari mici" si sa gasim un electrician autorizat...cati bani sa mai dam????e normal???? Va rog sa ne ajutati macar cu informatia care sunt etapele, si ce tb sa mai contina dosarul ptr Buftea

                            Comentariu

                            • dudelia37
                              Membru
                              • 16.sep.2008
                              • 132

                              #29
                              ... de asemenea cei de la Buftea au spus ca tb sa aducem niste formulare insa ca nu le gasim la ei (ceeace mi se pare absolut anormal...)completate de electrician autorizat...de unde facem rost de acte/formulare???

                              Comentariu

                              • bestmark10
                                Incepator
                                • 05.ian.2009
                                • 34

                                #30
                                dudelia37 imi poti spune ce distanta de cablu subteran ai si cat a costat bransamentul pe etape eventual?Ms
                                Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

                                Comentariu

                                Procesare...