Cost bransament trifazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #31
    Postat în original de bestmark10
    dudelia37 imi poti spune ce distanta de cablu subteran ai si cat a costat bransamentul pe etape eventual?Ms
    Dudelia37 si eu vreau detalii ca sa pot da un raspuns.
    Daca a intocmit firma respectiva dosarul bransamentului,dosarul instalatiei interioare,daca a-ti facut contractul de furnizare cu Enel(electrica,E-On),daca aveti contorul montat in BMP,daca aveti coloana de alimentare si tabloul de sigurante montat,ce acte v-au mai cerut cei de la Enel,daca au fost cei de la Enel pt receptia bransamentului....etc.. daca se poate si preturile pe etape sau per general.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • dudelia37
      Membru
      • 16.sep.2008
      • 132

      #32
      S-a montat inclusiv BMPT-ul la poarta. Este nevoioie sa ducem proiectul de interioare si nu stiu ce formulare ca sa semnam contractul la Buftea ptr a veni sa monteze contorul

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #33
        ) Si cum o facut receptia uzina fara dosarul inst interioare?In arad daca nu-l anexez in documentatie,ma trimit la plimbare.Ala era datoria firmei sa-l faca.La mine cand vine un client si ma intreaba ce include pretul bransamentului ii raspund:Tensiune in tabloul din casa.Adik TOT.Fara treburi....partiale.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 450

          #34
          Postat în original de RaspoElectric
          ) Si cum o facut receptia uzina fara dosarul inst interioare?
          Receptia bransamentului se poate face si fara dosarul de interioare. Prezenta acestuia este ceruta la intocmirea contractului de furnizare.

          Comentariu

          • nuntasu daniela
            Incepator
            • 23.mar.2008
            • 27

            #35
            Cost bransare trifazic

            As dori sa aflu cat costa bransarea pentru trifazic intr o casa noua in Branesti ilfov

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 707

              #36
              Solicitati o oferta de pret la o firma atestata ANRE.Dar sa precizati ca doriti curent pana in tabloul electric din locuinta (bransament+BMPT+impamantare+coloana alimentare).Sub 30 m aerian, nu ar trebui sa depaseasca 2800 ron.Trebuie sa aveti urmatoare acte:
              -Certificat urbanism(CU);
              -autorizatie de constructie;
              -plan de situatie si incadrare in zona cu stampila "vizat spre neschimbare" "anexa la CU"
              -extras CF;
              -o poza cu constructia daca e acoperita cu geramurile si usile puse dar nu ati facut inca receptia;
              -copie de buletin a proprietarului;
              -copie contract spatiu;
              -alte acte va vor spune cei de la e-on,enel etc daca va mai trebuie.
              Acte ce trebuiesc obtinute sunt urmatoarele:
              -Aviz amplasament;
              -Aviz racordare;
              -contactarea unei firme atestate ANRE(la ghiseul furnizorului artrebui sa fie lista cu firmele din Jud.respectiv atestate ANRE) si incredintarea lucrarii;
              -contract de furnizare
              SAU
              -O firma de incredere(cu recomandare din partea prietenilor care au facut),ii dati banii si actele(copii xerox) si se ocupa firma de toata documentatia;
              S-a mai discut aceste prb si aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=21625&start=0
              Cu respect ... Ovi
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              • nuntasu daniela
                Incepator
                • 23.mar.2008
                • 27

                #37
                este obligatoriu sa am acoperisul pus eu doar am turnat placa dintre etaj si urmeza sa incepem sa zidim etajul

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  #38
                  Doar organizare de santier o sa va aprobe in cazul acesta.Depinde ce "relatii" mai aveti la furnizor.........
                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • radu matei
                    Membru marcant
                    • 17.apr.2007
                    • 515

                    #39
                    Eu am primit accept de racordare trifazic doar cu autorizatia de constructie. Vorbesc de racordare definitiva nu de organizare de santier.
                    Si asta fara "cunostinte" la distribuitor !
                    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                    Comentariu

                    • gabix
                      Membru
                      • 10.sep.2007
                      • 185

                      #40
                      In Ilfov nu aveti nevoie de poza si cred ca nici de receptie, doar de peretele pe care se va prinde bransamentul ( pt. aerian ) ce va fi pe exteriorul acestuia, locul unde va pune BMP-ul si impamintarea. Deci atentie ca pe unde va cobori tubul pe perete sa aveti deja polistirenul pus pt. ca nu aveti voie sa-l ingropati. Implicit se considera ca romanul fura curent !!!

                      - costuri pe hirtie ~15-16 mil pt. dist <30 m
                      - costuri cu deranjul ~10 mil

                      Comentariu

                      • Adrian Marinescu
                        Incepator
                        • 18.mar.2009
                        • 10

                        #41
                        Salut ! si eu ma confrunt cu aceeasi problema , in acelasi judet . Cum ai rezolvat situatia pana la urma ?

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 707

                          #42
                          Postat în original de razvyyc
                          Postat în original de RaspoElectric
                          ) Si cum o facut receptia uzina fara dosarul inst interioare?
                          Receptia bransamentului se poate face si fara dosarul de interioare. Prezenta acestuia este ceruta la intocmirea contractului de furnizare.
                          DA.Dar cand vine un client si zice ca vrea un bransament,eu iau in calcul tot.Nu doar bransamentul.Sa nu mai trebuiasca sa apeleze clientul ,terte PF sau SRL pt dosarul de interior.Ultimul lucru care il fac inrtr-un bransanet e sa-l sun pe client si sa-i spun :-Haideti la contracte sa semnati si in maxim 2-3 zile va pune contorul si va bransaza.Asa ca firma care a facut bransamentul d-nei Dudelia37 ,l-a facut doar pe jumatate.Sper ca o rezolvat problema.
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 364

                            #43
                            Curent 380v

                            as dori sa stiu in jurul carei sume se invarte un bransament de 380v si in ce consta (acte) . eu stau in valeni prahova . multumesc

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1164

                              #44
                              PE mine ma costat 32 milioane ....iti trebuie contractul de casa , sau oleaca de relatiii ...adica o sticla de whisky....la mine intr-o saptamina o fost gata ...si consumator in casa mio pus . Acuma nu stiu cum e la tine in PRAHOVA ...

                              Comentariu

                              • nicu78
                                Living Legend
                                • 25.mar.2010
                                • 1164

                                #45
                                Scuze am uitat un lucru foarte important:
                                TRAIM UN ROMANIA SI ASTA NE PREOCUPA TOT TIMPUL....

                                Comentariu

                                Procesare...