Surse de lumina LED vs alte surse!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Buna, am facut instalatia eléctrica la noua bucatarie, cu dimensiunile de 5mx3,30m si h 2,30m. Am gasit in magazin aceste becuri cu led OSRAM de 6w si 470 lm, intrebarea mea este, daca montez trei bucati de asemenea becuri ar asigura suficiente lumina ptr bucataria cu dimensiunile mantionate sau cate asemenea becuri ar fi necesare, va multumesc !

    Lasă un comentariu:


  • mihail74
    a răspuns
    Doamne cate se pot face la un bloc, nu fac reclama dar la elbi ,sos alexandriei,preturi de producator/distribuitor gasiti aplica cu senzor,de care doriti in functie de buget,sunt si cu leduri incorporate direct sau doar cu soclu pt bec,la becuri nu ma bag sa recomand,eu insumi am avut ceva neplaceri,cele care au rezistat si rezista si azi sunt philips si cele facute de electromagnetica,functioneaza de 5 ani si nu s-au ars,un sfat bun insa pe care vi-l pot da este sa alegeti becuri sau aplice la 12V,deoarece fluctuatiile ce curent pot distruge sursele minuscule acestora(eu am pati-o)si montarea unei surse in comutatie de la 220V la 12V cu puterea necesara pt toata scara,se gasesc surse cu plaja mare de intrare curent,de la 220V-270V,cele care sunt direct montate in becuri nu suporta mai mult de 240V,deaceea mi s-au si ars,becuri cu leduri smd,si nu cu leduri normale,la acelasi wat-aj au o lumina mai puternica si pot avea lumina calda,totusi pt a pleca la drum trebuie sa faceti un necesar,si o comparatie,asta ca sa nu va dezamageasca costurile,ceva bun intotdeauna costa mai mult,dar si dureaza mai mult,eu am realizat un proiect cu 10 lampi acum 2 ani de la 0,direct pe 12V,cu leduri si merge noapte de noapte si nu s-a ars nici macar un led de pe acele placute care contin cate 100 de leduri si a costat aproape 1000 lei(10 x aplica ovala,10 PCB teste,1000 x leduri,250 x rezistente 1-4 ohm,1 x sursa 60W,1 x senzor zi/noapte si cablu) si rabdare,toate au un consum de 40W,cat 2 becuri economice de cate 20W
    si ceva idei mai rapide = http://www.iluminat-ieftin.ro/225/Aplica-LED-7W

    am vazut ce au postat altii,raman la parerea mea ca pt dnv cele din link-ul cale l-am postat se preteaza cel mai bine,lampi direct cu led si senzor incorporat la 110 ron cu numai 7W, mult decat decent,au scazut mult preturile,eu acum 5 ani plateam pe un bec 110 lei care intre timp sa si ars sursa lui,noroc ca ma pricep si l-am desfacut si l-am modificat pt 12V,il folosesc in baie unde am modificat curentul de la 220 la 12 v,cred ca intr-un final o sa modific toata casa pe partea de iluminat la 12V,ma pregatesc pt panourile fotovoltaice si turbina de vant,cate as face la un bloc unde inaltimea te ajuta ff mult,panouri fotovoltaice pt iluminatul scarii si a locuintelor,turbina de vant cu catarg de numai 10M ca deja este la inaltime,nu prea multe ca provoaca vibratii(dar si aici se gasesc solutii),sisteme pasive pt incalzitea apei calde menajere pt cei care locuiesc la ultimul etaj,si sistem solar activ pt apa calda menajera pe cei care nu locuiesc la mai mult de 2 elaje de ultimul etaj,ca sa nu mai spun daca ati avea incalzire proprie,as monta centrala pe terasa langa casa liftului + sistem serios cu panouri pt apa calda menajera cu aport la incalzire,cat s-ar mai economisi pt viitoarele generatii si cat ar ajuta buzunarul dnv pe termen lung
    Ultima editare de Consultant electrice; 04.ian.2014, 18:40.

    Lasă un comentariu:


  • Scifficus
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Aoleu.
    Verificati intai sa nu fie cuplat unu din bloc pe naspa.

    Ochiometric calculat, asta inseamna vreo 8 becuri a 100w fiecare ce functioneaza 24/7.
    Intrebare prosteasca, da voi acolo in bloc nu aveti automat de lumina? Sistemul clasic, buton la fiecare etaj si temporizare de un minut sau pe acolo. Zic asta ca unde am stat, tot bloc cu 4 etaje si 6 becuri clasice de 60w venea de plata cam 40-50 lei pe luna.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Cea mai ieftina varianta:
    DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie

    Lasă un comentariu:


  • wshumc99
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Buna seara!
    Ce imi puteti recomanda pentru scaderea consumului de energie electrica pe o scara de bloc?imi puteti atasa link-uri concrete cu cea mai recomandata aplica cu led si senzor de prezenta?Mentionez ca in acest moment factura de electricitate la o scara de bloc cu 4 etaje variaza in jurul sumei de 300ron,ceea ce consider ca este destul e mult....

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    In Lidl nu se pot vinde produse prea avansate la preturi mari pentru ca nu acela este targetul de client. Philips are becuri interesante, fix acelasi format ca cele prezentate in link insa mult mai puternice. Am postat eu niste poze acum ceva mai bine de un an cu unele care consuma 4 W parca si lumineaza echivalentul a vreo 25-30W. Le am montate pe o scara, bec tip lumanare. Pana nu am pus becul sa vad cum lumineaza consideram ca echivalentul de 30 W LED va fi slab fata de vechiul bec de 40W - nu a fost deloc asa, lumina este foarte placuta, calda, cel putin la fel de puternica vizual ca la becul vechi iar consumul si caldura degajata sunt neglijabile.
    Aceste becuri trebuiesc vandute in magazine specializate, omul de rand nu e familiarizat cu tehnologia, cu specificatiile si cu lumina echivalenta produsa. Uneori nici vanzatorii nu stiu ce vand si se confunda usor garantia produsului reglementata obligatoriu prin lege lao perioada minima cu durata de viataestimata 5-10 ani. Daca pe ambalaj scrie "10 years lifetime" lumea intreaba daca are 10 ani garantie...

    Lasă un comentariu:


  • hansolo
    a răspuns
    Re: Surse de lumina LED vs alte surse!

    In mod clar nu conteaza tensiunea de alimentare, nici macar watii, conteaza lumenii si eficienta (ultima pentru factura de curent).
    Saptamana trecuta la Lidl au fost LED-uri Philips la promotie, parca pe la 40RON, modelele acestea.
    M-am uitat la specificatii, slab, 350lm la 5,5W, 10000 ore.
    La un magazin local au spus ca la becurile de firma Osram/Philips nu se acorda garantie de producator, dar au Lumen cu 2 ani garantie.
    Nu e de mirare ca lumea se plange de calitatea slaba pret performanta dar si performanta generala in raport cu becurile cu incandescenta (CRI, culoare de lumina, flicker, etc).
    Sigur, daca banii nu sunt problema exista solutii foarte bune pe LED atat estetic cat si ca iluminat.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    LED-urile cu un singur chip functioneaza in jurul tensiunii de 3V. Matricile LED mai noi pot fi alimentate cu 14-24V fiind mai multe chip-uri inseriate. Transformarea de la retea 220V se face oricum fie intr-o sursa separata intercalata, fie in corpul sau becul LED. Puterea consumata este tot pe acolo, depinde mai mult de eficienta si randamentul sursei. Fiabilitatea mai mare e cu sursa separata decat cu sursa inghesuita in spot; in ultima vreme insa este mai mult teoretica si aceasta afirmatie pentru ca au evoluat mult aceste surse si sunt foarte fiabile si cele integrate in becuri. (Vorbesc de becurile de firma nu cele de duzina).

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Multumesc mult, am priceput !!!!!!!!!

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Ex :
    ai un bec de 5 w la 220v si un bec de 5 w la 12v - cati w consuma fiecare bec ? Rasp : 5 w ! Deci indiferent de retea ca e 220v sau 12v , ambele becuri consuma 5 w ! Priceput ?

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Bine, de exemplu intr-un living de 30mp, instalez 20 becuri cu led pe reteaua de 220v, fiecare avand puterea de 5w, asta insumand 100w, consumul acestora nu e mai mare la contor decat daca montam aceste becuri tot de aceeasi putere dar pe 12v (excludem investitia ptr transformatoare) ?

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Indiferent ; conteaza doar watii
    Daca ai instalatia pe 220v pui la 220v daca ai pe 12v pui la 12v ; ca sa adaptezi de la 220v la 12v , te costa investitia mai mult ( transformatoare ..... )
    Ultima editare de coby; 09.dec.2013, 23:47.

    Lasă un comentariu:


  • stefan1
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Ce este mai rentabil sa folosim intr.o instalatie, leduri de 12v sau de 220v ?

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Stie cineva care e treaba cu acest bloc de pe Bdul. Basarabia din capitala? L-am vazut intr-o seara si mi-a placut cum e luminat, iar pe bloc este un tricolor mare luminat si el parca.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Daca banii nu sunt o problema, tehnologia LED evident ca este o solutie in ideea de design special si posibilitati de control. Puteti alege lumini discrete, corpuri de iluminat foarte subtiri, lumini de ambient si nenumarate posibilitati de control. Cine isi doteaza o casa cu astfel de sisteme nu se impiedica de facturile de la energia electrica, deci nu consumul LED-urilor ar fi factorul decisiv in alegerea acestei solutii.
    Daca banii sunt o problema si bugetul este limitat, insa doriti sa beneficiati de niste surse de lumina economice, studiati zonele unde estimati ca lumina va sta aprinsa mai mult timp sau toata noaptea si alegeti sursele de lumina LED potrivite.

    Dpdv tehnic la ora actuala gasiti produse foarte competitive atat ca becuri care inlocuiesc becurile clasice cat si ca lampi LED, panouri LED sau reflectoare LED.

    Lasă un comentariu:

Procesare...