Surse de lumina LED vs alte surse!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • grizzly
    Incepator
    • 01.sep.2010
    • 6

    Cu transportul am avut noroc ca eram in concediu prin zona .
    Intr-adevar pretul e mare deocamdata.
    Consumul masurat e chiar mai bun dacat cel teoretic: 7.5W (2.9V/led @ 50mA)
    Eu le-am achizitionat pentru a ma convinge ca iluminarea folosind LED-uri e posibila (toate becurile bazate pe LED-uri gasibile in comert la noi sunt doar o gluma scumpa d.p.d.v al intensitatii si randamentului)
    Ca si impresii dupa cateva zile de utilizare:
    - intensitatea luminoasa pare mai mare decat a becului de 20W economic(care e dupa abajur)
    - lumina e o lumina rece(LED-urile cu luminca calda erau si mai scumpe) si culorile par diferite fata de cele date de becul economic(care e un Philips cu lumina calda)
    - lumina pare mai obositoare(probabil din cauza intensitatii si culorii) decat cea data de becul economic(dar spre deosebire de becul economic nu contine radiatie ultravioleta daunatoare pentru ochi)
    - obiectele apropiate de perete au umbre multiple (mai precis vreo 50) de diferite intesitati
    - distributia luminii e mai uniforma decat la becul economic(care are o umbra in dreptul duliei)
    - intensitatea luminoasa maxima e atinsa aproape instantaneu(0.5s fata de 30s- 1min cat ii ia becului economic sa se incalzeasca)
    - dupa oprire intensitatea luminoasa scade treptat in 2-3s, dar LED-urile raman aprinse inca mult timp la o intensitate f. mica(am masurat un curent de 10uA prin ele)
    - lumina e foarte concetrata, punctiforma, fiind foarte dificil/periculos sa te uiti direct la LED-uri
    - si nu in ultimul rand e de efect (pare un OZN )

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      @grizzly Sunt si la noi destule solutii care sunt departe de a fi glume in materie de iluminat, de randament, de CRI si asa mai departe. Ideea e sa ai finante si sa sti unde sa cauti. Solutii exista. Pentru iluminat general de calitate se folosesc intotdeauna solutii indirecte sau dispersoare speciale pentru led-urile respective. Ledurile puternice si eficiente au o lumina care creeaza discomfort deoarece provine dintr-o zona foarte ingusta (2-3mm patrati), de aceea se folosesc dispersoare sau sursele de lumina sunt montate in diverse scafe pentru o lumina mai placuta, indirecta.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • addysoftware
        Incepator
        • 28.oct.2009
        • 58

        aaaa, erai prin zona...hihi
        -pai intensitatea chiar este mai mare, la o eficienta atat de buna (150lm/watt). Becul economic chiar daca e de firma, daca nu e foarte nou nu mai are eficienta initiala de 5x ci doar 4x fata de incandescent. Becurile fluorescente scad in timp in eficienta, "imbatranesc". In plus, geamul mat al aplicii atenueaza si el.
        -intr-adevar, lumina alba-usor-albastruie (de fapt culoarea este foarte alba..dar asa e ochiul uman, s-a invatat cu becurile cu incandescenta) a led-urilor de peste 6000K e mai obositoare..La asta contribuie si CRI-ul, care e posibil sa nu fie chiar stralucit.

        Un dezavantaj esential al Led-urilor este ca au o suprafata activa extrem de mica. Lumina este punctiforma si orbitoare, fiind chiar foarte periculoasa pentru ochi, cel putin la LED-urile de putere produce deteriorarea ireversibila a retinei, intr-un timp foarte scurt, aproape la fel ca laserul.

        Eu le-am montat numai in aplice cu geam mat, sau in aplice de perete, sau in zone de unde led-ul nu poate fi vazut direct, de exemplu led-uri de 3mm de 20mA pentru iluminatul unor rafturi in debara, camara, sau in bucatarie la "zona de lucru a gospodinei". Altfel, in general la led-urile de putere incerc sa orientez led-ul spre tavan. Daca tavanul este foarte alb, nu se pierde aproape nimic. Se pierde mai mult in interiorul aplicelor mate decat prin reflexia pe tavan.

        Comentariu

        • grizzly
          Incepator
          • 01.sep.2010
          • 6

          Postat în original de addysoftware
          -intr-adevar, lumina alba-usor-albastruie (de fapt culoarea este foarte alba..dar asa e ochiul uman, s-a invatat cu becurile cu incandescenta) a led-urilor de peste 6000K e mai obositoare..La asta contribuie si CRI-ul, care e posibil sa nu fie chiar stralucit.
          Am facut si cateva teste legate de temperatura de culoare.
          De la stanga la dreapta si de sus in jos:
          cer noros; soare; blitz cu LED
          neon rece; LED rece; LED rece + bec economic cald
          spot halogen; bec; bec economic cald

          Pozele au fost facute cu un telefon, cu balansul de alb setat pe manual la "Daylight", dar cred ca sunt totusi edificatoare pentru a vedea cat de departe e de realitate lumina "calda" data de becuri...
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • grizzly
            Incepator
            • 01.sep.2010
            • 6

            Si inca una la iluminatul stradal cu becurile portocalii...
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Ce parere aveti de corpurile romanesti cu LED de la ELBA ?
              elba.ro/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&c ategory_id=2&Itemid=8&lang=ro
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 702

                De la ELBA am folosit recent banda cu LED-uri alimentata la 12Vcc.
                Benzile au 5ml,se pot taia tot la 7 cm in functie de lungimea dorita,se pot adauga cu un banal pistol de lipit,iar un adaptor electronic (110V-270V IN/12Vcc 3A OUT )duce 10 ml de banda cu 1 V cadere de tensiune.E cu banda adeziva pe ea si e livrata pe rola.Se lucreaza usor iar cum arata.....pozele vorbesc.
                Cu respect ... Ovi
                Fișiere Atașate
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • cipus
                  Membru
                  • 14.iun.2008
                  • 126

                  Puteti da un cod sau un link a benzilor LED ?

                  Comentariu

                  • bassu
                    Membru Marcant
                    • 25.nov.2008
                    • 475

                    Arata al naibii de bine. Cat au costat daca nu e un secret, binenteles?

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 702

                      35 ron+TVA ml .Adaptorul nu stiu cat a costat.Dar merge adaptat orice sursa de 12Vcc.Cod nu stiu,dar ma voi interesa.AICI aveti ceva asemanator cu ce am montat eu de la ELBA.
                      Cu respect ... Ovi
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • bassu
                        Membru Marcant
                        • 25.nov.2008
                        • 475

                        varianta montata de dvs de la ELBA este mai lata decat cea de la zexstar? Intreb pentru ca doresc sa o montez in spatele unor scafe de rigips si ma gandesc ca zona de iluminare sa fie destul de pronuntata.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          Cred ca si ce vinde Elba se fabrica tot in China si se importa la un pret bun aici. Eu va intrebam despre produsele care sunt partial fabricate pe la noi, corpurile de iluminat in care s-au adaptat solutii LED. Din ce am studiat eu la ultima expozitie concluzia in cateva cuvinte a fost ca in ciuda aspectului invechit, de produse adaptate LED nu gandite si fabricate in acest sens, performantele luminotehnice erau comparabile cu ale unor produse similare ceva mai scumpe de prin alte tari.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Ce parere aveti despre studiul unui profesor de la Universitatea Haifa din Israel care spune ca exista un risc mai crescut de cancer, in special o forma de cancer mamar pentru persoanele care stau expuse pana tarziu in noapte la lumina becurilor economice.
                            El afirma ca varfurile de albastru din spectrul emis de lampile compacte imita mai bine lumina din timpul zilei, astfel organismul se deregleaza si nu mai produce corect hormonul melatonina.
                            Acelasi studiu mai spune ca lumina de acest gen ii face pe oameni mai nervosi, temperatura corpului creste si exista riscul producerii atacului de cord.

                            Bineinteles ca o sa spunem ca putem folosi becuri cu lumina calda insa ce ne facem daca suntem obligati sa lucram intr-un mediu unde nu putem inlocui dupa bunul plac sursele de lumina?
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 690

                              Postat în original de Consultant electrice
                              Ce parere aveti despre studiul unui profesor de la Universitatea Haifa din Israel care spune ca exista un risc mai crescut de cancer, in special o forma de cancer mamar pentru persoanele care stau expuse pana tarziu in noapte la lumina becurilor economice.
                              Este perfect adevarat,asa cum si desfasurarea activitatii intr-un post,statie,afecteaza grav organismul.
                              Conteaza mult durata zilnica la care esti expus acestor fenomene.
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Totusi cel care lucreaza intr-o statie se presupune ca este un profesionist si a semnat protectia muncii si este constient de riscuri in cazul expunerii prelungite, dar ce ne facem in cazul celor care nu cunosc riscurile vis a vis de lucruri mult mai banale cum sunt aceste becuri sau tuburi fluorescente?
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...