Surse de lumina LED vs alte surse!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Deja vorbim de un mini laborator daca dorim sa tinem cont de toti acesti factori. Cel mai simplu asa cum am mai zis pentru comparatie este sa se pastreze conditiile de masurare si sa se compare rezultatele intre ele. Dar toate masuratorile sa fie facute odata, nu azi un bec si peste 2 saptamani cand e tensiunea mai slaba alt bec.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • theborg
      Membru
      • 17.apr.2012
      • 181

      Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

      Asta ar insemna sa avem niste etaloane, adica cateva becuri cu led de diferite puteri, de incredere, adica sa stim ca daca scrie 10w inseamna ca 10w sunt chiar daca aparatul arata alta valoare.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

        Din ce am mai studiat producatorii seriosi intotdeauna declara ceva mai mult ca si consum pe harite ca sa fie acoperitor sa nu existe reclamatii si discutii sau probabil in anumite conditii sa se atinga acel consum.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1343

          Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

          Sal.. Concret, am avut de-a face cu tuburi format neon 18W dar cu led de la doua firme si anume Total Green si Hoff. Le-am masurat in aceleasi conditii si surpriza;-Hoful consuma 9 W cit scria pe el iar Total Green desi scria pe el 10W inghitea 18W exact ca un tub neon
          Mai difera la ele modul de alimentare unul se alimenta la un capat iar celelalt la capeti opusi.Acest aspect e important daca in acelasi loc aveti ambele modele si din neatentie le inversati puteti face scurt
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

            Postat în original de mbostangiu
            Nu ca vreau sa va contrazic, dar daca vreti sa faceti o masuratoare corecta a puterii active consumate trebuie sa luati in calcul cel putin 3 marimi:
            - curentul,
            - tensiunea,
            - factorul de putere,
            Masurate toate in acelasi timp. Sunt curios cum se modifica rezultatul.
            Apoi putem intra in alte "delicateturi" cum ar fi:
            - precizia aparatelor pe domeniul respectiv de masura
            - tipul aparatelor si modul acestora de masurare
            - forma undei masurate sau cat de deformata este aceasta
            Am incercat si eu astfel de masuratori empirice in urma cu mai bine de doi ani, dupa ce mi-am refacut complet instalatia electrica din apartamentul propriu si am hotarat sa-mi echipez toate corpurile de iluminat cu becuri LED. Am utilizat doua multimetre, unul pe gama de tensiune alternativa, introdus in aceeasi priza in care am alimentat si becurile, cu scopul de a verifica daca valoarea tensiunii este constanta, iar celalalt ca si cleste ampermetric. In prealabil am calculat curentii pe care ar fi trebuit sa-i absoarba becurile supuse verificarii. Am avut surpriza (placuta) sa constat ca valorile masurate au fost diferite de valorile rezultate din calcul doar cu 2-3 mA (diferente care nici nu prea conteaza, putandu-se datora fie clasei de precizie a instrumentului de masura, fie diferentelor dintre valoarea tensiunii utilizata la calcul-230 V si valoarea tensiunii la momentul masuratorii, fie unui factor de putere usor subunitar).
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru Marcant
              • 31.dec.2011
              • 594

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

              Iata niste rezultate reale masurate azi de mine.
              Datele sunt urmatoarele:
              - pe circuitul masurat sunt 20 de spoturi LED de 1,5W fiecare
              - aparat de masura cu clasa de precizie 0,2
              Rezultatele:
              Tensiune masurata: 230,6 - 230,7 V
              Curent masurat: 189,1 - 189,3 mA
              Factor de putere: 0,65
              De aici rezulta:
              - Putere aparenta: UxI=230.65x0.1892=43,64 VA
              - Putere activa: UxIxcosFi=230.65x0.1892x0.65=28,36 W
              - Putere aparenta: UxIxsinFi=230.65x0.1892x0.76=33.165 VAr
              Dupa cum vedeti socotelile cam "bat" cu indicatia apararului de masura si cu datele declarate de producator. In concluzie consider ca este gresit sa ignoram factorul de putere pentru ca iata este responsabil de rezultate "rupte de realitate" cu mai mult de 50% daca ne raportam la cazul expus.
              In plus probabil ca toate LED-urile au un factor de putere similar cu acesta astfel incat simpla masurare a curentului si tensiunii nu este suficienta.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160302_190733.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	21,0 KB 
ID:	624642Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160302_194707.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,9 KB 
ID:	624643Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160302_194348.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	21,2 KB 
ID:	624644
              Ultima editare de mbostangiu; 02.mar.2016, 21:45.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1343

                Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                Sal. Numai cind ma uit la ap. de masura deja imi inspira incredere. Metra Hit chiar sunt tari pe aparate de masura. Drept si pretul e pe masura dar asta e. Am avut de-a face cu un ap.de msura Metra Hit care la prima vedere nu parea cine stie ce dar costa vreo 2000 de euro si era o scula excetionala.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • mbostangiu
                  Membru Marcant
                  • 31.dec.2011
                  • 594

                  Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                  Aparatul de masura e foarte bun intradevar. A costat in jur de 700 euro si nu arata cine stie ce dar face toti banii. A fost primul aparat de masura adevarat pe care l-am avut si cum au spus si altii, prima dragoste nu se uita niciodata.
                  “Quality means doing it right when no one is looking.”

                  Comentariu

                  • Ervin
                    Membru
                    • 07.ian.2016
                    • 153

                    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                    Din pacate nu am avut ocazia sa testez aceasta marca.Eu am avut un Fluke 87 V,l-am vandut si acum imi pare rau...

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1343

                      Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                      Metra Hit nu se prea intilnesc la persoane fizice mai mult la firme sau cineva care are nevoie de fiabilitate maxima si lucreaza efectiv pe masuratori.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                        Cred ca factorul de putere este influentat in special de sursa spoturilor / becurilor LED. Una e sa ai doar niste diode, un condensator si o rezistenta alta e sa ai o sursa mai complexa. Poze cu situatia la care ma refer si diferentele existente gasiti si aici:
                        Am testat si studiat in atelier doua becuri LED cu format clasic si fasung E27 care se gasesc in acest moment la vanzare, unul in magazinele de bricolaj cel de-al doilea in magazine specializate de corpuri si surse de iluminat LED.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • CarmenRBK
                          Incepator
                          • 17.mar.2016
                          • 15

                          Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                          Buna

                          Urmeaza sa imi renovez o bucatarie (casa) care are undeva la 16 MP. Precizez faptul ca am deja rigips pe tavan deja. Am inteles de la viitorul constructor ca nu trebuie dat jos pentru a monta spoturile. Asa o fi ?
                          Vreau sa imi pun Spoturi LED ..am calculat undeva la 9 spoturi si poate inca o alta sursa de lumina la mijloc.
                          As vrea sa ajutati in a-mi recomanda ce putere ar trebuii sa folosesc pentru LED sa fie lumina cu adevarat in bucatarie.
                          Urmeaza sa povestesc cu, constructorul care se ocupa de tot si sa stiu cate ceva inainte de discutia cu el.
                          Am tot citit despre faptul ca ar trebuii cu transformator mai bine decat sa mearga direct la 220 in ideea ca nu se ard asa de repede. Este adevarat? Pareriile sunt impartite...
                          Ce ma sfatuiti?
                          Adevarat faptul ca spoturile cu LED si economice reduc consumul de curet fata de cele fara LED?

                          Multumesc si astept sfaturil dvs profesionist.

                          Comentariu

                          • Ervin
                            Membru
                            • 07.ian.2016
                            • 153

                            Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                            Intr-adevar,rigipsul nu trebuie demontat pentru spoturile respective.Spoturi de 3,5 W sunt suficiente.Daca luati becuri de calitate (Philips,Osram,GE,Toshiba) nu o sa aveti probleme cu durata de viata,consumul va fi cel inscris pe ambalaj,calitatea si puterea luminii va fi foarte buna.Decat sa investiti in becuri proaste si in surse de alimentare,mai bine cumparati de la un producator consacrat,nu o sa regetati alegerea.Foarte adevarat,becurile LED sunt mult mai economice fata de cele incandescente (clasice),nu degaja multa caldura,plus multe alte avantaje.Becurile economice sunt ceva mai "proaste" decat cele LED,consuma mai mult,dau o lumina mai slaba pana se incalzesc,calitatea luminii nu este cea mai buna,denatureaza culorile,etc.

                            Comentariu

                            • CarmenRBK
                              Incepator
                              • 17.mar.2016
                              • 15

                              Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                              Multumesc pentru raspuns.
                              Deci am nevoie cu sau fara transformator ?
                              3W este suficient daca am 9 spoturi in 16 Mp? Ma gandeam sa fie undeva de 12 W...prea mult?

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

                                Spot LED de 12W ati gasit dvs. undeva? Cu soclu GU10 cam maxim 5W gasiti. Ne referim la spot care se monteaza in lampa sau la lampa spot gata facuta de producator care inglobeaza tehnologie LED?

                                Tineti cont ca spoturile lumineaza concentrat, sunt putini producatori care pun lupe pentru lumina difuza. Puteti completa cu doua baghete LED deasupra spatiului de lucru. La baghete aveti sigur nevoie de sursa (transformator). Spoturile LED actuale cat si lampile tip spot se pot alimenta fara probleme direct la retea.

                                V-am atasat cateva poze cu variante posibile LED respectiv aplica montata aparent, lampa spot montata incastrat sau spot universal care se monteaza in lampa cu soclu GU10.
                                Fișiere Atașate
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...