Surse de lumina LED vs alte surse!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Apropo de becuri led cu fasung normal,E27, sunt in Horbach la promotie cu 8 lei , avind 15W, la aceasta putere pretul este excelent. Eu am cumparat, lumineaza ok, o sa vad ce viata au.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Trebuie sa alegeti un variator pe care sa fie specificate tipurile de lampi asupra carora poate actiona. Numeroasele scheme de circuite pentru dimare pot interactiona pozitiv sau negativ cu sursele din becurile dvs. LED.

    Lasă un comentariu:


  • BestDecorIdea
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Buna ziua,

    Becul este ultima problema de verificat in situatia dumneavoastra.
    Inconvenientul cel mai probabil este cauzat de intrerupatorul folosit.

    Lasă un comentariu:


  • vladutnea
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Salut,

    Mi-am schimbat toate becurile din casă cu becuri cu LED și sunt foarte mulțumit, mai puțin cu cazul celor acționate de întrerupător variabil.
    Mi-am cumpărat 3 variante de bec LED cu filament de la Philips, toate dimmable, dar toate fac un bâzâit deranjant, în special când sunt reglate la intensitate mică.
    Știe cineva o soluție, am atașat poze cu becurile și cu tipul de întrerupător folosit (Gewiss System GW 20803).
    Va mulțumesc!
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Daca vorbiti de casa scarii inseamna ca doriti sa montati sistemele LED la interior (observ insa ca pozele sunt cu leduri montate in exterior).

    Puteti folosi bagheta flexibila lipita intr-un profil subtire de aluminiu neaparat cu difuzor de protectie transparent sau mat pentru protectia LED-urilor. Avantajul este ca aveti alimentare la un capat. La spoturile LED trebuie sa ascundeti cumva cablurile de alimentare ca sa arate bine.

    Lasă un comentariu:


  • Cipri1
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Am casa scarii deja placata ( cu piatra naturala ) si m-ar interesa daca pot sa pun leduri .

    As vrea asa : https://s28.postimg.org/q90jgg95p/leduri.jpg . Cu leduri pe fiecare treapta sau una in lipsa alteia , dar ca numar mult mai putine . Pot sa ma leg de la un intrerupator ? Si cum se lipesc/monteaza ledurile pe trepte ? Treptele la mine sunt iesite 1cm atat in fata cat si in dreapta ( in stanga vine plinta ) . Asta pe o rampa , pe cealalta e invers .
    Mai e si varianta cu spoturi , insa prioritara e cea cu leduri i : https://s30.postimg.org/vrs6mw8xd/leduri_2.jpg

    Multumesc .

    EDIT : Am gasit ceva interesant . Poate ajuta pe cineva : http://www.aelfo.ro/1401_1410.html
    Ultima editare de Cipri1; 16.ian.2017, 00:27.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Postat în original de Consultant electrice
    Am inceput testarea unor noi becuri cu filament foarte accesibile (~ 20 lei/buc). Le folosesc intr-o lampa eleganta din lemn unde era nevoie de o lumina placuta calda si uniforma.
    S-a discutat despre aceastatehnologie si aici:http://www.misiuneacasa.ro/becuri-led-cu-filament
    In luna iunie a acestui an am montat becurile prezentate mai sus.
    Astazi revin cu date noi - de doua zile unul dintre becuri a inceput sa clipeasca atunci cand se incalzeste si va fi trimis la garantie. Am studiat becul cu aceasta ocazie si am observat ca pe interiorul balonului de sticla exista o depunere ca un praf. Este posibil ca in timp aceasta depunere sa influenteze stralucirea sursei de iluminat.
    In rest becurile functioneaza bine.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    @the.zenith - cateva exemple de produse LED:




    Poti insa cumpara o lampa care sa iti placa si sa o echipezi ulterior cu becuri LED.

    @ Mircea
    Consumul la ce am eu este de 6W (asa zic ei inca nu am masurat) iar lumina este comparabila din orice punct de vedere cu un bec de 50-60W dupa ochiul meu care a vazut destule in acest domeniu.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Bine , dar trecem peste gluma cu " Consumul pentru un astfel de bec este in jur de 3W, iar lumina echivalenta este similara cu cea a unui bec incandescent de 50-60W " ....

    Lasă un comentariu:


  • the.zenith
    a răspuns
    Surse de lumina

    ma puteti indruma spre un magazin care vinde surse de iluminat in genul celor din lateralul patului?
    va multumesc
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Ramane de vazut cat sunt de fiabile, o varianta similara de la Philips era 35 lei, acestea au fost 15 lei /buc. Am vrut sa vad exact care e viata lor in conditii normale de exploatare si bine ventilate. Lumina este excelenta pentru pretul asta, intr-o zi voi masura exact si consumul.

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Foarte naturala lumina finala. Good job!

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Am inceput testarea unor noi becuri cu filament foarte accesibile (~ 20 lei/buc). Le folosesc intr-o lampa eleganta din lemn unde era nevoie de o lumina placuta calda si uniforma.
    S-a discutat despre aceastatehnologie si aici:http://www.misiuneacasa.ro/becuri-led-cu-filament
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Felicitari! Interesanta constructia. Astfel de proiecte trebuie sa punem in practica daca dorim lumina de calitate, fiabila si nu vrem sa cheltuim 2000 lei pentru o lampa LED buna construita de fabrica.

    Lasă un comentariu:


  • addysoftware
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Tadaaa..
    Bine v-am gasit!

    Ca unu' ce am o oaresce experienta cu LED-urile, va pot spune pe scurt urmatoarele:
    - Ca si in cazul CFL-urilor (becurile economice), putin dai, putin face.
    - Lumina placuta o da temperatura de culoare 3000-4000K. La 3000 e asemanator halogenului, putin mai alb. La 4000 e foarte asemanator luminii solare, afara, vara, in plina zi.
    - Lumina galbuie de 3000K e mai acceptabila decat cea de 4000 si peste, la intensitati scazute (puteri mici). Cea albastruie in special (>5000K) pare extrem de chioampa si neplacuta.
    - Becuri si chip-uri led bune fac, IN ORDINE, Cree, Nichia, SSC (Seoul Semiconductor), Philips, Edison Opto, Osram. Restul... nu stiu, nu zic nimic.... dar n-as incerca pe propriii bani.
    - LED-ul trebuie sa lucreze cat mai rece. Un LED care lucreaza la 55 grd va avea viata aproximativ dubla fata de unul care "munceste" la 65 grd.
    - Sursa la fel. Cu cat mai rece cu atat mai bine.

    LED-urile (bec) care "dau" la instrument curent mult mai mare decat ar fi de asteptat e din cauza ca au alimentator reactiv, cu capacitor. Nu consuma mai mult. Contorul inregistreaza puterea activa. Mai degraba la chinezisme se intampla invers: pe ambalaj sa scrie 6 sau 8W si led-ul sa aiba doar 4W...

    Paranteza.
    In urma cu cca 3 ani am gasit in final in Romania niste led-uri de buna calitate la un pret rezonabil si usor de montat pe radiator. E vorba de Cree CXA2011, care are 45W si 3500-4000 lumeni. Am facut propriile surse de alimentare, protejate, au si dimmare (proprie) si control termic pentru LED, ventilatorul se regleaza in turati functie de temperatura LED-ului astfel incat sa-l mentina la cca 42 grd. Exista si o protectie termica a.i. daca ventilatorul nu mai functioneaza LED-ul se dimmeaza pana la puterea la care nu depaseste 45-46 grd. (cca 10W). Functioneaza impecabil.

    Am mai folosit chip-uri Edison Opto de 55 lumeni 0,5W pentru "baghete" de iluminat pe hol si in baie. Sursele pt Edison Opto sunt facute cu chip TNY266 - 278, de 15 respectiv 25W.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:

Procesare...