Surse de lumina LED vs alte surse!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Cum arata corpurile?
    Depinde si de orientarea fasungului in corp. Tineti cont ca aceste becuri led ofera o amprenta luminoasa mai ingusta fata de un bec fluorescent.
    Ideal ar fi sa inlocuiti acele corpuri de iluminat cu unele dedicate LED, costurile vor fi insa simtitor mai mari.
    In functie de activitatea desfasurata in acel birou s-ar putea sa aveti nevoie de niste becuri mai bune care sa coste in jur de 50-60 lei/buc pentru a obtine lumina necesara ca intensitate si calitate si o durata buna de viata.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Sunt multe firme care fabrica acest model de bec. Daca as da un raspuns ar fi relativ. Ideea e alta. Cumparati citeva de la o firma care isi asuma cu adevarat garantia produsului. Inainte de a le cumpara vb clar acest aspect, apoi luati factura si pastrati-o. Sunt firme care dau 2-3 ani garantie. In caz de problema va dau altele.

    Spre ex Lidl au produse bunicele si ieftine, sunt seriosi,dar neavind pe stoc tot timpul produsul returneaza banii. Eu am de la ei bec cu led care se comporta bine pina in prezent.
    Ultima editare de Consultant electrice; 07.apr.2016, 12:09.

    Lasă un comentariu:


  • soso2009
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Becurile LED ca si cel din poza atasata sunt ok la functionare continua pe durata lunga de timp? Vreau sa montez becuri de tipul asta intr-un birou unde lumina merge non-stop. Momentan folosesc becuri economice insa acestea rezista cel mult 4-5 luni. Corpurile de iluminat sunt incastrate in tavan si presupun ca nu se aerisesc foarte bine si din acest motiv becurile actuale se incalzesc si se strica destul de repede.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    @Carmen - nu este relevanta puterea ci cantitatea de lumina. La un consum de 6W diversi producatori pot avea spoturi care sa produca lumina diferit.
    Din poza consider ca produsul numarul 2 face ceva mai multa lumina fata de primul produs, fiind o tehnologie mai noua.


    Conteaza la ce inaltime le montati si amprenta luminoasa a spotului;

    @Temelye - LED-urile nu clipesc de la retea. LED-urile se alimenteaza in curent continuu majoritatea. Alimentarea PWM poate fi folosita uneori pentru partea de dimmer. Singurele probleme care sunt demonstrate pe baza stiintifica si dovedite sunt cele legate de LED-urile mai vechi sau produse proastea care au un indice CRI sub 80. Aceste leduri folosite pentru iluminat nu reproduc bine culorile si produc disconfort optic.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Sal. Sunt voci care sustin ca iluminatul cu led nu ar prea sanatos ( orcum, clar mai ok decit cel cu becuri economice,cu descarcare in gaz )datorita faptului ca luminei provenite de la surse led ii lipseste componenta infrarosie si ca si economicul are filaj din cauza frecventei retelei iar in cazul iluminatului cu becuri incandescente,acestea nu au filaj (avind inertie) si contin componenta infrarosie pe care o contine si lumina naturala. Intrebarea care se naste ar fi;- In ce masura conteaza pt ochi si sanatate lipsa componentei infrarosii,prezenta in lumina naturala si in ce masura ne afecteaza filajul provenit de la frecventa?
    Poate cineva e in domeniu si poate da un raspuns avizat.
    Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • CarmenRBK
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Din experienta dvs, care din cele 2 modele de spot cu led mi le recomadanti?

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160324_174518_-526433730.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	211,1 KB 
ID:	624824
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160324_174622_1490669519.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	223,6 KB 
ID:	624825
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160324_174559_180745328.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	138,5 KB 
ID:	624823
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160324_174605_52434090.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	121,4 KB 
ID:	624826

    Daca am 16 mp unde vreau sa le pun, si 9 bucati pe tavan, daca merg pe 6w ai fi suficient? Vreau sa fie lumina suficientă.
    Mulțumesc
    Ultima editare de CarmenRBK; 24.mar.2016, 17:59.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    In poza nr 3 este o lampa Philips myLiving. Se alimenteaza direct la retea si poate functiona si cu dimmer. Pretul este in jur de 200 lei.
    Nu putem vorbi la modul general ca unele ar fi mai fiabile altele nu, depinde de calitatea alimentarii de la dvs. de acasa, de ciclurile de aprindere stingere, de cat de mult se incalzesc si care este temperatura ambientala si bineinteles de calitatea produsului.

    Lasă un comentariu:


  • CarmenRBK
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Mulțumesc pt răspuns. Ma intereseaza cel din poza 3...am citit in diferite locuri cum ca, sunt recomandate cele cu transformator ba cele fără transformatorul. Constructorul meu a zis ca sunt ok cele fara. Pe net unii ziceau ca cele fara se ard mai repede. Ce ma sfatuiti?
    Ultima editare de CarmenRBK; 20.mar.2016, 13:05.

    Lasă un comentariu:


  • CarmenRBK
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Mulțumesc pt răspuns

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Spot LED de 12W ati gasit dvs. undeva? Cu soclu GU10 cam maxim 5W gasiti. Ne referim la spot care se monteaza in lampa sau la lampa spot gata facuta de producator care inglobeaza tehnologie LED?

    Tineti cont ca spoturile lumineaza concentrat, sunt putini producatori care pun lupe pentru lumina difuza. Puteti completa cu doua baghete LED deasupra spatiului de lucru. La baghete aveti sigur nevoie de sursa (transformator). Spoturile LED actuale cat si lampile tip spot se pot alimenta fara probleme direct la retea.

    V-am atasat cateva poze cu variante posibile LED respectiv aplica montata aparent, lampa spot montata incastrat sau spot universal care se monteaza in lampa cu soclu GU10.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • CarmenRBK
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Multumesc pentru raspuns.
    Deci am nevoie cu sau fara transformator ?
    3W este suficient daca am 9 spoturi in 16 Mp? Ma gandeam sa fie undeva de 12 W...prea mult?

    Lasă un comentariu:


  • Ervin
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Intr-adevar,rigipsul nu trebuie demontat pentru spoturile respective.Spoturi de 3,5 W sunt suficiente.Daca luati becuri de calitate (Philips,Osram,GE,Toshiba) nu o sa aveti probleme cu durata de viata,consumul va fi cel inscris pe ambalaj,calitatea si puterea luminii va fi foarte buna.Decat sa investiti in becuri proaste si in surse de alimentare,mai bine cumparati de la un producator consacrat,nu o sa regetati alegerea.Foarte adevarat,becurile LED sunt mult mai economice fata de cele incandescente (clasice),nu degaja multa caldura,plus multe alte avantaje.Becurile economice sunt ceva mai "proaste" decat cele LED,consuma mai mult,dau o lumina mai slaba pana se incalzesc,calitatea luminii nu este cea mai buna,denatureaza culorile,etc.

    Lasă un comentariu:


  • CarmenRBK
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Buna

    Urmeaza sa imi renovez o bucatarie (casa) care are undeva la 16 MP. Precizez faptul ca am deja rigips pe tavan deja. Am inteles de la viitorul constructor ca nu trebuie dat jos pentru a monta spoturile. Asa o fi ?
    Vreau sa imi pun Spoturi LED ..am calculat undeva la 9 spoturi si poate inca o alta sursa de lumina la mijloc.
    As vrea sa ajutati in a-mi recomanda ce putere ar trebuii sa folosesc pentru LED sa fie lumina cu adevarat in bucatarie.
    Urmeaza sa povestesc cu, constructorul care se ocupa de tot si sa stiu cate ceva inainte de discutia cu el.
    Am tot citit despre faptul ca ar trebuii cu transformator mai bine decat sa mearga direct la 220 in ideea ca nu se ard asa de repede. Este adevarat? Pareriile sunt impartite...
    Ce ma sfatuiti?
    Adevarat faptul ca spoturile cu LED si economice reduc consumul de curet fata de cele fara LED?

    Multumesc si astept sfaturil dvs profesionist.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Cred ca factorul de putere este influentat in special de sursa spoturilor / becurilor LED. Una e sa ai doar niste diode, un condensator si o rezistenta alta e sa ai o sursa mai complexa. Poze cu situatia la care ma refer si diferentele existente gasiti si aici:
    Am testat si studiat in atelier doua becuri LED cu format clasic si fasung E27 care se gasesc in acest moment la vanzare, unul in magazinele de bricolaj cel de-al doilea in magazine specializate de corpuri si surse de iluminat LED.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Metra Hit nu se prea intilnesc la persoane fizice mai mult la firme sau cineva care are nevoie de fiabilitate maxima si lucreaza efectiv pe masuratori.

    Lasă un comentariu:

Procesare...