Surse de lumina LED vs alte surse!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ervin
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Din pacate nu am avut ocazia sa testez aceasta marca.Eu am avut un Fluke 87 V,l-am vandut si acum imi pare rau...

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Aparatul de masura e foarte bun intradevar. A costat in jur de 700 euro si nu arata cine stie ce dar face toti banii. A fost primul aparat de masura adevarat pe care l-am avut si cum au spus si altii, prima dragoste nu se uita niciodata.

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Sal. Numai cind ma uit la ap. de masura deja imi inspira incredere. Metra Hit chiar sunt tari pe aparate de masura. Drept si pretul e pe masura dar asta e. Am avut de-a face cu un ap.de msura Metra Hit care la prima vedere nu parea cine stie ce dar costa vreo 2000 de euro si era o scula excetionala.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Iata niste rezultate reale masurate azi de mine.
    Datele sunt urmatoarele:
    - pe circuitul masurat sunt 20 de spoturi LED de 1,5W fiecare
    - aparat de masura cu clasa de precizie 0,2
    Rezultatele:
    Tensiune masurata: 230,6 - 230,7 V
    Curent masurat: 189,1 - 189,3 mA
    Factor de putere: 0,65
    De aici rezulta:
    - Putere aparenta: UxI=230.65x0.1892=43,64 VA
    - Putere activa: UxIxcosFi=230.65x0.1892x0.65=28,36 W
    - Putere aparenta: UxIxsinFi=230.65x0.1892x0.76=33.165 VAr
    Dupa cum vedeti socotelile cam "bat" cu indicatia apararului de masura si cu datele declarate de producator. In concluzie consider ca este gresit sa ignoram factorul de putere pentru ca iata este responsabil de rezultate "rupte de realitate" cu mai mult de 50% daca ne raportam la cazul expus.
    In plus probabil ca toate LED-urile au un factor de putere similar cu acesta astfel incat simpla masurare a curentului si tensiunii nu este suficienta.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160302_190733.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	21,0 KB 
ID:	624642Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160302_194707.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,9 KB 
ID:	624643Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160302_194348.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	21,2 KB 
ID:	624644
    Ultima editare de mbostangiu; 02.mar.2016, 21:45.

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Postat în original de mbostangiu
    Nu ca vreau sa va contrazic, dar daca vreti sa faceti o masuratoare corecta a puterii active consumate trebuie sa luati in calcul cel putin 3 marimi:
    - curentul,
    - tensiunea,
    - factorul de putere,
    Masurate toate in acelasi timp. Sunt curios cum se modifica rezultatul.
    Apoi putem intra in alte "delicateturi" cum ar fi:
    - precizia aparatelor pe domeniul respectiv de masura
    - tipul aparatelor si modul acestora de masurare
    - forma undei masurate sau cat de deformata este aceasta
    Am incercat si eu astfel de masuratori empirice in urma cu mai bine de doi ani, dupa ce mi-am refacut complet instalatia electrica din apartamentul propriu si am hotarat sa-mi echipez toate corpurile de iluminat cu becuri LED. Am utilizat doua multimetre, unul pe gama de tensiune alternativa, introdus in aceeasi priza in care am alimentat si becurile, cu scopul de a verifica daca valoarea tensiunii este constanta, iar celalalt ca si cleste ampermetric. In prealabil am calculat curentii pe care ar fi trebuit sa-i absoarba becurile supuse verificarii. Am avut surpriza (placuta) sa constat ca valorile masurate au fost diferite de valorile rezultate din calcul doar cu 2-3 mA (diferente care nici nu prea conteaza, putandu-se datora fie clasei de precizie a instrumentului de masura, fie diferentelor dintre valoarea tensiunii utilizata la calcul-230 V si valoarea tensiunii la momentul masuratorii, fie unui factor de putere usor subunitar).

    Lasă un comentariu:


  • Temelye
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Sal.. Concret, am avut de-a face cu tuburi format neon 18W dar cu led de la doua firme si anume Total Green si Hoff. Le-am masurat in aceleasi conditii si surpriza;-Hoful consuma 9 W cit scria pe el iar Total Green desi scria pe el 10W inghitea 18W exact ca un tub neon
    Mai difera la ele modul de alimentare unul se alimenta la un capat iar celelalt la capeti opusi.Acest aspect e important daca in acelasi loc aveti ambele modele si din neatentie le inversati puteti face scurt

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Din ce am mai studiat producatorii seriosi intotdeauna declara ceva mai mult ca si consum pe harite ca sa fie acoperitor sa nu existe reclamatii si discutii sau probabil in anumite conditii sa se atinga acel consum.

    Lasă un comentariu:


  • theborg
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Asta ar insemna sa avem niste etaloane, adica cateva becuri cu led de diferite puteri, de incredere, adica sa stim ca daca scrie 10w inseamna ca 10w sunt chiar daca aparatul arata alta valoare.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Deja vorbim de un mini laborator daca dorim sa tinem cont de toti acesti factori. Cel mai simplu asa cum am mai zis pentru comparatie este sa se pastreze conditiile de masurare si sa se compare rezultatele intre ele. Dar toate masuratorile sa fie facute odata, nu azi un bec si peste 2 saptamani cand e tensiunea mai slaba alt bec.

    Lasă un comentariu:


  • mbostangiu
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Postat în original de theborg
    Am tot vazut niste becuri cu led foarte ieftine intr-un supermarket. Am cumparat si eu un bec din-acesta si totul a fost ok pana am inceput sa-l banuiesc de ceva necurat.
    Datele sunt urmatoarele: Bec LED 3W la pretul de 2,4 lei.
    La cei 3W care i-ar consuma ar insemna un curent de cca. 13mA insa am masurat curentul cu un ampermetru analogic si mi-a iesit valoarea de 50mA adica cca 11W
    Asa ca sa avem grija ce pocnitori cumparam ca poate iesim cu un consum mai mare decat ne propunem!
    Nu ca vreau sa va contrazic, dar daca vreti sa faceti o masuratoare corecta a puterii active consumate trebuie sa luati in calcul cel putin 3 marimi:
    - curentul,
    - tensiunea,
    - factorul de putere,
    Masurate toate in acelasi timp. Sunt curios cum se modifica rezultatul.
    Apoi putem intra in alte "delicateturi" cum ar fi:
    - precizia aparatelor pe domeniul respectiv de masura
    - tipul aparatelor si modul acestora de masurare
    - forma undei masurate sau cat de deformata este aceasta
    Ultima editare de mbostangiu; 25.feb.2016, 06:44.

    Lasă un comentariu:


  • ilie1974
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Va Multumesc..Eventual am sa revin .Numa Bine Va Doresc.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Alegeti baghetele care doriti sa le montati si ulterior postati datele lor si va vom ajuta sa alegeti sursa pentru ele. Costurile cu surse dedicate pentru fiecare treapta ar fi mari si nejustificate. Baghetele se leaga in paralel cum v-am explicat si se alimenteaza dintr-o sursa (nu se folosesc transformatoare clasice) pe care o amplasati estetic intr-un loc sa nu se vada, insa sa se poata ventila sa nu se ambaleze termic.

    Lasă un comentariu:


  • Ervin
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Aveti nevoie de un singur transformator care sa fie suficient de puternic sa alimenteze toate benzile led,pentru a afla necesarul de putere,trebuie sa stiti consumul/metru a benzii LED.

    Lasă un comentariu:


  • ilie1974
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    D/le Moderator dar nu trebuie sa fie pe fiecare treapta acel traf de 12V.Si daca da cum fac sal maschez va trebui sa am pe fiecare treapta {contratreapta} o doza sa maschez trafu.....Va multumesc si poate gsim o solutie va rog.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Surse de lumina LED vs alte surse!

    Va sfatuiesc sa folositi varianta de 12V conectata la retea prin intermediul unei surse. Toate benzile flexibile cu leduri se pot taia din loc in loc, in general la fiecare 3 leduri. Au in acest sens marcaje pe banda. La ce doriti dvs. sa faceti trebuie in primul rand sa gasiti un profil, o bagheta care sa acomodeze aceste benzi sa arate bine si sa protejeze ledurile de atingerea cu piciorul cand urcati sau coborati treptele.

    Ca legaturi daca mergeti pe varianta de 12V - legati fiecare bagheta de pe contratreapta in paralel cu celelalte si tot circuitul il alimentati de la o sursa capabila sa furnizeze curentul necesar. Sursa o alimentati pe partea de retea ca orice bec dintr-un circuit cap scara. Mai multe detalii despre acest tip de legatura aici:
    Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice

    Lasă un comentariu:

Procesare...