Surse de lumina LED vs alte surse!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • serafimarin
    Incepator
    • 09.iul.2010
    • 2

    Eu tot la becuri economice raman.
    Poate sa zica cineva ca foloseste bec economic si nu e multumit de el si ca tot la celelalte variante s-ar intoarce? si aici ma refer la luminatul unei incaperi de inlocuit!
    Cred ca astea sunt cele mai ieftine becuri de pe piata: 2u2me.ro/2-becuri-economice

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Or fi ele cele mai ieftine da cred ca dupa 100 de ore de functionare incepe sa se simta ca scad si in intensitate
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Cladirea SIEMENS din Germania, luminata cu LED-uri OSRAM pregatita pentru vizionarea meciurilor pe un ecran gigant.
        Fișiere Atașate
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • addysoftware
          Incepator
          • 28.oct.2009
          • 58

          Sistem cu LED-uri de putere, constructie proprie

          La inceput (cu cativa ani in urma) am fost destul de "Gica Contra" tehnologiei cu LEDuri. Nu pentru ca nu mi-ar fi placut ideea, ci din cauza pretului. Intre timp, lucrurile au inceput sa se schimbe. Deja a devenit acceptabil. Asa ca am inceput: mi-am luat 1 LED de 700mA warm light de la CREE, si am "studiat problema". Am facut un alimentator in comutatie ptr el si sunt mutumit, merge intr-o fosta veioza "ghiocel" si scoate aproape 80 lumeni, la cei 3W pe care-i consuma de la 220V.

          Au trecut cateva luni si am achizitionat 5 LED-uri de 1A, daylight, tot de la CREE. Ceva mai scumpe, 130lm/watt
          Atentie, eficienta de catalog e data pentru un curent de 350mA adica la 1W/LED, la puterea maxima aceasta eficienta scade cu cca 20-25%, si mai scade si cu temperatura cu inca vreo 15%.\

          Cu toate aceste scaderi, totusi pare a fi o investitie buna. Pretul LED-urilor a fost de cca 1.3 euro pe suta de lumeni (180 000 lei/LED de 1A (3.5W)).
          Am realizat 2 becuri cu cate 2 LED-uri, folosind radiatoare de procesor si sursa de conceptie proprie. Pretul total al materialelor dintr-o sursa este de cca 4 euro.

          Lumina rezultata pare aproximativ echivalenta cu a unui bec de 60W, dar este alba si e mai dificil de comparat. Pe directia de iluminare este mult peste a unui bec de 100W, dar nu pot fi folosite fara o aplica opala sau mata, deoarece lumina este extrem de puternica pe unitatea de suprafata (orbitoare)

          Concluzia:
          Pretul este acceptabil in prezent. Un sistem de iluminare pentru baie sau bucatarie ar costa undeva la 40 lei led-urile + 20 lei sursa + 20-30 lei aplica + 10-20 lei radiator procesor (depinde de unde il gasiti, eu am avut.....), fara fan. Pentru ceva care nu va mai fi schimbat decat peste 50 de ani, eu zic ca merita.
          Mentiune. Da, se vor schimba condensatoarele electrolitice din sursa (2 la numar) o data la 10 ani, pretul lor este derizoriu (0.4 lei buc.)

          Sunteti interesati de schema?

          Comentariu

          • emanoil dumitrescu
            Membru
            • 10.iul.2010
            • 103

            E o intrebare retorica? Desigur ca suntem interesati ... cel putin eu, sunt.
            Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

            Comentariu

            • addysoftware
              Incepator
              • 28.oct.2009
              • 58

              Schema varianta 002, mai simpluta, asigura curent pentru 2 sau mai multe led-uri in functie de circuitul folosit ca sursa de alimentare. TNY266 merge ok pana la 4 LED-uri daca are racire suficienta, eu l-am testat si il recomand la 2 led-uri sau eventual la 3. Precizia stabilizarii curentului este buna, coeficient de temperatura negativ (excelent in cazul nostru; cca 95% din Imax dupa incalzire; depinde efectiv de apropierea fizica dintre dioda 1N4148 si alte elemente care se incalzesc (de ex. dioda 1N5822))

              ATENTIE, NU ARE IZOLARE GALVANICA. desi ar fi usor de implementat, cine vrea poate pune un optocuplor in colectorul tranzistorului modificand circuitul asemenea celui din varianta 004.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • addysoftware
                Incepator
                • 28.oct.2009
                • 58

                v004

                Varianta 004 este mai complexa, dar are precizie mai buna; de asemenea se foloseste un potentiometru pentru a implementa dimming-ul.
                Ca integrat se poate folosi TNY278, este mai puternic si costa aproape tot atat - cca 1.1 euro fara tva - dar atentie la terminale, vor fi altele. Downloadati datasheetul lui 278 pentru proiectarea cablajului cu 278.

                Transformatorul se poate face pentru 6 LED-uri in varianta cu 278, va avea (pentru 6 LED-uri) miez E25/7 K2006, primar 3 straturi sarma fir dublu 2x0.2mm, secundar 15 spire cu fir multifilar rasucit din 8 fire de cupru emailat de 0.2

                Pe ambele scheme, inceputurile bobinelor sunt diagonal opuse
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • addysoftware
                  Incepator
                  • 28.oct.2009
                  • 58

                  nimeni

                  nimeni, nimic, nimic??...!

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    Urmarim subiectul dar noi vrem de-a gata ! Putini sint care stiu sau au timp de bricolat asa ceva .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • apanoiu
                      Membru Marcant
                      • 10.mai.2010
                      • 643

                      Addy, de ce nu construiesti niste alimentatoare pe diferite puteri si sa le oferi contra cost? Ai face un serviciu tehnologiei LED

                      Eu ma declar interesat de 2 alimentatoare.
                      DIY

                      Comentariu

                      • addysoftware
                        Incepator
                        • 28.oct.2009
                        • 58

                        Schemele sunt de conceptie proprie. Le-am oferit aici deoarece sunt ferm de parere ca aceasta tehnologie, cu toate ca e cam scumpitzica momentan, trebuie imbratisata de majoritatea pana in 2020. Si cum noi, romanii, nu suntem atat de bogati incat sa luam de gata ce ne ofera "piata" (a se citi: chinezarii scumpe si proaste sau ieftine si mai proaste) si suntem in general suficient de scoliti ca sa construim noi insine diverse chestii, mi-am zis: de ce nu?

                        Voi face si pentru "public", dar situatia e putin cam complicata din urmatorul motiv: nu sunt momentan in Romania. Tinem legatura, si daca mai e cineva interesat ma poate cauta pe privat, ca sa nu-mi iau ban de la admin

                        Comentariu

                        • emanoil dumitrescu
                          Membru
                          • 10.iul.2010
                          • 103

                          Treceti-ma si pe mine cu doua bucati.
                          Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                          Comentariu

                          • addysoftware
                            Incepator
                            • 28.oct.2009
                            • 58

                            Rog un moderator sa stearga posturile duplicate de mai sus - se pare ca au fost trimise automat de sistemul meu cand l-am scos din "hibernate"

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Solutii exista, unele LED-uri se pot monta in aplice folosindu-se doar partea lor metalica pe post de radiator (am mai postat eu cate ceva in acest sens).
                              Aici aveti niste surse performante, cam scumpe ce-i drept:
                              zexstar.com/accesorii/surse-de-curent-constant/&XTCsid=512167de8c9cbbc5992936e51a12669d/

                              De la aceste surse se pot face multe jucarii, mai ales cu cele de dimensiuni mici care functioneaza direct la 230V. Problema sunt insa costurile destul de mari in conditiile actuale de piata adica lipsa unei concurente serioase si a unei cereri pe masura.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • addysoftware
                                Incepator
                                • 28.oct.2009
                                • 58

                                Da, chestiunea cu montajul direct pe metalul aplicei e insa valabila doar la LED-uri de 350mA. Sunt aproape sigur de chestia asta, din pacate, deoarece am pus 2 LED-uri de 3W pe radiator de procesor mai vechi (nu chiar "super-aripiorizat" hihi) si se incalzeste destul de mult - ajunge la vreo 45 grade LED-ul - deci pe chestia aia de fier din aplica... nu prea cred ca va dispa bine caldura excedentara. Dar daca e de aluminiu, si nu foarte subtire, putem incerca

                                Comentariu

                                Procesare...