Surse de lumina LED vs alte surse!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #46
    Sursa de la lampa mea cu probleme e in comutatie, problema nu este de la condensatori, ramane permanent.

    In legatura cu jucaria de la Philips: daca nu o folosesti intr-un mediu in care sunt 40 grade Celsius si lampa e la intensitate maxima pentru multe ore, led-urile vor functiona zeci de mii de ore fara probleme. Viata led-urilor in ore se refera la timpul in care isi pastreaza minimum 80% din intensitatea initiala, deci nu este vorba de o defectare rezultata prin lipsa radiatiei luminoase!
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • hector4me
      Incepator
      • 09.apr.2009
      • 37

      #47
      Deci prin diverse magazine de mobila,sa nu le dau numele,am vazut un tip de iluminare a politelor din sticla la care lumina era aruncata decat in aceea polita. Nu se ducea in sus sau in jos . De unde as putea sa cumpar acest lucru ?

      Comentariu

      • neamtzul
        Incepator
        • 04.mai.2008
        • 13

        #48
        Da mc,m-ati convins sa-mi opresc si eu una

        Postat în original de Consultant electrice
        Sursa de la lampa mea cu probleme e in comutatie, problema nu este de la condensatori, ramane permanent.

        In legatura cu jucaria de la Philips: daca nu o folosesti intr-un mediu in care sunt 40 grade Celsius si lampa e la intensitate maxima pentru multe ore, led-urile vor functiona zeci de mii de ore fara probleme. Viata led-urilor in ore se refera la timpul in care isi pastreaza minimum 80% din intensitatea initiala, deci nu este vorba de o defectare rezultata prin lipsa radiatiei luminoase!
        Mai am o singura intrebare! pot sa pun anunt la sectiunea"bursa"?pt ca acolo am citit ca tre sa vand teren/casa/lucruri ce ma depasesc momentan,ar fi o greaseala sa imi pun anuntul pt acest produs acolo?Multumiri anticipate domnule moderator si sper sa nu fie considerata reclama mascata

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2210

          #49
          Re: Da mc,m-ati convins sa-mi opresc si eu una

          Postat în original de neamtzul
          Mai am o singura intrebare! pot sa pun anunt la sectiunea"bursa"?pt ca acolo am citit ca tre sa vand teren/casa/lucruri ce ma depasesc momentan,ar fi o greaseala sa imi pun anuntul pt acest produs acolo?Multumiri anticipate domnule moderator si sper sa nu fie considerata reclama mascata
          Atat timp cat respectati Regulamentul Bursei, puteti posta mesajul.
          Regulamentul Bursei se gaseste in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=21371
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          • faraonu
            Membru
            • 23.oct.2005
            • 208

            #50
            Postat în original de Consultant electrice
            Sursa de la lampa mea cu probleme e in comutatie, problema nu este de la condensatori, ramane permanent.
            atunci e din cauza sursei in comutatie.
            vin acum cu o alta intrebare

            ce sursa in comutatie ai? sursa de pc? sursa dedicata? link?

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #51
              Este o sursa a lampii, este capsulata.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #52
                Pentru bucurestenii pasionati de domeniul LED, puteti admira inca o lucrare eralizata cu surse LED la iluminarea in halou a textului "PASAJUL UNIRII" de la pasajul auto din zona Piata Unirii.
                S-au folosit baghete flexibile de LED-uri albe.

                Tot in zona este si magazinul Cocor unde milioane de LED-uri sunt aprinse atat la ecranele RGB cat si la iluminatul decorativ al cladirii.
                Fișiere Atașate
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #53
                  Am realizat o aplicatie interesanta facuta cu bani putini, respectiv o mica automatizare cu un senzor crepuscular si un releu cu timer. Concret la lasarea serii se aprinde lumina in curte, sta aprinsa pana pe la ora 3:00 si apoi se stinge pentru vreo trei ore; lumina se aprinde din nou si mai sta aprinsa pana in zori. O solutie care facea toata treaba asta se gaseste cu 200-300 ron insa am preferat sa utilizez un senzor crepuscular de 40 ron si o priza cu ceas (~15 ron) cumparata ieftin din Ikea. Lumina din curte este data de doua baghete LED foarte eficiente una de un metru si una de 60 cm. Se lumineaza locul de parcare, aleea de langa casa si o parte mai departata a curtii unde acum este o lumina cat sa nu te impiedici de ceva.
                  Fișiere Atașate
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #54
                    Pai n-ati spus ce era mai interesant : bagheta ! Cit costa , de unde ...
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • bassu
                      Membru Marcant
                      • 25.nov.2008
                      • 475

                      #55
                      Am folosit eu la o lucrare si costa in jur de 70 - 90 lei de la kanlux .

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #56
                        ?????????? ma interesa daca este de exterior , la cit se alimenteaza , daca vine la metraj , la cit se poate taia si cit mai costa mufele ...
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • roscatraian
                          Membru marcant
                          • 15.feb.2009
                          • 304

                          #57
                          Postat în original de Consultant electrice
                          Am realizat o aplicatie interesanta facuta cu bani putini, respectiv o mica automatizare cu un senzor crepuscular si un releu cu timer.
                          Aveti amabilitatea sa ne dati si noua o schema electrica de realizare? Dar una s-o intelegem "alde noi"

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            #58
                            Ce am folosit eu venea la 3 baghete de 30 de cm care se puteau interconecta intre ele dar puteau fi si de asemenea folosite individual. Aveau o sursa de alimentare la 12v cc si mufe ca sa se poata folosi in functie de nevoi.
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              #59
                              Baghetele din aplicatia mea existau deja, sunt rezistente la apa si au fost cumparate acum ceva timp de la Zexstar. Au fost cam 60 ron/50 cm.
                              Sunt cam ca cele de aici doar ca sunt trase si intr-un plastic ca sa fie rezistente.

                              Se alimenteaza la 12V, in poza se vede o sursa dreptunghiulara prinsa pe perete. Curentul necesar functionarii pe ramura de 12V este de 500mA.
                              Fișiere Atașate
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                #60
                                Am descoperit primul bec care foloseste LED-uri si reuseste sa produca o lumina apropiata de o sursa clasica incandescenta de ~40W in conditiile unei puteri absorbite de la retea de doar 8W.

                                Am vazut solutii LED care produc lumina placuta, la care poti citi, am vazut deasemenea LED-uri foarte puternice insa, in cazul acestui bec am fost impresionat de uniformitatea luminii, de design-ul interesant ce aduce foarte mult cu becul clasic si de culoarea placuta a luminii produse (alb cald).

                                Impresionanta este si durata de viata mentionata pe ambalajul produsului - 25 ani, acum ramane de vazut cat de reala este valoarea atat dpdv al mentinerii intensitatii luminoase in timp cat si al fiabilitatii electronicii din bec.
                                Un astfel de bec are in Germania un pret de aproximativ 40 euro.
                                Fișiere Atașate
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...