N(nul) de lucrul folosit ca N(nul) de protectie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 450

    #16
    Re: PEN=TN-C PE+N+TN-S

    Postat în original de RaspoElectric
    Daca se doreste suplimentarea inpamantarii cu o priza auxiliara(<4Ohmi) e OK.Nu poata face decat bine.
    Cu respect ... Ovi
    Pai tocmai asta spuneam, ca dumneavoastra faceti aceasta confuzie. Piriviti la penultimul mesaj postat de dumneavoastra, unde vorbiti de suplimentarea impamantarii.. Numai de suplimentare nu este vorba aici.

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #17
      In avizele tehnice de racordare unde s-a folosit BMPM DPST+MN am pus tarusul pt referinta (inclus in BMPM) de unde se formeaza si traseul de inpamantare ,care e luata din Nulul de pe stalp de la intrarea in sig diferentiala.Firul care coboara la tarus nu e inpamantare,e referinta pt DPST si Monitorizarea Nulului.Am avut si clienti care au zis ca ei nu se incred numai in inpamantarea trimisa din BMPM si au solicitat o inpamantare suplimentara sa stie ei k aia e inpamantarea lor.Am sa caut o schema de bmpm dpst+mn sa o scanez si sa o postez.Si in mod normal nu se fac 2 inpamantari la bransamentele monofazate,conform schemei BMPM.
      Cu respect ...Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #18
        Schema BMPM DPST+MN.Deci inpamantarea e facuta artificial din Nulul de pe stalp.In cazul intreruperii accidentale a nulului ce vine de la stalp, MN declanseaza instantaneu.Daca un client vrea a 2-a inpamantare pe terenul lui,nu-l opretste nimeni sa si-o faca.
        Cu respect ... Ovi
        Fișiere Atașate
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • roandre
          Incepator
          • 28.mar.2008
          • 23

          #19
          Nu sunt de specialitate dar am nevoie de ajutorul dvs pt a ma convinge ca ceea ce vrea electricianul sa faca la casa mea e corect legat de priza de pamant.
          Deci noi am facut o priza de pamant (3 tevi galvanizate batute in pamant, cu platbanda sudata, verificata priza si era ok) care trece prin fundatie si intra in bucatarie platbanda. De aici electricianul a legat un fir pe care l-a dus in exteriorul casei la priza de pamant pt BMP (curent trifazic). Aici el vrea sa lege priza noastra de pamant cu priza de pamant a BMP-ului (facuta de cei care au realizat bransamentul). Este corect asa sau trebuia ca acel fir de la priza facuta de noi sa ajunga direct in tabloul de sigurante interior?

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #20
            Nu vad rostul traseului dute`nauntru-vin`afara.E suficient daca urca cu platbanda intr-o doza(sa poata fi separata pt verificare) si merge cu un conductor Myf sau FY =sau>6 mmp prin tub,pana in tabloul interior,unde o leaga impreuna cu cea de la BMPT(PE),in bareta de legaturi.Asta in cazul in care de la BMPT vin 5 conductoare 3L+N+PE cum ar trebui sa fie dealtfel.Apropo,cu ce o masurat-o? Cu aparat de masura prize pamant sau cu un bec?Daca o masurat cu becu`.....lasa de dorit.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • roandre
              Incepator
              • 28.mar.2008
              • 23

              #21
              Traseul inauntru-afara l-a facut pt ca montase deja tabloul interior si a zis sa evite spargerea peretelui pt a aduce acel cablu prin copex.
              Asa ca s-a gandit ca il scoate iar din casa, il duce la priza de pamant facuta pt BMP, unde il leaga intr-o doza unde sa poata fi masurata rezistenta oricand.
              De la BMP a intrat in casa cu 5 fire.
              Priza de pamant facuta de noi a fost masurata de un electrician autorizat care mi-a depus dosarul de interior la Electrica folosind un aparat micut (habar n-am cum se numeste, dar oricum nu a folosit nici un bec) si mi-a zis doar ca e buna priza.

              Dc ii cer sa duca totusi acel cablu la tabloul interior in conditiile in care sunt montate toate sigurantele/legaturile, este complicat ca si modificari pe care le are de facut (asta ca sa inteleg exact si refuzul lui de a face asa preferand sa lege cele 2 prize in exterior)?

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #22
                Ori duce firul impamantarii la BMPT, ori il duce in tabloul de sigurante,e aproape totuna.Eu personal l-as duce in tabloul de sig pt a evita cateva contacte in plus pe traseul impamantarii(surub BMPT,bareta nul in BMPT)Nu e rau nici cum vrea electricianul dvs.Depinde de amplasamentul dvs.Unul imaginar am desenat si eu.Sper ca intelegeti poza.
                Cu respect ... Ovi
                Fișiere Atașate
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • roandre
                  Incepator
                  • 28.mar.2008
                  • 23

                  #23
                  RaspoElectric, multumesc de explicatii!
                  Un electrician imi spunea ca dc leaga impamantarea de la BMPT cu cea facuta de noi atunci se va obtine imbunatatirea prizei de pamant a BMP-ului si inrautatirea valorii pentru cea interioara.
                  Atasez o schema cu locul unde se afla priza de pamant facuta de noi, cu pozitia BMP-ului si cu tabloul interior de sigurante.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1226

                    #24
                    Postat în original de RaspoElectric
                    Nu vad rostul traseului dute`nauntru-vin`afara.E suficient daca urca cu platbanda intr-o doza(sa poata fi separata pt verificare) si merge cu un conductor Myf sau FY =sau>6 mmp prin tub,pana in tabloul interior,unde o leaga impreuna cu cea de la BMPT(PE),in bareta de legaturi.Asta in cazul in care de la BMPT vin 5 conductoare 3L+N+PE cum ar trebui sa fie dealtfel.Apropo,cu ce o masurat-o? Cu aparat de masura prize pamant sau cu un bec?Daca o masurat cu becu`.....lasa de dorit.
                    Cu respect ... Ovi
                    Ma intereseaza discutia voastra, am gasit ce inseamna BMPT, dar nu imi dau seama ce inlocuieste, vechiul tablou de sigurante, firida cu sigurante unde se facea bransamentul de la retea?
                    3L+N cred ca sunt cele 4 cabluri care vin de la stalp.
                    De unde apare PE-ul in schema?
                    Pun intrebarile acestea pentru ca la casa parintilor mei este legat curent trifazic si am vazut ca de la stalp vin 4 cabluri care intra intr-o firida pe peretele exterior, acea firida are 3 sigurante fuzibile pentru 3 dintre cabluri si al 4-lea paremi-se ca este prins pe o platbanda de cupru de unde pleaca in perete cu cele 3 faze, dar si spre pamant.Spuneti-mi va rog care-i N-ul si care-i PE-ul?Acuma eu va spun ca nu am vazut la casa aceea vreun BMPT sau sigurante automate, probabil ca aceste aparate sunt de generatie noua si se monteaza/vor monta in prezent/viitor?

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 707

                      #25
                      BMP-Bloc masura si protectie M-monofazat T-trifazat(BMPM,BMPT).La bransamentul trifazat vin 3L+N,intra in BMPT,intra intr-o siguranta tetrapolara(4 poli,3L+N),cu/fara sig.diferentiala,si pleaca prin coloana de alimentare la tabloul de sigurante.La intrarea in siguranta tetrapolara,din N se formeaza si PE care e suplimentata cu impamantarea BMPT-ului(aceasta fiind obligatorie pt bransamentele trifazate,<4ohmi)nulul de lucru rezultand de la iesirea din siguranta/sigurante.Acelasi lucru si pt BMPM dar e vb doar de 1L+N.Schema de BMPM cu monitorizare de nul este postata cu cateva mesaje mai sus.La casa parintilor dvs,e bransament cu firida unde PE (daca este ) se formeaza din firida fiind in contact cu nulul, si/sau formata separat de nul dintr-o impamantare individuala.La tipurile vechi de instalatii este si N tratat prin sigurante LF(10,16,20,25A).Ce recomand in astfel de circuite,siguranta de pe nul sa fie mai mare ca cea de pe faza.Adica daca pe un circuit de priza sunt 2 sigurante (L+N),pe faza sa fie 20 si pe nul 25,ca in cazul unei probleme sa cedeze cea de pe faza,sa nu ramana faza in circuit,si mai ales in case unde ii bransament trifazat pt a evita intoarcerea altei faze printr-un consumator,si astfel putand aparea riscul supratensiunii pe circuitul respectiv,problema foarte des intalnita.
                      Cu respect ... Ovi
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 707

                        #26
                        AICI , de la pagina 17 la 27 sunt prezentate principiile de functionare a BMPM si BMPT,precum si caracteristicile si prescurtarile tehnice.
                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1226

                          #27
                          Postat în original de RaspoElectric
                          BMP-Bloc masura si protectie M-monofazat T-trifazat(BMPM,BMPT).La bransamentul trifazat vin 3L+N,intra in BMPT,intra intr-o siguranta tetrapolara(4 poli,3L+N),cu/fara sig.diferentiala,si pleaca prin coloana de alimentare la tabloul de sigurante.La intrarea in siguranta tetrapolara,din N se formeaza si PE care e suplimentata cu impamantarea BMPT-ului(aceasta fiind obligatorie pt bransamentele trifazate,<4ohmi)nulul de lucru rezultand de la iesirea din siguranta/sigurante.Acelasi lucru si pt BMPM dar e vb doar de 1L+N.Schema de BMPM cu monitorizare de nul este postata cu cateva mesaje mai sus.La casa parintilor dvs,e bransament cu firida unde PE (daca este ) se formeaza din firida fiind in contact cu nulul, si/sau formata separat de nul dintr-o impamantare individuala.La tipurile vechi de instalatii este si N tratat prin sigurante LF(10,16,20,25A).Ce recomand in astfel de circuite,siguranta de pe nul sa fie mai mare ca cea de pe faza.Adica daca pe un circuit de priza sunt 2 sigurante (L+N),pe faza sa fie 20 si pe nul 25,ca in cazul unei probleme sa cedeze cea de pe faza,sa nu ramana faza in circuit,si mai ales in case unde ii bransament trifazat pt a evita intoarcerea altei faze printr-un consumator,si astfel putand aparea riscul supratensiunii pe circuitul respectiv,problema foarte des intalnita.
                          Cu respect ... Ovi
                          Multumesc mult pentru explicatii, in cazul meu este treaba inapoiata rau, nu siguranta tetrapolara, nu BMPT, nimic de sigurante pe nul, e pe sistem vechi, sigurante insurubate, buna idea cu diferenta de valoare siguranta faza si nul, cu o reala valoare practica, cum spui tu, poate sa te coste viata.

                          Comentariu

                          • shotgunX
                            Incepator
                            • 08.oct.2013
                            • 28

                            #28
                            Răspuns la: N(nul) de lucrul folosit ca N(nul) de protectie

                            Intamplator am ajuns pe aici si dupa lectura au aparut cateva intrebari .
                            De la "electrica" imi vin doua fire , intra intr-o siguranta "vigi" , apoi in contor , apoi am cablu cu 3*6mm care merge la tabloul meu .
                            faza legata la faza si NUL+verdegalben la NUL .
                            Din tabloul meu toate firele verde galben pleaca stelar in toate prizele .
                            Faza si NUL trec prin alte sigurante si se duc stelar spre prize si becuri .
                            E ok ? Schema merge de un an deja si nu am avut nici o problema , dar erau prin posturi anterioare ca asa ceva nu se face . Firma autorizata care a facut bransarea a zis sa am incredere in acel nul de protectie .

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6701

                              #29
                              Răspuns la: N(nul) de lucrul folosit ca N(nul) de protectie

                              Care e impamantarea ? Trebuie un conductor separat .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • shotgunX
                                Incepator
                                • 08.oct.2013
                                • 28

                                #30
                                Răspuns la: N(nul) de lucrul folosit ca N(nul) de protectie

                                Nu imi vin 3 conductori , ci doar 2 . La mine au legat nul si impamantarea la NUL al lor , dar cred ca asa leaga standard . Nu au intrebat nimic , nu au comentat nimic . Asta inseamna ca nu am protectie ? Care ar fi problemele care pot sa apara ?

                                Comentariu

                                Procesare...