Legatura/conectare electrovalva - detector gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • totolino
    Membru
    • 02.sep.2008
    • 201

    #16
    va multumesc de raspunsuri.
    din pacate apartamentul l-am cumparat, nou, in starea curenta: cu centrala instalata, iar senzorul de gaz legat doar la electrovalva. nu am nici un prospect pt senzor si nici nu am gasit pe internet.
    intrucat am o facultate de elctronica "in spate" si electrica mi-o fac singur, m-am gandit ca am sanse sa o rezolv singur.
    nu stiu cine a facut instalatia si sa nu-mi fie cu suparare, dupa recenta renovare a apartamentului, doresc sa apelez la "meseriasi" doar in ultima instanta.

    banuiesc ca electrovalva trebuie energizata sa inchida gazul pentru ca acum centrala functioneaza fara electrovalva conectata. asta inseamna normal deschis...?
    sunt destul de sigur ca electrovalva e de 230V, dar o sa verific inainte sa fac legaturile indicate.
    va tin la curent.

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #17
      Daca montati ca in figura pe care v-am trimis-o nu are de ce sa nu mearga. Bafta!
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • totolino
        Membru
        • 02.sep.2008
        • 201

        #18
        din pacate pampalaul de mine a uitat sa ia/cumpere o bricheta aseara si n-am avut cum sa verific/testez... sper sa ajung diseara si sa fac proba.

        partea/vestea buna e ca am facut legaturile (conform schitei) si am alimentat. n-a sarit nimic in aer si s-au aprins led-urile corespunzatoare.

        Comentariu

        • totolino
          Membru
          • 02.sep.2008
          • 201

          #19
          a mers. multumesc. o sa le fac si vecinilor legaturile corecte...sa nu sar in aer din cauza lor...

          Comentariu

          • DM7
            Membru
            • 13.apr.2006
            • 290

            #20
            contra cost nu-i asa ? Vecini, vecini dar cu recesiunea asta....
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Armand_h
              Membru
              • 14.feb.2009
              • 242

              #21
              Profit de ocazie si pun si eu o intrebare aici, ca sa nu deshid un topic separat.

              Am centrala dar nu am nici electrovalva si nici detector. Precizez ca aceasta este "cu tiraj natural" si este montata intr-o incapere cu aerisire naturala in tavan. Exista vreun risc de orice natura ?
              Graba strica treaba !

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6359

                #22
                Un oarece risc există în toate, dar dacă este vorba de gaz metan şi de o "aerisire naturală în tavan" corespunzătoare, nu mi-aş face probleme prea mari.

                Dacă totuşi vreţi să dormiţi liniştit din toate punctele de vedere, cred că o astfel de cheltuială pentru confortul psihic este benefică.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • totolino
                  Membru
                  • 02.sep.2008
                  • 201

                  #23
                  ca sa nu deschid un topic nou...

                  senzorul cu pricina (din primul post) imi detecteaza si eventualele/accidentalele scurgeri de gaz rezultate in urma arderii (cred ca monoxid de carbon)...sau imi trebuie un alt tip de senzor pentru asta...?!?

                  multumesc

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12086

                    #24
                    Postat în original de totolino
                    senzorul cu pricina (din primul post) imi detecteaza si eventualele/accidentalele scurgeri de gaz rezultate in urma arderii (cred ca monoxid de carbon)...
                    .....depinde ce model este . Unele pot detecta si monoxidul de carbon .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Mexx
                      Incepator
                      • 04.feb.2009
                      • 8

                      #25
                      Senzorul de gaz, este destinat pentru gazul metan. Exista dispozitive care au incorporat senzori care detecteaza si prezenta gazului metan cat si a monoxidului de carbon.
                      Just Be yourself.... Just Be the One, not Everyone!

                      Comentariu

                      • mesk38
                        Membru
                        • 02.apr.2006
                        • 131

                        #26
                        Am intrat in posesia unui senzor de ,,....radioactivitate....e curios ...nu stiu de unde e...

                        Seamana cu un senzor de fum...se aplica pe perete si are un buton,,push,,care conecteaza un fel de dif care te streseza cu un semnal de peste 100 decibeli...strident...

                        L-as putea modifica in senzor de gaz sau de fum macar.....????
                        Ce mai trebuie.....??

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12086

                          #27
                          Postat în original de mesk38
                          Am intrat in posesia unui senzor de ,,....radioactivitate....e curios ...nu stiu de unde e...
                          Putin probabil sa fie asa ceva....nu aveti o poza , un nume....
                          Va poate folosi daca plecati in concediu ( priviti poza ) ...la gaz metan , NU .
                          Fișiere Atașate
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • mesk38
                            Membru
                            • 02.apr.2006
                            • 131

                            #28
                            Ma gandesc ca e totusi un sesizor de radioactivitate....

                            Scrie pe spate in daneza, norvegiana si o alta limba nordica.(PE CARE NU LE STIU) ..ceva de genul: MODEL 0914N SI INDEHOLDER RADIOACTIVIT MATERIALE 35KbQ am-241

                            POZE:
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • liviu2004
                              Membru marcant
                              • 03.ian.2007
                              • 508

                              #29
                              Ionization Detectors: Ionizing Radiation
                              Ionization smoke detectors use an ionization chamber and a source of ionizing radiation to detect smoke. This type of smoke detector is more common because it is inexpensive and better at detecting the smaller amounts of smoke produced by flaming fires.

                              Inside an ionization detector is a small amount (perhaps 1/5000th of a gram) of americium-241. The radioactive element americium has a half-life of 432 years, and is a good source of alpha particles.

                              Another way to talk about the amount of americium in the detector is to say that a typical detector contains 0.9 microcurie of americium-241. A curie is a unit of measure for nuclear material. If you are holding a curie of something in your hand, you are holding an amount of material that undergoes 37,000,000,000 nuclear transformations per second. Generally, that means that 37 billion atoms in the sample are decaying and emitting a particle of nuclear radiation (such as an alpha particle) per second. One gram of of the element radium generates approximately 1 curie of activity (Marie Curie, the woman after whom the curie is named, did much of her research using radium).

                              As the saying goes, "Where there's smoke, there's fire." Smoke detectors are amazing: They're pretty inexpensive, but they save thousands of lives each year. Learn all about nuclear and light-sensing smoke detectors.


                              Atentie la acest tip de detectori deoarece au un regim special. Cand am incercat sa aduc in ro detectori de acest gen am fost informat ca este interzis.

                              Comentariu

                              • mesk38
                                Membru
                                • 02.apr.2006
                                • 131

                                #30
                                Am facut sapaturi si traduceri pe gogu...si am gasit ca ar fi totusi un detector de fum...
                                Uitati..are si in engleza...am mai tradus un pic...voi posta mai jos....

                                Am luat acest senzor dintr-un secon-hand cu diverse din Suedia...cu 1 leu...se vad la Kg...dar nu aceste sesizoare...vanzatoarea nu stia ce e....

                                sit-ul despre el..... http://www.kidde.fi/utcfs/ws-738/Assets/FireSentry.pdf

                                si mai jos o parte din traduceri...din ce-am inteles sesizorul pentru fum ar fi din ceva radioactiv.....oare?????

                                L-aM SI PROBAT ...AM PUS-O PE FEMEIE SA SUFLE FUMUL DE LA TIGARA IN EL....MERGE.....scuze caps....
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...