Legatura/conectare electrovalva - detector gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • totolino
    Membru
    • 02.sep.2008
    • 201

    Legatura/conectare electrovalva - detector gaz

    buna ziua, va rog sa ma ajutati cu problema din subiect.

    am montate electrovalva si detectorul de gaz din pozele atasate, dar nu stiu cum sa leg cele trei fire care vin de la electrovalva la detector astfel incat acesta sa actioneze/inchida robinetul automat.

    precizez ca:
    1. in configuratia/legatura din poza detectorul bip-aie atunci cand il testez cu gazul de la o bricheta, dar nu inchide robinetul...
    2. dupa cum se poate vedea, senzorul dispune de doua "mufe/porturi" de conectare: cel de power (220V) si cel pentru electrovalva.
    3. "mufa" pentru electrovalva are notate in dreptul ei un N.O. (Normal Open banuiesc), un C parca si un N.C. (Normal Closed banuiesc).
    am incercat mai multe conbinatii, dar nu am dat de cea castigatoare.
    4. acum circuitul de gaz este deschis, deci centrala si plita functioneaza.

    intrebari:
    1. in ideea ca poate electrovalva e defecta, cum pot sa o montez direct la 220 ca sa verific functionarea ei...?
    2. acesti senzori au mai multe praguri si gazul meu de bricheta nu e atat de puternic incat declanseaza doar alarma si nu si inchiderea robinetului...? (nu prea cred).
    3. electrovalva foloseste toate cele 3 fire care intra in ea sau numai doua...?
    4. pot masura (cu aparatul de masura) ceva tensiuni in portul/mufa de comanda a senzorului...?

    multumesc
    Fișiere Atașate
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #2
    Cand detectorul nu simte gaz exista continuitate intre C si NO sau C si NC?
    Electrovalva trebuie energizata sa inchida gazul sau trebuie energizata sa treaca gazul? Ce tensiune scrie pe electrovalva?

    In functie de raspunsuri iti zic si cum sa legi.

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Ce aveti dvs se leaga asa ca in desen. Dar intreb si eu: dvs de ce va montati de unul singur asa ceva? Nu ar trebui ca cel care v-a facut instalatia sa va fi montat detectorul? Ca in caz de ceva..Doamne fereste!
      Fișiere Atașate
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • DM7
        Membru
        • 13.apr.2006
        • 290

        #4
        Voi incerca sa iti raspund.
        In primul rand din imaginile puse de tine nu ai facut legaturile corecte in senzor. practic electrovalva nu este alimentata.
        In ideea caci marea majoritate a electrovalvelor sunt alimentate doar atunci cand se doreste inchiderea gazului, am sa incerc sa iti raspund...
        Vedeti ca rearmarea a EV se face manual. Se scoate capacul si se trage pistonasul. Faceti legaturile ca in desen si incercati din nou
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • DM7
          Membru
          • 13.apr.2006
          • 290

          #5
          Vad ca intre timp ti-a facut si raducu_ilie schema de conexiuni . Cred ca te-am zapacit unde sa legi firele. S-ar putea ca el sa aiba dreptate.. ideea este ca trebiue sa o legi la C si la NO. Vezi pe placuta si asa sa legi. Eu am facut-o din cap, nu mai tin minte unde este NO..
          Sper sa iti fie de folos..

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #6
            Eu am montat ieri la un client. Daca am gresit ceva in schema imi cer scuze dar la mine la proba a functionat. Oricum, ar fi fost indicat sa va fie montat detectorul de catre cineva autorizat sa faca acel lucru.
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Printr-o conectare greşită s-ar putea distruge ceva din circuitele electronice ale senzorului sau ceva din electrovalvă?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #8
                Pai alimentarea nu are cum sa o greseasca ca scrie pe ea "230 V". Apoi e legatura de la iesirea respectivului releu. Nici pe aia nu ai cum sa o strici.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • DM7
                  Membru
                  • 13.apr.2006
                  • 290

                  #9
                  raducu_ilie
                  Eu am montat ieri la un client. ...... la proba a functionat.
                  Atcunci e clar legati la senzor cum a scris dumnealui

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    Postat în original de raducu_ilie
                    Pai alimentarea nu are cum sa o greseasca ca scrie pe ea "230 V". Apoi e legatura de la iesirea respectivului releu. Nici pe aia nu ai cum sa o strici.
                    În acest caz, să pună în practică toate variantele logic posibile, le testează pe fiecare cu bricheta şi rămîne la cea care dă rezultate. Greşesc?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • bassu
                      Membru Marcant
                      • 25.nov.2008
                      • 475

                      #11
                      Daca are butelie de aceia de care au instalatorii poate sa o foloseasca. Dar ca si raducu_ilie intreb si eu: de ce nu a cerut firmei care i-a montat centrala sa ii monteze si detectorul? Asa primea si garantia ca totul e ok si nu avea de ce sa isi bata capul. Mai ales ca la montaj sunt obligati sa dea si un certificat ca totul a functionat corespunzator.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        Electrovalva e sigur de 220 C.A. ? exista si de 12 V DC .
                        Ce inchidere are ? Normal inchis sau normal deschis ? Pe acest senzor poti legat ambele tipuri de electrovalva . Ca sa te putem ajuta fa o poza cu partea din spate a cablajului si incercuieste releul (cel negru) de comanda cat si conectori de prindere al electrovalvei .

                        Comentariu

                        • DM7
                          Membru
                          • 13.apr.2006
                          • 290

                          #13
                          Dl.totolino trebuie sa aiba un prospect pe care l-a primit la cumpararea senzorului unde ii sunt desenate tot de ceea ce el avea nevoie sa stie ptr. a lega corect senzorul.
                          Lasand asta, ceva oftopic: Cu ceva in urma m-am intalnit cu un amic care isi aratase indignarea ptr un anumit tip de senzor de gaz pe care el il montase la cineva. M-am mirat cand am auzit ca si el a montat un senzor, avand o meserie total paralela cu electricitatea si cu gazul. Pe urma mi-a povestit ce a facut. A avut o lucrare in domeniul lui la cineva la un apartament si s-a oferit el sa monteze si senzorul , EV fiind montat de cei de la gaze. S-a dus acasa la el, a desfacut capacul de la senzor si s-a uitat cum erau facute conexiunile, si s-a dus inapoi si i-a legat el senzorul. Punctul culminant a fost cand mi-a spus cum i-a facut proba. (Macar dl. totlino a facut proba corecta a senzorului. )S-a pus si a deschis robineti de la masina de gatit, lasand sa iasa gazul ptr. a verifica functionalitatea senzorului. Si zicea el ca i-a lasat deschis pana i s-a facut rau de la gaz si senzorul tot nu functionase. Si era foarte indignat ptr asta. M-am crucit cand am auzit. Nu am putut sa ma abtin sa nu il intreb daca a fost si platit pentru asta?
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            #14
                            Dupa cum arata poza trimisa este varianta la 230V ca.
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • evisceratum
                              Membru marcant
                              • 29.aug.2006
                              • 410

                              #15
                              Topicul acesta mi-a picat perfect!. Si eu am senzori si electrovalve identice cu cele in discutie si tin sa va spun ca am ratacit ambele prospecte de montaj. Inca nu le-am montat dar acuma nu mai am nelamuriri referitoare la montaj.
                              Referitor la intrebarea ca de ce nu i-a montat firma senzorul, poate ca s-a aflat si el situatia mea, cind am tras gazul la casa pe cind in interior era doar tencuita. Unde sa fi montat senzorul?

                              Comentariu

                              Procesare...