Manopera instalatii electrice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1343

    Răspuns la: Manopera instalatii electrice

    Sal. Referitor la ideea ca 700e pt 60m patrati e mult depinde de multi factori. Una e 60m poroterm,BCA sau tencuiala moale si cu totul altceva 60m placi prefabricate din beton vibrat si armat.Sunt colegi de forum care refuza din start lucrari la blocuri. (dl Raspo ne poate explica) Probabil suntem cumva obisnuiti cu variante romanesti in care se mai cirpeste una alta,se mai adauga ceva,si daca se aprinde becul, e bun.
    La acest pret de 700 ma gindesc la varianta taiat canale cu freza la care discurile diamantate pt beton vibrat-armat nu-s ieftine ( in ideea sa se poata pune tub fix, sa nu disperi vecinii cu percutia,etc)
    Ma mai gindesc la tablou si doza mare pt curenti slabi ingropate, aparatj modular incastrat (care inseamna ceva munca si uzura scule) in beton. La o instalatie noua a pune 2 prize in camera si 3 in bucatarie mie imi pare aiurea.
    Asa cum spunea Cherubino nu degeaba unele standarde straine prevad raza de curbura la tuburi pt a nu mai umbla inca o data la infrastructura,daca apar modificari sa poata fi folosite tuburile existente. Destui electricieni ieftini afirma ca e normal sa nu mai poti umbla la fire odata incheiata instalatia, ceea ce e fals. Privim ca normal santurile sparte si tubul flexibil cu care se lucreaza rapid si usor dar nu mereu e solutia optima pe termen lung. Noi vedem numai banii ce ii dam o data, dar o instalatie proasta o poti plati repetat si nu numai cu bani uneori.
    Se mai poate pune in calcul uzura de scule, burgie rupte,benzina,alte costuri cu masina,praful pe care il fac alti meseriasi de pe linga tine si pe care il inghiti vrind-nevrind, dureri de spate si miini,probleme de auz si lista poate continua. Cineva poate spune ca iau prea multe in calcul dar va pot spune ca in urma cu destui ani,la inceputurile mele ca electrician lucram pe rupte si la final de luna cind trageam linie ceva nu iesea din cauza ca toate aceste cheltuieli aparent nu prea mari nu le luam in calcul, se adunau si ma tot trageau in jos. Daca continuam asa nu as fi fost in stare sa ma intretin pe mine, ce sa mai spunem de familie. In cazul meu,cu copii mici acasa,nu imi pot permite sa pierd timpul pe 3 lei,mai bine stau cu ei ca sa nu repet ce spunea Cherubino legat de lucrul pe nimic. Daca pe linga servici mai faci ceva la o instalatie probabil poti lucra mai ieftin dar cind iti platesti toate cheltuielile numai din asta ori faci lucru adevarat la pret adevarat ori o lasi balta si faci altceva. Repet,suntem obisnuiti cu lucru slab la pret mic dar in timp tot noi toti avem de pierdut. Fiecare vede lucrurile din unghiul lui dar sa le privim un pic pe ansamblu. Din pacate sunt atitea situatii cind intre proprietar si meserias apare dusmanie la sfirsitul lucrarii deoarece fie proprietarul vrea mai multe decit a fost vb in suma stabilita initial, fie meseriasul e papagal, face lucru de mintuiala si o intinde ca guma, deoarece mai are vreo 3 lucrari ieftine incepute. Ma credeti sau nu,nu imi amintesc de vreo lucrare in care sa nu fi ramas cu proprietarul in relatii decente. Chiar daca pretul a fost mai mare la inceput,am facut in final mai multe decit vroia omul,i-am mai dat si sugestii pe care nu le luase in calcul, si la final omul a ramas multumit. Cred ca daca un electrician meserias pe bune aplica acest principiu,are de lucru de nu stie unde sa se mai imparta. Cunosc tipi in asigurari care daca omul are o data un accident,umbla cu el pina isi rezolva problemele. Pare mult timp pierdut din partea agentului de asigurare dar va garantez ca omul cu problema se va asigura toata viata la acel agent si il va recomanda cu toata convingerea la toti cunoscutii. Recomandarea cu certitudine face cit 100 de reclame.


    Spor la lucru de calitate.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1343

      Răspuns la: Manopera instalatii electrice

      Nu am mai adaugat timpul care il iau discutiile de stabilire in detaliu a diverselor variante si posibilitati, masuratori, incadrari si alte chestii de genu' care la o lucrare de calitate sunt necesare si adunate probabil depasesc 10% din timpul de executie
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • cracky
        Incepator
        • 20.mar.2016
        • 5

        Răspuns la: Manopera instalatii electrice

        Salut,

        Nu am dorit sa starnesc polemici pe topicul mesterilor, am dorit doar cateva oferte de pret
        Dar cum orice discutie este bine venita si suntem liberi sa ne culegem informatia de care avem nevoie, va multumesc pentru raspunsuri si argumentari.

        Voiam sa va intreb, din cate am inteles din randurile de mai sus, nu este permisa taierea de santuri in plafon pentru a trage cabluri noi pentru lumina? De altfel, intre timp s-a oferit un prieten, electrician autorizat, sa ma ajute cu executia acestei lucrari, singurul lucru de care mai am nevoie acum, este un meserias cu freza cu dubla disc care sa imi taie canalele.

        O zi buna!

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1685

          Răspuns la: Manopera instalatii electrice

          In mod normal sunt interzise sliturile la orice planseu prefabricat din beton armat, indiferent ca e perete sau tavan. Normativul spune ca in astfel de cazuri pentru instalatii electrice se lasa goluri la turnare sau se monteaza tuburile si dozele pe armaturile din fier beton inainte de turnare. Acesta este unul dintre motivele pentru care firmele autorizate refuza astfel de lucrari.In practica insa, aceasta interdictie e cam greu sa fie respectata. Ar trebui, in acest caz, fie ca instalatiile sa se faca aparent (eu asa mi-am facut-o pe a mea din locuinta proprie, dar 99% din potentialii clienti nici nu vor sa auda de asa ceva), sau sa se faca niste scafe din gipscarton care sa gazduiasca in interiorul lor circuitele electrice.
          Daca la peretii verticali se mai accepta in practica taierea unor slituri care sa nu fie prea adanci (adica strict diametrul tubului plus acel centimetru cerut de normativ pentru grosimea materialului de acoperire a traseului, desi chiar si asa se ajunge la taierea unui rand de armaturi), la tavane cred ca va dati seama ca riscul de afectare grava a rezistentei planseului este extrem de mare. Cunosc doua cazuri in care efectiv s-a curbat planseul din cauza unor astfel de slituri si s-a lasat cu dosare penale.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Lukerad
            Incepator
            • 20.apr.2016
            • 1

            Răspuns la: Manopera instalatii electrice

            Postat în original de Cherubino
            ...eu asa mi-am facut-o pe a mea din locuinta proprie, dar 99% din potentialii clienti nici nu vor sa auda de asa ceva...
            Buna ziua

            In scurt timp ma voi apuca de renovarea unui apartament de doua camere si ma uit prin forumuri dupa tot felul de informatii legate de aceasta, domeniul meu de munca fiind complet diferit . Puteti va rog sa puneti 2-3 poze, eu stiu ... cu un tavan sau niste prize cu instalatiile aparent. Sunt foarte curios de aspect, sunt 100% pentru pastrarea sigurantei, impotriva lucrarilor facute pe genunchi s.a.m.d. Nu in ultimul rand o astfel de solutie daca aleg, ma va scuti de nenorocirea asta de cioplit pereti. Multumesc!

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1685

              Răspuns la: Manopera instalatii electrice

              Postat în original de Lukerad
              Buna ziua

              In scurt timp ma voi apuca de renovarea unui apartament de doua camere si ma uit prin forumuri dupa tot felul de informatii legate de aceasta, domeniul meu de munca fiind complet diferit . Puteti va rog sa puneti 2-3 poze, eu stiu ... cu un tavan sau niste prize cu instalatiile aparent. Sunt foarte curios de aspect, sunt 100% pentru pastrarea sigurantei, impotriva lucrarilor facute pe genunchi s.a.m.d. Nu in ultimul rand o astfel de solutie daca aleg, ma va scuti de nenorocirea asta de cioplit pereti. Multumesc!
              Aveti mai jos cateva din fotografiile instalatiei aparente cu pricina. Pentru mai multe detalii, va trimit un mesaj privat
              Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • lmacsen
                Membru
                • 26.sep.2015
                • 298

                Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                Nu stiam de unde am mai vazut pozele inainte, dupa aceea mi-am dat seama ca am citit articolul de pe vysblog

                Articolul merita citit, este foarte bine documentat:
                Proiectarea si realizarea unei instalatii electrice in varianta aparenta. Lucrare executata de personal calificat in domeniul electric.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1685

                  Răspuns la: Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                  Postat în original de lmacsen
                  Articolul merita citit, este foarte bine documentat
                  Multumesc.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • Jan
                    Membru
                    • 06.iul.2006
                    • 176

                    Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                    Postat în original de Cherubino
                    Aveti mai jos cateva din fotografiile instalatiei aparente cu pricina...
                    http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...-aparent/page5
                    Vedeti Dvs. Domnu´ Cherubino, daca acum mi-as spune din nou, sincer, parerea despre lucrarea prezentata aici, a-ti fi in mod sigur sifonat si a-ti spune ca va provoc.
                    Doresc totusi sa va pun o singura intrebare, la care va rog sa-mi raspundeti numai daca doriti:
                    -Dvs sunteti multumit de ceea ce ati reusit sa faceti in propia casa?

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      Răspuns la: Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                      Postat în original de jan
                      -dvs sunteti multumit de ceea ce ati reusit sa faceti in propia casa?
                      bineinteles.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1343

                        Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                        Legat de instalatiile aparente, am facut in general in mediul industrial, in cel casnic varianta gen' pat cablu cu titlu de provizorat dar unele mai sunt si astazi. Dupa mine,cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad. Acu' probabil ca vad lucrurile din punctul meu de vedere,dispunind de scule bune pt taiat. De fapt de asta am si ajuns sa ma pasioneze frezele de canal deoarece nu-mi plac chestiile aparente. In cazul celor care le e groaza de santuri prin betonul de bloc,ii inteleg cumva ca recurg la varianta aparenta. Ca sa fiu sincer,am facut sute de instalatii electrice din cupru si spre rusinea mea o parte din instalatia proprie de acasa a ramas din aluminiu. Dar nu am stres, ma simt in stare sa rezolv daca se intrerupe ceva.(putin probabil,am revizuit legaturile si unde e aluminiu e destul de grosut) Am sigurante bune,calibrate, de valori mici, nu prea am la ce folosi puteri mari,masina de spalat are circuit separat asa ca nu sunt un risc pt vecini.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Jan
                          Membru
                          • 06.iul.2006
                          • 176

                          Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                          De multe ori in viata se recomanda sau uneori chiar se impune sa ne prezentam intr-o tinuta corecta, decenta- (la un interviu de angajare, la teatru, la opera,…) nu neaparat la Frac dar nici tocmai in Jeans.
                          A-si putea spune ca la fel e si cu instalatiile astea si nu numai..., sau cel putin asa ar fi normal sa fie.

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1685

                            Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                            Temelye
                            Executia aparenta a unei instalatii electrice casnice nu este un "capat de tara", asa cum s-ar crede. Totul tine de preferinte. Avand in vedere ca am facut instalatii ingropate in pereti de beton si stiu ce implica ele (chiar in situatia in care se dispune de o freza ca a ta), am decis ca nu vreau un asemenea santier in locuinta proprie, asa ca am ales varianta aparenta. Legat de aspect, discutia e total subiectiva, pentru ca ceea ce-mi place mie poate sa nu-ti placa tie, si invers. Surpriza placuta legata de acest aspect a fost atunci cand o cunostinta, administrator al unei firme autorizate ANRE de prestigiu, cu un portofoliu impresionant de lucrari executate, a ramas foarte placut impresionat de instalatia mea si mi-a marturisit ca in urma cu niste ani a vrut sa-si faca si el in locuinta proprie ceva exact de genul lucrarii facute de mine, dar n-a reusit sa cada la pace cu sotia "din dotare", care a vrut neaparat ca totul sa fie ingropat.

                            Jan
                            Sunt absolut convins ca aveti un grad de inteligenta suficient de "erect" ca sa va dati seama cat de mult conteaza pentru mine parerea dumneavoastra. Totusi, avand in vedere faptul ca, din cate am inteles, "jeansii" mei au indraznit sa aiba curajul de a cuteza sa oripileze "Fracul" Domniei-Voastre, nu pot decat sa rog Blazoanele Voastre sa scuze bazoanele noastre.
                            P.S. A-propos, cel mai usor sport e criticatul de pe margine, dar oare cand ne faceti si noua cunostinta cu vreun "Frac" de-al Domniei Voastre in materie de instalatii electrice? Poate mai invatam si noi astia, care ne scaldam in mocirla, ceva constructiv (sau "normal", ca sa va citez).
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Jan
                              Membru
                              • 06.iul.2006
                              • 176

                              Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                              Postat în original de Cherubino
                              ...Bla, bla, bla,...
                              Sunteti simpatic Domnu´!

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1685

                                Răspuns la: Răspuns la: Manopera instalatii electrice

                                @Jan
                                Multumesc. Nici autoportretul dumneavoastra de la mesajul nr. 447 nu-i de lepadat. Cred ca slipul ala va caracterizeaza mai mult decat 1000 de cuvinte.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...