Instalatie ingropata sau nu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • radu matei
    Membru marcant
    • 17.apr.2007
    • 515

    Instalatie ingropata sau nu

    Vreau sa imi fac si eu instalatia electrica la casa. Casa este in stadiul "la rosu".
    As dori sa stiu cateva pareri pro si contra introducerii in caramida a cablurilor electrice.
    As dori sa procedez astfel pt. a nu fi nevoit sa fac o tencuiala prea groasa, dar in acest caz nu se afecteaza structura de rezistenta a casei din moment ce zidul nu mai este intact?
    Ce parere aveti?
    Precizez ca peretii - atat interiori cat si exteriori - sunt facuti din caramida GV ceramiva Iasi si au grosimea de 24 cm (caramida 290*240*13
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Nu se afecteaza structura de rezistenta din moment ce in cazul instalatiei electrice se vor practica santuri adanci de 2 cm in suprafata caramizii. Pentru a nu pierde mult din suprafata caramizii indicata ar fi ca cel care o sa realizeze ionstalatia electrica sa foloseasca o freza pentru santuri sau ..daca nu exista.. atunci un polidisc. Daca o sa faceti santurile in care o sa fie pozate tuburile PVC cu bormasina sau cu dalta atunci diferentele o sa fie destul de mari. Dar chiar si atunci nu veti avea afectata structura de rezistenta. Oricum grosimea minima a tencuielii trebuie sa fie de minim 1,8 cm. Dvs alegeti varianta potrivita.
    Fișiere Atașate
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • nutzu
      Membru
      • 22.mar.2008
      • 125

      #3
      cum fac eu :tencuiesc si apoi fac electrica .Dupa ce tencuiesc cu un flex cu panza diamantata se fac santuri pt cabluri si totodata dozele sunt ingropate atat cat trebuie(nu prea adanc)

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Si daca ii cade omului tencuiala ii cade si instalatia electrica?
        Cat de groasa este tencuiala pe care o aplici?

        Logic si normal este sa o pozitionezi in zidarie, nu in tencuiala.
        Oricum dozele au o adancime mai mare decat tencuiala si nu vad cum le-ai monta doar in tencuiala.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • popsi
          Membru
          • 04.ian.2008
          • 167

          #5
          Instalatia se face prin caramida,nu afecteaza structura de rezistenta .Caramida e doar umplutura intre dintre stilpi , grinzi , etc.Valabil pt. constructiile pe cadre.Oricum inainte de electric de preferat sa faceti sanitara,ca sa evitati surprizele.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #6
            Asa cum remarca si VYS adancimea dozelor este mai mare decat diametrul exterior al tuburilor PVC. Sau al copexului. Prefer sa tai in caramida acele santuri cu freza si apoi sa introduc in ele tuburile. La doze am 2 caroteze Hilti ( una ptr dozele de aparat si una ptr dozele de derivatie) si imi este mai usor la pozatul traseelor in perete.
            LE: eu stiam ca ordinea este instalatia electrica si apoi cea sanitara. Dar fiecare cu metoda lui. Acuma depinde si de meseriasul dvs. Stima!
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • alejandro_gsxr
              Incepator
              • 12.iun.2009
              • 27

              #7
              inainte de a tencui fa santuri in caramida.

              acum depinde si de grosimea la caramida, eu am pus instalti in blocuri noi, care costa in jur de 150.000 € iar peretele are grosimea un pic mai mare decat o cuite din interupator ) si nuti. Acolo a fost afectata structura peretilor.

              si cand faci santuri , fale horizontal si vertical... nu in diagonale cum fac multi...

              Comentariu

              • dcd_office
                Membru
                • 30.mai.2008
                • 123

                #8
                Ingroparea tuburilor electrice doar in tencuiala este o inventie a "mesterilor" de pe la noi. Operatiunea decurge poate mai usor, cu un flex se fac santuri destul de rapid insa se produce extrem de mult praf si nu in ultimul rand tuburile nu mai pot fi acoperite cu un strat suficient de tencuiala. Peste 15 ani daca vrei sa schimbi un fir si tragi de el iti poate iesi tot tubul din perete cu tot cu tencuiala.
                Corect, tubul se ingroapa in zidarie, sau chiar daca ramane in afara zidariei 5mm nu e nici o problema.
                Eu am incercat ambele variante si sincer a mers mult mai usor sa fac santuri in zidarie decat sa tai cu flexul tencuiala.

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  Eu tai cu freza santurile in porotherm sau ..din ce este zidul si apoi montez tuburile in lacasurile ramase. La capetele dinspre doza de derivatie si doza de aparat, montez cate o bucata de copex ptr ca atunci cand constructorul tencuieste sa poata sa le scoata la nivel (ma refer la doze). Nu mi s-a intamplat pana acuma sa vreau sa inlocuiesc o portiune de traseu si sa scot tubul bergman din perete. Oricum tencuiala ar trebui sa fie de minim 18 mm asa ca ..nu vad cum ies ele din perete. Nu are rost sa mai pomenesc de celebrul Multibat la care sa vrei sa iasa ceva din el si nu iese. Fiecare cu metodele lui.
                  Fișiere Atașate
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • bogdan84
                    Incepator
                    • 02.mar.2008
                    • 31

                    #10
                    buna, ce parere avety sa ingrop tuburile pt instalatie direct in placa asa n-ar m-ai fi nevoie sa sparg pereti asa de mult .as vrea sa trag cate 2 tuburi pt fiecare camera de unde va fi amplasat tablul principal ce parere aveti,.multumesc

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Postat în original de bogdan84
                      buna, ce parere avety sa ingrop tuburile pt instalatie direct in placa asa n-ar m-ai fi nevoie sa sparg pereti asa de mult .as vrea sa trag cate 2 tuburi pt fiecare camera de unde va fi amplasat tablul principal ce parere aveti,.multumesc
                      Se poate . Asta inseamna ca aduceti in fiecare camera un circuit de priza si unul de lumina . Problema este ca intra cablu mai mult . Daca doriti puteti pune siguranta pe fiecare circuit dar asta inseamna un tablou urias sau grupati circuitele in tabloul de sigurante .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • bogdan84
                        Incepator
                        • 02.mar.2008
                        • 31

                        #12
                        Multumesc nu se pune problema de materiale,numai ca nu prea ma pricep important e sa iasa bine.vreau sa le ingrop ,pt ca dupa aceea trebuie sa fac un ocal mare cu,cablurile la tot livingul de unde vreau eu sa pun tabloul.nar fi problema de marimea lui,a-m o camera speciala pt centrala ,tablou electric,,etc.(cam de ce grosime ma sfatuiti sa pun tuburile daca duc cate 2 in fiecare camera?)Cablurile le am deja pt toata casa 2,5 prizes si 1,5 becuri (cupru)

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 707

                          #13
                          Daca nu se pune problema materialelor,plecati din camera tehnica(tablou) cu minim 2 tuburi de minim 20 mm spre fiecare camera.Nu uitati de bucatarie ca acolo e cel mai mare consum(2-4 circuite,chiar si trifazic pt plita daca aveti).Traseu separat pt circuite de protectie(CH4+electroventil, CO).Circuit pt porti batante sau usa automata daca aveti.Puteti pleca cu tuburi suplimentare pt circuite separate pt controlul diferitelor automatizari interioare(jaluzele,sistem incalzire,iluminat de siguranta alimentat din UPS sau alte variante de alimetare alternativa etc).Din camera tehnica sa plecati cu cate 2 tuburi tot de 20 mm spre fiecare punct de curenti slabi(TV,interfon,internet,telefon,alarma,etc) ele fiind montate intr-un tablou (Rack) astefel sa realizati o instalatie centralizata.Stilul acesta de cablaj se foloseste si la realizarea caselor inteligente unde se cere cablare individuala spre fiecare circuit.Daca va montati interfon cumva,sa duceti din cam tehnica pe langa cablul de retea la poarta un cablu de 3x1,5 mmp pt actionarea zavorului.Practic trebuie sa va faceti un fel de proiect sa puteti urmari lucrarea mai usor.Depinde cat va tine buzunarul si ce meseriasi gasiti sa realizeze.Tabloul sa fie ultimul lucru care il cumparati.Daca faceti dvs trebuie sa va puneti in tema cu cateva regulamente si normative,pe care le gasiti AICI.Succes,Tineti-ne la curent(nu la faza ) cu deciziile si realizarile.
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • bogdan84
                            Incepator
                            • 02.mar.2008
                            • 31

                            #14
                            ok .multumesc mult OVI de sfat ,asa o sa fac .NU o sa fac eu instalatia o sa iau un electrician dar pana atunci sa am tuburile bagate asta ma intereseaza sa pot continua lucrarea linistit .Sa nu stau sa sparg toti pereti sa bag atatea tuburi. O sa va tin la curent dar cam dupa 15 iulie ma apuc ca de atunci vine concediu deoarece constructia o fac eu.

                            Comentariu

                            • iuliutz
                              Membru Marcant
                              • 11.nov.2007
                              • 453

                              #15

                              Se poate folosi scula asta in sistem bricolaj pentru canelurile instalatiei electrice.
                              Am de tras o instalatie electrica in beton armat si ma gandesc cu groaza cum o sa ma descurc cu un rotopercutor, flex (de care ma feresc cat pot de cand cu incidentul anterior), si ma gandesc la vecinii mei, care si daca nu e ora de liniste ei vor sa doarma si tre sa imi fac programul dupa ei.
                              Renteaza ca pret? Mai bine sa inchiriez o scula pentru 2-3 zile?
                              "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
                              Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

                              Comentariu

                              Procesare...