Instalatie ingropata sau nu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stefanev
    Membru marcant
    • 05.iul.2007
    • 437

    #16
    Postat în original de nutzu
    cum fac eu :tencuiesc si apoi fac electrica .Dupa ce tencuiesc cu un flex cu panza diamantata se fac santuri pt cabluri si totodata dozele sunt ingropate atat cat trebuie(nu prea adanc)
    nu e prea recomandat din punctul meu de vedere, pt ca nu leaga bine acolo unde e tencuiala taiata si e posibil sa apara fisuri in forma santului.

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #17
      Ca sa evitati aparitia fisurilor,stratul de tencuiala peste tuburi trebuie sa fie de minim 1 cm.Eu cand am o lucrare unde deja e tencuit sau casa cu tencuiala veche , la care vrea omul schimbarea inst electrice,tai canalul la 3,5 cm(adancimea frezei) adancime pt tub copex de 16,20 mm ,dupa ce fixez tubul in canal amorsez canalul si il umplu cu tinci sau tencuiala aditivata in consistenta mai moale pt a umple toate golurile posibile.Am instalatii facute de aaani de zile si nu am vazut fisuri.
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • erickson2009
        Incepator
        • 25.mai.2009
        • 33

        #18
        as vrea sa stiu si eu daca la o mansarda unde este loc intre tavan si acoperis se pot trece tuburile de curent si daca sunt bune tuburi de plastic sau trebuie altfel de tuburi ptr cablurile electrice.
        va multumesc

        Comentariu

        Procesare...