Protectie electrica pentru tv LCD

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #16
    Sunt 2 tipuri de UPS uzuale:
    1)UPS simplu care nu limiteaza valoarea tensiunii de iesire la 230Vca,dar iti mentine cateva zeci de minute(in functie de puterea lui si de consumul care il puneti).Are iesiri de stecher si iesiri de fisa MAMA ca si la cablul de alimentare al calculatorului;
    2)UPS care pe langa ce am enuntat mai sus are 1-4 iesiri pe care scrie "Surge" care asigura o tensiune constanta de 230 Vca(gen stabilizator),dar acestea (Surge), nu beneficiaza de functia UPS in momentul caderii tensiunii de la retea;
    3)Stabilizatoare complexe care au si UPS incorporat,dar preturile sunt pe masura(sute chair mii de euro).Acestea se preteaza pt servere,retele de date,laboratoare etc.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • bassu
      Membru Marcant
      • 25.nov.2008
      • 475

      #17
      Mi-a placut asta cu 3 tipuri

      "Sunt 2 tipuri de UPS uzuale:
      1)UPS simplu care nu limiteaza valoarea tensiunii de iesire la 230Vca,dar iti mentine cateva zeci de minute(in functie de puterea lui si de consumul care il puneti).Are iesiri de stecher si iesiri de fisa MAMA ca si la cablul de alimentare al calculatorului;
      2)UPS care pe langa ce am enuntat mai sus are 1-4 iesiri pe care scrie "Surge" care asigura o tensiune constanta de 230 Vca(gen stabilizator),dar acestea (Surge), nu beneficiaza de functia UPS in momentul caderii tensiunii de la retea;
      3)Stabilizatoare complexe care au si UPS incorporat,dar preturile sunt pe masura(sute chair mii de euro).Acestea se preteaza pt servere,retele de date,laboratoare etc. "

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #18
        Postat în original de bassu
        Mi-a placut asta cu 3 tipuri

        "Sunt 2 tipuri de UPS uzuale:

        3)Stabilizatoare complexe care au si UPS incorporat,dar preturile sunt pe masura(sute chair mii de euro).Acestea se preteaza pt servere,retele de date,laboratoare etc. "
        Asta nu prea face parte din "uzuale" d`aia l-am notat cu 3
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • mistrie
          Membru
          • 31.ian.2008
          • 196

          #19
          acum am inteles care este treaba cu ups-ul si stabilizatorul de tensiune
          am sa achizitionez un stabilizator
          multumesc tuturor pentru explicatiile date.

          Comentariu

          Procesare...