Calculul coloana electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 702

    #31
    Răspuns la: Calculul coloana electrica

    AICI gasesti sufa plastifiata.
    Eu iti recomand sa pui intinzatoare pe capete, si sa folosesti ACBYCY 10*10 (aluminiu coaxial de bransamente).
    Acopera si lungimea si se comporta bine in timp si intemperii.
    Daca nu ai posibilitatea sa faci o impamantare langa ghereta(varianta ideala),poti pune al 3-lea fir un MYF de 6mmp cu coloana.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1685

      #32
      Răspuns la: Calculul coloana electrica

      Multumesc mult, Ovi. Esti amabil ca intotdeauna. Sper din toata inima sa mai ai drumuri prin Petrosani si sa fiu si eu disponibil pentru o "cafeluta de vorba".
      Legat de executie, dupa cum am precizat mai sus, n-o sa fac eu lucrarea, dar o sa discut toate variantele cu amicul care mi-a cerut ajutorul (asta dupa ce se intoarce la munca, ca acum e in concediu).
      Cu coaxial de Al 10x10 am mai lucrat in trecut, stiu ca e bun, si cred ca e cea mai buna varianta.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru Marcant
        • 27.sep.2012
        • 747

        #33
        Răspuns la: Calculul coloana electrica

        Postat în original de raduleanovici
        Aice e simplu de calculat In pe circuite luind in calcul cosfi
        0.95 lampi flourescente
        1 lampi incadescente
        0.8 prize

        Dar spuneti-mi in cazul coloanelor tablourilor coloanei firidei si ce formula da calcul folositi? caci aici calculul implica mai multe marimi.
        stiu ca exista o metode numita " metoda coeficentului de cere"

        unde apare un coeficent de simultaneitate, eu stiu o formula de genul

        In= Cs*Pi/(1.72*U*cosfi)

        si stiu ca mai exista si cazuri particulare coloanele tablourilor de lumina si prize in care prizele au o putere comparabila cu cea a receptoarelor de lumina si in acest caz puterea se distribuie uniforma pe fazele tabloului.

        si in acest caz stiu ca s efoloseste formula In=sqrt(Ipatrat na+Ipatratnr)
        -componeta activa si reactiva unde
        Ina=(Pil/Uf)+(Pip/(Uf*np)
        np - randamentul prizei


        Inr=(Pil/Uf)*tgfi iluminat+(Pip/(Uf*np)*tgfi prize (aceasta formula epreluata din manualul instalatorului

        Problema e ca am gasit atatea formule de calcul ca nici nu mai stiu ce sa cred.
        Sau mai spuneti-mi o chesti cum se calculeaza puterea ceruta?
        Puterea ceruta Pc = Cc*Pi .... e ca si cum, acum mi-e foame deci mananc curent la maxim, dupa care incep sa ma balonez si mananc la regim si cand m-am saturat, nu mai mananc deloc. E mai bine zis puterea simultan absorbita Pa = Pi*Ks

        Comentariu

        Procesare...