Tub din PVC sau Copex?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 691

    #31
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

    Postat în original de dali
    Sa stiti ca asa se lucreaza pe afara ( in franta ) .....si astea sunt din lucrarile mai bune facuta de firme ...
    Asa se lucreaza?M-ai convinge daca ai posta un proiect insotit de memoriul tehnic.
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #32
      Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

      Parca la noi nu exista proiecte si in realitate e altceva probabil si la ei proiectele sunt diferite de realitate.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        #33
        Tub fix sau flexibil

        Bună ziua. Sunt din Timişoara,lucrez ca electrician de ceva ani şi aş încerca să fiu util clarificînd cîteva aspecte de interes general

        Una din dilemele omului ce-şi ridică o casă este să folosească la instalaţia electrică interioara tub fix(rigid) sau flexibil?

        Pentru meseriaşul ce execută lucrarea e mai uşor şi mai rapid să lucreze cu flexibil dar pt. beneficiar e mult mai bun cel fix şi aş încerca să şi argumentez. Să luam spre ex tub de 16mm (diametrul exterior) care este des folosit
        Interiorul la tubul fix este undeva la 14,5 mm iar la cel flexibil aprox 12mm. Nu pare mult dar ţineti cont ca dif.este pe exterior şi ca arie înseamnă ceva. Spre ex. 5 fire (conductoare) încap lejer (contează ca răcire,în cazul unei găuriri din greşeală au unde să se dea la o parte din calea burghiului,etc) în cel fix iar în flexibil destul de înghesuite
        De asemenea dacă vrei să modifici ceva după un timp de....ani în cazul unui traseu sa spunem de 15 m de tub fix poţi să scoţi firele şi să pui mai multe sau altceva,ai variante dar în cazul că traseul e din tub flexibil,acesta avînd tendinţa de şerpuire face multe cotiri şi plus inelele care măresc mult frecarea nu prea mai ai şanse să scoţi ce conţine şi să pui altceva. În cazul acesta trebuie să faci din nou traseul ceea ce presupune timp,bani,poate ceva înjurături la adresa celui ce a pus tubul etc.
        Am întilnit situaţii în care tubul flexibil montat find apăsat cu intenţie sau nu, se ştrangulează. Aş putea continua mult pe tema aceasta dar nu vreau să devin plictisitor. În afară de faptul tubul fix este cumva asociat cumva cu sistemul de construcţii comunist şi că este mai migălos de montat, eu cred că pt. proprietarul casei este mult mai avantajos
        Ultima editare de Consultant electrice; 24.apr.2014, 10:53.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2107

          #34
          Răspuns la: Tub fix sau flexibil

          Si eu sunt ”adeptul” folosirii tuburilor fixe pentru realizarea instalatiilor electrice, chiar daca este asociat cu un sistem de constructii pe care multi il regreta.
          Astazi ”meseriasii” vor sa termine cat mai repede o lucrare, sa ia banu' si ”ura si la Gara”, dupa ei sa faca fiecare cum poate.

          Ar fi util de postat o diferenta, ca valoare, intre cele doua sisteme (tub flexibil si tub fix).

          Comentariu

          • bogdanfnf`
            Membru marcant
            • 26.dec.2007
            • 623

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

            Postat în original de dali
            Sa stiti ca asa se lucreaza pe afara ( in franta ) .....si astea sunt din lucrarile mai bune facuta de firme ...

            Sa imi fie cu iertare dar nici la "doreii" de romania nu am vazut asa ceva !

            Nu sunt electrician autorizat dar am la activ instalatii complete la 4 case si vreau sa zic ca in urma vizionarii pozelor , zic ca am facut o treaba foarte buna !!! Am intalnit o lucrare facuta dupa ureche de un mesterica la soacramea in apartament , inlocuit tablou , sigurante si trasee pana la prima doza de distributie ! Sigurante de 25A , cupru rasucit cu aluminiu in doza ! rezultat : legaturi topite in doza !!

            Doamne fereste !

            Comentariu

            • flaviuso
              Membru
              • 10.mar.2012
              • 168

              #36
              Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

              Ce parere aveti de tevile PEHD in detrimentul copexului?

              Comentariu

              • FilipT
                Membru marcant
                • 15.feb.2009
                • 673

                #37
                Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

                Exista pe piata tuburi dedicate pt a fi folosite la instalatia electrica. Probabil sunt si rezistente la foc... pe cand teava pehd nu cred ca e ignifuga.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #38
                  Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

                  Eu am facut in urma cu ceva vreme niste experimente pe tema asta, dupa ce un amic de-al meu mi-a povestit ca si-a tras un circuit separat pentru masina de spalat prin pexal de 16 mm. Atunci am luat o lampa cu gaz si am ars niste esantioane de pexal, de PPR, de PEHD, apoi de tuburi IPY , copex si jgheab PVC (pentru instalatii electrice). Pexalul, PPR si PEHD s-au topit si portiunile topite care au curs pe pardoseala au continuat sa arda si dupa indepartarea flacarii. In schimb, tubul IPY, jgheabul PVC si copexul s-au carbonizat la flacara, dar arderea s-a oprit instantaneu la indepartarea flacarii. Ce m-a surprins a fost faptul ca am avut doua esantioane de copex, unul Gewiss (din acela foarte dur), si unul ordinar de pe taraba, pe care-l puteam strivi cu 2 degete, si ambele esantioane au avut acelasi comportament la foc. Sincer, ma asteptam ca copexul ordinar sa arda ca o torta...
                  Nu am pretentia ca experiemntul meu are vreo valoare stiintifica, dar poate va ajuta sa trageti o concluzie.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • flaviuso
                    Membru
                    • 10.mar.2012
                    • 168

                    #39
                    Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

                    Deci concluzia e tub IPEY sau copex, electricianul meu mi-a spus sa nu folosim copex pt ca firul il bagi, dar de scos nu mai merge...

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #40
                      Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

                      Eu n-am avut pana acum probleme de genul asta la copex (e adevarat ca de regula lucrez cu conductoare flexibile). Daca electricianul dvs a ales sa lucreze cu IPEY, este o alegere foarte buna.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • bogdan1
                        Membru
                        • 08.mai.2013
                        • 125

                        #41
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

                        Postat în original de dali
                        Sa stiti ca asa se lucreaza pe afara ( in franta ) .....si astea sunt din lucrarile mai bune facuta de firme ...
                        Asta sustii dumneata.Au mai lucrat si altii in EUROPA,si singurul lucru pe care aveau voie sa_l faca stranierii intr_o instalatie electrica era sa traga conductoarele conform planului de executie ,si cel mult sa lege un quadru [panou electric cu prizele mono si trifazate incorporat].Nu le ridica osanale ca in materie de siguranta in proiectarea si exploatarea instalatiei electrice lasa cam de dorit.

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          #42
                          Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

                          Sal. In general tubul fix e mai bun,dar cu cel flexibil(copex) e mai usor de lucrat.In cazul instalatiilor pozate sub planseu eu prefer tubul fix deoarece nu sunt ncesare multe gauri pt a sta drept.Daca pe o portiune relativ scurta sunt ceva cotiri, cu tubul de 16fix am imbinat copex de 20 si apoi am continuat cu fix daca era cazul
                          In cazul tuburilor bagate in placa(puse inainte de turnarea betonului) pun tub fix de 20 si trag prin el o sirma zincata subtire sa=mi fie cit mai usor la tragerea ulterioara a conductoarelor
                          Cit priveste schimarea firelor in tuburi dupa ce gata instalatia de cele mai multe ori nu se face din cauza ca se strica ceva ci pt ca beneficiarul isi da seama ca ar mai vrea ceva si pt asta mai ai nevoie de 1-2 conductoare(asta dupa ce atuci cind ai facut instalatia ai pierdut o zi explicindu-i n variante dar el a ales una care i-a spus-o un cunoscut care teoretic e impartial dar care le stie pe toate)
                          Chestia o afirm din experienta, nu o data am intilnit-o
                          E adevarat ca in cazul unui traseu lung trebuie scosi conductorii din tub,adaugat cel ce trebuie in plus si apoi bagati toti din nou.Daca traseul e din tub fix fara prea multe coturi,sau cu coturi din tub de 20 cu curbura dulce ai sanse, daca e din flexibil de 16 si mai e si din cel ieftin si moale ce se tot serpuie cam greu(plus un mare consum de vaselina)

                          Spor la lucru de calitate
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1688

                            #43
                            Răspuns la: Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

                            Postat în original de Temelye
                            plus un mare consum de vaselina)
                            Mai usor cu vaselina, ca nu-i admisa pentru lubrefierea conductoarelor (poate reactiona chimic cu izolatia in timp). Pentru acest scop recomandata este pudra de talc, dar se mai poate utiliza si o coaja de sapun umezita (daca-i si parfumat, e cu atat mai bine, ca instalatia va emana un miros imbatator si din acest motiv meseriasul poate sa ceara mai multi bani pe manopera).
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1395

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

                              Postat în original de Cherubino
                              Mai usor cu vaselina, ca nu-i admisa pentru lubrefierea conductoarelor (poate reactiona chimic cu izolatia in timp). Pentru acest scop recomandata este pudra de talc, dar se mai poate utiliza si o coaja de sapun umezita (daca-i si parfumat, e cu atat mai bine, ca instalatia va emana un miros imbatator si din acest motiv meseriasul poate sa ceara mai multi bani pe manopera).
                              Da, la modul ideal e un adevar in ce spuneti,(sunt si vaseline neutre,dar citi le folosesc e partea a 2-a) de sapun stiam,dar pudra de talc stiam ca mareste aderenta, nu lubrefiaza.Au fost situatii cind neavind altceva am folosit ulei de floarea soarelui. Mai fain e cel de palmier,daca e racoare e ca si untura,dar ma opresc cu ideile, o sa rida colegii de pe forum de mine
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                #45
                                Răspuns la: Tub din PVC sau Copex?

                                Nu, pudra de talc nu mareste aderenta, ci faciliteaza alunecarea. Este cel mai indicat produs in cazul tragerii conductoarelor.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...