Ce trebuie sa faci pentru a avea firma autorizata ANRE?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1040

    Ce trebuie sa faci pentru a avea firma autorizata ANRE?

    As dori sa aflu daca exista pe aceste forum oameni care au societati atestate ANRE (si care au trecut prin "calvarul" atestatii) si care este intreaga procedura si ce implica ea din punct de vedere financiar cat si logistic. V-as ruga sa nu faceti referi seci la regulamentul ANRE pentru ca acolo e o insiruire seaca de elemente. Sa ne spuneti din propria dvs experienta daca a fost greu sa obtineti acest atestat si daca el a fost la inceput doar pentru un an. Eu am SRL axat pe instalatii electrice dar din pacate...nu prea este legal ce fac fiindca nu sunt am firma atestata ANRE. Mi-am facut si PFA pentru ca acolo trebuie sa fiu doar eu autorizat ANRE dar din pacate sunt limitat legal la 10 kw. Degeaba am gr. II a+b daca sunt limitat la 10 kw. M-as apuca sa atestez firma ANRE dar imi este groaza de hatisul de acte si drumuri. Scuze daca m-am lungit prea mult dar ...sper ca m-am facut inteles. Oricum...am intalnit o multime de firme care sunt ca si mine (cu angajati atestati ANRE) dar care din punct de vedere legal...nu prea sunt ok. Ca fara atestare ANRE, ce facem noi e cam ilegal. Va multumesc pentru rabdare.
    Sanatate maxima si efort minim!
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 449

    #2
    Unde scrie ca daca aveti personalitate juridica (PFA) si gr II A+B sunteti limitat in realizarea instalatiilor electrice, putand realiza instalatii electrice pana in 10 kW ??

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 702

      #3
      In regulamentul de autorizare al electricienilor pe care il puteti descarca de AICI->ANRE se specifica la Pag.22 Cap.XI Articolul 70 ,drepturile electricianului autorizat care desfasoara activitati independente(PFA).
      Binenteles aceasta hotarare ANRE se bate cap in cap cu titulatura oferita de autorizarea in sine.Adica daca esti autorizat 2 B <1kV putere nelimitata ,acest lucru e adims doar firmelor,acest lucru fiind reglementat de ANRE in ordonanta pe care o puteti descarca de AICI , acum eu cu firma fiind in reatestare.Nu va spun greutatea coletului de ACTE trimis catre ANRE ca pare despins din filmele SF,lucru totusi real......Traim in RO si asta ne ocupa tot timpul .Ii invit pe cei interesati din ARAD sau zona astazi si maine la Salonul Tehnic "Confort Instal",care are loc la EXPO ARAD pavilion B.Azi de la ora 15:00 are loc un si simpozion pe tema iluminatului economic si cu leduri,simpozion organizat de AREL Arad, in cadrul salonului tehnic.
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1040

        #4
        Ordin 25/2007-Regulament pentru autorizarea electricienilor care proiecteaza, executa, verifica si exploateaza instalatii electrice din sistemul electroenergetic (Revizia 3). Cautati la articolul 70. Si eu ca si dvs am fost la fel de surprins sa vad ca de fapt, pentru a lucra legal trebuie sa-mi autorizez firma ANRE. Ma bucurasem la PFA gandindu-ma ca scap de muntele de hartoage ptr atestarea SRL-ului dar...m-am inselat. Nu vreau ca acest subiect sa se transforme in polemica ci pur si simplu incerc sa intru in "legalitate". Am lucrari care depasesc cu mult cei 10 kw dati de PFA. Sa le desfac in bucati si sa le execut ar fi o solutie dar... ce fac cu documentatia tehnica? Sunt sigur ca exista la fel ca si mine oameni care au PFA si nu au stiut ca nu pot executa cu o putere mai mare de 10 kw.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 702

          #5
          Re: Ce trebuie sa faci pentru a avea firma autorizata ANRE?

          Postat în original de raducu_ilie
          As dori sa aflu daca exista pe aceste forum oameni care au societati atestate ANRE (si care au trecut prin "calvarul" atestatii) si care este intreaga procedura si ce implica ea din punct de vedere financiar cat si logistic. V-as ruga sa nu faceti referi seci la regulamentul ANRE pentru ca acolo e o insiruire seaca de elemente. Sa ne spuneti din propria dvs experienta daca a fost greu sa obtineti acest atestat si daca el a fost la inceput doar pentru un an. Eu am SRL axat pe instalatii electrice dar din pacate...nu prea este legal ce fac fiindca nu sunt am firma atestata ANRE. Mi-am facut si PFA pentru ca acolo trebuie sa fiu doar eu autorizat ANRE dar din pacate sunt limitat legal la 10 kw. Degeaba am gr. II a+b daca sunt limitat la 10 kw. M-as apuca sa atestez firma ANRE dar imi este groaza de hatisul de acte si drumuri. Scuze daca m-am lungit prea mult dar ...sper ca m-am facut inteles. Oricum...am intalnit o multime de firme care sunt ca si mine (cu angajati atestati ANRE) dar care din punct de vedere legal...nu prea sunt ok. Ca fara atestare ANRE, ce facem noi e cam ilegal. Va multumesc pentru rabdare.
          D-le raducu_ilie , aveti nr meu in site-ul din profilul privatla "contact".Apelati-ma si va povestesc prin cate am trecut pana la atestare.Ca sa scriu e prea mult.Si nu uitati.... calvarul atestarii SRL-ului nu e doar in primul an... se repeta la 3 sau 5 ani,plus rapoartele trimestriale care trebuiesc trimise catre ANRE....Inca odata..Traim in Ro .. bla bla bla.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1040

            #6
            Va multumesc! O sa va sun in cursul saptamanii viitoare ca sa va tihneasca week-endu-ul. Numai bine!
            PS. Nu va puteti inchipui ce mirat am fost cand am aflat ca la o re-autorizare viitoare, lucrarile pe care le-am executat ca si PFA si care depasesc 10 kw nu pot fi trecute in lista de lucrari necesara la autorizare. mare tampenie.,..sa ai gradul II si totusi sa fii la gradul I. Romanie, te iubesc!
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 449

              #7
              Multumesc amandoura pentru raspuns; chiar am sarit cu vederea articolul (articolele) respective.

              In legatura cu atestarea firmelor: de cca. 6 luni lucrez la manualul calitatii, proceduri obligatorii cerute de standard si proceduri de lucru pentru fazele determinante ale activitatii de baza. Dar conditiile din ce in ce mai restrictive sterg din minte posibilitatea unei eventuale atestari ulterioare.

              Comentariu

              • bassu
                Membru Marcant
                • 25.nov.2008
                • 475

                #8
                Partea cea mai tampita este ca daca te hotarasti sa lucrezi legal trebuie sa treci printr-o multime de chestii birocratice. Nu cred ca isi da osteneala cineva sa verifice care firma este in masura sa lucreze in domeniul eletric si oricum in continuare cred ca uneori sunt niste bani dati de pomana la atestarea firmei de catre ANRE atat timp cat la noi, vine rigipsarul, (tamplarul,etc) si face electrica. Degeaba dau eu garantie pe viata la instalatia electrica executata de mine daca cei care vin sa puna parchetul ii spun ca fac ei si electrica la un sfert din banii ceruti de mine. Iar la chestia cu PFA-ul e avantajos pentru ca oricum daca ai probleme cu dosarul mergi la cineva care stie pe cineva si tot se rezolva ( asta in caz ca depasesti acei 10 kw impusi de lege ). Daca ar fi totul corect...as face efortul de lucra perfect legal. Dar cum sunt in Romania..................

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1040

                  #9
                  Pai si atunci ideea dvs care ar fi? Ca poate om intra si noi in normal candva. Nu ar fi indicat ca si cei care cer ceva sa faca verificarile necesare? Si ma refer la cei de la ANRE.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1430

                    #10
                    Nu vreau sa descurajez pe nimeni insa eu am alergat 1 an pentru o amarata de autorizatie "PFA" Iar acum ma gandesc sa o desfintez .
                    E buna doar daca ai de lucru in mod continuu si cel pentru care lucrezi vrea totul legal . Ma bucur ca aveti de lucru pe aceasta criza , iar daca spuneti ca "doriti ceva legal" asta inseamna ca sunteti pe bani multi Eu la 21 de ani cred ca "am sa ies la pensie "cat de curand din aceasta meserie , motivul ? toti vor preturi mici , exagerat de mici . criza asta ...

                    va salut !

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 702

                      #11
                      Alex....nu descuraja.Ce sa zic eu...Las` k trece ea si criza.Iak mai baga statul mana in buzunare cu taxa forfetara,care tot in pretul executiei se va regasi,din pacate.Cand o ajunge romanu sa intelega motto`ul meu(Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!) o sa fie cautata calitatea apoi pretul.Acum e cautat din pacate pretul...nu mai conteaza calitatea.Toata stima pt meseriasi !!!Pe mine m-a invatat tatal meu meserie.In schimb nu m-a invatat sa fac bani.....
                      Cu respect ... Ovi
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1040

                        #12
                        " Nu vreau sa descurajez pe nimeni insa eu am alergat 1 an pentru o amarata de autorizatie "PFA" Iar acum ma gandesc sa o desfintez .
                        E buna doar daca ai de lucru in mod continuu si cel pentru care lucrezi vrea totul legal . Ma bucur ca aveti de lucru pe aceasta criza , iar daca spuneti ca "doriti ceva legal" asta inseamna ca sunteti pe bani multi Eu la 21 de ani cred ca "am sa ies la pensie "cat de curand din aceasta meserie , motivul ? toti vor preturi mici , exagerat de mici . criza asta ...

                        va salut !"


                        Nu cred ca are rost sa renunti acuma. Ok, sunt vremuri grele si nu se mai castiga ca pana acuma. Dar nici sa renunti. Eu am 6 angajati. Carti de munca, salarii, toate astea costa. Martie si aprilieau fost mai grele dar ..incepe caldura si incep constructiile din nou. Eu cel putin vreau totul legal. Nu inseamana ca "sunt pe bani multi". Nu imi place sa scriu pe cartea mea de vizita ca lucrez cu electricieni atestati ANRE cand stiu ca daca firma nu este atestata atunci respectivii electricieni nu au nicio valoare. Dar poate m-am saturat sa dau..diferite atentii cand sunt controlat, poate ca m-am saturat sa stau cu teama in minte ca poate vin aia si imi iau amenda. Daca ar fi o societate norma poate s-ar gandi cineva ca decat sa inchida deodata o multime de SRL-uri si PFA-uri cu o multime de taxe si tampenii, mai bine le-ar sustine si ar avea la buget un venit regulat de pe urma acestora. Dar la noi nu se gandeste cu capul ci cu buzunarul. Cu cat te jecmanesc mai mult cu atat e mai bine. Chestia atestarea firmei de catre ANRE este facuta ca doar anumite firme sa ajunga la "cascaval". Sub masca "legalitatii" si a normelor in vigoare se ascund alte interese. Sunt de exemplu atatea judete in care bransamentele se fac doar de catre 2-3 firme. Nimeni nu vine sa taie o felie din acel segment pentru ca acolo respectivii dicteaza. La fel si cu constructia liniilor LEA. Licitatii aranjate, etc. Dar toate astea nu ma fac sa renunt. Eu am plecat la 26 de ani de la stat ca sa merg in particular. Si nu regret. Sunt propriul meu stapan si e bine.Sper doar ca o sa vina o zi in care totul o sa fie normal. Asa ca nu renunta. Traim in Romania...nu-i asa?
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1430

                          #13
                          Postat în original de RaspoElectric
                          Alex....nu descuraja.Ce sa zic eu...Las` k trece ea si criza.Iak mai baga statul mana in buzunare cu taxa forfetara,care tot in pretul executiei se va regasi,din pacate.Cand o ajunge romanu sa intelega motto`ul meu(Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!) o sa fie cautata calitatea apoi pretul.Acum e cautat din pacate pretul...nu mai conteaza calitatea.Toata stima pt meseriasi !!!Pe mine m-a invatat tatal meu meserie.In schimb nu m-a invatat sa fac bani.....
                          Cu respect ... Ovi
                          Asa e insa nu ma vait de bani . Am un venit destul de bunicel si poate tu il sti , plus ca acum as vrea sa imi deschid un mic "depozit de calculatoare " . Daca prind o lucrare buna desigur ca nu am sa o refuz , insa decat sa astept fara sa fac nimic pana vine mai incercam si altceva .
                          Va salut .

                          Comentariu

                          Procesare...