Identificare cabluri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • UnderX
    Incepator
    • 18.mar.2009
    • 22

    Identificare cabluri

    Cum pot afla care este cablul din sufragerie in doza din bucatarie prin metode mai traditionale?

    Nu am un aparat de masura sa aflu cu acela.Nu exista nici o alta modalitate?

    Si daca leg un fir de aluminiu cu un fir de cupru pot fi probleme?

    Va multumesc pentru ajutor!
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    #2
    01.incaerca sa tragi de cablu putin si vezi unde si care se misca
    02.incearca sa introduci aer pe un capat al tubului pvc
    03.poti lega cupru de aluminiu printr-o piesa intermediara

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #3
      Re: Urgent!!!Cum aflu Camblurile?

      Postat în original de UnderX

      Si daca leg un fir de aluminiu cu un fir de cupru pot fi probleme?

      Va multumesc pentru ajutor!
      Doar cu cleme Cupal sau sir de cleme provizoriu(asta nu asigura contact bun pe perioada indelungata ,dar provizoriu ajuta) .
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • UnderX
        Incepator
        • 18.mar.2009
        • 22

        #4
        Postat în original de Moldovan Vasile Dan
        01.incaerca sa tragi de cablu putin si vezi unde si care se misca
        02.incearca sa introduci aer pe un capat al tubului pvc

        1.Distanta este mare si cablurile cred ca sunt blocate la coturi.Am incercat asta si nu am reusit.
        2.Ideea cu aerul nu cred ca va merge deasemenea.Am dat un exemplu de la sufragerie la bucatarie ca sa pot fi inteles dar defapt eu nici nu stiu in ce parte imi pleaca cablul.Cred ca trece prin 2 doze pana la doza cu probleme.Dar daca leg la un capat un cablu cu curent si sa incep cu un bec sa le controlez pe toate nu as avea noroc?

        Va multumesc pentru raspunsul prompt!

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Eu zic sa va linistiti si sa chemati un electrician . Daca nu aveti macar notiuni elementare de electrica , este periculos !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #6
            Sa nu faceti greseala de a lega impreuna firul de Cu cu cel de Al.In ce priveste identificarea cablului,fara aparat de masura e mai complicat si v-ar trebui niste notiuni de electricitate.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • UnderX
              Incepator
              • 18.mar.2009
              • 22

              #7
              Pai am tot cautat pana acum un electrician.Ca nu am umblat niciodata cu curentul si chiar imi este frica de curent.Dar toti electricienii din orasul meu ori sunt plecati ori nu vor sa vina.Nu stiu ce sa fac.Pana acum am avut legat un cablu destul de subtire,si cum am luat hotararea sa refac acel cablu si sa il ingrop am cautat ceva cablu mai trainic.Singurul care l-am gasit a fost acela ca pe stalpii de afara.De cupru si gros.Dar la mine in afara de nul toate cablurile sunt de aluminiu.Prin ceva cleme sa nu se atinga cablurile intre ele nu le pot face sa fie mai trainice legaturile?Am sa incerc sa ma mai rog de un elctrician sa vina sa imi faca.Dar daca nu reusesc nimic tot la voi am ajung pentru ca la altcineva nu am la cine si eu cu electrica sunt paralel.

              Va multumesc!

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                #8
                Postat în original de UnderX
                Pai am tot cautat pana acum un electrician.Ca nu am umblat niciodata cu curentul si chiar imi este frica de curent.Dar toti electricienii din orasul meu ori sunt plecati ori nu vor sa vina.Nu stiu ce sa fac.Pana acum am avut legat un cablu destul de subtire,si cum am luat hotararea sa refac acel cablu si sa il ingrop am cautat ceva cablu mai trainic.Singurul care l-am gasit a fost acela ca pe stalpii de afara.De cupru si gros.Dar la mine in afara de nul toate cablurile sunt de aluminiu.Prin ceva cleme sa nu se atinga cablurile intre ele nu le pot face sa fie mai trainice legaturile?Am sa incerc sa ma mai rog de un elctrician sa vina sa imi faca.Dar daca nu reusesc nimic tot la voi am ajung pentru ca la altcineva nu am la cine si eu cu electrica sunt paralel.

                Va multumesc!
                Domnule UnderX, va sfatuiesc insistent sa cautati un electrician! Un cablu, potrivit pentru ce aveti nevoie, gasiti la magazin. Un conductor de Cu poate fi conectat cu unul de Al si prin intermediul unui surub, piulita, si saibe. Intre conductorul de Cu si Al se introduce o saiba de Fe.

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1008

                  #9
                  Re: Identificare cabluri

                  Postat în original de UnderX
                  Cum pot afla care este cablul din sufragerie in doza din bucatarie prin metode mai traditionale?


                  Va multumesc pentru ajutor!
                  Desfaci toate firele in doza, in sufragerie legi impreuna firele intre ele si cauti in doza cu o baterie si un bec intre care fire ai continuitate.
                  Recomandat sa faci treaba asta cu sigurantele scoase
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • UnderX
                    Incepator
                    • 18.mar.2009
                    • 22

                    #10
                    Am refacut legaturile in doza prin conectori cu surub,am inlocuit cablul cu altul nou,l-am intins printr-un tub flexibil,am facut sant si l-am acoperit.Totul merge bine.Ai mei zic ca acel cablu este acolo de 9 ani de zile.Sper sa nu am probleme.Oricum am incercat sa gasesc o legatura dar intre sufragerie si camera mai este o doza care cred ca este acoperita de cosul de la soba.Decat sa sparg cosul am preferat sa refac cablul.

                    Va multumesc pentru sfaturi si ajutor!

                    Comentariu

                    • gxg_o
                      Incepator
                      • 18.iun.2015
                      • 4

                      #11
                      Răspuns la: Identificare cabluri

                      Va salut si va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme:
                      - La intrerupatorul din perete imi ajung 3 fire (1 rosu + 2 albastre), iar la tavan am tot 3 fire insa toate 3 sunt rosii.
                      - Cu un creion de tensiune am identificat ca pe firul albastru 1b am permanent tensiune, deci acesta ar fi "faza" care vine din tabloul de sigurante.
                      - Doar cand unesc firul 1b cu 1c, am tensiune pe firul 2c, de aici deducand ca firul albastru 1c este "innadit" pe traseu cu firul 2c.
                      - Cand am tensiune pe firul 2c, verific cu o lampa de control (bec+fasung+fire) firele 2a si 2b, pentru a identifica "nulul', insa becul nu se aprinde.

                      In speranta ca am fost destul de explicit, va rog sa ma indrumati in identificarea si remedierea problemei mele.

                      Comentariu

                      • Jan
                        Membru
                        • 06.iul.2006
                        • 176

                        #12
                        Răspuns la: Identificare cabluri

                        O cauza a defectului ar putea fi... firul de nul intrerupt!
                        daca:
                        1b = faza permanenta
                        1b + 1c = 2c
                        atunci:
                        indentificarea firului de nul -1b + 1a = 2a sau 2b
                        daca 1b + 1a = 2a atunci 2b= nul
                        daca 1b + 1a = 2b atunci 2a= nul

                        Comentariu

                        • Jan
                          Membru
                          • 06.iul.2006
                          • 176

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Identificare cabluri

                          Postat în original de Jan
                          daca:1b = faza permanenta si 1b + 1c = 2c
                          atunci:
                          indentificarea firului de nul -1b + 1a = 2a sau 2b
                          daca 1b + 1a = 2a atunci 2b= nul
                          daca 1b + 1a = 2b atunci 2a= nul
                          altfel spus:

                          Comentariu

                          • gxg_o
                            Incepator
                            • 18.iun.2015
                            • 4

                            #14
                            Răspuns la: Identificare cabluri

                            Multumesc Jan pentru indicatii. Acum mai ramane sa ajung la apartamentul cu pricina si sa pun in practica cele invatate.
                            Am sa revin cu un raspuns de indata ce finalizez lucrarea.

                            Comentariu

                            • Jan
                              Membru
                              • 06.iul.2006
                              • 176

                              #15
                              Răspuns la: Identificare cabluri

                              Cu placere si va doresc succes!

                              Comentariu

                              Procesare...