Inlocuire cabluri aluminiu fara spargerea peretelui

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • whitewolfcata
    Incepator
    • 26.iun.2008
    • 33

    Inlocuire cabluri aluminiu fara spargerea peretelui

    Am o problema:
    Instalatia mea electrica din apartament (bloc) este veche, cu sarma d-aia din aluminiu foarte fragila si casanta.
    Datorita problemelor dese, am decis s-o schimb, am legat niste fire noi de cablurile vechi, incercand sa le trag pe cele noi in locul celor vechi.
    Partea naspa e ca firele vechi de aluminiu au cedat si acum trebuie sa caut o alta solutie pentru a introduce cablurile.
    Traseul instalatiei are vreo 3 coturi la 90 de grade si nu sunt doze pe traseu.
    Am inteles ca exista un fel de "sarpe", precum cel de la instalatiile sanitare care poate fi folosit pentru a traversa intregul traseu de tubulatura si apoi a trage noile fire.

    Ma poate ajuta cineva cu detalii, cum se cheam scula cu pricina, de unde se cumpara, cat costa, cum se foloseste etc?
    Eventual alte sfaturi pe care le considerati utile?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Exista sarpe de plastic sau , mai profi , de metal . Cel de plasic costa cca 10-15 lei , cel metalic cca 50-60 lei . Atentie , daca folositi metalic intrerupeti TOT CURENTUL chiar daca lucrati pe alt circuit
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Mai folositi si functia "CAUTARE" inainte de deschiderea unui nou subiect.
      S-a discutat si aici o problema asemanatoare: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...tractare+cablu

      Gasiti in special fir de plastic pentru tractare cabluri la magazinele pentru electrice.

      Pe viitor puneti un titlu corespunzator ca sa putem cauta usor in topicuri!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • radu matei
        Membru Marcant
        • 17.apr.2007
        • 516

        #4
        Puteti da mai multe amanunte despre optiunea "cautare"?
        Eu nu ma descurc sa o folosesc. De cate ori am incercat dupa cuvinte cheie mi-a scos tot felul de prostii fara legatura cu subiectul .!!!
        Mai bine mai tarziu decat niciodata!

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Daca veti cauta cu ; "Inlocuire cabluri aluminiu " va da peste 2000 de rezultate , este adevarat , dar daca incercati cu " cabluri aluminiu " rezultatele sint mai putine si mai la obiect ...
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1441

            #6
            Re: Inlocuire cabluri aluminiu fara spargerea peretelui

            Postat în original de whitewolfcata
            Am o problema:
            Instalatia mea electrica din apartament (bloc) este veche, cu sarma d-aia din aluminiu foarte fragila si casanta.
            Datorita problemelor dese, am decis s-o schimb, am legat niste fire noi de cablurile vechi, incercand sa le trag pe cele noi in locul celor vechi.
            Partea naspa e ca firele vechi de aluminiu au cedat si acum trebuie sa caut o alta solutie pentru a introduce cablurile.
            Traseul instalatiei are vreo 3 coturi la 90 de grade si nu sunt doze pe traseu.
            Am inteles ca exista un fel de "sarpe", precum cel de la instalatiile sanitare care poate fi folosit pentru a traversa intregul traseu de tubulatura si apoi a trage noile fire.

            Ma poate ajuta cineva cu detalii, cum se cheam scula cu pricina, de unde se cumpara, cat costa, cum se foloseste etc?
            Eventual alte sfaturi pe care le considerati utile?
            Daca aveti 3 coturi la 90 merge foarte greu . Totusi daca reusiti sa introduceti sarpele (de plastic) pana la capat va sfatuiesc sa legati de el un conductor de 2,5mm sa il introduceti in tub iar de el sa legati viitoarele conductoare .

            Comentariu

            • mihai eur
              Incepator
              • 27.dec.2007
              • 19

              #7
              Inlocuire cablu Al.fara spargerea zidului

              Spargeti la primul cot acolo montati o doza, daca este cazul mai montati inca una la urmatorul.Incercati sa introduceti un fir de otel si sa-l folositi ca remorca.Puteti utiliza conductor litat pentu circuite.Cu stima

              Comentariu

              • whitewolfcata
                Incepator
                • 26.iun.2008
                • 33

                #8
                Intr-o prima faza am incercat sa leg cate un cablu nou de cablul vechi si sa-l trag, insa datorita rezistentei opuse de cele 3 coturi cablul de aluminiu s-a rupt si n-am mai avut alta solutie decat sa trag afara si resturile si am ramas cu tubulatura de PVC goala.

                Oricat m-am straduit apoi sa introduc cablurile de 2,5 mm sau o sarma mai oteloasa rigida, cu care sa trag apoi cablurile, mereu dadeam de un blocaj care, culmea! nu era la colt cum ma asteptam, ci undeva pe traseu, probabil resturi de beton, mortar, ipsos, glet sau ceva de genul patrunse pe la vreo innadire a tubulaturii de PVC.

                La recomandarea cuiva, am fost sa caut un "sarpe de instalatii electrice".
                Pe la Matache si Crangasi n-am gasit, asa ca m-am dus la Obor.
                Chiar si acolo erau destul de putini cei care stiau despre ce e vorba.

                Insa in cele din urma am gasit in vreo 2-3 locuri astfel de "cablu-tragator", asa cum s-ar traduce, aproximativ, denumirea de pe punga-ambalaj.

                Preturile difereau in functie de lungime si, probabil, si de grosime (al meu are 3 mm grosime) , si erau cam asa:
                - 20 metri - 20 RON
                - 10 metri - 15 RON
                - 5 metri - 10 RON

                Pana la urma l-am luat p-ala de 10 metri la 13 RON (o mica "reducere", ca probabil pretul real era 5 RON )

                Este practic un cablu de nylon, care la un capat (cel din spate) are un fel de "carlig" cu care sa agati cablurile pe care vrei sa le tragi, iar in capatul din fata are un fel de "bumb" rotunjit, probabil pentru auto-ghidare, urmat de o portiune de vreo 10-15 cm facuta dintr-un fel de sarma metalica infasurata pe cablul de nylon, ca un fel de arc.

                Chestia ca a mers incredibil, in vreo 5-10 minute am introdus "sarpele" si apoi am tras simultan cele 2 cabluri noi, de 1,5 mm sectiune, de data aceasta,

                Daca va exista interes, voi face o poza "sculei" cu pricina care m-a scutit de spargerea peretilor, pe care nu o doream deloc.

                Comentariu

                • tanasie
                  Living Legend
                  • 15.oct.2008
                  • 2551

                  #9
                  Interes exista intotdeauna, nu toata lumea a vazut cum arata scula.
                  Cu respect.

                  Comentariu

                  • whitewolfcata
                    Incepator
                    • 26.iun.2008
                    • 33

                    #10
                    Iata poze cu "scula" cu pricina, acel "sarpe" pentru inlocuirea cablurilor:
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • tanasie
                      Living Legend
                      • 15.oct.2008
                      • 2551

                      #11
                      No asa , cind cauta omul asa ceva sa stie dupa ce sa se uite.
                      Cu respect.

                      Comentariu

                      • elneln
                        Incepator
                        • 02.ian.2009
                        • 53

                        #12
                        sa ii pui pe capul de inaintare si acolo unde legi firele detergent de vase iar dupa ce aiesit sonda celalalt partener te ajuta impingand firele. Rabdare si succes
                        elena

                        Comentariu

                        Procesare...