Energie hidro

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1050

    #31
    Postat în original de Adamescu Ion
    Domnule ear1976, acum vorbim despre alt ceva, nu mai vorbim despre moara din sat. Asa, mai merge! Din calcule, dupa unele modificari si adaptari, considerind ansamblul hidro cu randament de 50%, tinind cont si de necesarul unei gospodarii medii, am optat pentru un generator de aproximativ 5Kw. Ajutindu-ne de diagrama din materialul atasat de mine, stiind ca pompele hidro merg in cea mai mare parte si ca turbine (sint reversibile), ce mi-ati recomanda? Cautam variante simple! Ne intereseaza sa gasim si piese de schimb, alegem tipul turbinei, alegem forma rotorului, sa fie o pompa care se preteaza modificarilor (nu mergem pe un model concret).
    Mergem pe o idee in sistem DIY, adaptam ceva existent in comert, cautam un sistem "la gata"? (ultima varianta e cea mai simpla...) sau le luam in considerare toate variantele?

    Ideea cu o pompa reversata mi-a trecut si mie prin cap, cunoastem debitul si presiunea...

    Ca generator cele cu magneti permanenti cred ca sunt mai potrivite, ar fi o varianta su cu alternatoare auto dar sunt de putere mica, trebuie sursa separata pentru excitatie si construit regulatorul de tensiune....sau construita o excitatrice.

    La turbine eu ma gandesc ca s-ar potrivi Banki sau Haris Pelton...la prima vedere ar fi cel mai putin de amenajat pentru a capta apa. Aici ar fi de mare ajutor ceva poze de la fata locului...

    Mie mi-au iesit un pic altfel calculele:

    P= 9,81 ×Q×H, corectie 50 %

    Q = 0.03 [m3/s] = 30 [l/s]
    H = 15 m

    P = 9.81 x 0.03 x 15 = 4.4145 kW x 50 % = 2.20725 kW

    Q = 0.03 [m3/s]
    H = 25 m

    P = 9.81 x 0.03 x 25 = 7.3575 kW x 50 % = 3.67875

    Cu alte formule tot cam pe acolo ajung...
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1104

      #32
      Donmule ear1976, cred ca iar ati plecat la moara din sat...
      Recapitulam si explicam:
      - ca sa nu lungesc povestea, am prezentat doar ce era necesar. Piriul are debit mai mare. Vreau sa iau din el atit cit am nevoie dar, sa nu-i afectez aspectul si ... echilibrul;
      - calculul facut de dumneavoasta este corect dar, nu ati citit cu atentie ce am scris (...Din calcule, dupa unele modificari si adaptari,...). Deci, am umblat putin la debit, pentru a ajunge la cei minim 5Kw;
      - alternatoarele (realizate la nivel profesional) sint o varianta mai buna si mai ieftina decit ceva artizanal dar, o nunta de alternatoare... nu este practic si arata...In cazul in care este vorba despre o putere mai mica, se pot folosi alternatoare. Explicatia era doar pentru domnul Piotr;
      - mai aruncati o privire peste diagrama. Vedeti pentru care tip de turbina gasiti echivalent constructiv ca pompa. Care varianta de turbina credeti ca este mai usor realizabila? O sa incerc sa pun niste imagini cu turbine (variante explicative);
      - nu este economic sa mergem pe varianta cu acumulatori si invertor;
      - aveti o gindire creativa foarte dezvoltata. De ce nu o antrenati? De obicei in Romania, cind este vorba despre o microhidrocentrala, lumea se gindeste la baraje, jgheaburi,... De ce faceti si dumneavoastra la fel? O microhidrocentrala, poate fi si ceva reletiv ieftin si discret;
      - vreau sa gindim totul, in asa fel incit sa se poata inspira si sa poata adapta cine doreste la situatia pe care o are. Daca as pune poze, as personaliza un pic ideile si ar cadea din start anumite variante.

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1050

        #33
        Care sunt noile date pe care le-ati luat in cosiderare? (inaltime, debit)

        Acumulatorii nu sunt obligatorii, se poate merge si pe o solutie generator - redresor - invertor.

        Fara baterii si invertor - in acest caz cel mai potrivit este un generator sincron de turatie joasa cu autoexcitatie si AVR - practic este un generator sincron cu rotor bobinat pe al carui ax se mai construieste o infasurare de excitatie si o punte redresoare. AVR-ul (automatic voltage regulator) regleaza automat curentul de excitatie functie de tensiunea de iesire.
        In acest caz turatia trebuie sa fie constanta (frecventa tensiunii este d.p. cu turatia) - deci pompa/turbina va trebui sa aiba un sistem de reglare al vitezei de rotatie.

        Nu ma gandesc la baraje, de aceea am si sugerat turbina Banki sau Haris-Pelton, in acest caz captarea apei consta intr-un mic bazin in amonte si o conducta pana la turbina.
        Fișiere Atașate
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1104

          #34
          Datele pe care le-am luat in calcul, in final, sint: h=25m, Q=40l/s. Va rog alegeti din nou turbina, studiind mai cu atentie diagrama. Am pregatit urmatoarele materiale dar, astept alegerea turbinei! Turbinele enumerate, de dumneavoastra, nu au echivalent constructin, ca pompe. Captarea de apa din poza este aproape improvizatie dar, se apropie de adevar.

          Comentariu

          • ear1976
            Living Legend
            • 09.aug.2007
            • 1050

            #35
            Postat în original de Adamescu Ion
            Datele pe care le-am luat in calcul, in final, sint: h=25m, Q=40l/s. Va rog alegeti din nou turbina, studiind mai cu atentie diagrama. Am pregatit urmatoarele materiale dar, astept alegerea turbinei! Turbinele enumerate, de dumneavoastra, nu au echivalent constructin, ca pompe. Captarea de apa din poza este aproape improvizatie dar, se apropie de adevar.
            Sa inteleg ca e un fel de extemporal...

            La datele furnizate am gasit o turbina Turgo la gata, 5 Kw, 220/380 V 3PH AC.....ieftina, vre-o 9000 eur

            Cu pompa in loc de turbina mai e de studiat...constructia e complet diferita

            In caz ca exista dubii...nu vand nici pompe, nici turbine, nici generatoare..de fapt nu vand nimic, domeniul meu de activitate e cu totul altul...discut de dragul unei discutii tehnice!
            ratzele se trag din camioane

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1104

              #36
              Nu consider ca este extemporal! Dumneavoastra, aveti cu totul alta viziune fata de a mea si acest lucru este foarte util. De cele mai multe ori, cei care nu lucreaza intr-un anumit domeniu, sint foarte utili pentru ca vad lucrurile din alta perspectiva, mai ales atunci cind persoana respectiva are si un simt practi dezvoltat! Daca va deranjeaza, nu este nici o problema. Va multumesc pentru ajutorul dat! Pina acum am adunat doar date si variante constructive. Toata investitia nu cred ca va depasi 5.000 euro.

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                #37
                Din diagrama atasata de mine, de la pagina 31, am ales o turbina Kaplan. Atasez si un desen al rotorului. Forma rotorului este foarte apropiata de cea a rotorului unei pompe sau de elicea unei barci. Deci, voi gasi usor piese de schimb.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Adamescu Ion
                  Living Legend
                  • 21.sep.2008
                  • 1104

                  #38
                  Fara comentarii, atasez imaginea cu o turbina Kaplan.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Adamescu Ion
                    Living Legend
                    • 21.sep.2008
                    • 1104

                    #39
                    Imaginea unei pompe, fara comentarii.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • ear1976
                      Living Legend
                      • 09.aug.2007
                      • 1050

                      #40
                      Nu ma deranjeaza, chiar imi face placere....
                      Rotorul Kaplan intr-adevar seamana cu un rotor de pompa, numai ca aceste turbine sunt in general folosite pentru caderi mici, plus ca mai trebuie ceva-ceva amenajari. Nu stiu cat de eficienta o sa fie in cazul dumneavoastra....
                      In schimb un rotor Banki se poate confectiona....

                      Cu investitia la 5000 eur mi se pare ok....

                      Mai pun cateva poze cu alte tipuri de turbine, pentru cei interesati.
                      Fișiere Atașate
                      ratzele se trag din camioane

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1050

                        #41
                        Tot cu rotor Francis
                        Fișiere Atașate
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • ear1976
                          Living Legend
                          • 09.aug.2007
                          • 1050

                          #42
                          Cu rotor Turgo
                          Fișiere Atașate
                          ratzele se trag din camioane

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1050

                            #43
                            Turbina submersibila
                            Fișiere Atașate
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • ear1976
                              Living Legend
                              • 09.aug.2007
                              • 1050

                              #44
                              Turbina in Peru
                              Fișiere Atașate
                              ratzele se trag din camioane

                              Comentariu

                              • Adamescu Ion
                                Living Legend
                                • 21.sep.2008
                                • 1104

                                #45
                                Domnule ear1976, va multumesc pentru ajutor.
                                Am incercat sa gasesc ceva documentatie despre dimensionarea turbinelor si despre pompe in general. Am gasit firme care produc ansamblu turbina-generator. In general, asa cum este de asteptat, ti se trece pe la nas un pic din teorie, o poza... Trebuie sa vad ce pot gasi si ce pot confectiona.
                                Ca generator, o sa incerc sa vad daca se poate adapta un generator chinezism antrenat de un motor termic (elimin motorul). Cu un asemenea generator, as putea rezolva automatizarea si pretul este acceptabil. La un generator chinezism, gasesc suficienta calitate/pret.
                                Turbina aia din Peru, este o turbina Kaplan.

                                Comentariu

                                Procesare...