Energie hidro

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #61
    Cu ce va pot ajuta niste poze ale unui piriu? Intentia mea este sa ajung la un "proiect" nepersonalizat, incluzind formule, schite si solutii constructive. Conditiile pe care mi le-am impus este sa obtin minim 5Kw, cheltuind mai putin de 4000 - 5000 Eur (cam 2000 Eur) si sa poata fi repetata constructia. Un generator electric cu motor termic, de peste 5Kw, costa cam 20% din pretul unui generator actionat de o hidroturbina. Deci, o hidroturbina costa cam de 5-8 ori mai mult decit un motor termic. Cum se poate comenta, legat de pret si complxitate

    Comentariu

    • Piotr
      Incepator
      • 17.apr.2009
      • 93

      #62
      Postat în original de Adamescu Ion
      Cu ce va pot ajuta niste poze ale unui piriu? Intentia mea este sa ajung la un "proiect" nepersonalizat, incluzind formule, schite si solutii constructive. Conditiile pe care mi le-am impus este sa obtin minim 5Kw, cheltuind mai putin de 4000 - 5000 Eur (cam 2000 Eur) si sa poata fi repetata constructia. Un generator electric cu motor termic, de peste 5Kw, costa cam 20% din pretul unui generator actionat de o hidroturbina. Deci, o hidroturbina costa cam de 5-8 ori mai mult decit un motor termic. Cum se poate comenta, legat de pret si complexitate
      Pai..generatorul electric cu motor termic consuma benzina...iar generatorul electric actionat de hidroturbina..consuma apa pusa-n miscare de gravitatia pamantului..diferenta de cost se amortizeaza relativ repede, cred eu. Insa, sunt de acord, ca pentru cazuri de urgenta e necesar si-un gen. electric cu motor termic (vara cand debitul de apa poate fi mai mult decat insuficient) cand energia electrica provine strict de la hidroturbina.
      Parerea mea.

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1105

        #63
        Scuze pentru dezacordul conditiilor!
        Domnule Piotr, cind am comparat preturile celor doua motoare, am vrut sa scot in evidenta ... pe fata. Am lista de preturi pentru ambele categorii de motoare: termic si hidro.
        Mai am putin de lucru la prima parte a materialului.
        Cei care gasesc pompe, Cerna sau Lotru, cu specificatia puterii pina la limita acceptabila in gospodarie, au in apropierea cabanei sau casei sursa de apa potrivita, pot sa le dea utilitatea de motor sau turbina hidro. Aceste pompe se preteaza foarte bine reversibilitatii. O turbina hidro (motor hidro) poate fi folosita si la actionarea unor utilaje fixe, nu neaparat pentru actionarea unor generatoare electrice.

        Comentariu

        • Piotr
          Incepator
          • 17.apr.2009
          • 93

          #64
          Postat în original de Adamescu Ion
          Scuze pentru dezacordul conditiilor!
          Domnule Piotr, cind am comparat preturile celor doua motoare, am vrut sa scot in evidenta ... pe fata. Am lista de preturi pentru ambele categorii de motoare: termic si hidro.
          Mai am putin de lucru la prima parte a materialului.
          Cei care gasesc pompe, Cerna sau Lotru, cu specificatia puterii pina la limita acceptabila in gospodarie, au in apropierea cabanei sau casei sursa de apa potrivita, pot sa le dea utilitatea de motor sau turbina hidro. Aceste pompe se preteaza foarte bine reversibilitatii. O turbina hidro (motor hidro) poate fi folosita si la actionarea unor utilaje fixe, nu neaparat pentru actionarea unor generatoare electrice.
          Cum ar fi o moara cu ciocanele?

          Comentariu

          • Adamescu Ion
            Living Legend
            • 21.sep.2008
            • 1105

            #65
            Si o moara prin impact este buna. Se poate folosi la tocarea - macinarea nutreturilor combinate pentru animale sau la maruntirea si omogenizarea unor materiale de constructii cu duritate mica.

            Comentariu

            • Piotr
              Incepator
              • 17.apr.2009
              • 93

              #66
              Postat în original de Adamescu Ion
              Si o moara prin impact este buna. Se poate folosi la tocarea - macinarea nutreturilor combinate pentru animale sau la maruntirea si omogenizarea unor materiale de constructii cu duritate mica.
              Desigur, aplicatii pot fi multe..insa aici vorbim despre producerea de energie electrica verde..sau am gresit iar topicul?

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1105

                #67
                Daca din lantul producerii si utilizarii energiei lipsesc doua verigi ( generator electric si motor electric ) tot energie verde este, daca, se produce dintr-o sursa ecologica. Energia mecanica nu poate fi verde? Velierele nu consumau energie verde? Pe corabii erau turbine eoliene, generatoare electrice, motoare electrice si elice sau zbaturi sau... pur si simplu vele?!

                Comentariu

                • liviuC
                  Incepator
                  • 16.iun.2009
                  • 1

                  #68
                  energie hidro

                  Daca e rezolvata problema Hidro adica am turbina si instalatia (de apa) aferenta restul e simplu mai ales daca exista curent in acea locatia.

                  Chiar si un motor asincron banal poate fi generator .

                  deci simplu se conecteaza un motor asincron la reteaua existenta pe care il invirte turbina ,si problema e rezolvata, singura conditie este ca turatia motorului sa fie mai mare decit turatia de sincronism.

                  Cu alte cuvinte daca avem un motor (de exemplu cu 1500 rot/min) turatia in regim de motor este mai mica decit 1500 ,diferenta este mai mare cind sarcina este mai mare acest lucru se poate vedea practic la un circular unde se poate vedea ca turatia scade cind este in sarcina .

                  daca acest motor il conectam la turbina astfel incit turatia sa fie peste 1500 rot/min ele devine generator, nu mai avem nevoie de sincronizare cum citeam in alte postari (binenteles ca il cuplam sa se rotesca in acelas sens in care sar roti daca nu e cuplat la turbina)

                  eventul se poate realiza o schema relativ simpla ca motorul sa fie cuplat doar daca se roteste cu o viteza mai mare decit viteza de sincronism )
                  Lucrurile simple sint cel mai usor de aplicat.

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1008

                    #69
                    daca a-ti citi cat de cat despre masinile asincrone in regim de generator, veti afla ca aceste generatoare nu sunt eficiente in applicatii stand-alone...asa ca nu mai e chiar asa de simplu. e simplu cu o masina sincrona...dar in cazul de fata nu generatorul e problema, astea se gasec, ci dimensionarea instalatiei hidro....
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • Bill
                      Membru marcant
                      • 05.dec.2006
                      • 419

                      #70
                      @liviuC e corect ceea ce spui. Mai trebuie si un circuit care sa iti decupleze motorul daca nu mai ai putere, ca altfel din generator motorul tau devine consumator si se invarte si contoarul..............
                      Numai ca nu iti accepta Electrica sa vi in retea cu motoare pe post de generator, baga perturbatii.

                      Comentariu

                      Procesare...