Generator pentru o casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CRISTIANN
    Incepator
    • 17.dec.2007
    • 26

    Generator pentru o casa

    Salutare
    Exista generator de curent electric pe combustibil lichid, care sa faca fata cerinetelor de consum pt o casa normala( parter + mansarda)?Va multumesc
  • radu matei
    Membru Marcant
    • 17.apr.2007
    • 516

    #2
    DA
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Re-formulati intrebarea dvs oferind mai multe detalii ( putere necesara, daca se doreste a fi permanant folosit sau nu, etc).
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • CRISTIANN
        Incepator
        • 17.dec.2007
        • 26

        #4
        Nu ma pricep la putere, deocamdata pana trag curentul electric , as dori sa locuiesc acolo, iar necesarul de curent elctric ar trebui sa faca fata la un frigider, un televizor, vreo 3 becuri si un hidrofor si 1 priza. Asta ar fi minimul la care m-am gandit.
        Daca aveti alte sugestii sau variante va rog sa le spuneti.
        Multumesc

        Comentariu

        • pavel.gabriel
          Membru
          • 25.iul.2006
          • 158

          #5
          iar necesarul de curent elctric ar trebui sa faca fata la un frigider, un televizor, vreo 3 becuri si un hidrofor si 1 priza
          si in priza ce bagi? diferenta de la lampadar la cuptor electric (ambele se alimentaza de la priza) este de minim 2500 ron,la generator.
          eu va luminez...imprejurul

          Comentariu

          • CRISTIANN
            Incepator
            • 17.dec.2007
            • 26

            #6
            De exemplu o priza pt a incarca acumulatorul la laptop.

            Comentariu

            • dan.c.
              Incepator
              • 18.mai.2009
              • 27

              #7
              Buna ziua. Si eu ma aflu in aceeasi situatie. Conectarea la curent ma duce undeva la 5.000 euro.
              Este generatorul o solutie pentru o alimentare cu energie electrica 24/24 ? Ce minusuri ar fi la o astfel de solutie?

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #8
                Pai exceptand zgomotul produs de respectivul generator si consumul de carburant in gol atunci cand instalatia dvs nu alimenteaza niciun consumator in rest...nu prea vad vreun alt impediment. Depinde si de destinatia finala a locuintei pe care doriti sa o alimentati de la generator. Daca este doar o casa de vacanta atunci renteaza generatorul fata de conectarea la retea. Daca este o casa de locuit permanent..calculati-va necesarul total de energie electrica si faceti o proiectie pe 3-5 ani. Costurile care va rezulta ar trebui sa va determine sa va conectati sau nu la retea. Numai bine!
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • anduvirgil
                  Membru Marcant
                  • 25.feb.2006
                  • 527

                  #9
                  salut,

                  iata un ex.

                  gen de 2kw , benzina si motor 4 timpi. consum de aprox 1l la ora de functionare in sarcina maxima

                  asadar faceti calculele

                  eu am folosit un gen de 800w pe perioada in care nu am avut curent, insa numai seara cate 3-4 ore cu un consum de 1.5l max 2l.

                  folosirea permanenta a unui generator electric pentru o locuinta chiar si pentru 2-3 luni zile pur si simplu nu renteaza
                  anda panda din ...

                  Comentariu

                  Procesare...