Cumparare masina de spalat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cristipescaru
    Membru
    • 25.ian.2007
    • 108

    Cumparare masina de spalat

    vreau sa cumpar o masina de spalat si nu stiu de care
  • massy
    Membru Marcant
    • 01.oct.2005
    • 457

    #2
    Eu am Arctic , cu 500 rotatii(stau la curte), clasa B (aici am gresit) din 2003. "Munceste" cam 7-8 spalari pe saptamana si nu am avut nici o problema cu ea pana acum.
    Fratele meu a ales Whirpool FL-5706(parca !) tot din 2003.De asemenea nici o problema.
    La Arctic am inteles ca modelele cu afisaj electronic intampina "probleme" dese (de la prieteni).
    Acum depinde si ce bani ai de "dat" pe ea.
    O parere in plus nu strica niciodata !

    Comentariu

    • gabix
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 185

      #3
      Eu am un General Electric 600 rot/min nereglabil, din 2001 , cu cuva de fibra de sticla si tambur de tabla inox spala de regula 3-4 ture pe zi la sfirsit de saptamina. Modelul meu nu are senzor lipsa apa dar merge si fara apa si nu se strica

      Calciul se curata cu 1 litru de otzet in cuva inainte de fierbere atunci cind imi mai aduc aminte( fara Calgon ).
      La virsta asta face ceva zgomot dar inca rezista.

      Sfat: cu cit mai putine butoane cu atit mai bine

      Comentariu

      • massy
        Membru Marcant
        • 01.oct.2005
        • 457

        #4
        Postat în original de gabix
        Calciul se curata cu 1 litru de otzet in cuva inainte de fierbere atunci cind imi mai aduc aminte( fara Calgon ).
        Sfat: cu cit mai putine butoane cu atit mai bine
        Calgon nu folosesc nici eu dar folosesc un anticalcar mai ieftin la sfarsitul fiecarei zile de spalare(il pun in ultima spalare din ziua respectiva).
        Dar ma intereseaza mai in detaliu metoda asta cu otetul.Poti sa detaliezi, mai exact cum faci.
        O parere in plus nu strica niciodata !

        Comentariu

        • gabix
          Membru
          • 10.sep.2007
          • 185

          #5
          E simplu, inainte de o etapa de fierbere a apei, masina se incarca cu apa.

          Se plaseaza butonul de program inainte de aceasta umplere cu apa, se opreste masina, se varsa 1 litru de otzet in cuva, se inchide si se da drumul la masina ( fara rufe in ea ) si se pune temperatura pe ~80C. Apa se va incalzi si cu ea solutia de apa cu otzet, otzet care fiind cald dizolva calcarul foarte repede si eficient. Evident va mirosi in incapere a muraturi , deci trebuie sa deschideti un geam.

          Dupa terminarea programului de incalzire mai lasati un timp masina oprita sa se dizolve tot ce e prin cuva in materie de calcar, apoi dati evacuare si
          se vor curata si traseele de evacuare.

          Pt. exemplificare puteti testa intr-un ibric metalic in care fierbeti apa sau un filtru de cafea din cele simple. Ideea vine de la faptul ca in trecut se folosea asa ceva iar mai nou cam toti detergentii de vase lichizi contin otzet.

          Bafta.

          Comentariu

          • i96nds
            Membru marcant
            • 03.ian.2006
            • 427

            #6
            Iti recomand masinile cu incarcare verticala. Motivul e simplu: tamburul e prins in 2 locuri si nu doar intr-unul. De aceea cele verticale ocupa putin loc si sunt mai silentioase. La cele cu hublou se dezaxeaza tamburul - ca e prins doar in spate....

            Deci am fost foarte multumit de un Whirlpool din 2002 - merge ceas si acuma - 800 rpm si incarcare verticala.
            Imi plac mult masinile la care poti tu zice exact ce temperatura vrei. Modelele astea mai noi au doar programe predefinite si sunt tare enervante, parca sunt pt idioti !!!

            Acum am un Ariston cu incarcare prin hublou.... mare greseala ca am dat 500 euro pe ea... Prostiile astea cu afisaje electronice si alte dubiosenii... mai bine sa le eviti. Ia cea mai simpla si mecanica masina pe care o gasesti -de restul de bani te plimbi prin lume. Sa aiba totusi 1200 rpm ca sa o folosesti la 1000 rpm (ca sa nu o fortezi la maxim). Si in rest.. butoane manuale, fara electronica de display.
            Deci Aristonul meu e super-silent... si face ca naiba, galagioasa.... am chemat si service-ul in garantie.. au zis ca e normal....

            Pentru 2 rude de-ale mele am ales deci tot Whirlpool cu incarcare verticala - simple... si bune. Nu are rost sa dai bani pe dintr-alea cu al saselea simt... etc.... mai mult reclama decat efectul.

            Bafta!
            Stefan

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1050

              #7
              Sa fie de 1000 ...1200 rpm. Nu mai mult ca apare alta belea - se duc rulmentii repede. Caz intamplat cu o masina de 1600 de rpm, care a costat o caruta de bani si s-a asteptat 2 luni sa vina rulmentul de schimb...
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12227

                #8
                Poate ar trebui la masini de spalat sa vorbiti putin si de calitatea execrabila a detergentilor solizi care ramin intariti si fac crusta in sertarul de dozaj sau nu dizolva in apa si dupa spalare ramine un fel de " nisip " pe rufe ... asa ca orice masina pina la urma este compromisa din start , de consumabile !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • tanasie
                  Living Legend
                  • 15.oct.2008
                  • 2550

                  #9
                  Eu am un LG cu incarcare verticala, face cam 5-6 spalari pe saptamina din 1996 incoace cu un singur defect - sita care filtreaza scamele s-a rupt - defect rezolvat cu una bucatica dintr-un dres.
                  Cu respect.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13008

                    #10
                    Chestia cu crusta, de fapt este un strat pietrificat de detergent este naspa, si la mine s-a facut ca draku sertarasul de detergent.
                    Ce spui legat de nisip nu am constatat pana acum.
                    Am un Whirpool AWM 8085 si nu am avut probleme pana cum, face 7 ani la toamna.

                    Are turnatia de stoarcere de 800 rpm iar daca ar fi sa o schimb as merge pe una cu o turatie mai mare.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • whitewolfcata
                      Incepator
                      • 26.iun.2008
                      • 33

                      #11
                      Am un Indesit WIDL 126, la 1200 rot/min.

                      Pana acum n-am intampinat probleme cu ea, o am de vreun an.

                      E interesant ca are si uscator de rufe incorporat si daca ai chef, poti scoate lucrurile gata uscate.

                      Ii pun Calgon cu regularitate, insa ma intreb daca produsele similare dar no-name sunt la fel de eficienti, caci Calgonu' mi se pare prea scump.

                      Cuva de detergenti se murdareste destul de des si la mine, cam la 2-3 spalari o scot afara de tot si o spal insistent cu o periuta si apa fiarta, dar tot nu se curata multumitor, ramane pe interiorul acelei cuve un fel de mazga alunecoasa...

                      Comentariu

                      • lucianraducanu
                        Membru
                        • 27.iun.2006
                        • 138

                        #12
                        Am o masina Hoover de 1400 rotatii. O folosesc de regula la 800 rotatii si sunt super multumit. Este extraordinar de silentioasa si lucrul cel mai important este ca are capacitate de 8 kg, implicit cuva este mai mare si incap foarte bine pilote, paturi etc. Daca ar fi sa o schimb as lua tot una de capacitate mare, desi cand am cumparat-o am ales-o pe asta pentru ca avea culoarea neagra si clasa de energie A+, nicidecum pentru alte functii.

                        Comentariu

                        • massy
                          Membru Marcant
                          • 01.oct.2005
                          • 457

                          #13
                          Postat în original de whitewolfcata
                          Ii pun Calgon cu regularitate, insa ma intreb daca produsele similare dar no-name sunt la fel de eficienti, caci Calgonu' mi se pare prea scump.
                          As vrea sa stiu cum te-ai convins de eficienta Calgonului.

                          Mersi pt raspuns gabix.
                          O parere in plus nu strica niciodata !

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12227

                            #14
                            Postat în original de massy
                            As vrea sa stiu cum te-ai convins de eficienta Calgonului.gabix.
                            Nu cred ca avea cum . Am incercat si eu sa " vad " ceva ...in zadar ! Poate sa se faca un studiu de duritate a apei ....
                            Ce se spunea de produsele no-name .....calgonul este cu nume datorita reclamei , dovada pretul ! daca va veti uita pe cutie , asa cum se face si la salam , va uitati pe eticheta , veti vedea ca indiferent ce produs este , toate au compozitia identica , inclusiv cantitatile componentelor .... Trageti concluzia . Sau daca vreti , apa dura fara calgon (!) masina de spalat tine in medie 7 ani ...apa dura , fara calgon , masina de spalat tine 84 de luni ....alegeti !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • xena
                              Membru Marcant
                              • 05.aug.2007
                              • 786

                              #15
                              Daca o sa va uitati mai atent la reclamele cu Calgon o sa vedeti ca se spune ca in special previne depunerea calcarului, ceea ce corect.
                              Deci, daca masina e plina de calcar, Calgonul e frectie la picior de lemn.
                              Cea mai buna modalitate de a inlatura calcarul, dupa mine, e o solutie concentrata(10-20%) de acid citric (merge si otet), pusa in masina de spalat si utilizarea unui program cu incalzirea apei la o temperatura inalta.
                              Prin incalzirea solutiei apa otet sau acid citric se obtine o reactie mai puternica de dizolvare si de inlaturare a calcarului.
                              Eu am folosit de cateva ori aceasta modalitate de curatire la un Indesit cu uscare vechi de 9 ani si inca nu am nici o problema cu ea.

                              Comentariu

                              Procesare...