Tablouri sigurante parter si etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Tanasescu Adrian
    Incepator
    • 13.sep.2006
    • 71

    Tablouri sigurante parter si etaj

    Va salut. Intrebare: daca am casa alimentata monofazic si in casa intra de la contor fire de 3,5 mm diametru, in situatia in care doresc sa amplasez tablouri de sigurante separate pentru etaj si parter, ce grosime trebuie sa aiba firele care, plecand din cele ce intra in casa (de 3,5 mm), alimenteaza fiecare din cele 2 tablouri de sigurante. Sau mai pe scurt, cele 2 tablouri trebuie sa fie alimentate tot prin 3,5 mm?
    Va multumesc pentru atentie si eventualul raspuns!
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    3,5mm diametru inseamna sectiune 9,61 adica standard de 10 mmp.Pt o coloana spre tabloul de la etaj, ajunge o coloana de 6 mmp,L+N+PE(faza,nul si impamantare)acesta avand un diametru aproximativ de 2,8 mm,coloana cu care ar trebui sa plecati dintr-o siguranta din tabloul de la parter,pt a putea fi protejata coloana si separat electric tabloul de la etaj.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • oif_nelu_1970
      Membru
      • 05.nov.2008
      • 189

      #3
      Coloana care pleaca la etaj din tabloul de sigurante de la parter in cazul meu nu trece printr-o siguranta,este vreo problema in aceasta situatie?.

      Comentariu

      • Tanasescu Adrian
        Incepator
        • 13.sep.2006
        • 71

        #4
        Va multumesc pentru raspuns! Am priceput. Cu respect Adrian.

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 707

          #5
          Postat în original de oif_nelu_1970
          Coloana care pleaca la etaj din tabloul de sigurante de la parter in cazul meu nu trece printr-o siguranta,este vreo problema in aceasta situatie?.
          Ar fi bine ca orice coloana electrica sa fie protejata.Daca aveti o siguranta generala pe toata casa,e OK.Desi orice tablou secundar e bine sa poata fi separat din tabloul din care ii vine coloana de alimentare.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          Procesare...