Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

Postat în original de Maiorul Vezi post
    Buna ziua ,
    Intrebari ar fi :
    -Sa folosesc acel Disjunctor diferential sau sa pun o siguranta de 25A ca cele de la priza...ideea ca vreau ca firele care vin de afara (aluminiu ) sa intre doar ele in sigurante ....nu cum este acum aluminiu si bagat lang ele cupru
    Pentru protectia ta si a familiei tale, este mai bine sa pui un disjunctor diferential si nu un disjunctor simplu.

Ti-as recomanda sa reduci valoarea rezistentelor la 10A pe lumini si 16A pe prize. Din poza ta, nu imi pare sa ai conductoare de 4mm pe prize ca sa poti sa pui sigurante mai mari de 16A. Masina de spalat nu are nevoie de o siguranta mai mare de 16A.
    Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

Comentariu

Postat în original de Armata Vezi post

Ti-as recomanda sa reduci valoarea rezistentelor la 10A pe lumini si 16A pe prize.
      O mică corecție: valoarea siguranțelor. În rest, subscriu!
      LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

sar'na pentru corectie

Comentariu

Postat în original de Armata Vezi post
          sar'na pentru corectie
          LARGO AL FACTOTUM

Comentariu

Locuinta noua (casa luata "la gata"), terminata la finele lui 2015, cu proiect pe electrice facut foarte frumos: calcul puteri pe fiecare circuit in parte cu recomandari ce electrocasnice sa vina pe fiecare circuit, nr. suficient de circuite + 2 rezerve, curent de rupere pt. disjunctoare, PPN + PPA cu calculele necesar etc. Cu toate ca s-a lucrat relativ ingrijit, cu cabluri de iluminat ignifugate sus in pod, conectica WAGO peste tot, tablou Schneider si nu chinezarie, deci se simte o buna intentie si un oarece simt de raspundere, totusi pe ici - pe colo implementarea lasa "putin" de dorit:
            - In sig. generala intra din firida conductori multifilari de 6mm2, dar ies conductori de 2.5mm2! Oare chiar n-au gasit conductori mai grosi sa lege generala de pieptan? Nu-i nimic, am gasit eu Cu plin de 4mm2 si-am rezolvat.
            - In tablou ajung 11 cabluri de impamantare, 11 nuluri si 12 faze.
            - Barele de nul/pamant au fost probabil furate de muncitori si inlocuite cu o "vrajeala" de 4 lei. Am cumparat o bara dubla Gewiss, am unit jumatatile cu 8mm2 (2x4mm2 de fapt) si am rezolvat problema.
            - Bussbar-ul (pieptanul) e facut din 2 bucati in loc sa fie continuu, iar bucatile sunt prinse cu conductori de 2.5mm2 (macar daca erau de 4mm2). Si-aici am rezolvat tot prin achizitie suplimentara de pieptam Gewiss de 63A.
            - Sigurantele, in afara de generala, nu respecta curentul de rupere de 4.5KA impus de proiectant (au ruperea la doar 3KA). Deci, le-am schimbat pe toate de dupa generala. Am dublat si unele diferentiale, pt. redundanta si protectiei la electrosocuri.
            - 1 nul se pierde pe traseu si e legat (sper/cred) undeva pe un alt conductor, deci la o anumita siguranta am bagate 2 faze si 1 nul (nu pot sa schimb aici nimic pana nu gasesc doza cu pricina si traseul cu nulul intrerupt)
            - O priza simpla din holul tehnic (masina de spalat rufe, uscator) de 16A/250V e legata cu cablu plin de Cu 3x1.5mm2 direct intr-o alta priza dubla din dormitor (trasee duse prin tub prin tencuiala), deci e folosita priza din dormitor ca doza de distributie de curent. Bine macar ca aceasta priza are, ca toate celelalte din casa dealtfel, cablu plin de Cu de 3x2.5mm2.
            - Am 2 prize exterioare, peste tencuiala evident, cu 3 conductori de Cu de 2.5mm2, dar care in loc sa fie pe circuit separat, conf. proiectului, sunt fiecare cuplate pe cate un circuit din interior: una e pusa pe living, cealalta pe masina de spalat vase. Am reusit s-o scot pe cea care era pusa pe living pt. ca avea circuit separat tras pana in tablou si i-am pus siguranta dedicata, dar cealalta nu are trase cabluri pana in tablou deci o las asa.
            - Bate vantul in intrerupatoarele de iluminat de pe holul de la intrarea in casa! Am izolat pe exterior cu vata minerala cutia de distributie de jur imprejur, fix la intrare sub soclul casei, unde sunt contactele care vin din firida si urca inspre tabloul din casa, crezand ca se face cumva curent de pe-acolo, dar degeaba. Azi am scos toate 3 comutatoarele de la usa de la intrare pt. ca batea vantul prin ele si le-am "umplut" cu vata minerala, in special in tuburile de plastic, pt. ca se pare ca de pe-acolo "batea vantul". Acum s-a linistit, nu ma mai trage curentul, nu se mai umfla maseaua.

Am pus 4 foto: primele 2 cu tabloul initial, a 3-a cu cel refacut (am schimbat toate sigurantele care aveau rupere la 3KA) si cea de-a 4-a in care am schimbat si generala, deoarece se incalzea fix la mijloc, deci nu inspre extremitati unde sunt contactele pe menghina (se exclude astfel un posibil contact imperfect). Mentionez ca incepea a se incalzi de la un consum de 2-2.5KW, dar nu se incalzea tare...totusi am preferat sa o schimb. Cea cu care am schimbat-o nu se incalzeste (aceeasi putere, evident, doar firma difera).
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Tablou_electric_initial_1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	237,2 KB 
ID:	627579Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Tablou_electric_initial_2.jpg 
Mărime:	183,9 KB 
ID:	627580
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Tablou_electric_refacut.jpg 
Mărime:	231,0 KB 
ID:	627578Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Tablou_electric_final.jpg 
Mărime:	667,9 KB 
ID:	627581
            Ultima editare de trl; 08.ian.2017, 00:03.

Comentariu

Salut! La un cablu CYYF 2,5mm ( culoare gri - dedeman) pot pune un diferential de 25A? Vreau sa alimentez o bucatarie de vara si o magazie si am deja diferentialul. Producatorul zice ca acel cablu tine 37A. Multumesc.

Comentariu

Curentul maxim suportat de un fir se "calculeaza" in functie de niste conditii. Una este sa ai cablul prin aer si sa se raceasca de la atmosfera, alta este sa fie tras prin pereti prin tuburi impreuna cu alte cabluri. Pentru varianta tencuita, nu este ok diferentialul de 25A. Ar trebui unul de 16A

Comentariu

Multumesc frumos!

Comentariu

In bucataria de vara si magazie va mai exista un mic panou sau ce se alimenteaza din acest cablu va fi protejat doar de diferentiala?
                    Curentul nu iarta!

Comentariu

O sa montez un tablou cu 4 sigurante 1N+P (2 pentru iluminat ext 6A si interior si 2 prize 16A idem). Cablul e tras prin tavan din rigips si e bagat prin tub flexibil gewiss 20mm cu protectie la flacara. Traseul merge din tablou pana la un perete exterior unde deocamdata este o doza de leg de exterior si o priza. Vreau sa renunt la priza si sa ma leg in doza asta cu un cablu (subteran probabil) de max. 10m pana la urmatorul tablou. As vrea totusi si o protectie diferentiala si am zis-daca tot o am.... Cu siguranta nu o sa fie cazul de consum asa mare. Vin nepotii cateodata la un gratar pe viitoarea terasa si ma gandesc sa-i protejez, ca astia umbla cu calculatoarele si telefoanele prin prize, uzi pe maini poate si pe picioare... Cablul asta vreau sa-l leg in tabloul din casa, inainte de differentiala pentru casa, sa nu declanseze aia aiurea. Multumesc de ajutor!

Comentariu

Sigurantele sunt 1P+N, dar am inteles la ce va referiti. In ce sens doriti sa va ajutam ca nu am descoperit intrebarea dvs.
                        De ce nu folositi o singura siguranta pentru iluminat si una singura pentru prize?
                        Daca aveti ca si consumatori laptop-uri puteti merge pe o protectie de valoare mai mica pentru prize.
                        Curentul nu iarta!

Comentariu

As fi vrut sa separ prizele si iluminatul exterior de cele interioare. Cred ca varianta optima e cum spuneti dumneavoastra cu numai 2 sigurante de curent mai mic respectiv 10A prize si 6A iluminat Intrebarea era daca pot folosi diferentiala de 25A inainte de prize si iluminat adica sa limitez curentul cu sigurantele individuale dar sa am si protectie diferentiala( pe care deja o am luata). E corect: 25A diferentiala urmata de 10A prize si 6A iluminat? Multumesc.

Comentariu

protectia la prize ar trebui sa fie de 16A, niciodata nu se stie ce aparat este nevoie sa fie alimentat din acea priza
                            Ultima editare de uceniculgica; 09.feb.2017, 20:46.

Comentariu

Daca diferentiala o folositi strict pt protectia diferentiala, este ok, dar totusi nerecomandat. Problema care ar putea sa apara este uitarea in timp ca acea siguranta nu este aleasa conform cu instalatia pe care este montata. Sau cineva strain(niciodata nu stii ce-ti rezerva viitorul).

Nici eu nu as pune o siguranta mai mica de 16A.

Comentariu

Buna dimineata,
                                Am si eu nevoie de o putina consultanta in ceea ce priveste "recomandarea" unui zugravoelectroinstalator ... Omul imi recomanda (ba chiar insista) ca de la TG sa plecam cu FY 6mm2 pentru prize si FY2.5mm2 pentru lumina si din doze sa mergem cu 2.5mm2 la prize si 1.5mm2 la lumina.
                                Am uitat sa mentionez ca omul se recomanda ca angajat sau fost angajat Enel deci in prima faza nu am putut sa pun cainele pe el, dar sa fiu sincer nici I7 nu l-am citit decat pe diagonala . Si unde nu stiu tac din gura.
                                Totusi eu stiam ca nu prea se "pupa" combinatia lui de mai sus, din mai multe motive (unu ca am mai mult de 6 prize pe segment si 2 ca ... pur si simplu imi pare o cretinitate si un pericol.

Rog o avizare. Il iau la impins vagoane ?

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT