Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doruc65
    Incepator
    • 06.aug.2018
    • 3

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Buna ziua


    Mi s-a montat un BMP si ieri cand am deschis usita sa vad care e consumul la contoar am dat peste protectia de supratensiune topita RSU01 cu led-ul de alarma mergand. BMP e montat pe un stalp al electrica pe care se afla si un paratraznet. Imi poate spune va rog cineva ce s-a intamplat? Multumesc Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	rsu01.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	37,8 KB 
ID:	631168

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1649

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Postat în original de Valy91
      Multumesc mult de raspuns
      In afara de cablu cum ziceam stiu ca nui corect si nu e bine dar cablu cum am spus nu e problema ( am si voi avea ) daca montez un general de 32 si pe circuitele de la bucatarie si masina de spalat o diferentiala de 25, iar pe circuitele de becuri si prize de uz cum ar fi ( tv, aspirator, etc ) sa las diferentiala de 20. In cazul asta la un scurt omi sare si siguranta si diferentiala dar ramane generalul? Multumesc mult
      Puteți face și așa. Oricum, în cazul unui scurtcircuit „serios” nu există nicio garanție că nu vor declanșa toate (adică siguranța de 10 sau 16A, diferențiala de 20 și generala de 32A). Un exemplu din urmă cu vreo 3 ani: după ce am montat într-un apartament un tablou electric echipat cu diferențial general de 25A și disjunctoare de 16A pe prize și 6A pe iluminat, m-am apucat să repar o aplică ce nu mai voia să funcționeze. Din greșeală am făcut un scurtcircuit cu șurubelnița la lamelele duliei. Rezultatul a fost că a declanșat disjunctorul de 6A, diferențialul de 25A, iar siguranța fuzibila de 35A din firida cu contoare de pe palier s-a topit. Halal „selectivitate”!
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1649

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Postat în original de Valy91
        Imi puteti spune va rog daca sunt probleme ca am plecat din tablou cu fir de 4mm pana in doze si de acolo cu fir de 2.5 protejat cu siguranta de 16 ? Am cate 6 prize per circuit. Afecteaza cu ceva sigurantele ? Va multumesc
        Nu este nicio problemă dpdv electric. Obiecțiile mele din mesajul anterior se referau la latura economică. În proiectare trebuie să se țină cont întotdeauna de criteriul economic, iar cu referire strict la situația dvs., materiile prime din care sunt confecționate cablurile, conductoarele și tuburile de protecție (metal și plastic) sunt obținute din resurse naturale care nu sunt nelimitate și de aceea se impune utilizarea lor judicioasă, fără supradimensionări.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Valy91
          Incepator
          • 17.iul.2018
          • 85

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Am schimbat azi generalul de 32 si diferentiala de 25. Iti multumesc mult pentru raspunsurile date si pentru atentia acordata, iti raman dator. Numai bine
          Ultima editare de Valy91; 06.aug.2018, 17:20.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1649

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Postat în original de doruc65
            Buna ziua


            Mi s-a montat un BMP si ieri cand am deschis usita sa vad care e consumul la contoar am dat peste protectia de supratensiune topita RSU01 cu led-ul de alarma mergand. BMP e montat pe un stalp al electrica pe care se afla si un paratraznet. Imi poate spune va rog cineva ce s-a intamplat?
            Conteaza mai putin ce s-a intamplat acolo. Oricum, protectiile astea la supratensiune din BMP-uri sunt foarte proaste. Sfatul meu este sa demontati dispozitivul topit si sa va ganditi la o solutie de protejare la supratensiuni in tabloul electric din casa.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1649

              Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Postat în original de Valy91
              Am schimbat azi generalul de 32 si diferentiala de 25. Iti multumesc mult pentru raspunsurile date si pentru atentia acordata, iti raman dator. Numai bine
              Cu placere, nu e nicio "datorie". Toate cele bune!
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • doruc65
                Incepator
                • 06.aug.2018
                • 3

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Multumesc mult. asa voi face.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1649

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Postat în original de doruc65
                  Multumesc mult.
                  Cu placere.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • DUDUDINCA
                    Incepator
                    • 26.aug.2018
                    • 7

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Buna ziua
                    M-am apucat singur sa schimb tabloul electric al apartamentului si m-am incurcat in cabluri.Asa ca rog pe cineva amabil cu nepriceputii,sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari:
                    -cate cabluri intra in apartament,o faza,un nul si inca un nul pt impamantare?
                    - am doua circuite,fiecare are si prize si becuri,,cate faze si cate nuluri pleaca de la tablou in instalatie?
                    -e posibil sa plece doua faze,pt cele doua circuite , si un singur nul , care sa fie comun ambelor circuite?
                    -cate cabluri pt impamantare pleaca de la tablou,doua,adica cate unul pentru fiecare circuit,sau unul singur comun ambelor circuite?
                    -cablurile pt impamantare mai trec prin sigurante,sau direct,fara sigurante?
                    Multumesc mult

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1649

                      Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Ce bine ar fi fost dacă ați fi pus pe fiecare conductor o fâșie de bandă izolatoare albă inscripționată cu F sau N în momentul în care l-ați deconectat de la siguranța veche. În felul ăsta v-ar fi fost extrem de ușor să le conectați ulterior în circuit.
                      Sfatul meu de bază ar fi să chemați un electrician calificat , dar dacă nu puteți, momentan, să faceți asta, încerc să vă ajut cât pot, dar e foarte dificil „în orb”, fiindcă nu toate instalațiile sunt identice. Presupunând că instalația locuinței este executată cu conductoare din aluminiu, cam așa ar sta treburile:

                      1. Coloana electrică (adică firele care vin de la firida cu contoare de pe palier și alimentează tabloul) sunt mai groase decât celelalte fire care pleacă către prize și lumini. Ele ar trebui să fie în număr de trei: faza, nul de lucru și împământare. Împământarea o puteți identifica ușor, fiindcă este din cupru și are secțiunea cu un ordin de mărime mai mică decât conductoarele „active” (care de regulă sunt din aluminiu). Apoi, cu creionul de tensiune identificați pe care dintre cele două conductoare din aluminiu vine faza, celălalt fiind nulul. Marcați-le cu câte un inel de bandă colorată astfel: verde/galben pentru împământare, albastru pentru nul și o altă culoare (roșu, negru, maro, alb) pentru fază.
                      2. Pentru fiecare circuit de iluminat, din tablou pleacă două conductoare, unul conectat la fază, iar celălalt la nul. Suplimentar, la circuitele de prize prize există al treilea conductor pentru împământare. Conductoarele de împământre sunt din cupru, deci identificarea lor este simplă. Indiferent câte sunt, acestea NU SE TREC PRIN SIGURANȚĂ, ci se conectează toate direct la bara de împământare a tabloului, împreună, bineînțeles, și cu împământarea de la coloană (despre care am vorbit la aliniatul 1).
                      3. Presupun că conductoarele ce pleacă spre consumatori nu sunt colorate în albastru pentru nul și o altă culoare pentru fază. În acest caz, identificarea fiecărui circuit fără a fi nevoie de aparat de măsură o puteți face observând conductoarele. Dacă sunt două conductoare identice la culoare sau nuanță și cu aceeași secțiune, atunci ele aparțin aceluiași circuit și se conectează unul la fază, iar celălalt la nul pe ieșirea siguranței. Dacă sunt perechi cu aceeași culoare, dar de secțiuni diferite, atunci cele cu secțiune mai mică sunt pentru iluminat. Dacă cablurile sunt de tip INTENC („panglică”), observați-le la ieșirea din perete, că în mod sigur mai au acolo o porțiune în care puntea dintre izolația celor două conductoare a rămas intactă și vă puteți da seama care cum sunt împreună. Dacă observați, de exemplu, că în loc de două conductoare mai subțiri, aveți patru, e posibil ca circuitul de iluminat să fie împărțit în două tronsoane, unul care pleacă (să zicem) către partea stângă a locuinței, iar celălalt către dreapta. În acest caz, câte un conductor din fiecare tronson se conectează împreună la borna de fază de ieșire a siguranței de iluminat, iar celelalte două rămase, la borna de nul corespondentă. La prize, dacă apare aceeași situație, ar fi bine să realizați două circuite distincte, conectând fiecare din cele două tronsoane pe câte o siguranță separată.
                      4. Atenție! Dacă în imediata apropiere a tabloului aveți un corp de iluminat comandat de un întrerupător amplasat în zonă, există posibilitatea ca firele care merg la întrerupător și cele care merg la becul respectiv să fie trase toate în tablou, caz în care trebuie refăcută legătura de înseriere a întrerupătorului în circuit. Acest lucru ar trebui făcut de un electrician.
                      5. Dacă firele din tabloul dvs. nu seamănă deloc cu situația ipotetică descrisă de mine, atunci, cu părere de rău, vă spun că trebuie să chemați neapărat un electrician.

                      P.S. NU UITAȚI CĂ, DUPĂ IDENTIFICAREA CONDUCTOARELOR DE LA COLOANA DE ALIMENTARE, ESTE OBLIGATORIU SĂ O DECONECTAȚI DE LA REȚEA, PRIN DESCHIDEREA DISJUNCTORULUI SAU DEȘURUBAREA SIGURANȚEI FUZIBILE (DEPINDE DE SITUAȚIE) DE LA FIRIDA DE PALIER CU CONTOARE. PE TOT PARCURSUL EFECTUĂRII LUCRĂRII, COLOANA TREBUIE SĂ RĂMÂNĂ SCOASĂ DE SUB TENSIUNE. NU VĂ ASUMAȚI NICIUN FEL DE RISC!
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • DUDUDINCA
                        Incepator
                        • 26.aug.2018
                        • 7

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Multumesc,o explicatie clara,sa inteleaga orice ageamiu.Sa vedem daca am inteles si eu:
                        -Am doua circuite,fiecare are si prize si becuri.Asta inseamna ca pleaca de la tablou 6 conductori,
                        cate o faza,un nul si o impamantare pt fiecare circuit,corect?
                        -Tabloul pe care l-am achizitionat,nu are bara de conexiuni ca cel vechi.Asta inseamna ca "tarbacesc "
                        impamantarea care "vine" de la coloana, cu cele 2 impamantari care "pleca" din tablou,toate 3 la un loc si izolate,corect?
                        -Impamantarea care "vine" de la coloana,poate fi identificata doar dupa metal,adica cupru?.Nu este de fapt,tot un nul?
                        Daca pun lampa de control, pe faza si pe impamantare,nu se aprinde?
                        -Am reusit sa fac sa functioneze toate prizele si toate becurile,prizele au si impamantare,am verificat.
                        Am pus faza care "vine" la o siguranta,la intrare,la iesire am conectat faza care merge la circuitul nr 1.
                        Am facut "punte"de la intrarea in prima siguranta,la intrarea in a doua siguranta,iar ia iesire am conectat faza care merge in circuitul 2.
                        Am legat la intrarea in siguranta 3, trei conductori,iar la iesire unul singur.Am tensiune la toate prizele si
                        becurile din apartament,inclusiv impamantari la prize,dar:
                        -mi-au ramas 2 conductori neconectati(conductori care inainte erau conectati)
                        -cand scot siguranta nr 3 din circuit(dau parghia in jos),raman cu curent la toate becurile si toate prizele,inclusiv inpamantari la fiecare priza;asta inseamna ca cele 3 fire legate la intrare,( sus),sunt ,nulul venit din coloana si cele 2 nuluri care pleaca din tablou,corect?
                        La iesirea din siguranta 3,(jos),trebuie sa fi legat o impamantare care pleaca din tablou.
                        Dar de ce am impamantari la ambele cicuite,cand eu am legat decat una (daca o fi impamantare) si de ce raman cu impamantarile si dupa ce decuplez siguranta,adica intrerup singura impamantare legata?
                        Multumesc mult.
                        Ultima editare de DUDUDINCA; 27.aug.2018, 15:22.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1649

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Eu zic să montați în tablou două disjunctoare de tip P+N (fază+nul), nu vă mai încurcați cu monopolare. Dacă păstrați totuși monopolarele, trebuie să fie patru, nu trei: două pentru faze și două pentru nuluri. După ce ați montat al patrulea disjunctor, deconectați cele trei fire de nul și, după ce le-ați identificat cu ajutorul sfaturilor din mesajul anterior, reconectați-le în așa fel încât să aveți fiecare circuit protejat individual pe fază și pe nul.
                          Împământările, dacă nu există bară de nul, le puteți conecta împreună prin răsucire și izolare cu bandă de culoare verde/galben.
                          În rest, nu știu ce să vă spun despre firele care „au rămas în plus”. Dacă nu le dați de capăt, trebuie chemat un electrician la fața locului. Pe internet, mai mult de atât nu vă pot sfătui, mai ales că nici n-ați pus niște poze cu tabloul.
                          NU TRECEȚI NICIUN CONDUCTOR DE ÎMPĂMÂNTARE PRIN SIGURANȚE.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • DUDUDINCA
                            Incepator
                            • 26.aug.2018
                            • 7

                            Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Pentru o instalatie cu 2 circuite amestecate(fiecare are si prize si becuri),in tablou trebuie sa fie 9 fire:faza,nul si impamantare de la coloana(care "vin"),faza nul; si impamantare pentru fiecare circuit.
                            Deci,intra 3 fire si pleaca 6.La momentul de fata eu am legate numai 7 fire.Cele 2 ramase nelegate,trebuie sa fie:
                            -ori doua impamantari
                            -ori o impamantare si nulul care vine din coloana(in situatia cand am folosit impamantarea care vine din coloana,pe post de nul care vine din coloana)
                            Impamantarea poate fi folosita drept nul,mu-i asa?

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1649

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Impamantarea NU se utilizeaza ca nul de lucru. Daca ai siguranta diferentiala in firida de palier, aceasta va declansa instantaneu cand vei incerca sa conectezi un consumator la faza si impamantare.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • anghelcflorin
                                Incepator
                                • 09.oct.2018
                                • 2

                                Buna ziua
                                Ma bucur si va felicit pentru acest site cu atat de multe sfaturi utile si ajutor din partea membrilor. Am ajuns aici fiind in cautarea unor raspunsuri cu privire la schimbarea unui tablou electric de tip vechi cu unul nou cu sigurante automate. Eu as vrea ca pe langa circuitul vechi de iluminat , respectiv de prize , sa mai adaug cateva circuite separate si anume:
                                -- 1 circuit pentru centrala termica
                                -- 2 circuite separate pentru aer conditionat
                                -- 1 circuit pentru masina de spalat
                                -- 1 circuit pentru ventilator baie + 2 prize
                                -- 1 circuit pentru hota bucatarie + 4 prize ( pentru alimentare mixer, storcator, aparat paine)
                                Nelamurirea mea este ce fel de sigurante automate sa folosesc? (mentionez ca alimentarea este monofazata). Stiu ca pentru iluminat se folosesc sigurante de 10A, pentru prize sigurante de 16A, dar am vazut ca se folosesc si de 25 si chiar 32A asa ca sunt un pic nedumerit.
                                Voi avea nevoie de o siguranta generala, si daca da de ce fel ?
                                De asemenea am observat ca se folosesc sigurante diferentiale, daca se aplica in cazul meu va rog sa-mi spuneti.
                                Pentru iluminat voi folosi conductor de 1.5 mmp , pentru prize conductor de 2.5 mmp; daca este nevoie de un diametru diferit al conductorului la fel v-as ruga sa-mi transmiteti.
                                M-ar interesa si ordinea de asezare a sigurantelor in tablou.
                                Orice alt sfat legat de acest proiect este binevenit si astept cu nerabdare raspunsurile d-voastra.

                                Comentariu

                                Procesare...