Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de raducu_ilie
    Ieri am gasit asa ceva la unul din clienti. Conducta de pexal care intra si iese in tabloul electric este de alimentare cu apa rece si este perfect functionala. La fel si tabloul.
    Pai spune-i sa mute pexalul mai jos de tablou!
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

Comentariu

• Dupa ce o sa mutam circuitele...o sa apara si instalatorii care o sa se ocupe de acea teava de pexal...Oricum propietarul a trecut-o pe acolo crezand ca in cazul unui incendiu...face bine. Stima!
      Sanatate maxima si efort minim!

Comentariu

• OHOHOOO marfa combinatia APA + CURENT si se mai intreaba unii de ce moare omul , eu cred ca de batranete ... sau pana se sparge conducta
        Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
        http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

Comentariu

• Tablou electric

nene RADU,CINE erau cei care au montat tabloul langa pexal?meseriasii cu 10 meserii? teava de gaze lipseste ,pt a fi totul complet
          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

Comentariu

• Re: Tablou electric

Postat în original de bogd
            nene RADU,CINE erau cei care au montat tabloul langa pexal?meseriasii cu 10 meserii? teava de gaze lipseste ,pt a fi totul complet
            Hai sa o vedem cum sta treaba logic . Teava de deasupra are poate avea 2 intrebuintari . 1: Daca ia foc tabloul se poate obtine apa calda fara probleme .
            2 : Daca focul este prea mare in acest caza , fierul se topeste iar apa tasneste si stinge focul .

Pe bune acum , ce tembel a facut asa ceva ?
            Va salut .

Comentariu

• Re: Tablou electric

[quote="alex virtual"]
              Postat în original de bogd

Pe bune acum , ce tembel a facut asa ceva ?.
              Tembel ala care a facut asa ceva, dar mai tembel proprietarul casei care a acceptat asta si lasat-o asa.
              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

Comentariu

• Sunt multe lucruri pe care proprietari chiar nu le stiu ! Se lasa pe mana
                "expertilor "....

Comentariu

• Postat în original de alex virtual
                  Se lasa pe mana
                  "expertilor "....
                  Ati vrut sa ziceti"""""""""""""""""""expertilor""""""""""""""
                  Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

Comentariu

• Multumesc pentru Corectie .

Comentariu

• Propietarul pe amandoua. Eu nestiind am intrebat cine a fost tampitul care a facut lucrarea asta...el a raspuns: "eu dl Radu. De ce ? Nu e bine?". Ce naiba sa mai fi spus? M-a pufnit rasul si ..asta a fost.
                      Sanatate maxima si efort minim!

Comentariu

• tablou electric

Vuna seara,

Un exemplu de tablou cu alimentare trifazica si distributie monofazica.
                        A fost realizat pentru o instalatie facuta de un alt electrician.
                        Numai bine!
                        Fișiere atașate

Comentariu

• tablou electric

Aici va supun atentiei un tablou ce rezolva problema decuplarii intrerupatorului la suprasarcina (cel putin pe un circuit).
                          Mentionez ca este un tablou de apartament cu 2 camere, iar centrala electrica este alimentata separat.
                          A se observa si curentul nominal al intrerupatoarelor.
                          Va rog sa va uitati cu atentie!
                          Sarbatori cu bine!
                          Fișiere atașate

Comentariu

• Multumim pt poze!
                            Amo intrebare : in prima poza , pe rindul de sus - dreapta, ce sigurante sunt acelea(cea cu rotita si cea de linga ea).
                            In stinga ,tot sus, este o tetrapolara .Linga ea , cele doua bipolare ce alimenteaza?
                            Multumesc mult!

Comentariu

• Am studiat poza mai atent.Acesta este singurul tablu din casa?
                              Intreb deoarece nu se vede nici o diferentiala.
                              Multumesc .

Comentariu

• @gerula2007
                                prima imagine,primul rand,de la stanga la dreapta:
                                intr.diferential 3P+N,intrerupator pentru iluminat exterior,intrerupator iluminat ornamental(o lucrare din lemn),programator si contactor modular 2poli (pentru comanda programata iluminat ornamental).

pentru a doua imagine,da este singurul tablou din casa(dar putini electricieni monteaza diferentiale).

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT