Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    Mergeti la distribuitorul dvs de energie electrica, explicati clar ce doriti si ei va vor indruma pasii urmatori. Daca aveti deja modernizarea facuta doar de jos de unde aveti contoarele pot sa va aduca alt circuit de alimentare dimensionat corespunzator ptr a suporta atat centrala electrica cat si restul apartamentului.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • apanoiu
      Membru Marcant
      • 10.mai.2010
      • 643

      Help!

      Am toate sigurantele din tablou bipolare de la Moeller. Fiind cu casa in renovari, trebuie sa fac un upgrade, care sa contina:
      -1 protectie supratensiune(~250v)
      -1 diferentiala de 40 A, 30 mA (am o plita electica nenorocita care papa aproape 8kw si este pe siguranta separata de 32A..)

      Problema este ca nu am gasit de la moeller protectie la supratensiune. De la Schneider am gasit bobina MST, dar care nu putea fi conectata la nimic din oferta lor(DEDEMAN)
      DIY

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        AICI aveti ceva de referinta.In Arad sunt cateva magazine unde se gasesc mai multe variante de protectii la supratensiune si bobine de declansare.Practic partea de supraveghere poate sa fie de alta marca si doar bobina de declansare sa fie compatibila cu sigurantele care le aveti.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • apanoiu
          Membru Marcant
          • 10.mai.2010
          • 643

          Aseara am luat la colindat mai multe magazine de profil si am achizitionat protectia.
          Este vorba de o bobina MSU cuplata la un fel de contactor subtire, cuplata la o diferentiala de 40A 30mA. Jucaria a costat peste 300 RON, de la Schneider.
          Modalitatea de cuplare pare simpla. Siguranta insa are niste borne imense...
          DIY

          Comentariu

          • bgd_stanescu
            Membru
            • 18.dec.2009
            • 205

            Buna ziua,
            Cum se numeste aceasta piesa si unde as putea sa o gasesc?
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	piesa_conectare_112.jpg 
Afișări:	3057 
Mărime:	24,3 KB 
ID:	581586
            Multumesc.
            Cu stima,
            Bogdan

            Comentariu

            • apanoiu
              Membru Marcant
              • 10.mai.2010
              • 643

              nu stiu cum se numeste, vezi prin cataloage, functioneaza ca un simplu intrerupator, poate sa comande ceva auxiliar. Nu are utilitate pentru mine in acest moment, decat ca face interfatarea intre MSU si diferential.
              Alternativa era sa cuplez MSU-ul pe o siguranta bipolara separata, si apoi diferentialul. Mai ieftin, dar consuma spatiu in tablou
              DIY

              Comentariu

              • mariandex
                Membru
                • 08.iun.2008
                • 150

                Salut , acelea sunt niste terminale de rigleta de 8 mm si costa in jur de 4 lei , eu le-am achizitionat de la orion electrics de la obor. M-au ajutat sa pot conecta firele de cupru de fi 6 la rigleta .
                Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                Comentariu

                • bgd_stanescu
                  Membru
                  • 18.dec.2009
                  • 205

                  In pozele respective rigleta pare indoita la 90 grade... nu stiu daca asa a fost din fabricatie ori ati adaptat-o Dumneavoastra. Presupun ca daca nu e la 90 grade nu mai pot pune si terminalele... voi merge sa vad cum arata acele piese.
                  Mai aveti alte sugestii cum se poate alimenta un sir de sigurante care au rigleta? (sigur ati inteles care e problema mea: nu mi se pare ok sa introduc in aceeasi gaura de siguranta un picior de regleta plat si un cablu rotund; conexiunea nu pare prea buna si imi mai si strimba sigurantele).

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    Incercati sa folositi cablu multifilar. Sau cel putin eu asta fac.
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • mariandex
                      Membru
                      • 08.iun.2008
                      • 150

                      Salut , rigleta nu e indoita la 90 dar e decupat din plastic ca sa poata sa intre terminalul , si mai e o treaba la rigleta dubla pentru sig. bipolare aceste terminale nu se pot pune amandoua in aceiasi sig. ci pe capete cum le-am pus eu pentru ca primul terminal intra dar al doilea atinge de primul pieptene de Cu cel mai bine va pun cateva poze ca sa va dati seama despre ce e vorba
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dsc09151_550x413_377.jpg 
Afișări:	2752 
Mărime:	35,2 KB 
ID:	581597 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dsc09150_550x413_199.jpg 
Afișări:	2845 
Mărime:	35,7 KB 
ID:	581598 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dsc09149_550x413_193.jpg 
Afișări:	2845 
Mărime:	36,4 KB 
ID:	581599
                      Nu te lega la cap daca nu te doare, preventiv ia-ti o pastila
                      http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                      Comentariu

                      • bgd_stanescu
                        Membru
                        • 18.dec.2009
                        • 205

                        Multumesc pentru detalii. Sper sa am timp la sfarsitul saptamanii sa ajung la Orion sa vad ce fel de conectori au.

                        Despre imagini: eu folosesc riglete de la Legrand simple pt sigurantele "bipolare" (cele din imagine cu un singur modul) si rigleta dubla pt cele cu doua module. Rigleta din pozele Dumneavoastra pare alt model si in a treia poza se vede ca sunt la 90 grade (am gasit acum pe internet si modelul acela ).
                        tablou electric

                        Buna ziua,
                        Am luat acei conectori si i-am instalat deja . Din pacate nu aveau decat foarte mari (cred ca sectiunea 25mm)...ar fi fost mai bine daca existau si mai mici. Modelul rigletelor nu mi-a permis sa ii instalez cu suruburile spre exterior, ceea ce nu prea mi-a placut pentru ca la verificari va trebui sa scot tot ansamblul (conector+cablu+conector)...oricum se va intampla destul de rar.
                        Atasaz si cateva imagini cu tabloul.
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p9110454_159.jpg 
Afișări:	3052 
Mărime:	88,6 KB 
ID:	581645 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p9110452_368.jpg 
Afișări:	2677 
Mărime:	83,3 KB 
ID:	581646 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p9110450_153.jpg 
Afișări:	3030 
Mărime:	87,9 KB 
ID:	581647 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p9110449_193.jpg 
Afișări:	2544 
Mărime:	93,8 KB 
ID:	581648 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p9110470_110.jpg 
Afișări:	2541 
Mărime:	66,5 KB 
ID:	581649 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p9110462_597.jpg 
Afișări:	2591 
Mărime:	87,0 KB 
ID:	581650 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p9110456_994.jpg 
Afișări:	2527 
Mărime:	67,0 KB 
ID:	581651 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p9110455_153.jpg 
Afișări:	2492 
Mărime:	61,9 KB 
ID:	581652
                        Cu stima,
                        Bogdan

                        Comentariu

                        • Ninulescu
                          Incepator
                          • 26.sep.2010
                          • 2

                          Va rog mult sa ma ajutati si pe mine, am mostenit impreuna cu fratele meu casa tatalui nostru, in curte erau 2 cladiri asa ca una mi-a revenit mie..am facut cerere la Electrica sa imi puna si mie contor in casa deoarece casa mea era alimentata de la un contor care se afla in casa fratelui meu... mi-a pus contorul care este in poza... au luat capacul de la o doza din perete si peste doza au montat contorul, firele veneau prin teava de pe casa prima data in lustra din tavan..acum au luat firele din lustra le-au dus in contor si de acolo se reintorc in lustra.. Vezi Figura 1... e urit si nu imi place..iar de pe teava de pe casa (consola? ) mereu imi curge apa de ploaie in casa..
                          Am cerut sa-mi fie montat ceasul in curte pe perete iar in casa sigurantele doar..ca asa au toti vecinii mei..dar cei de la Electrica nu vor sa imi faca... Iar un electrician particular care e autorizat mi-a cerut 700 de lei ca sa imi faca instalatia sa arate ca in figura 2...
                          As vrea sa stiu daca e un pret corect sau e fff mult... Eu sint pensionar de boala si nu am banii acestia decit daca economisesc 4-5 luni
                          Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	casa_181.jpg 
Afișări:	2131 
Mărime:	12,7 KB 
ID:	585670 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	contor_147.jpg 
Afișări:	2171 
Mărime:	18,2 KB 
ID:	585671
                          Exista victorii care te injosesc si infrangeri care te inalta !

                          Comentariu

                          • bogd
                            Membru Marcant
                            • 16.aug.2009
                            • 546

                            Tablou electric

                            Pentru a va muta acel panou cu tot cu contor ,este nevoie de de cei de la electrica,deoarece contorul trebuie desigilat,si sigilat inapoi dupa mutare.Va sfatuiesc sa cumparati un panou pentru exterior cu loc de contor prevazut in el,si sa inlocuiti sigurantele fuzibile cu sigurante automate .
                            PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              Poate in aia 700 de lei intrau si sigurantele automate si cablul de la stalp pana la casa dvs? Cereti explicatii despre ce urmeaza sa faca. pretul este bun daca sunt si respectivele lucruri mentionate mai sus incluse. Ca sa nu mai vorbesc de manopera. toti plecam de acasa sa castigam un ban, nu?

                              Comentariu

                              • Ninulescu
                                Incepator
                                • 26.sep.2010
                                • 2

                                Am reusit vineri sa-mi termin instalatia, a venit un electrician si pentru 300 lei mi-a facut instalatie noua pe cupru, apoi am sunat pe cei de la Electrica si au venit si ei si mi-au pus coloana noua pina la ceas care sa nu mai treaca prin tavan ci din consola de pe casa sa intre direct in ceas.
                                Cind voi avea bani o sa-mi scot ceasul in curte si o sa-mi pun sigurante automate si firida, dar pina atunci merge asa.
                                Instalatia veche era pe aluminiu iar cablul era tare ciudat, firul de aluminiu era invelit in material tesut si dat cu smoala, apoi pus intru-n tub din tabla cu carton pe mijloc.

                                Acum sigurantele nu sint cum erau inainte, inainte daca desurubam o siguranta nu mai aveam curent deloc, acum daca desurubez una nu mai am curent la prize, iar daca o desurubez pe cealalta nu mai am curent la becuri.
                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	consolaaa_108.jpg 
Afișări:	2028 
Mărime:	18,9 KB 
ID:	585756 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	contorr_201.jpg 
Afișări:	2066 
Mărime:	14,9 KB 
ID:	585757 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dozza_108.jpg 
Afișări:	2075 
Mărime:	27,3 KB 
ID:	585758
                                Exista victorii care te injosesc si infrangeri care te inalta !

                                Comentariu

                                Procesare...