Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 691

    Postat în original de Paulorossi
    Chiar te rog sa dai exemple.Astept cu nerabdare.
    Tu nu intelegi ca puterea retelei se considera infinita .

    M-am convins!
    Gata cu discutia noastra!
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • MISSU
      Incepator
      • 04.mar.2011
      • 5

      Sanatate multa, multumesc domnule PAULOROSSI!

      Comentariu

      • Paulorossi
        Membru
        • 24.aug.2010
        • 272

        Postat în original de electricman
        Postat în original de Paulorossi
        Chiar te rog sa dai exemple.Astept cu nerabdare.
        Tu nu intelegi ca puterea retelei se considera infinita .

        M-am convins!
        Gata cu discutia noastra!
        Nu crezi ca e asa?Ia vezi cum se calculeaza reactantele si curentii de scurtcircuit pe barele LEA.Acolo o sa vezi ca puterea retelei se considera infinita.
        MISSU,nu ai pt ce.Te ajut cu mare placere si daca mai sunt ai alte probleme.
        Succes!

        Comentariu

        • Ranettius
          Membru Marcant
          • 18.oct.2005
          • 592

          Pe pagina precedenta ma intrebam si eu daca nu cumva e mai bine cu un stabilizator de tensiune decat circuit separat.

          Nu era o intrebare pur teoretica sau de dragul intrebarii, sunt chiar curios.

          De ce? Vreau sa stiu daca merita sa iau un astfel de stabilizator pentru mine. Cea mai mare temere a mea este ca nu cumva sa primesc de la Enel in loc de 230V 380V. Deocamdata, centrala este pusa intr-un prelungitor din acela cu protectie. Este insa acesta indeajuns?
          Multumesc

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 272

            Salut
            Problema e simpla.Iti trebuie circuit separat deoarece in caz de defect pe circuitul unde este legata centrala aceasta se va deconecta.De aceea un circuit separat e util.In plus stabilizatorul de tensiune e foarte bun deoarece iti tine 220 V constant in conditiile proastei calitati a energie electrice.Daca doresti poti chiar sa-ti achizitionezi si un acumulator la stabilizator(gen UPS) si asfel in cazul intreruperii energiei o sa-ti functioneze centrala in functie de capacitatea acumulatorului.Investitia se merita deoarece am intalnt cazuri in care placa electronica s-a distrus in urma unor socuri de tensiune.
            In BMP trebuie normal sa ai protectie pt supratensiuni de comutatie care te va proteja de 380 V.
            Succes!

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1226

              Postat în original de Ranettius
              Cea mai mare temere a mea este ca nu cumva sa primesc de la Enel in loc de 230V 380V.
              daca nu ai protectie in BMP cum a spus Paulorossi mai sus poti opta pentru o protectie montata in tablou care deconecteaza generalul, exista diferite variante cu releu de protectie, cu auxiliar

              Comentariu

              • Ranettius
                Membru Marcant
                • 18.oct.2005
                • 592

                Da, din pacate BMP-ul nou nu are protectie, sau nu vad eu sa aiba. Are numai o siguranta generala de 32A.

                Voi intreba la magazin electrice de aceste protectii, problema e ca trebuie sa iau 3 nu? (am bransament trifazat).

                Ma gandeam daca prelungitorul cu protectie pe care il am actual montat face acelasi lucru sau nu..
                Multumesc

                Comentariu

                • Paulorossi
                  Membru
                  • 24.aug.2010
                  • 272

                  Nu stiu ce protectie ai tu pe prelungitor,probabil ai intrerupator care doar deconecteza tensiunea de pe prelungitor sau in cel mai fericit caz poti avea protectie de suprasarcina pt el.In nici un caz nu ai protectie la supratensiune.
                  Trebuie sa ai 3 asfel de protectii,pe fiecarefaza, care vin legate la bobina de la siguranta diferentiala.Totusi,aceste DSPT(sigurante cu protectie supratensiuni) trebuie montate de funrizorul de energie in incinta BMP deoarece contorul e sigilat si doar ei au acces legal.
                  Se poate proteja circuitul centralei la o supratensiune de natura de comutatie prin montarea unui varistor care iti va pune in scurt instalatia la depasirea pragului de 260 V si in consecinta va decupla siguranta.Aceasta piesa costa aprox 2 ron,dar se va distruge la fiecare declansare.
                  In concluzie,cel mai bine e sa anunti furnizorul de energie si sa soliciti acestuia montarea protectiilor respective.
                  Succes!

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1226

                    Postat în original de Ranettius
                    Da, din pacate BMP-ul nou nu are protectie, sau nu vad eu sa aiba. Are numai o siguranta generala de 32A.

                    Voi intreba la magazin electrice de aceste protectii, problema e ca trebuie sa iau 3 nu? (am bransament trifazat).
                    e bine sa-ti protejezi toate circuitele monofazice (daca sunt alimentate de faze diferite) la supratensiuni care pot fi datorate si intreruperii accidentale a nulului

                    Comentariu

                    • Ranettius
                      Membru Marcant
                      • 18.oct.2005
                      • 592

                      @ Paulorossi: Am pus o poza cu tipul de prelungitor pe care il am.
                      Intr-adevar contorul e in bmpt insa NU AM astfel de sigurante in el. Am numai o siguranta de 32A. Iar ce spuneti dvs inseamna sa fac cerere la ei, sa innebunesc iar cu actele. Si cum BMPT nu e in sarcina Enel, ci doar montarea contorului in el nu am facut nimic, nu or sa modifice ei din proprie initiativa...

                      Prefer sa iau protectii pe care sa le pun in tablouri.

                      IN prezent, din BMPT pleaca 2 circuite trifazate la un mic tablou pe hol, unde am 2 sigurante generale diferentiale, de 25A. Din acestea pleaca circuitele catre cele 2 tabluri (parter si etaj) unde fazele sunt impartite direct pe sigurante, variind de la 20A la 10A..(stiu, puteam sa am generalele montate in tablouri, am preferat asa din comoditate)

                      Deci, daca prelungitorul nu e bun, voi cauta pe la magazine aceste protectii, cel mai simplu e sa le montez in tabloul cu cele 2 generale, am acolo destul loc.
                      Imi trebuie sa inteleg deci cate 3 pentru fiecare circuit.
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cab330104_330.jpg 
Afișări:	677 
Mărime:	16,1 KB 
ID:	593919

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 691

                        Postat în original de Ranettius
                        Da, din pacate BMP-ul nou nu are protectie, sau nu vad eu sa aiba. Are numai o siguranta generala de 32A.
                        Voi intreba la magazin electrice de aceste protectii, problema e ca trebuie sa iau 3 nu? (am bransament trifazat).
                        Ma gandeam daca prelungitorul cu protectie pe care il am actual montat face acelasi lucru sau nu..
                        Multumesc
                        Nu trebuie sa iei 3,ci un singur DPST,pe care il poti monta in tablou tau,asta daca ai si un disjunctor folosit ca intrerupator general,iar in acest fel vei protejat.
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • Ranettius
                          Membru Marcant
                          • 18.oct.2005
                          • 592

                          @ electricman: am inteles. Multumesc. Am postat chiar inainte de tine ca am un general in tablou (in alt tablou. dar nu conteaza).

                          @da_n: tocmai ca am vrut sa am mai multe circuite protejate. Oricum am de la fostul apartament vreo 5 prelungitoare ca cel mentionat in poza (acolo nu modificasem instalatia si voiam macar ceva protectie). Acestea le folosesc acum pentru protectia TV, calc, frigider, centrala etc.

                          O alta problema cred mai importanta este ca bransamentul meu NU ARE impamantare. Iar firida de beton unde vine bransamentul este montata la jumatate de metru de trotuarul public si gard, dedesubt fiind caminul de canalizare (casa e veche). Nici in trecut nu stiu daca exista.
                          Deci posibilitatea sa fac o priza de pamant e destul de mica. Astfel, in momentul de fata, cel de le Enel care a montat contorul a lasat firul de impamantare ce vine din casa LIBER in firida de beton..

                          Comentariu

                          • Paulorossi
                            Membru
                            • 24.aug.2010
                            • 272

                            Postat în original de Ranettius
                            @ Paulorossi: Am pus o poza cu tipul de prelungitor pe care il am.
                            Intr-adevar contorul e in bmpt insa NU AM astfel de sigurante in el. Am numai o siguranta de 32A. Iar ce spuneti dvs inseamna sa fac cerere la ei, sa innebunesc iar cu actele. Si cum BMPT nu e in sarcina Enel, ci doar montarea contorului in el nu am facut nimic, nu or sa modifice ei din proprie initiativa...

                            Prefer sa iau protectii pe care sa le pun in tablouri.

                            IN prezent, din BMPT pleaca 2 circuite trifazate la un mic tablou pe hol, unde am 2 sigurante generale diferentiale, de 25A. Din acestea pleaca circuitele catre cele 2 tabluri (parter si etaj) unde fazele sunt impartite direct pe sigurante, variind de la 20A la 10A..(stiu, puteam sa am generalele montate in tablouri, am preferat asa din comoditate)

                            Deci, daca prelungitorul nu e bun, voi cauta pe la magazine aceste protectii, cel mai simplu e sa le montez in tabloul cu cele 2 generale, am acolo destul loc.
                            Imi trebuie sa inteleg deci cate 3 pentru fiecare circuit.
                            In mod normal dispozitivul de protectie la supratensiuni de frecventa industriala(DPST) se monteaza in incinta BMP,adica intr-un loc cu contorul.Dispozitivul protejeaza inclusiv contorul de supratensiune.Nu prea cred ca BMPT nu e in sarcina la Enel,asa fiecare si-ar schimba puterea instalata dupa cum ar dori,asta inseamna BMPT=bloc de masura si protectie trifazat,deci ei se ocupa de el.In mod normal ei monteaza DPST-ul pt ca in caz de defect(aparitia supratensiunii) ei vor suporta toate consecintele si daunele.Deci e ideal ca acest dispozitiv sa fie pus in incinta BMPT tocmai sa protejeze inclusiv contorul si protectiile aferente.
                            Referitor la prelungitor,al tau nu cred sa aiba dispozitiv de protectie la supratensiuni chiar daca o sa gasesti prelungitor cu aceasta protectie o sa fie destul de scump pt o calitate decenta.In plus acestea au inauntru tot un varistor care la prima supratensiune s-a distrus si spui adio protectie.
                            Raman la ideea ca varianta cu DPST ul montat in BMPT e cea mai buna alegere si mai fiabila.
                            Succes!
                            PS: am uitat sa pun o schema de conectare,pt intelegerea functionalitatii
                            Click image for larger version  Name:	bmp_cu_dpst_213.gif Views:	1587 Size:	18.4 KB ID:	593923

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 691

                              Postat în original de Ranettius
                              @ electricman: am inteles. Multumesc. Am postat chiar inainte de tine ca am un general in tablou (in alt tablou. dar nu conteaza).
                              O alta problema cred mai importanta este ca bransamentul meu NU ARE impamantare. Iar firida de beton unde vine bransamentul este montata la jumatate de metru de trotuarul public si gard, dedesubt fiind caminul de canalizare (casa e veche). Nici in trecut nu stiu daca exista.
                              Deci posibilitatea sa fac o priza de pamant e destul de mica. Astfel, in momentul de fata, cel de le Enel care a montat contorul a lasat firul de impamantare ce vine din casa LIBER in firida de beton..
                              Acel dispozitiv DPST ,adica dispozitiv de protectie la supratensiune trifazatsi atat,vezi si aici un model agreat de enel
                              comtec-int.ro/index.php?page=categories&master_category=58&categ ory=94&id=402,in varianta 3-3,te poate ajuta.
                              Poti sa pui poza cu firida ta,pentru a vedea concret ce au montat baietii de la enel?
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • Ranettius
                                Membru Marcant
                                • 18.oct.2005
                                • 592

                                Ca sa nu lungesc, am postat poza cu firida dlui Mircea G, identica cu a mea (in afara de faptul ca nu am cosul de evacuare a centralei, iar in locul celor 3 patroane am montata o siguranta automata tetrapolara).

                                Deasupra firidei, la aprox 1m am BMPT care este identic cu cel din poza, fara protectii. (cu diferenta ca am 3 sigurante fuzibile MPR de 63A in loc de cele cu insurubare din poza).

                                PS. Sper ca dl Mircea G sa nu se supare ca am folosit poza postata de dansul cateva pagini in urma..
                                Click image for larger version  Name:	bmpt_ca_policarbonat_753.jpg Views:	1347 Size:	15.7 KB ID:	593925 Click image for larger version  Name:	cofret_antic_178.jpg Views:	994 Size:	113.5 KB ID:	593926
                                LE. Vazusem si eu pe site-ul COMTEC acel DPST, multumesc de confirmare

                                Comentariu

                                Procesare...