Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de da_n
    din pacate nu pot pentru ca nu stiu, cei cumparati de mine sunt produsi de hager, probabil dintr-un catalog hager se pot identifica
    Poti macar sa-mi spui denumirea lor din catalogul hager ca sa-i pot cauta?

Comentariu

• L-am gasit in cele din urma in catalogul Hager.la pag. 112,piesa se cheama bareta cu pini,se pare ca nu e disponibila decat cu sectiunea mai mare de 10 mm2 si cel putin 12 module.

Comentariu

• Postat în original de RaspoElectric
        Ce statut are acel cofret? Firida de distributie in reteaua distribuitorului?Sau firida a abonatului?Daca e a abonatului e mai simplu.Monteaza o firida de policarbonat securizata si rezolva(la negru sau legal).
        Este firida abonatului , de aici nu se mai leaga nimic . O sa caut ceva mai modern , sa vad ce gasesc , si apoi o rezolv la " gri " ca tot trebuie cineva autorizat daca schimb instalatia pina in contor . Multumesc .
        Fișiere atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• Un BMPM 32A cu sau fara protectii suplimentare,si ati rezolvat problema.Vorbiti in prealabil cu distribuitorul sau cineva de la interventie care sa va asigure sigilarea BMP-ului dupa ce schimbati coloana cu una noua si mutati contorul afara.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Comentariu

• Postat în original de RaspoElectric
            Un BMPM 32A cu sau fara protectii suplimentare,si ati rezolvat problema.Vorbiti in prealabil cu distribuitorul sau cineva de la interventie care sa va asigure sigilarea BMP-ului dupa ce schimbati coloana cu una noua si mutati contorul afara.
            Cu respect ... Ovi
            Ma gindeam si varianta asta , pare a fi cea mai corecta . Multumesc .
            Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• Va salut. Sunt nou pe forum si v-as ruga sa ma ajutati cu cateva sfaturi! Electricianul care imi reface instalatia electrica la casa a pus doua tablouri de sigurante, la cel de sus vin 3 conductori de 6, intra intr-o siguranta diferentiala de 25 A dupa care urmeaza 2 sigurante fara diferential de 16 A (la 2 prize care se afla in baie, masina de spalat si boiler), 3 sigurante 16 A prize si 2 sigurante 10A. Inainte de siguranta diferentiala de 25A se mai afla o siguranta de 25 A, care face legatura cu celalalt tablou electric de la parter ( legatura intre cele doua este facuta cu conductor de 2,5).
              In tabloul de jos se afla o siguranta diferentiala de 25 A , 3 de 16A, doua de 10 A si una de 6 A.
              Credeti ca este totul in regula? Multumesc foarte mult!

Comentariu

• tablou electric

La trecerea de la parter la etaj ar trebui conductor de 4mm,dar electricianul a supradimensionat putin circuitele.Daca puteti inlocuitile,daca nu lasati_le asa.Siguranta normala de 25A,nu are ce cauta in tablou daca aveti diferentiala de 25 cu 0,20ma.Pentru prizele din baie folositi 1 siguranta diferntiala de 16A cu 0,5.Nu cunosc puterea boilerului,pentru a va spune sa montati 2 diferentiale de 16A in baie.
                PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

Comentariu

• Multumesc pentru sfaturi. Pot schimba firele de 2,5 cu unele de 4. Boilerul are 2000 W. Ar putea lega tabloul de jos direct la diferentialul de 25 A de sus? In baie la cele doua prize am doua circuite separate. Se pot pune masina de spalat si boilerul pe aceeasi siguranta, iar aceasta sa fie una diferentiala? De cati amperi ar trebui sa fie?
                  Multumesc !

Comentariu

• Re: tablou electric

Postat în original de bogd
                    La trecerea de la parter la etaj ar trebui conductor de 4mm,dar electricianul a supradimensionat putin circuitele.Daca puteti inlocuitile,daca nu lasati_le asa.Siguranta normala de 25A,nu are ce cauta in tablou daca aveti diferentiala de 25 cu 0,20ma.Pentru prizele din baie folositi 1 siguranta diferntiala de 16A cu 0,5.Nu cunosc puterea boilerului,pentru a va spune sa montati 2 diferentiale de 16A in baie.
                    poti sa motivezi?

chiar daca poate, care-ar fi motivul sa piarda timp si bani sa schimbe conductorii?si daca tot le schimba, care-i alternativa?

diferentiala de 25 cu 0,20ma, da mai multe informatii despre acest echipament

siguranta diferntiala de 16A cu 0,5, poti sa motivezi aceasta valoare a diferentialului pentru baie? de unde gasesti aceste valori? daca ai o sursa pe net, pune adresa te rog

care este legatura dintre puterea boilerului si valoarea diferentialului?

Comentariu

• Postat în original de MISSU
                      Multumesc pentru sfaturi. Pot schimba firele de 2,5 cu unele de 4. Boilerul are 2000 W. Ar putea lega tabloul de jos direct la diferentialul de 25 A de sus? In baie la cele doua prize am doua circuite separate. Se pot pune masina de spalat si boilerul pe aceeasi siguranta, iar aceasta sa fie una diferentiala? De cati amperi ar trebui sa fie?
                      Multumesc !
                      A_ti spus ca conductorul este de 6 Si nu de 2,5.Poate lega tabloul,dar nu stiu unde aveti legarea la bransament?In tabloul de jos,sau cel de sus?Puteti pune ambii consumatori pe o siguranta de 20A cu diferential de 0,5,daca veti folosi simultan ambii consumatori,daca nu un diferential de 16 cu 0,3A.Asta asigura o protectie f.buna la o eventuala electrocutare.[mediul umed]. Pentrul d.l DAN,nu am timp sa fac fizica electricitatii cu d.vostra.Vapropun daca doriti raspunsuri aprofundate sa studiati fizica electricitatii,formule de calcul ale puterii absorbite,forma de calcul sectiune conductori,normativ I.P.700 pe 2000.
                      PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

Comentariu

Multumesc pentru sfaturi. Pot schimba firele de 2,5 cu unele de 4. Boilerul are 2000 W. Ar putea lega tabloul de jos direct la diferentialul de 25 A de sus? In baie la cele doua prize am doua circuite separate. Se pot pune masina de spalat si boilerul pe aceeasi siguranta, iar aceasta sa fie una diferentiala? De cati amperi ar trebui sa fie?
                        Multumesc !
                        stai usor sa auzi parerea electricienilor de pe forum

ce valoare are/au diferentialul/lele?

dupa ce ai scris in prima postare, din punctul meu de vedere siguranta de 25 A care face de general as fi pus-o de 32 A, legatura intre tablouri de 4 mm2 si sigurantele circuitelor de iluminat nu le-as alimenta din diferential

boilerul si masina de spalat nu se pun pe acelasi circuit, protejeaza-le cu diferential, 10 mA, 30 mA maxim, asteapta parerea electricienilor de pe forum

Comentariu

• Postat în original de bogd
                          Pentrul d.l DAN,nu am timp sa fac fizica electricitatii cu d.vostra.Vapropun daca doriti raspunsuri aprofundate sa studiati fizica electricitatii,formule de calcul ale puterii absorbite,forma de calcul sectiune conductori,normativ I.P.700 pe 2000.
                          bine ca ai timp de sfaturi, ar trebui sa-ti faci timp s-o aprofundezi pentru tine

Comentariu

• Re: tablou electric

Postat în original de bogd
                            ....... daca aveti diferentiala de 25 cu 0,20ma.Pentru prizele din baie folositi 1 siguranta diferntiala de 16A cu 0,5.......BOGD inainte de a apasa "trimite",apasa "previzualizeaza" si asigura-te ca ai scris corect.Asemenea valori de sigurante NU exista !!!
                            .....daca nu un diferential de 16 cu 0,3A.Asta asigura o protectie f.buna la o eventuala electrocutare.[mediul umed]. .......
                            La valoarea aceasta de curent diferential in mediu umed esti deja "ingeras".Eventual 16A/10mA;30mA(0,01A;0,03A)
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Comentariu

Va salut. Sunt nou pe forum si v-as ruga sa ma ajutati cu cateva sfaturi! Electricianul care imi reface instalatia electrica la casa a pus doua tablouri de sigurante, la cel de sus vin 3 conductori de 6, intra intr-o siguranta diferentiala de 25 A dupa care urmeaza 2 sigurante fara diferential de 16 A (la 2 prize care se afla in baie, masina de spalat si boiler), 3 sigurante 16 A prize si 2 sigurante 10A. Inainte de siguranta diferentiala de 25A se mai afla o siguranta de 25 A, care face legatura cu celalalt tablou electric de la parter ( legatura intre cele doua este facuta cu conductor de 2,5).
                              In tabloul de jos se afla o siguranta diferentiala de 25 A , 3 de 16A, doua de 10 A si una de 6 A.
                              Credeti ca este totul in regula? Multumesc foarte mult!
                              Explicatia d-voastra este foarte neclara.
                              Unde vin firele de la bransament?La tabloul de la etaj?De unde vin acele fire de 6 mm2?
                              Tu mentionezi ca firele de 6 intra intr-o siguranta diferentiala de 25 care alimenteaza celelalte sigurante de 16 si 10 A,apoi vii si spui ca inaintea sigurantei diferentiale de 25 A mai e alta siguranta de 25 A.Pana la urma in care intra firele de 6?
                              Trag concluzia ca firele de la bransament vin la tabloul de siguranta de la etaj si se ramifica pe 2 tablouri dupa cum urmeaza:
                              -tabloul de la etaj,care cuprinde siguranta diferentiala de 25 A dupa care urmeaza 2 sigurante fara diferential de 16 A (la 2 prize care se afla in baie, masina de spalat si boiler), 3 sigurante 16 A prize si 2 sigurante 10A
                              -tabloul de la parter care cuprinde:siguranta de 25 A de la etaj+sigurante montate in tabloul de la parter:siguranta diferentiala de 25 A , 3 de 16A, doua de 10 A si una de 6 A.
                              In aceste conditii siguranta de 25 A simpla de la etaj este in plus.Este posibil sa o fi folosit ca siguranta generala peste tablourile de la etaj si parter,lucru care nu e bun deoarce nu prezinta nici o selectivitate fata de sigurantele diferentiale tot de 25 A.In acest caz sigurantele de 25 A diferentiale nu vor deconecta ,in caz de defect,decat partea de diferential.La un scurtcircuit va sari aproape tot timpul siguranta simpa de 25 A(asta daca scurtul e inainte amonte de celelalte sigurante de pe circuit).Daca e asa se poate inlocui siguranat de 25 A care e considerata ca si general(deconecteaza toata teniunea de pe casa) cu una de 32 A,in functie de siguranat din BMP,personal as renunta la ea selectivitatea facandu-se intra siguranta din bmp-sigurantele diferentiale de 25A si restul sigurantelor.
                              In plus la cele mentionate trebuie inlocuit conductorii care fac legatura intre etaj si parter.Acestia trebuie sa aiba sectiune 10 mm2 deoarece alimenteaza un circuit la parter de 25 A conform N7/2002.Spun asta deoarece in BMP ai sigur siguranta de 32 A,deci conductorul protejat de aceasta siguranta trebuie sa fie 10 mm2 cum e cazul tau.Tot aceasi sectiune trebuie sa ai si intre BMP si tabloul de sigurante.Mai mentionez un lucru aparent nesemnificativ dar de mare importanta.Conductorii care fac legatura intre sigurantele diferentiale de 25 A si celelalte sigurante de 16 respectiv 10 A trebuie sa fie de 6 mm2 asta deoarece in caz de scurt intre siguranta de 25 A si oricare din sigurantele de 16 sau de 10 A conductorul trebuie sa prezinte stabilitate.Verifica si asta.
                              Pun o poza mai jos cum cred eu ca este acum instalatia.
                              Succes
                              Fișiere atașate

Comentariu

• Domnule Bogdan, unde gasim normativ I.P.700 pe 2000????
                                Imi place lumina!

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT