Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• nicaieri. nu exista. a gresit omul.
    Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

Comentariu

• Se mai intampla .
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

Comentariu

• Re: tablou electric

Postat în original de RaspoElectric
        La valoarea aceasta de curent diferential in mediu umed esti deja "ingeras".Eventual 16A/10mA;30mA(0,01A;0,03A)
        Cu respect ... Ovi
        Revin cu tabelul din NGPM 2002 cu valorile de curent maxim admise prin corpul uman.
        Cu respect ... Ovi
        Fișiere atașate
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Comentariu

• Postat în original de Mircea G
          Ce sanse am cu cei de la Electrica sa schimb acest cofret cu unul mai mic si modern ?
          Ar trebui schimbat din cauza vechimii , marimii dar si pentru a putea indrepta cosul centralei care acum iese prin perete piezis .
          Toata cladirea , deci si acel zid , va suferi consolidari , deci acum este momentul de intervenit .
          Cu ocazia lucrarii trebuie schimbate si firele pina in contor , deci va trebui un autorizat .
          Ce sa le cer si la ce bani sa ma astept ?
          Eu am avut cam aceeasi situatie cu a dvs. Numai ca bransamentul e trifazat. Mai mult, sigurantele erau sparte si nu exista impamantare.

Cum firida e situata in soclul casei, la mai putin de 1m de nivelul solului, cel de la Enel care a venit prima data cand am cerut demontarea contorului vechi (situat in casa) a spus ca nu se poate monta un nou contor, chiar intr-un bmpt nou din plastic montat atat de jos in firida.

Asa ca solutia a fost: (provizoriu deocamdata):
          - montarea unei sigurante automate tetrapolare de 32A in firida (patroanele vechi erau sparte toate)
          - tragerea unor cabluri de 6mm2 din firida veche pana la o inaltime de 1,5m si montarea unui bmpt nou (cu 3 sigurante de 63A si siguranta generala de 32A) cu cutie alaturi pentru contor (a fost usor ca apoi am venit cu izolatia de polistiren)
          - in noul bmpt am adus firele din casa (4mm2, ca sunt impartite pe faze)

Ce vad eu ca defecte:
          - montarea unei sigurante de 32A in firida veche care nu are practic niciun rol, o dubleaza pe cea din bmpt si anuleaza protectia sigurantelor de 63A din bmpt
          - faptul ca acum am ramas cu firida veche pe cap si mai am si bmpt mai sus...

Am mentionat acestea sa nu fie si la tine acceasi situatie, desi cred ca toate solutiile stabilite difera de la caz la caz..

Comentariu

• NU pot edita mesajul, nici macar imediat?

ON: Am specificat mai sus provizoriu, pentru ca ma gandesc sa inlocuiesc siguranta automata din firida de 32A cu una tetrapolara de 63A

Comentariu

• 1. Din cauza grabei si orei inaintate am facut greseala de a trece 16 cu 0,3. in loc sa scri 16 cu 0,03 sau 16 A cu 3miliamperi. 2 Tot din graba am trecut ip700 in loc de I700 pe 2000.Cine a grsit mai mult?Eu sau electricianul care i_a executat instalatia omului? Eu am gresit in exprimare nu in executia lucrarii. {Pentrul domnul DAN ,formulele de calcul a puterii,intensitatii,sectiunii le gasiti prin cartile de fizica nu pe you tube sau alte siteuri de unde le descarcati cu bitcomet.
              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

Comentariu

• Stiti cumva daca la momentul actual exista obligatia clara de a executa circuit dedicat din panou pentru centralele termice? Se pare ca cei de la gaze nu vor sa mai semneze revizia daca centrala termica nu este prevazuta cu asa ceva.

Comentariu

• @ Ranettius / azi ma uitam la cofret , ma gindeam ca este prea jos pt un BMP si gindeam ca mai bine inlocuiesc cofretul cu o doza mai serioasa in care sa montez(e) o regleta , cablu de 6 si apoi mai sus BMP-ul . Mai sint maxim 2 saptamini si va trebui sa " atacam " fatada , deci este timp de gindire .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• Postat în original de bogd
                    Stiti cumva daca la momentul actual exista obligatia clara de a executa circuit dedicat din panou pentru centralele termice? Se pare ca cei de la gaze nu vor sa mai semneze revizia daca centrala termica nu este prevazuta cu asa ceva.
                    Partea electronica a centralelor termice este foarte sensibila,poate fi dereglata de anumiti consumatori,si de aceea este recomandat sa fie pe un circuit separat.
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

Comentariu

• Postat în original de electricman
                      Postat în original de bogd
                      Stiti cumva daca la momentul actual exista obligatia clara de a executa circuit dedicat din panou pentru centralele termice? Se pare ca cei de la gaze nu vor sa mai semneze revizia daca centrala termica nu este prevazuta cu asa ceva.
                      Partea electronica a centralelor termice este foarte sensibila,poate fi dereglata de anumiti consumatori,si de aceea este recomandat sa fie pe un circuit separat.
                      Se pare ca a devenit obligatorie d.le inginer.Avem un apartament in lucrul si propietarul ne_a aratat hartia de la EON GAZ.Nui da aviz favorabil la revizie pana nu face circuit separat din panou pentru c.t. Am ramas masca.

Comentariu

• Pai de ce ati ramas "masca"? Nu ati facut mereu asa? Nu sa ramaneti masca ci sa faceti circuit separat ptr centrala?
                        Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

Comentariu

• STIMA.Pana acum nu am executat lucrari pt constructii cu destinatie de imobil.pe firma.Cele cateva lucrari particulare nu aveau in plan asa ceva.

Comentariu

Si un circuit separat , repet , caci am mai spus , rezolva problema ? Eu zic sa opreasca gazul deoarece curentul nu este in parametrii ...
                            Postat în original de bogd
                            Se pare ca a devenit obligatorie d.le inginer.Avem un apartament in lucrul si propietarul ne_a aratat hartia de la EON GAZ.Nui da aviz favorabil la revizie pana nu face circuit separat din panou pentru c.t. Am ramas masca.
                            Aberatie si abuz . Ce treaba au cei de la gaze cu faptul ca se strica sau nu , ca functioneaza sau nu centrala ? Circuit separat de apa sfintita nu vor ?

Imi pare rau ca nu vreti sa pricepeti , toate aceste aberatii nesimtite nu sint decit teste securistice ! facute pt a vedea cit este lumea de proasta si cit mai poate suporta .
                            Miine auzim ca nu poti cumpara piine decit daca faci dovada ca ai cutit antimicrobian , de argint , nu ai voie sa cumperi pantofi decit daca dovedesti ca te speli pe picioare , iti dai cu pudra su folosesti numai ciorabi bbc ....
                            Totul ar fi " de ris " , dar din pacate este de plins ...

Ma rog , faceti circuite separate....tara de oameni nebuni !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• Subscriu celor spuse de Mircea G.
                              D-le electricman,care ar fi acei consumatori casnici care deregleaza placa electonica a cazanului?Asta e o mare aberatie.Electrica daca ar furniza energia electrica la parametrii nu ar s-ar mai vorbi de asa ceva in veci.
                              Lucrez in domeniul alimentar,am foarte multi roboti industriali care au valoare de milioane de euro,niciodata nu s-a pus problema asa.Placa electronica a cazanului sa fie facuta din piese de calitate si cei care au facut-o sa-si ia toate masurile de siguranta pt protejarea placii.

Comentariu

1. Din cauza grabei si orei inaintate am facut greseala de a trece 16 cu 0,3. in loc sa scri 16 cu 0,03 sau 16 A cu 3miliamperi. 2 Tot din graba am trecut ip700 in loc de I700 pe 2000.Cine a grsit mai mult?Eu sau electricianul care i_a executat instalatia omului? Eu am gresit in exprimare nu in executia lucrarii. {Pentrul domnul DAN ,formulele de calcul a puterii,intensitatii,sectiunii le gasiti prin cartile de fizica nu pe you tube sau alte siteuri de unde le descarcati cu bitcomet.
                                s-avem pardon moncher, esti irecuperabil, nu inteleg de ce ma tot trimiti la scoala, pentru ca am intrebat de unde scoti valorile de mai jos?

diferentiala de 25 cu 0,20ma
                                siguranta diferntiala de 16A cu 0,5
                                siguranta de 20A cu diferential de 0,5
                                diferential de 16 cu 0,3A.Asta asigura o protectie f.buna la o eventuala electrocutare.[mediul umed]

pana si un neavizat ca mine reuseste sa vada ca ceva nu-i in regula ?

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT