Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1228

    cred ca era mai ieftin un diferential cuplat cu generalul si aveai toate circuitele protejate diferential

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      Si eu sunt convins ca ieseai mai bine cu un diferential general. Poti lasa un singur circuit separat de diferential pentru iluminarea zonei unde e tabloul electric ca sa vezi ce faci cand iti sare diferentialul.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Tabloul este realizat sau este in faza de proiect? Este bine si cu diferentiale separate chiar daca este mai scump.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1687

          Postat în original de colt
          Salut! Am un tablou cu urmatoarea configuratie:

          --sig. tetrapolara 25 A generala
          - sig. bipolara 16 A cu diferential 30 mA - masina de spalat rufe
          - sig. bipolara 16 A cu diferential 30 mA - cuptor
          - sig. bipolara 16 A cu diferential 30 mA - centrala termica
          - sig. bipolara 16 A - circuit prize
          - sig. bipolara 16 A - circuit prize
          - sig. bipolara 16 A - circuit prize
          - sig. bipolara 10 A - circuit iluminat
          - sig. bipolara 10 A - circuit iluminat
          - sig. bipolara 10 A - circuit iluminat


          sigurantele sunt moeller

          Aimentarea este trifazica, un apartament cu 4 camere , mai exista 3 aparate de aer legate pe circuitele de prize (nu au circuit separat). Ma intereseaza daca s-a facut corect dimensionarea sigurantelor mai ales siguranta generala si daca mai este nevoie de protectie ceva.
          Multumesc
          Daca centrala termica este pe gaz, 6A este mai mult decat suficient (ar ajunge chiar si una de 2 A, dar nu stiu daca la Moeller exista diferentiale atat de mici).La 16 A, daca consideram un factor de putere de 0,95, puterea maxima ce poate fi absorbita este 3500W. Uitati-va in cartea tehnica a centralei la puterea electrica absorbita si o sa va dati seama cat de supradimensionata este siguranta de 16A. Daca centrala este electrica, atunci se schimba situatia.
          Aceeasi problema si cu iluminatul.La un apartament cu 4 camere, in general sunt suficienti 6A pe iluminat (ceea ce corespunde unei puteri absorbite de aprox. 1300W). Mai ales acum, cu utilizarea tot mai frecventa a becurilor economice, puterile instalate pe iluminat au tendinta sa scada. Dvs. avand 3 circuite de iluminat, 6 A pe fiecare reprezinta o valoare acceptabila (desi si asta este supradimensionata).
          La circuitele de prize, pentru 16 A trebuie sa aveti obligatoriu 2,5 mmp Cu sau 4 mmp Al. Daca aveti cumva 2,5 mmp Al, trebuie sa puneti 10 A.
          Atentie la sfaturile primite referitoare la o diferentiala generala. NU puteti monta o diferentiala generala tetrapolara in locul celor existente deoarece instalatia dvs. trifazata este cu neutrul distribuit. In aceste conditii, daca consumul pe cele 3 faze nu este perfect echilibrat,in aval de diferentiala tetrapolara vor aparea diferente de curenti absorbiti intre faze pe care aceasta le va interpreta ca fiind curenti de defect si va declansa intempestiv! Ati procedat corect montand diferentiale bipolare dedicate.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            Poti sa detaliezi putin ce inseamna asta "trifazata este cu neutrul distribuit"! Cred ca le cam amesteci!
            Cred n-ai inteles cum functioneaza o siguranta diferentiala tetrapolara; curentul de defect se citeste intre fiecare faza(sau mai bine zis suma curentilor pe cele 3 faze) si nul, nu intre faze. Poti sa ai incarcare maxima pe o faza si 0 pe alta; nu-ti va sari veci diferntialul. Curentul diferential, dupa cum ii spune si numele, ca sa inteleaga toata lumea, e diferenta dintre curentul absorbit de pe faza si curentul scurs spre nul.
            Ultima editare de xena; 09.dec.2011, 18:10.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1687

              Postat în original de xena
              Poti sa detaliezi putin ce inseamna asta "trifazata este cu neutrul distribuit"! Cred ca le cam amesteci!
              Cuvantul "amestec" presupune existenta a minimum 2 ingrediente. Daca primul ingredient ar fi neutrul distribuit, pot sa aflu si eu cu ce l-am amestecat? Fara aceasta lamurire, nu pot sa-ti raspund la intrebare, intrucat nu-i inteleg sensul.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                Ma refeream la schemele de legare la pamant (tratare a nulului) TN-S, TN-C, TT etc. Deci ai minim 3 ingrediente; astept raspunsul ce este neutrul distribuit.
                Ultima editare de xena; 09.dec.2011, 18:29.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1687

                  Postat în original de xena
                  Ma refeream la schemele de legare la pamant TN-S, TN-C, TT etc. Deci ai minim 3 ingrediente; astept raspunsul ce este neutrul distribuit.
                  Vorbim despre "neutru distribuit" atunci cand neutrul este utilizat pentru a realiza alimentarea pe faze a consumatorilor monofazati dintr-o retea trifazata.
                  In ceea ce priveste diferentiala tetrapoara,ai dreptate. Am vorbit despre diferentiala tetrapolara, dar am descris functionarea unei diferentiale tripolare in cazul in care curentii nu sunt egali pe cele 3 faze.
                  Imi fac mea culpa si rog colegul de forum care astepta sfaturi in legatura cu configurarea tabloului sa nu ia in considerare partea din raspunsul meu care se refera la declansarea intempestiva a diferentialei tetrapolare. Oricum, daca deja si-a echipat tabloul cu diferentiale bipolare dedicate pe circuite, nu cred ca va investi alti bani ca sa schimbe configuratia.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • xena
                    Membru Marcant
                    • 05.aug.2007
                    • 786

                    Cred si eu, ca nu va investi intr-un alt diferential. Eu folosesc de peste 3 ani in instalatia mea din casa un singur diferential tetrapolar. Circuitul de iluminat unde e tabloul, e alimentat inainte de diferential. Problema mai spinoasa e sa gasesti circuitul cu problema. In rest isi face treaba cu brio si ai toate circuitele (la mine sunt peste 20) protejate diferential.
                    Solutia cu diferentiale dedicate e costisitoare si observ o tendinta de a folosi diferentiale doar pe circuitele de prize. Problemele pot aparea mai des in circuitele de iluminat decat in circuitele de prize, pericolul de a te electrocuta fiind mult mare. Intr-adevar aparatele care se conecteaza in priza sunt periculoase in cazul in care apar defecte de izolatii.

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1228

                      Postat în original de Cherubino
                      Am vorbit despre diferentiala tetrapolara, dar am descris functionarea unei diferentiale tripolare in cazul in care curentii nu sunt egali pe cele 3 faze.
                      ati intalnit intrerupator diferential 3P in vreun montaj, la sistemul de alimentare 220/380 V nu cred ca se foloseste intrerupator diferential 3P, la 380 poate intr-un circuit cu consumator trifazic

                      in intrerupatorul diferential 3P se poate lega 3 faze sau 2 faze + neutru, depinde de sistemul electric

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        Diferentiala tripolara nici nu cred ca exista. E obligatoriu sa ai si nulul pe langa cele 3 faze deci discutam de 4 fire. Diferentialele pot fi bipolare sau tetrapolare.

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1228

                          Postat în original de xena
                          Diferentiala tripolara nici nu cred ca exista. E obligatoriu sa ai si nulul pe langa cele 3 faze deci discutam de 4 fire. Diferentialele pot fi bipolare sau tetrapolare.
                          exista, repet unde sistemul electric este asa (ex. Brazilia), GE are model 3P care se poate lega 3 faze sau 2 faze + nul

                          pentru reteaua trefazic 380 V exista intrerupator diferential 3P industrial, nu-i cazul nostru
                          Schneider are de asemenea bloc diferential 3P in gama Vigi, probabil ca si alti producatori au
                          Ultima editare de da_n; 10.dec.2011, 11:26.

                          Comentariu

                          • xena
                            Membru Marcant
                            • 05.aug.2007
                            • 786

                            Ia cauta tu la Schneider si vezi daca gasesti 3P. Eu n-am gasit decat astea link-http://www.casa.schneider-electric.ro/protectie-diferentiala.html
                            La Hager am gasit doar ceva industrial 3P, in rest numai 3P+N. In Brazilia or fi dar, eu m-am referit la ce se gaseste pe la magazinele noastre.
                            Oricum pentru utilizare casnica se folosesc doar 1P+N sau 3P+N.

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1228

                              Postat în original de xena
                              Ia cauta tu la Schneider si vezi daca gasesti 3P. Eu n-am gasit decat astea link-http://www.casa.schneider-electric.ro/protectie-diferentiala.html
                              daca cauti in catalogul electricianului 2008 de exemplu vei vedea ca este cum am spus mai sus

                              chestia e ca nu vad aplicatia unde se utilizeaza in sistemul 220/380 V si din curiozitate intrebam, poate colegul forumist care a adus vorba aici de 3P ne poate lamuri

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1687

                                Postat în original de xena
                                Diferentiala tripolara nici nu cred ca exista. E obligatoriu sa ai si nulul pe langa cele 3 faze deci discutam de 4 fire. Diferentialele pot fi bipolare sau tetrapolare.
                                Exista, cum sa nu existe. De exemplu, blocul diferential Vigi C-60 de la Schneider, tripolar, cu semnsibilitate de 30 mA. Se asociaza cu orice disjunctor tripolar din gama C 60, pana la un curent nominal de 60A.
                                Si circuitele care alimenteaza consumatori trifazati care nu au nevoie de nulul de lucru pentru alimentare se pot proteja la curenti reziduali, iar protectia se face tocmai prin astfel de diferentiale tripolare.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...