Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ce bine ca am dat de acest topic. Eu voi dota tabloul electric cu aparatura Moeller. Ca aranjament vine cam asa:
    -siguranta bipolara 25A pe post de intrerupator general, apoi voi conecta in parerel:
    -3 diferentiale de 16A cu protectie 30mA pentru 3 circuite: Baie, bucatarie si sufragerie+dormitor
    -1 siguranta bipolara 6A pentru iluminat

Daca vreau sa montez bobina MSU si cumpar tot de la Moeller, se va cupla cu siguranta bipolara de 25A sau trebuie sa cumpar MSU in functie de modelul de siguranta bipolara?

PS: bobina MSU are si alt nume? nu vreau sa se uite vanzatorul (din nou) crucis la mine
    It's nice to be important, but it's more important to be nice!

Comentariu

• Trebuie ca MSU sa se potriveasca cu intrerupatorul general.
      Iei generalul la tine cand te duci sa cumperi MSU. Daca nu gasesti MSU sa se potriveasca, cumperi un MSU si un general potrivit pentru el. Din cate am inteles eu, MSU Schneider este compatibil doar cu gama Schneider C60N, ID, C120 sau DPNN

Daca m-as decide sa las protectia diferentiala si pe lumina, ar fi buna schema asta? As cumpara doar bobina MSU in cazul asta.
      Care schema ar fi mai buna?
      Fișiere atașate

Comentariu

• M-am hotarat Raspund singur cu schema care o consider buna
        Las alimentarile pe sus cum le am facute. Asa imi arata pe disjunctor, partea fixa este sus.
        Las diferentiala si pe lumini.
        Atasez diferentialei generale, bobina MSU
        Ce fel de conectori folosesc cand fac intreruperile marcate cu punct negru in schita?
        Fișiere atașate

Comentariu

• Postat în original de ghimpe--
          Daca vreau sa montez bobina MSU si cumpar tot de la Moeller, se va cupla cu siguranta bipolara de 25A sau trebuie sa cumpar MSU in functie de modelul de siguranta bipolara?

PS: bobina MSU are si alt nume? nu vreau sa se uite vanzatorul (din nou) crucis la mine
          MSU este la Schneider/Merlin Gerin, pentru Moeller ai alta solutie, la intrerupatorul general se ataseaza un auxiliar (bobina de declansare) comandat de un releu de protectie RUM1T sau similar
          citeste fisa tehnica eee.ro/eetstpdf/rum1t.pdf

Postat în original de astratc
          Ce fel de conectori folosesc cand fac intreruperile marcate cu punct negru in schita?
          legaturile le faci in bornele disjunctorilor cu conectori
          vezi poza
          Fișiere atașate

Comentariu

• Am inteles, multumesc mult pentru ajutor.

Comentariu

• da_n, multumesc si eu. Se cam complica treaba la Moeller... era mult mai simplu cu o bobina MSU

Comentariu

• Postat în original de ghimpe--
                Se cam complica treaba la Moeller... era mult mai simplu cu o bobina MSU
                nu-i asa complicata, oricum mai studiaza problema, poate exista alta solutie Moeller mai simpla da n-o cunosc eu

Comentariu

• Azi am montat un BMPT,care era echipat cu un modul de supratensiune(imi scapa numele producatorului,dar o sa revin cu coduri de aparataj exacte) si bobina declansare Moller atasata la o tripolara Hertz(BMPT+DPST).Modulul de protectie la supratensiuni sau minima tensiune,pot fi combinate cu diverse bobine de declansare.
                  Am avut o satisfactie deosebita cand un client mai vechi m-a sunat sa-mi spuna ca in urma ultimei furtuni la vecinul lui s-au cam dus cateva aparaturi ca DVD,TV LCD,masina spalat care era in functiune,iar la el....nimik.Si sunt alimentati pe aceasi faza pe palier.Inca odata descarcatorul si-a facut treaba si nu a cazut steguletul din cartus.Descarcator de 40 kA.
                  Cu respect ... Ovi
                  Fișiere atașate
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Comentariu

• Postat în original de da_n
                    Postat în original de ghimpe--
                    Se cam complica treaba la Moeller... era mult mai simplu cu o bobina MSU
                    nu-i asa complicata, oricum mai studiaza problema, poate exista alta solutie Moeller mai simpla da n-o cunosc eu
                    Cel mai simplu ar fi sa cumpar bobona MSU + o siguranta bipolara (pe post de intrerupator general) compatibila. Iese cam urat tabloul, dar primeaza functionalul nu esteticul.

Comentariu

• Este bine de pus si descarcatoare si bobine de supratensiune.
                      Descarcatoarele au timp de actionare mult mai mic decat la bobine.

Comentariu

• Postat în original de vimp
                        Este bine de pus si descarcatoare si bobine de supratensiune.
                        Descarcatoarele au timp de actionare mult mai mic decat la bobine.
                        sunt echipamente pentru protectii la supratensiuni de origini/marimi diferite, fiecare are functia lui, sunt complementare intr-o instalatie electrica

Comentariu

• [/quote]legaturile le faci in bornele disjunctorilor cu conectori
                          vezi poza[/quote]

Am cumparat astazi bobina MSU 255 insa nu aveau de vanzare conectori din astia.
                          Unde gasesc sa cumpar ?
                          Am vazut in Germania la Praktiker aveau si conductor special facut pentru legaturi in tablou. La noi inca nu am gasit.

Comentariu

• MSU se leaga la diferential printr-un switch care face adaptarea si ocupa 1/2 latime. Nu vad sa necesite alte cleme si complicaturi.
                            Eu asa am procedat.
                            DIY

Comentariu

• Postat în original de apanoiu
                              MSU se leaga la diferential printr-un switch care face adaptarea si ocupa 1/2 latime. Nu vad sa necesite alte cleme si complicaturi.
                              Eu asa am procedat.
                              pune o poza sa vedem despre ce-i vorba

Comentariu

• Sa caut conectori sau mai bine sa fac punti din conductor de 4?
                                Sunt bine legate in poza? Unde sunt sagetile o sa vina alimentarea din BMP, adica o sa se adune 3 conductori la o singura borna a generalului.
                                Fișiere atașate

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT